Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Agent 007: skryté kamery

28.4.2014, Milan Šurkala, článek
Cítíte se bezpečně? Myslíte si, že máte své soukromí a nikdo vás nemůže sledovat? V rámci seriálu o sledování a špehování se bude tento díl zabývat problematikou skrytých kamer. Ty si lze velmi levně koupit nebo použít obyčejný mobilní telefon.
Dnes vychází série článků o sledování a špehování lidí nejrůznějšími prostředky. Na našich dalších webech jsme se zabývali problematikou audio nahrávek, sledování mobilních telefonů, aut, počítačů a také jsme se podívali na psychologické hledisko zejména v oblasti vztahů a odhalování nevěry.
 
Zde na Digimanii se podíváme na pořizování fotografií a zejména videa pomocí skrytých kamer. "Tajným agentem" se dnes může stát prakticky kdokoli. Vždyť na pořízení videozáznamu stačí už běžný smartphone, který má v tom horším případě HD video, v tom lepší Full HD a jsou dokonce i modely, které už zvládají i 4K videosekvence (Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2).


CCTV bezpečnostní kamera

Ne, tímto se dnes rozhodně zabývat nebudeme. Šmírovací kamerky mohou být opravdu titěrné.



Tato zařízení lze použít v mnoha případech, přesto jsou mnohdy moc nápadná a na sledování ne vždy nejvhodnější. Na velkou vzdálenost se může hodit fotoaparát s velmi dlouhou přepočtenou ohniskovou vzdáleností, třeba ultrazoom na stativu. Díky ohniskovým vzdálenostem, které dnes už často překonávají 1200 milimetrů, je možné snímat na opravdu velké vzdálenosti, aniž by si toho kdokoli všiml. Naopak do menších prostor (auto, místnosti,...) mohou přijít ke slovu malinké skryté kamery. Pokud si myslíte, že tato zařízení kvůli svým miniaturním rozměrům stojí velké peníze, jste naprosto na omylu. Malinkou kamerku lze sehnat vyloženě za pár stovek. Být "tajným agentem" je dnes vyloženě lidová záležitost.

Ale sledování zajišťují i jiní. Snad v každém městě je už několik bezpečnostních kamer, v takové Kalifornii jsou pak kamerami vybavena přímo policejní auta a jak jezdí, zaznamenávají registrační značky, čas a lokaci (nicméně není to jen Kalifornie, podobné systémy už v roce 2010 využívala zhruba třetina všech velkých amerických policejních sborů). Využívají se např. k hledání kradených aut, aut zločinců nebo těch, kteří někde něco nezaplatili. Aby toho nebylo málo, sledování značek už provádí i soukromé společnosti a doufají, že nasbíraná data bude v budoucnu příležitost nějak hezky zpeněžit. Dnes to využívají např. k hledání aut, na která byla uvalena exekuce, některé údajně plánují prodávat (nebo už prodávají) data např. pojišťovnám nebo soukromým detektivům.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.