Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Alpha SLT-A65: 24megapixelový šperk

24.11.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Sony nedávno překvapilo trojicí fotoaparátů s novými APS-C čipy, které mají vysoké rozlišení 24 megapixelů. My dnes vyzkoušíme první z nich, SLT fotoaparát SLT-A65. Ten dále podporuje Full HD video, hardwarové HDR a slibuje zejména nejlepší EVF na trhu.
Dnes se nám do redakce dostal velmi zajímavý fotoaparát Sony Alpha SLT-A65. Tento model posouvá řadu SLT mnohem výš. Přidává profesionálnější výbavu a zejména nový snímací čip. Ten má pořád APS-C rozměr, nicméně bylo u něj zvýšeno rozlišení až na neuvěřitelných 24 megapixelů. Jak se to projeví na detailech a šumu, to bude předmětem naší recenze. Využijeme však jen základní setový objektiv 18-55mm F3,5-5,6 SAM.

Fotoaparát podporuje Full HD video dokonce v 50 progresivních snímcích za sekundu. Nesmí chybět tradiční Sweep Panorama, hardwarové HDR nebo např. sekvenční snímání, které vám nabídne vynikajících 10 fps. V neposlední řadě tu máme elektronický hledáček s neuvěřitelným rozlišením 2,4 milionů bodů. Jak si tedy povede?

 

K testu jsme využili základní setový objektiv:



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Zatímco menší SLT fotoaparáty i zrcadlovky společnosti Sony jsou poměrně malé, SLT-A65 už patří do trochu vyšší kategorie a tomu odpovídají rozměry i hmotnost. Nutno říci, že je to jen pro dobro věci, neboť se díky tomu A65 opravdu mnohem lépe drží. Trochu mi jen nesedí ovládací kolečko a tlačítko MENU na levé straně přístroje, ale jinak nutno říci, že po stránce ergonomie je SLT-A65 příjemným krokem vpřed.





Vevnitř fotoaparátu se skrývá již zmiňovaný APS-C Exmor CMOS čip s vysokým rozlišením 24 megapixelů a crop faktorem 1,5. Čip je schován za polopropustným zrcátkem, které vám dovoluje ostřit fázově při trvalém Live View, a tedy i videosekvencích.





Vedle objektivu je tlačítko pro jeho odjištění, nad ním je pak vysoce výklopný blesk. Na gripu se pod sklíčkem skrývá dioda samospouště a čidlo dálkového ovládání. Dále je zde otočný volič, jím můžete upravovat veškerá nastavení v menu.





K testu jsme využili základní setový objektiv Sony DT 3.5-5.6/18-55 SAM, se kterým je fotoaparát standardně dodáván. Nabízí zhruba 3× optický zoom v rozsahu od 27 do 82,5 milimetrů se standardní světelností F3,5 až F5,6. Stabilizace je řešena posunem čipu, nikoli v objektivu. Výhodou tohoto řešení je stabilizace všech objektivů. Na objektiv lze přišroubovat 55mm filtry. Chod zoomovacího kroužku je pro natáčení videosekvencí průměrně vhodný. Při rychlém a středně rychlém točení není problém, ale při velmi pomalém se už zadrhává.

Ostření je bohužel řešeno otáčením předního členu (podobně jako u konkurence), takže pro ty, kteří si rádi hrají s polarizačními nebo přechodovými filtry bude objektiv nepříjemným společníkem. Ostření je navíc poměrně citlivé, takže i malé pootočení znamená velkou změnu zaostření. Uvítal bych, kdyby bylo na fotoaparátu přímo tlačítko na zvětšení náhledu a využilo tak výhodu elektronického hledáčku. Takové zde bohužel není, nicméně tuto funkci si můžete namapovat na některé z funkčních tlačítek (osobně jsem např. obětoval AEL tlačítko). Samotný autofokus je dostatečně rychlý, mohl by však být o něco tišší, u videa je přeci jen slyšet.





Horní část ukazuje sáňky na blesk a interní blesk, který se vyklápí elektronicky tlačítkem umístěným nalevo. Nalevo je také hlavní ovládací kolečko, což je u zrcadlovek poměrně nezvyklá pozice, pro Sony však typická. Chod kolečka je dosti tuhý, ne však nepřiměřeně. Směrem doprava najdete tlačítko FINDER/LCD, které přepíná LCD displej a hledáček, nicméně automatika výběru obou displejů je natolik výborně zvládnutá, že toto tlačítko asi nikdy ani nebudete potřebovat. Směrem ke gripu najdete tlačítko pro korekci expozice a ISO citlivost.

Líbí se mi rozsáhlé možnosti nastavování. Kdo chce, může pak korekci nastavovat tlačítky, komu se to nelíbí, může využít otočný volič na gripu (což je dle mého názoru rychlejší a pohodlnější řešení). Co se týče potvrzování, máte také několik možností. Někdo může používat potvrzovací tlačítko (AF) na zadní straně přístroje, někdo jen namáčkne spoušť a samozřejmě můžete volbu potvrdit i opětovným stiskem tlačítka korekce expozice. Páčka kolem spouště slouží k zapnutí a vypnutí přístroje, mohla by být kapánek větší. K samotné spoušti nemám jakékoli výhrady, pracuje výborně.





Nyní se zaměřím na zobrazovací displeje. Máme zde elektronický hledáček a LCD displej. Má dostatečnou 3,0" úhlopříčku a vysoké rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů). Pozorovací úhly jsou vynikající a ostrost je také více než dobrá. Displej je zespod výklopný a otočný. Elektronický hledáček má 1,09× zvětšení, 100% pokrytí a především neuvěřitelně vysoké rozlišení 2,4 milionů bodů. To znamená 1024×768 pixelů (možná 1024×800). Teď jistě chcete vědět, jak na tom hledáček vlastně je.

S původním hledáčkem s 1,4 miliony bodů (800×600 pixelů) u předchůdců jsem byl vždy velmi spokojen, ale zde je to ještě lepší. Dokonce i bratr, milovník kinofilmových zrcadlovek a jejich optických hledáčků, byl doslova nadšený, a to je už opravdu co říct. Obraz je skutečně fantastický, ostrý jako břitva a v podstatě ani nelze poznat, že se díváte do displeje a ne do optiky. Pravé kouzlo ale oceníte v momentě, kdy si náhled zvětšíte, což vám umožní přesné manuální zaostření. S tímhle hledáčkem může manuálně ostřit opravdu každý. V interiéru a ve tmě se pochopitelně připravte na digitální šum, ale podle ostrých linií i tak docela snadno zaostříte, takže zde si Sony skutečně zaslouží velký potlesk a hlubokou poklonu. Výborná práce.





Nalevo od hledáčku máte tlačítko MENU, kterým se dostanete do hlavního menu. To je děleno na spoustu záložek, takže je někdy trochu těžké tam najít to, co potřebujete. Až se s fotoaparátem sžijete, budete už vědět, kde co hledat, ale minimálně ze začátku vám bude připadat, že těch voleb je tam poměrně dost. Napravo je pak červené tlačítko, které po mírné prodlevě spouští natáčení videosekvencí. Dále je tu programovatelné tlačítko AEL, kde je zámek expozice, osobně jsem si sem dal zvětšování náhledu na displejích (EVF i LCD) k umožnění snadnějšího manuálního ostření.

Jako poslední je tu tlačítko digitálního zoomu (1,4× nebo 2× - tedy 12MPx nebo 6MPx fotky, dělá jen výřezy). Pochopitelně je nelze aktivovat při focení do RAWu. Tato dvě tlačítka slouží ke zvětšování a zmenšování náhledu fotek při jejich prohlížení.





Tlačítko Fn spouští dvousloupcové quick menu, kde se mezi sloupci překlikáváte tlačítky vpravo/vlevo (samotné volby těchto nastavení pak rozkliknete prostředním potvrzovacím tlačítkem AF). Mnohem rychlejším stylem je jen najet na nějaké nastavení a otočným voličem vybrat konkrétní nastavení, aniž byste museli cokoli rozklikávat a lézt do nějakých podmenu. U čtyřsměrného ovladačem směrem nahoru upravujete zobrazení displejů, vpravo vybíráte vyvážení bílé, dole barevný režim a nalevo samospoušť, sekvenční snímání a bracketing. Prostřední tlačítko AF slouží jako potvrzovací, případně aktivuje režim sledování objektu. Jako poslední tu máme tlačítko pro vstup do hlavního menu a nápovědu (v režimu prohlížení maže snímky). Na pravé straně je vidět slot pro SDHC, SDXC nebo Memory Stick PRO Duo kartu.





Na pravé straně už neuvidíte nic zajímavého, snad jen ouško na provlečení popruhu. Ukazuju vám zde i míru vyklopení interního blesku.





Levá strana je mnohem propracovanější. Je zde několik krytek a pod každou se pochopitelně skrývá něco jiného. Je zde vstup pro dálkové ovládání, externí mikrofon, vstup napájení, HDMI a USB port. Nechybí ani reproduktor a GPS modul. Pod interním bleskem jde dobře vidět tlačítko pro jeho vyklopení s elektronickou vazbou. U objektivu je dále tlačítko na jeho odjištění a pod ním přepínání autofokusu a manuálního ostření. Toto ale funguje pouze u objektivů, které nemají vlastní přepínač. Jak vidíte, testovaný 18-55mm objektiv takový přepínač měl.





Vespod je vidět kovový závit pro stativ v ose objektivu a krytku prostoru pro baterii.





Zde se skrývá opravdu obrovský Li-Ion akumulátor NP-FM500H, který má napětí 7,2 V a opravdu vysokou kapacitu 1600 mAh. Podle Sony vydrží na pořízení 510 snímků s hledáčkem nebo 560 snímků s LCD displejem.





Sony Alpha SLT-A65 zatím vypadá více než zajímavě. Byly učiněné slušné pokroky v ergonomii, což umožnilo zejména větší tělo, ale i lepší hledáček.

Technické specifikace: Sony Alpha SLT-A65
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 24,7 MPx
Efektivní počet pixelů 24,3 MPx
Velikost snímače APS-C Exmor CMOS (23,5×15,6 mm)
Rozlišení fotografií (3:2) 6000×4000, 4240×2832, 3008×2000
(16:9) 6000×3376, 4240×2400, 3008×1688
(Panorama) 3872×2160, 8192×1856, 5536×2160, 12416×1856
(3D Panorama) 1920×1080, 4912×1080, 7152×1080
Rozlišení videa 1920×1080 / 50p (60p v normě NTSC)
1920×1080 / 50i (60i v normě NTSC)
1920×1080 / 24p, 25p
1440×1080 / 30fps (MP4)
640×480 / 30fps (MP4)
stereo zvuk (možnost připojení externího mikrofonu)
Poměr stran 3:2, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MTS (AVCHD), MP4 (MPEG-4 AVC/H.264), MPO (3D snímky)
Optika fotoaparátu
Značka Sony DT
Optický zoom 3,1×
Rozsah ohnisek (reálný) 18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 27 - 82 mm
Světelnost objektivu F3,5 - 5,6
Rozsah clony F3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (CMOS shift, mechanická stabilizace s účinkem 2,5 až 4,5 EV)
Možnost použití předsádek ano (55mm filtry)
Elektronická stabilizace ano (šestiexpozice)
Digitální zoom ano (1,4× nebo 2×)
Zaostřování
Zaostřování (výběr bodu) auto focus (vícebodové (15 bodů, 3 křížové), zónové (jedna ze tří zón), ruční výběr z 15 bodů, místní)
Zaostřování AF-S, AF-A (automatická volba mezi AF-S a AF-C), průběžné AF-C, manuální MF
Ostřící vzdálenost 25 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ano (pouze bleskem)
Elektronická část
Procesor BIONZ
Testovaný firmware v1.03 (tělo)
Spotřeba -
Měření expozice vícesegmentové, se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO (šestiexpozice), AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 16000, šestiexpozice (ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600)
Rychlost závěrky 30 - 1/4000 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvy Automatické, Denní světlo, Stín, Oblačno, Žárovky, Zářivky (teplá bílá), Zářivky (studená bílá), Zářivky (denní bílá), Zářivky (denní světlo), Blesk, 2500 K až 9900 K (+korekce A-B a G-M v 15 krocích od -7 do +7), Vlastní (sejmutím bílé plochy)
Scénické režimy Portrét, Sportovní akce, Makro, Krajina, Západ slunce, Noční scéna, Ručně držený soumrak, Noční portrét, Picture Effects (Dětský fotoaparát, Pop artové barvy, Posterizace černobílá, Posterizace barevná, Retrofotografie, Částečná barva - červená, zelená, modrá, žlutá, High key, Vysoce kontrastní černobílá, Měkké zaostření - nízké, střední a vysoké, Malování HDR - nízké, střední a vysoké, Monochromatické s bohatými tóny, Miniatura - auto, horní, prostřední na šířku, spodní, pravá, prostřední na výšku a levá)
Samospoušť 2s, 10 s, dálkové ovládání
Sériové snímání 10,0 fps
- fps (Hi) - max. 17 JPEG ve vyšší kvalitě, 18 JPEG ve standardní kvalitě, 11 RAW+JPEG, 13 RAW
- fps (Lo) - totéž co Hi
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Zapnuto, Automatický, Slow synchro (na první lamelu), Slow synchro (na druhou lamelu), Vysokorychlostní synchronizace, Bezdrátový
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 10 (ISO 100), korekce možná od -2 EV do +2 EV
Externí blesk ano (včetně bezdrátových)
Ostatní
Hledáček ano, elektronický, 1,09× zvětšení, 100% pokrytí, rozlišení 2.400.000 bodů (patrně 1024×768 pixelů)
LCD displej 3,0" LCD, 921.000 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC, Memory Stick PRO Duo (+ Pro-HG Duo)
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor NP-FM500H, 7,2V, 1600 mAh, výdrž na 560 snímků (LCD), 510 snímků (EVF)
Hmotnost 543 gramů (bez příslušenství), 210 gramů (18-55mm objektiv)
Rozměry 132,1 x 97,5 x 80,7 mm, 69,5 × 69 mm (18-55mm objektiv)
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.