Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Formáty pro ukládání fotografií - 8.díl: TIFF

19.12.2007, Roman Pihan, článek
V minulém díle jsme popsali základní vlastnosti formátu TIFF. Nyní tento popis dokončíme a prakticky shrneme možnosti použití TIFFu pro fotografy.

Průhlednost


Na rozdíl od JPEGu, TIFF dokáže uchovat průhlednost v obrázku poprvé popsanou u formátu GIF. TIFF se dokonce nespokojí jen s průhledností ano/ne (čili 1 barva je chápana jako průhledná – tak to dělá GIF), ale podporuje plynulou průhlednost pomocí tzv. alfa kanálu. Alfa kanál je de facto černobílý obrázek (jakási maska nad obrázkem), který říká stupeň průhlednosti. Bílá je 100% krytí ( je tam obrázek z pozadí) a černá je 100% průhlednost, tj. je tam „zcela průhledno“ - obrázek není vidět (editory průhlednost zobrazují obvykle čtvercovou mozaikou - viz ukázka). Díky stupňům šedi v alfa kanále je však možné zadat a uložit i poloprůhlednost, ne jen ano/ne. Alfa kanál průhlednosti se logicky ukládá společně s obrázkem.


Například k tvorbě tohoto banneru je potřeba vytvořit fotografii s plynulou změnou její průhlednosti.


Pokud byste chtěli takto připravenou fotografii uložit včetně průhlednosti, je třeba použít alfa kanál, který plynulou průhlednost umožňuje. TIFF to takto uložit dokáže, je však otázkou, zda to dokáže přijímací strana správně otevřít/zobrazit.


Takto vypadá alfa kanál průhlednosti. Co je bílé je vidět, co je černé je průhledné (není vidět). Šedá potom realizuje plynulou poloprůhlednost.

Díky alfa kanálu průhlednosti je možné hrany průhlednosti realizovat měkké a plynulé a ne ostré, což se hojně využívá v grafice. Pravdou ale je, že podpora alfa kanálu průhlednosti v TIFF je malá a jen málo aplikací korektně zobrazí průhlednost z alfa kanálu souboru TIFF. Proto praktické použití mezi různými programy vždy vyzkoušejte.





Obsahuje-li obrázek průhlednost, Photoshop ji umožní do TIFF uložit. Varuje ale před kompatibilními problémy.

Typická aplikace průhlednosti v TIFF formátu může např. být tehdy, když posíláte do DTP studia obrázek určený k sazbě do časopisu, kde se vzhledem k jinak barevnému pozadí stránky a potřebě obtékání textu průhlednost pozadí vyžaduje. Buď do DTP studia pošlete vysoce kvalitní JPEG s tím, že si studio obrázek vykryje samo (zařídí jeho průhledné pozadí) nebo obrázek vykryjete sami. Potom ho ale musíte poslat do studia tak, aby průhlednost byla zachována. JPEG průhlednost neumí, GIF není vhodný na fotografie a umí jen průhlednost ano/ne a tak logicky TIFF je skvělou (a často jedinou) volbou. Zachová vysokou kvalitu fotografie a současně umožní zachovat a uložit průhlednost včetně alfa kanálu (poloprůhlednosti). Jen je třeba ověřit, že DTP studio takto vytvořený TIFF bez problémů otevře.



Například tento obrázek by díky průhlednému pozadí mohl být na stránce časopisu těsně obtečen textem i umístěn na různě barevném pozadí stránky. Plynulá průhlednost díky alfa kanálu potom zařídí měkké hrany. Vše zvládne formát TIFF.


Ořezová cesta


Ořezová cesta (clipping path) je jakýsi rámeček, který definuje, co z obrázku bude vidět a co ne. Jinými slovy – obrázek může být uložen v souboru větší a ořezová cesta určuje jeho část (ořez), která bude vidět a která se použije či vytiskne atp. Ořezová cesta může mít libovolný tvar a je definována vektorovým způsobem (o vektorovém způsobu popisu obrázků bude řeč v dalších dílech).





Původní obrázek a výsledek po aplikaci oválné ořezové cesty. Uložíte-li však obrázek s ořezovou cestou, tak obrázek bude v souboru celý a ořezová cesta jen určí, co má být vidět a co se tedy použije či bude tisknout.

Ořezovou cestu je možné také použít k vykrytí pozadí – jinými slovy vše vně ořezové cesty může být průhledné. Rozdíl od vykrytí pomocí alfa kanálu popsaného výše je ale následující:
· Obrázek je v souboru celý a ořezová cesta jen označuje viditelné oblasti.
· Ořezová cesta je vektorová, tzn. zachovává ostrost hran při zvětšování/zmenšování a dobře se s ní realizují zejména pravidelné obrazce, textové znaky atp.
· Ořezová cesta říká jen ano/ne a není tedy schopná plynulé změny průhlednosti tak, jak to dokáže alfa kanál průhlednosti.

Soubor TIFF dokáže ořezovou cestu vektorově uložit společně s obrázkem. Otázkou však je, zda protistrana dokáže vektorovou ořezovou cestu z TIFF souboru přečíst a správně ji interpretovat. Rozhodně se při ukládání ořezové cesty do TIFF souboru doporučuje ukládat obrázek bez komprese.


Výhody TIFF formátu


· Díky kontejnerovému formátu a tagům disponuje vysokou variabilitou možností a použití.
· Variabilní barevná hloubka (1 bit, 8 bitů, 24 bitů, 48 bitů a další) a variabilní barevný režim.
· Možnost uložení zcela bez komprese, s bezeztrátovou kompresí i se ztrátovou kompresí typu JPEG.
· Široce podporovaná průhlednost včetně plynulé průhlednosti pomocí alfa kanálu.
· Možnost uložit ořezovou cestu.
· Podpora uložení Exif.
· Podpora uložení ICC profilů pro správu barev.
· Možnost uložení více stránek a/nebo více vrstev dokumentu.


Nevýhody TIFF formátu


· Značné problémy s kompatibilitou. Díky velké svobodě ve vytváření tagů je otázkou, zda si ukládající program a otevírající program budou vzájemně rozumět.
· Díky problémům s kompatibilitou je řada vlastností TIFF formátu problematicky použitelná, zejména při obecném použití např. na internetu.
· Aby bylo možné se na kompatibilitu spolehnout, je nutné ukládat data bez komprese, bez průhlednosti a bez vrstev. U ostatních možností je otázkou, zda nebudou přijímací stranou ignorovány.
· Bez komprese generuje TIFF velké soubory.
· TIFF neumožňuje animaci.


TIFF nebo JPEG?


Máte-li vyzkoušenou kompatibilitu s příjemcem, tak TIFF je vynikající volbou umožňují „téměř vše“. Chcete-li však mít jistotu přijmu obecným příjemcem (například na internetu), tak je nutné se vzdát řady možností i komprese a TIFF pak produkuje obrovské soubory. Výhodou oproti JPEG je potom jen vysoká kvalita díky absenci komprese, vyšší barevná hloubka či (s otazníkem) průhlednost a (též s otazníkem) více stran v jednom souboru.


TIFF nebo RAW?


V minulosti byl formát TIFF často používán digitálními fotoaparáty jako varianta maximálně kvalitního uložení fotografie na kartu ale výměnou za velký soubor. Dnes však tuto možnost převzal mnohem menší RAW, z kterého je v PC možné jakýkoliv TIFF snadno „vyvolat“. TIFF tak už nic nového vůči RAW nenabízí a tak tento druh jeho použití u fotoaparátů pomalu mizí.

Příště se podíváme na formáty JPEG 2000, PNG a BMP.
Autor: Roman Pihan

Vystudoval ČVUT Fakultu elektrotechnickou. Po nástupu digitální fotografie se stal jedním z propagátorů jejího využití v komerční i amatérské praxi. Pravidelně přispívá fotografickými články do řady odborných časopisů, lektoruje a přednáší fotografii na konferencích. Vydal úspěšné knihy „Mistrovství práce s DSLR“ a „Mistrovství práce se světlem“.