Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Doporučené fotoaparáty - únor 2012

23.2.2012, Milan Šurkala, návod
Pokračujeme v cyklu článků pro snadnější výběr kompaktu nebo fotoaparátu s výměnným objektivem. Vybíráte nový přístroj? Pojďte se s námi podívat, které modely jsou v jednotlivých kategoriích ty nejlepší.
Volba digitálního fotoaparátu není nikdy jednoduchá záležitost. Požadavků je hodně, každý má ty své. Někdo chce co nejlepší fotografie, někdo naopak videosekvence, pro dalšího jsou důležité co nejmenší rozměry, velký zoom, výdrž na baterie a mnoho dalších aspektů. V dnešním článku si v jednotlivých kategoriích vybereme ty nejzajímavější přístroje, které se na trhu nabízí.

Naše doporučení vychází v drtivé většině případů z našich vlastních testů s odkazem na naši recenzi, takže si lze snadno zobrazit vyčerpávající informace, poznatky z praxe a testovací snímky daného fotoaparátu. Fotoaparáty, které neprošly redakčním testem, ale podle zkušeností s předchozími modely a testů jiných redakcí dopadají dobře, budou zobrazeny v každé kategorii "pod čarou".



Přístroje si rozdělíme po cenových i koncepčních kategoriích. Z fotoaparátů, které mají výměnné objektivy, se budeme věnovat zatím jen bezzrcátkovým modelům, v některých příštích měsících se ale podíváme i na zrcadlovky nižší a střední třídy. Teď už jen rozbít prasátko a hurá nakupovat!


Změny oproti minulému měsíci:

  • odstraněn kompakt Canon IXUS 300 HS kvůli velmi špatné dostupnosti
  • přidán profi kompakt Canon PowerShot G1 X
  • přidán Olympus E-PL2 v setu se 14-150mm objektivem + přidán odkaz na recenzi
  • odstraněn Samsung NX10 kvůli špatné dostupnosti
  • přidány zmínky o připravovaných nástupcích některých modelů

Seznam doporučených fotoaparátů:

  • Kompakty do 2500 Kč s DPH (Canon PowerShot A800)
  • Kompakty do 4000 Kč s DPH (Samsung PL210)
  • Kapesní ultrazoomy (Canon PowerShot SX130 IS, Sony Cyber-shot HX5 / HX7, Canon PowerShot SX220 HS / SX230 HS, Sony Cyber-shot HX9V, Casio EXILIM EX-ZR100, Samsung WB700, Canon IXUS 1100 HS)
  • Kompakty střední třídy (Canon IXUS 220 HS, Nikon Coolpix P300)
  • Ultrazoomy (Panasonic Lumix FZ45 / FZ48 / FZ150, Fujifilm FinePix HS20EXR, Sony Cyber-shot HX100V)
  • Profi kompakty (Samsung EX1, Canon PowerShot S90 / S95, Panasonic Lumix LX5, Canon PowerShot G12, Olympus XZ-1, Nikon Coolpix P7000 / P7100, Fujifilm X10, Canon PowerShot G1 X)
  • CSC fotoaparáty (Samsung NX11, Samsung NX100, Olympus E-PL1 / E-PL2, Sony NEX-5N, Samsung NX200)
  • Kompakty s pevnými objektivy (Fujifilm X100)
  • Fotomobily (Nokia N8, Samsung Galaxy S II)

Na CES 2012 počátkem ledna bylo představeno mnoho zajímavých fotoaparátů, takže se určitě zkuste podívat i na tyto modely. V prodeji budou ale většinou až v průběhu března, pokud ale na koupi fotoaparátu tak nespěcháte, může to být pro vás zajímavá inspirace. Z těch nejzajímavějších můžeme zmínit např. Canon PowerShot G1 X, Casio EXILIM EX-ZR15, Casio EXILIM EX-ZR200, Fujifilm FinePix X-S1 (představen již v listopadu, prodej ale ještě nezačal), Fujifilm FinePix HS30 EXR, Fujifilm X-Pro1 a Samsung WB850F.


Kompakty do 2500 Kč s DPH
 
Nejlevnější kategorie fotoaparátů je zvláštní. Přestože základ v podobě čipu je shodný s mnoha dražšími modely a měly by teoreticky fotit dobře, jejich výbava bývá téměř nulová, mají pomalé procesory, malé LCD displeje a podobně. Přesto mezi nimi najdeme pár slušných přístrojů.


Canon PowerShot A800 (recenze)


Tento fotoaparát je základem nabídky Canonu za velmi nízkou cenu, která byla tentokrát snížena o pár stokorun a je bez potíží k sehnání za 1600 Kč s DPH. Výhodou je nízké rozlišení 10 megapixelů, díky němuž je PowerShot A800 schopen pořizovat docela kvalitní snímky i se starším procesorem DIGIC III, míra detailů je na dnešní poměry vynikající. Objektiv má jen 3,3× zoom, jehož nevýhodou je počáteční ohnisko 37 milimetrů. Široký úhel záběru je mu tedy naprosto cizí, na druhou stranu i přes malý zoom docela dobře přibližuje.



Velkou výhodou je skvělé makro od 1 centimetru i výborné telemakro a možnost nastavovat ručně závěrku od 1 do 15 sekund ve speciálním nočním režimu. Napájení zajišťují dvě AA baterií s výdrží na 500 snímků dle výrobce (doporučuji kvalitní články jako Sanyo Eneloop, při testu jsem s nimi dosáhl 800 snímků na jedno nabití!). Zklame vás ale malý LCD displej s velmi nízkým rozlišením 115.000 bodů a absence jakékoli formy hardwarové stabilizace, což se ale s ohledem na cenu dá čekat.
 
 
Kompakty do 4000 Kč s DPH

V této kategorii nalezneme trochu pokročilejší modely s vyšším rozlišením, většími LCD displeji, ale většinou jen automatickým nastavováním expozice. V této kapitole nebudou zmíněny nejlevnější kapesní ultrazoomy, pro ně zde máme vlastní kategorii.


Samsung PL210 (recenze)


I když Samsung PL210 patří spíše do kategorie kapesních ultrazoomů, zařazujeme jej do této kategorie vzhledem k velmi nízké ceně a absenci manuálních expozičních režimů. Fotoaparát se dá vcelku snadno sehnat za výbornou cenu 2700 Kč s DPH! Nabídne vám 10× optický zoom začínající od širokoúhlých 27 milimetrů.





Objektiv sice nevyniká ani světelností, ani makrem či jinými optickými kvalitami, odšumování je trochu agresivnější, než by muselo být, nicméně i tak má fotoaparát své kouzlo. Snímky jsou pro danou kategorii akceptovatelné zejména díky solidní automatice. Kdo si bude chtít trochu hrát, v nočním režimu může nastavit i čas a clonu, byť ve velmi omezeném rozsahu. Fotoaparát má optickou stabilizaci, ve své kategorii slušně rychlé ovládání a kompaktní rozměry. Poměr ceny a výkonu je skutečně velmi solidní.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.