Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony přišlo s 20× ultrazoomem HX1 vybaveným CMOS čipem

4.3.2009, Milan Šurkala, Aktualita
Ultrazoomy mají další tvrdou konkurenci. Sony představilo nový model Cyber-shot DSC-HX1, který nabízí 20× optický zoom, výklopný LCD displej a především 9MPx snímací čip typu CMOS, který nabízí velmi rychlé sekvenční snímání. Nechybí ani 1080p HD videosekvence, zajímavé techniky stabilizace a mnoho dalších vymožeností.
Společnost Sony překvapila svým novým ultrazoomem Cyber-shot HX1, který rozhodně není jen tak obyčejným fotoaparátem této třídy, jakých jsou dnes kvanta. Základem je totiž snímač s nezvyklou velikostí 1/2,4" a decentním rozlišením 9 megapixelů. Neměl by tak snad produkovat tolik šumu, jako dnes obvyklé 12MPx snímače s téměř toutéž velikostí. Více však zaujme to, že se jedná o Exmor CMOS snímač. Připojuje se tak k ultrazoomům Casio a Canon, které mají CMOS snímače také. Tato technologie umožňuje dosáhnout neskutečně rychlého sekvenčního snímání 10 fps při plném 9MPx rozlišení.



Oproti většině kompaktů je HX1 vybaven mechanickou závěrkou, která pomáhá eliminovat zkreslení při snímání pohybujících se objektů. Vedle optické stabilizace SteadyShot jsou k dispozici další dva typy digitální stabilizace. Fotoaparát pořídí šest snímků v těsném sledu, procesor BIONZ vypočítá polohu jednotlivých prvků a z těchto snímků udělá jeden ostřejší. Podobné techniky používá při snímání pohybu, kdy pohybující se objekt vezme z jednoho snímku a zbytek opět zkomponuje z šesti fotografií.

Nyní na chvíli přejděme k objektivu. Ten nabízí velmi slušný 20× optický zoom, který začíná na širokoúhlých 28 milimetrech a končí na dlouhých 560 mm. Má tedy stejné vlastnosti jako Canon PowerShot SX1 IS. Oproti němu má ale o něco lepší světelnost. F2,8 na nejkratším ohnisku je výborná, F5,2 na nejdelším sice patří pouze k průměru, ale oproti již zmíněnému SX1 IS je o chlup lepší. Jak již bylo řečeno, objektiv je opticky stabilizován, clona je šestilamelová. Komu by nestačil takto velký zoom, může si koupit předsádku, která nabídne 1,7× větší přiblížení, tedy až 952 milimetrů.



Zajímavými funkcemi je např. Sweep Panorama, kdy využijete sekvenční snímání k pořízení mnoha snímků, které fotoaparát okamžitě složí dohromady. Takto lze pořídit snímky s úhlem 224° horizontálně a 154° vertikálně. Maximální rozlišení je 7152×1080 pixelů. Dalším zajímavým počinem jsou 1080p HD videosekvence, tedy v rozlišení 1440×1080 pixelů a 30 snímcích za sekundu. Jsou ukládána v MPEG4 AVC/H.264 kodeku. K dispozici je i HDMI rozhraní, ale to si musíte přikoupit kabel, který není součástí standardní dodávky. Nesmí chybět inteligentní automatika včetně iSCN, inteligentního automatického rozpoznávání scény. Dále je k dispozici detekce tváří, detekce mrknutí a tzv. face memory. Díky tomu si je fotoaparát schopen zapamatovat specifický obličej a když se objeví na snímku, automaticky na něj ostří. Pochopitelně je zde i Smile Shutter a DRO pro zvýšení dynamického rozsahu.

Ostření můžete nechat na automatice, ale lze využít i manuální ostření. Fotoaparát ostří již od jednoho centimetru na širokém ohnisku a zhruba od 1,5 metru na dlouhém. Citlivosti lze nastavit od ISO 80 po ISO 3200, expoziční časy pak v automatických režimech od 1/4000 s po 2 sekundy, v manuálním režimu lze nastavit až 30 sekund. Minimální clona je dána světelností objektivu, maximální činí v celém rozsahu F8.



Určitě potěší veliký 3,0" LCD displej, který je polohovatelný a nabízí klasické rozlišení 230.400 bodů (320×240 pixelů). Interní paměť má kapacitu 11 MB, jako paměťové karty lze už tradičně použít Memory Stick Duo, Pro Duo a Pro HG Duo. K napájení slouží InfoLITHIUM H akumulátor s napětím 6,8 V, který má vydržet na 390 snímků. Rozměry fotoaparátu činí 115mm x 83mm x 92mm, jeho hmotnost pak 453 gramů. Fotoaparát se začne prodávat v dubnu za $500.

Zdroj: www.dpreview.com, www.dcresource.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.