Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon A620: Malý kompakt s výklopným LCD displejem

17.2.2006, Marek Kuřina, recenze: specifikace produktu
Díky stále padajícím cenám digitálních fotopřístrojů vyvstává otázka, jaká čeká budoucnost modelů v segmentu malých kapesních velice dobře funkčně vybavených kompaktů, protože se už často vyplatí připlatit si pár tisícovek a pořídíte si kvalitní ultrazoom, nebo dokonce starší verzi nějaké digitální zrcadlovky. Přesto jsme přesvědčeni, že právě model PowerShot A620 od Canonu si své zákazníky rozhodně najde, a to nejen díky možnosti manuálního nastavení parametrů expozice či solidní optice, ale také např. pro zajímavě vyřešený výklopný a otočný dvoupalcový LCD displej.
Kapitoly článku:
  1. Canon A620: Malý kompakt s výklopným LCD displejem
  2. Ovládání a další popis
  3. Praktické zkušenosti
  4. Závěr
Hned na začátku této recenze si můžeme prozradit, že Canonu A620 se dá vytknout jenom pár věcí, protože jde o funkčně dobře vybavený, pohodlně se ovládající (i díky lokalizovanému Menu) i při fotografování dobře držící v jedné ruce model, navíc získané fotografie byly na kategorii kapesních kompaktů velmi kvalitní (včetně minimální hladiny šumu a chromatické aberace). Řadu uživatelů také potěší výklopný (a otočný – až o 180 stupňů) dvoupalcový TFT LCD displej, který sice má překvapivě nízké rozlišení (pouze 115 tisíc pixelů), na druhou stranu ovšem stejně překvapivě poskytuje kvalitní a rychle se překreslující obraz. Pokud budete chtít šetřit čtveřici baterií, tak můžete využít i služeb optického hledáčku, který ovšem zobrazuje pouze určitý výsek zobrazované scény.



Abychom nezamluvili v úvodu nakousnutých několik výtek, tak především jsme u takto vybaveného manuální nastavení parametrů expozice nabízejícího modelu postrádali reálný histogram (histogram zobrazující se pouze v režimu prohlížení je jenom slabou náplastí). Také by se jistě hodila alespoň malá interní paměť pro případ, že nečekaně zaplníte vaší paměťovou kartu (používat lze Secure Digital nebo MultiMediaCard).



Ještě v rychlosti provozu jsme objevili nejspíše poslední menší slabinu tohoto stříbrošedého krasavce – první expozici uděláte po zapnutí až po více než 2,5 sekundách a také zápis na kartu je relativně pomalý: i u třímegapixelového snímku musíte počkat téměř pět sekund (přitom je model vybaven rychlým procesorem DIGIC II). Jinak ostření je díky přisvětlovací lampě rychlé i při horších světelných podmínkách. Zpoždění spouště je minimální s namáčknutím, bez namáčknutí je lehce znatelné (do 0,4 sekundy). Přezoomování z nejkratšího na nejdelší ohnisko trvá ovšem přes 1,5 sekundu, což patří spíše k horšímu průměru (u modelů s podobným rozsahem ohnisek).

PowerShot A620 disponuje sedmimegapixelovým snímačem (typu 1/1,8“), takže maximální velikost fotografie je 3072 x 2304 bodů (snímky se dají uložit ve formátu JPEG ve třech kompresních poměrech). Rozsah citlivosti snímače je klasický - od 50 do 400 ISO, v našem testu jsme si ověřili, že do hodnoty 200 ISO je hladina šumu minimální. Co se týká funkčního vybavení, tak model disponuje všemi expozičními režimy (M, Av, Tv, P, Auto), můžete využít i uživatelský režim C, kdy si lze některé parametry přednastavit. Méně zkušeným uživatelům přijde jistě vhod řada přednastavených režimů (například Portrét, Krajina nebo Noční scéna). Využít můžete i korekci expozice v rozsahu +/- 2 EV po třetinách nebo manuálního nastavení teploty bílé (spolehnout se můžete i na několik přednastavených hodnot - denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H a pod vodou). Dostatečný je rozsah expozičních časů - od 1/2500 až do 15 sekund. Fotopřístroj umožňuje i sekvenční snímání slušnou rychlostí přibližně 2,3 snímků za sekundu až do zaplnění karty. Lze také korigovat zábleskovou expozici.



Objektiv tvoří osm prvků v sedmi skupinách (z toho jsou dva asférické členy) - jde o čtyřnásobný optický zoom při rozsahu ohnisek od 35 do 140 mm (v přepočtu na 35 mm formát) při solidní světelnosti F2,8 - 4,1. Velice zajímavým parametrem je možnost zaostřit na vybraný objekt již z jednoho centimetru. Optika používá devítibodové AiAF ostření, a jedná se o celoplošné nebo jednobodové měření s důrazem na střed. Určitě nepřehlédněte možnost nastavit si podle potřeby zaostřovací bod (vybíráte ho na LCD displeji pomocí šipek vpravo a vlevo na kruhovém voliči). S modelem natočíte i ozvučený videozáznam při frekvenci 30 snímků za sekundu i v maximálním rozlišení 640 x 480 bodů (ve formátu AVI). V nižším rozlišení 320 x 240 bodů je dokonce k dispozici rychlost až 60 snímků za sekundu, ovšem tuto frekvenci záznamu zvládá model pouze jednu minutu. Jinak je délka záznamu omezena pouze kapacitou použité paměťové karty. Ocenili jsme i to, že se v průběhu záznamu dá opticky zoomovat. K vybraným snímkům můžete také přidat až minutový komentář.



Pořízení prvního snímku2,5 s
Snímek s namáčknutím spouště< 0,2 s
Snímek bez namáčknutí< 0,4 s