Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony SLT-A33: přesvědčivý revolucionář

11.11.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnešním testem prošla revoluční zrcadlovka Sony SLT-A33 s polopropustným zrcadlem, které dovoluje fázové ostření i trvalý Live View s elektronickým hledáčkem. Má 14MPx rozlišení, Full HD video, hardwarové HDR a mnoho dalších. Jaká je tato zrcadlovka?
Před dvěma měsíci Sony představilo nové zrcadlovky SLT-A33 a SLT-A55. Obě jsou velkou revolucí ve světě zrcadlovek, neboť jsou bez optického hledáčku, který byl nahrazen elektronickým. To je umožněno polopropustným zrcadlem, které část světla odráží do senzorů fázového ostření, a zbytek světla prochází na čip. Kombinuje tak svět kompaktů (ultrazoomů) a zrcadlovek. Pro někoho možná horší z obojího, pro někoho možná právě to lepší. Právě na to se budeme snažit dnes odpovědět.

Sony SLT-A33 má stabilizovaný APS-C CMOS Exmor čip s rozlišením 14 megapixelů, ten nabízí velmi rychlé 7fps sekvenční snímání, hardwarové HDR i Full HD videosekvence 1080i (50i). Nechybí ani podpora panoramat včetně 3D verzí, zajímavý je také režim multiexpozice pro snížení šumu. Polohovatelný displej dále zlepšuje využitelnost fotoaparátu. V našem případě jsme k testu využili základní set s 18-55mm F3,5-5,6 objektivem.



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát je typickou zrcadlovkou Sony. Je tedy z výrazně tvrdého plastu, který působí velmi tuze a ke zpracování nemám výhrady. Pokud fotoaparát srovnáme se Sony NEX-5, pak překvapí výrazně lepší ergonomií, která právě NEXy hodně trápí. Takhle nějak to mělo vypadat. Např. pro HDR je zde přímo tlačítko, totéž platí pro ISO, vyvážení bílé a další věci. Nicméně je to logické, zde je pro tato tlačítka více místa. Na mou ruku je jen grip trochu malý, resp. velký. Fotoaparát jsem držel třemi prsty a malíček se neměl kam opřít. Grip byl krátký na to, abych na něj mohl malíček položit, ale také dlouhý na to, abych dal malíček pohodlně pod něj. Nicméně toto je silně subjektivní.



Nad bajonetem najdete výklopný blesk, vedle něj pak pojistku pro odjištění objektivu. Z tohoto pohledu je vlevo dole malé tlačítko sloužící jako náhled hloubky ostrosti, přiclonění je velmi hlasité, ostatně jako celý fotoaparát. Např. při vypnutí přístroje fotoaparát zaostří objektiv tak, aby měl co nejmenší délku. Při tom se celý fotoaparát dost zachvěje a dělá zvláštní zvuky (totéž dělala např. i Alpha 230). Na gripu je senzor dálkového ovládání i dioda samospouště. Nad ním pak otočný volič, kterým můžete velmi rychle nastavovat clonu, čas a mnoho dalších vlastností.



Polopropustné zrcadlo sice z toho pohledu vypadá jako zrcadlo, ale ve skutečnosti jde spíše o průhledné sklíčko (poměrně velké). Při prohlédnutí to ani moc nevypadá, že by na čip mělo dopadat málo světla. Za ním se skrývá stabilizovaný Exmor CMOS čip.



Námi testovaný kus měl standardní setový objektiv 18-55mm F3,5-5,6 SAM. Je to opravdu základní objektiv, takže nepřekvapí, že nejkratší délku má při cca 30 mm ohnisku (na širším i delším ohnisku se vysouvá vpřed), zoomování u delších ohnisek trochu drhne (v rozsahu cca 25 - 35 mm je ale plynulé). Dále je zde velmi nepopulární ostření předním členem. Je to velmi nepříjemné při použití s některými 55mm filtry (polarizačním a přechodovým). Navíc je ostření neuvěřitelně citlivé, i minimální posun předního členu ostření hodně posune a přesné manuální zaostření je velmi složité.



Zrcadlovka má docela netradičně hlavní ovládací kolečko na levé straně od interního blesku a sáněk na blesk. Pod kolečkem je ještě tlačítko MENU ke vstupu do hlavního menu. Osobně bych toto tlačítko raději viděl na pravé straně. Netradiční je, že se pravým tlačítkem jednotlivé volby nerozklikávají, ale přesouvá se na další záložku. Počet stisků je sice stejný jako u normálního řešení, ale verze od Sony mi přijde méně intuitivní. Nicméně kdo si zvykne, ten naopak zjistí, že jde o rychlejší řešení.

Napravo od blesku je přepínač hledáčku a LCD (přepínání může být i automatické), dále je zde tlačítko D-Range pro přepínání DRO a hardwarového HDR režimu. Nad gripem je páčka pro zapnutí přístroje a spoušť s velmi příjemným chodem. Má výborně zvolenou tuhost, která není ani příliš velká ani malá. Dole si pak můžete všimnout tlačítka pro nahrávání videosekvencí. Prodleva na jeho stisk je krátká. Dále je zde tlačítko pro korekci expozice a tlačítko AEL pro zamčení expozice (dle nastavení v menu jej buď musíte držet nebo expozici můžete zamknout i pouhým stiskem bez držení). Tato dvě tlačítka slouží rovněž jako lupa a je skvělé, že fungují i hned po vyfocení snímku (při jeho krátkém zobrazení). Bravo!



Zadní část obsahuje velký výklopný LCD displej. Nad ním je elektronický hledáček (EVF) s rozlišením 1.440.000 bodů (800×600 pixelů). Pro obraz je ale k dispozici 1.152.000 bodů. Obraz je krásně ostrý a nemám k němu větší výhrady. I přesto mám dojem, že obdobné řešení Panasonicu je trochu lepší, ať už jde o rychlost automatického přepínání mezi EVF a LCD nebo o šum, který mi u Sony přišel v horších světelných podmínkách trochu vyšší. Nicméně nejde o nic vážného a i tento hledáček je výbornou alternativou hledáčku optickému. Výhodou u manuálního ostření je možnost zvětšení náhledu a tím snazší ostření než u optického hledáčku.



LCD displej je výklopný směrem dolů a otočný do jednoho směru (lze jej tedy přiklopit sklem dovnitř a chránit jej tak při přenosu). Bohužel je otočný do opačného směru, než bych čekal a celou dobu testování jsem si na to nemohl zvyknout (nicméně to je jen můj subjektivní problém). Má velkou 3,0" úhlopříčku a vysoké rozlišení 921.600 bodů (640×480 pixelů). Obraz je krásně ostrý a právě díky možnosti vyklopit jej je možné snadněji fotit např. makro snímky. Na displeji ale snadno ulpí otisky prstů, které se těžko smývají.



Napravo od displeje je pak několik tlačítek, první z nich Fn pro spuštění rychlého menu pro nastavení mnoha důležitých nastavení. Čtyřsměrný ovladač je sice v jednom kuse, ale se šikmými stisky nejsou problémy. Směrem nahoru ovládáte nastavení zobrazení (bez informací, s postranními ikonkami nebo vodováhu). Vpravo je pak vyvážení bílé, dole pak ISO citlivost a vlevo sekvenční snímání a samospoušť (ta zůstává po vyfocení aktivní, což chválím). Tlačítko AF slouží jako potvrzovací, případně v automatickém výběru ostřícího bodu zaostří (stejně jako po namáčknutí spouště), v režimu manuálního výběru ostřícího bodu pak umožní tento bod vybrat. Dále je zde tlačítko pro vstup do režimu prohlížení a tlačítko pro mazání. To zároveň slouží ke zvětšení náhledu vhodného např. při manuálním ostření.



Za výklopným bleskem je malý mikrofon. Druhý takový najdete i na druhé straně pro stereo zvuk. Jinak na pravé straně s výjimkou ouška na popruh nenajdete nic zajímavého.



Naopak na levé straně toho najdete mnohem více. Vedle ouška je zde krytka pro HDMI a USB kabel. Bohužel je velmi blízko těmto portům a strčit sem kabel chce dost velkou odvahu s vytahováním této gumové krytky. Směrem níže najdete ještě zdířku pro externí mikrofon a dálkové ovládání. Na těle je dále elektronické tlačítko pro vyklopení blesku, tlačítko pro odjištění objektivu a posuvník pro přepínání manuálního a automatického ostření (pokud jím není vybaven objektiv). Náš objektiv byl takovým přepínačem vybaven.



Závit pro stativ je v ose objektivu. Vlevo pak vidíte krytku prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu.



Pod krytkou najdete Li-Ion akumulátor NP-FW50 s napětím 7,2 V a kapacitou 1020 mAh. Dále je zde slot pro SDHC, SDXC i Memory Stick karty.



Sony SLT-A33 potěšil slušným zpracováním i poměrně dobrou ergonomií, která u levných zrcadlovek této značky bývala spíše horší. V dalších kapitolách se podíváme na praktické zkušenosti s fotoaparátem.

Technické specifikace: Sony SLT-A33
Snímací prvek
Celkový počet pixelů14,6 MPx
Efektivní počet pixelů14,2 MPx
Velikost snímačeAPS-C Exmor CMOS (23,5×15,6 mm)
Rozlišení fotografií(3:2) 4592×3056, 3344×2224, 2288×1520
(16:9) 4592×2576, 3344×1872, 2288×1280
(Panorama) 3872×2160, 8192×1856, 5536×2160, 12416×1856
Rozlišení videa1920×1080 / 50i (60i v normě NTSC)
1440×1080 / 30fps
640×480 / 30fps
stereo zvuk (možnost připojení externího mikrofonu)
Poměr stran3:2, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.3), MTS (AVCHD), MP4 (MPEG-4 AVC/H.264)
Optika fotoaparátu (objektiv 3,5-5,6/18-55 SAM)
ZnačkaSony DT
Optický zoom3,1×
Rozsah ohnisek (reálný)18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)27 - 82 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F36 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizaceano (CMOS shift, mechanická stabilizace s účinkem 2,5 až 4 EV)
Možnost použití předsádekano (55mm filtry)
Elektronická stabilizaceano (šestiexpozice)
Digitální zoomne
Zaostřování
Zaostřováníauto focus (vícebodové, ruční výběr z 15 bodů, bodové), manuální
AF-S, AF-A (automatická volba mezi AF-S a AF-C), průběžné AF-C
Ostřící vzdálenost25 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světloano (pouze bleskem)
Elektronická část
ProcesorBIONZ
Testovaný firmwarev1.10 (tělo)
Spotřeba-
Měření expozicevícesegmentové, se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO (šestiexpozice), AUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, šestiexpozice (ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800, 25600)
Rychlost závěrky30 - 1/4000 s, bulb režim
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyAutomatické, Denní světlo, Stín, Oblačno, Žárovky, Zářivky, Blesk, 2500 K až 10000 K, Barevný filtr, Vlastní (sejmutím bílé plochy)
Scénické režimyPortrét, Sportovní akce, Makro, Krajina, Západ slunce, Noční pohled, Ručně držený soumrak, Noční portrét
Samospoušť2s, 10 s
Sériové snímání7,0 fps (Pokročilá priorita AE)
6,0 fps (Hi)
2,5 fps (Lo)
Vestavěný blesk - režimyVypnuto, Zapnuto, Automatický, Slow synchro (na první lamelu), Slow synchro (na druhou lamelu), Bezdrátový
Vestavěný blesk - dosahsměrné číslo 10 (ISO 100), korekce možná od -2 EV do +2 EV
Externí bleskano (včetně bezdrátových)
Ostatní
Hledáčekano, elektronický, 1,1× zvětšení, 100% pokrytí, rozlišení 1.440.000 bodů (800×600 pixelů), pro obraz efektivních 1.152.000 bodů (800×480 pixelů).
LCD displej3,0" LCD, 921.000 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI (typ C)
Paměťové kartySD, SDHC, SDXC, Memory Stick PRO Duo (+ Pro-HG Duo)
Interní paměť-
NapájeníLi-Ion akumulátor NP-FW50, 7,2V, 1020 mAh, výdrž na 380 snímků (LCD), 290 snímků (EVF), resp. 340 snímků (LCD + blesk), 270 snímků (EVF + blesk)
Hmotnost433 gramů (bez příslušenství), 492 gramů (s příslušenstvím), 210 gramů (18-55mm objektiv)
Rozměry124,4 x 92 x 84,7 mm, 69,5 × 69 mm (18-55mm objektiv)
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, CD-ROM se softwarem, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.