reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samyang 35mm F1.4 AS UMC (pro Canon)

12.3.2012, Milan Šurkala, recenze
Dnes se podíváme na značku, kterou jsme ještě na stránkách Digimanie netestovali. Je jím Samyang a vyzkoušíme jeho 35mm objektiv s vynikající světelností F1,4 za třetinovou cenu ve srovnání s objektivem Canon EF 35mm F1,4. Jak jsou na tom oba objektivy?
Samyang sice dosud není příliš známý výrobce objektivů, pomalu se ale začíná prosazovat a v nejbližší době o něm asi ještě hodně uslyšíme. V dnešní recenzi se podíváme na objektiv Samyang 35mm F1.4 AS UMC pro zrcadlovky Canon. Jedná se o objektiv se standardním 35mm ohniskem, který na APS-C čipu zajistí přepočtených 56 mm. Objektiv otestujeme na APS-C i full frame těle.



Pokud jej srovnáte s objektivem Canon EF 35 mm f/1.4L USM, který nabízí totéž ohnisko a světelnost a podíváte se do ceníku obou objektivů, zjistíte, že tady něco nehraje. Samyang má totiž třetinovou cenu. Stojí velmi příznivých 11 tisíc, kdežto Canon se pohybuje kolem 35 tisíc korun včetně daně. Kde je tedy problém? Je to v optické kvalitě nebo něčem jiném?





Odlišností je hned několik. Samyang je za prvé mnohem větší a těžší. Nikdy byste neřekli, že 35ka může být tak obrovská. Má 77mm závit na filtry a s nasazenou sluneční clonou jde skutečně o monstrum. Hlavní rozdíly jsou ale v ostření. Zatímco Canon nabídne ultrasonický autofokus USM, Samyang pro jistotu nenabídne autofokus vůbec. Ano, jedná se o manuální objektiv, kde prostě musíte ostřit výhradně ručně. Ostření je vnitřní, chod ostřícího kroužku je velmi hladký a přesný. Nevýhodou "hladkosti" je to, že je poměrně snadné nešťastnou náhodou do prstence lehce drcnout a přeostřit si.





Když se podíváte na bajonet, neuvidíte žádné kontakty. Ano, objektiv dokonce nepřenáší žádné informace do zrcadlovky, a tak se nedočkáte clony v EXIFu. Měření expozice funguje téměř ve všech režimech, programová automatika P však občas dělala psí kusy a doporučuji ji nepoužívat. Osobně jsem používal režim A, který fungoval velmi slušně. Z toho vyplývá i další věc a tou je ovládání clony. Tu lze nastavit pouze ručně pomocí prstence, z fotoaparátu to nejde. Jakékoli přiclonění se okamžitě projeví mechanickým uzavíráním clony, takže s vyššími clonami se hodně špatně ostří (obraz v hledáčku je velmi tmavý). Na druhou stranu lze přesně zaostřit při cloně F1,4, pak přiclonit a máte téměř 100% jistotu správného zaostření. Zajímavé je, že po cloně F1,4 je až clona F2, stejně jako po F16 je F22. Mezi všemi dalšími clonami jsou jemnější kroky po 1/2 EV.





Zpracování objektivu hodnotím jako velmi slušné, Samyang rozhodně nic neodfláknul. Velmi hezky působí i červený proužek. V balení dostanete i slušivou sluneční clonu a obrovskou 77mm krytku objektivu. K testu jsme využili APS-C zrcadlovku Canon EOS 60D s 18MPx snímacím čipem.





Druhou testovací platformou byla full frame zrcadlovka Canon EOS 5D Mark II, jejíž čip má rozměry 36×24 milimetrů a rozlišení 21 megapixelů. Pixelová hustota je o mnoho nižší než v případě modelu EOS 60D.





V některých testech budeme srovnávat výsledky s konkurenčním objektivem od Canonu, konkrétně s modelem EF 35mm f/1.4L USM. To abyste si mohli udělat představu o tom, jak moc se opticky od sebe oba objektivy liší a zda třikrát levnější objektiv bude i třikrát horší. Ono je vidět, že nízká cena je dána také absencí autofokusu a elektrických kontaktů, takže cenový rozdíl by zas nemusel být způsobem o tolik horší optikou, pokud vůbec. Možná Samyang překvapí.





A nyní vzhůru do testů.

Technické specifikace objektivů
Název objektivu Samyang 35mm F1.4 AS UMC (Canon) Canon EF 35 mm f/1.4L
Optický zoom 1x
Rozsah ohnisek (reálný) 35 mm 35 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 35 mm na FF, 56 mm na APS-C 35 mm na FF, 56 mm na APS-C
Obrazový úhel (horizontální / vertikální / diagonální) 63,1° (FF), 40,8° (APS-C) diagonální 54°/38°/63° (FF)
Světelnost objektivu F1,4 F1,4
Rozsah clony F1,4 - F22 F22
Konstrukce 12 optických členů v 10 skupinách (1 asférický) 11 optických členů v 9 skupinách
Nejkratší ostřící vzdálenost 30 cm 30 cm
Maximální zvětšení - 0,18× (0,29× na APS-C)
Počet lamel clony 8 8
Optická stabilizace ne ne
Rozměry 83 × 111,5 mm 79 × 86 mm
Hmotnost 712 gramů 580 gramů
Závit pro filtry 77 mm 72 mm
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama