Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotografická divize Olympus ve ztrátě

31.5.2011, Milan Šurkala, aktualita
Společnost Olympus sice docela prosperuje, její fotografická divize ale postupně stále navyšuje ztrátu. Postupně klesá počet prodaných fotoaparátů i podíl na trhu, a to i přes docela slušný úspěch Micro Four Thirds fotoaparátů.
Fotografická část společnosti Olympus se posledních několik let propadá do výraznějších ztrát, zejména na trzích mimo Japonsko, kde ztratila jen 5 %, zatímco v Evropě, USA a dalších asijských trzích i přes 30 %. Pro Olympus je to o to horší, že trh s digitálními fotoaparáty roste, a tak je podíl na trhu o to menší. Na druhou stranu ostatní divize Olympusu žádné problémy nemají.





Situaci nezlepšuje ani docela slušný úspěch Micro Four Thirds fotoaparátů, které jsou společným systémem s Panasonicem. Otázkou nyní zůstává, co vše se pokazilo a jak to napravit.


Fiskální rok
Počet prodaných fotoaparátů (v milionech)
Počet prodaných fotoaparátů Olympus
Podíl na trhu značky Olympus
05/06
67,2
8,4
12,5 %
06/07
81,5
9,6
11,8 %
07/08
106,3
11,3
10,6 %
08/09
112,8
10,0
8,9 %
09/10
113,6
9,0
7,9 %
10/11
121,5
8,1
6,7 %


Důvody nízkých prodejů můžeme jen neoficiálně odhadovat, stejně jako skutečné počty prodaných přístrojů. Mohlo by to být třeba ukončení výroby kompaktů populární řady C a její nahrazení ultrazoomy SP. Ty byly zavedeny na základě marketingových průzkumů a z počátku byly určitě velmi úspěšné. Postupem času ale přišly o většinu manuálních nastavení a řada SP při rozhodování o vhodném ultrazoomu typicky nefiguruje v užším výběru. Podobně byla zjednodušena většina kompaktů. Např. kapesní ultrazoom s manuálními možnostmi expozice v nabídce úplně chybí a pro foto nadšence Olympus po prakticky poslední 2 roky nenabízel jediný kompakt.

Teprve nedávno Olympus představil profi kompakt s manuálními nastaveními, model XZ-1, potěšil i ultrazoom SZ-10 se světelností F3,1-4,4, ale zde bohužel manuální nastavení pořád chybí. Co se týče Micro Four Thirds fotoaparátů, ty jsou docela úspěšné. Olympus má jako jediný ve své kategorii mechanickou stabilizaci, takže ji můžete využít s jakýmkoli objektivem. To je na jednu stranu výhoda v kategorii těl proti sesterskému Panasonicu, na druhou stranu proti téže společnosti ztrácí ve třídě objektivů (zatímco všechny objektivy Panasonic budou na těle Olympus stabilizované, majitelé těl Panasonic si naopak málokdy budou kupovat objektivy Olympus právě díky absenci stabilizace).

Jinak by dost úspěšným Micro Four Thirds fotoaparátům Olympus prospěl model s integrovaným hledáčkem, ten externí je totiž velmi drahý. Problémy nastaly i se zrcadlovkami. Menší 4/3" snímač starší konstrukce nedovoluje konkurovat nejnovějším APS-C čipům a neoficiální informace o ukončení výroby zrcadlovek prodejům také neprospěly. V čem vidíte neúspěch fotografické divize společnosti Olympus vy?




Olympus XZ-1, velmi slušný pokus na poli profi kompaktů


Pojďme však od minulosti k blízké budoucnosti. Dále uvedené informace jsou neoficiální, tak je neberte jako zaručené, jde o tzv. "rumors", neboli dohady, uniklé informace, případně o rozhovory se zástupci společnosti. Hovoří se o levnější alternativě XZ-1 s 28-112mm F1,8-3,8 objektivem (dle podaného patentu). Jen doufejme, že se tento objektiv neobjeví u nástupce XZ-1. Počátkem června by se mohl objevit také nový PEN, možná rovnou dva.

Prvně by to mohla být E-P3 jako součást nové PRO řady. Spekuluje se o tom, že by mohl mít konečně interní elektronický hledáček a stejně tak očekávaný nový snímací čip. Nynější 4/3" Live MOS snímač má už pár let za sebou a při vyšších ISO citlivostech hodně šumí (ve srovnání s APS-C čipy konkurenčních přístrojů). Olympus údajně zkoušel čipy od Kodaku i Foveon, sám Samsung Olympusu nabídnul 16MPx čip. Nyní to vypadá, že novinka by mohla mít senzor, který si navrhnul sám Olympus a vyrábět by jej mohl Panasonic (podobně jako Sony vyrábí některé čipy, které si navrhnul nebo upravil Nikon).

Pro Micro Four Thirds fotoaparáty by se dále mohl objevit velmi širokoúhlý 12mm F2,0 objektiv a rovněž konečně pořádný portrétní objektiv, který M4/3 systému tak moc chybí. Pravděpodobně půjde o 50mm F1,8. Druhým PENem by mohl být E-PL3, který má být údajně výrazně menší ve stylu XZ-1. V rozhovoru se zástupci Olympusu bylo potvrzeno, že by zrcadlovky řady E měly zůstat i nadále ve výrobě a ve vývoji, ale pouze vyšší řady E-xx a E-x. Stovkové řady by snad měly být kompletně nahrazeny PENy. Tímto rozhodnutím by Olympus mohl opět vdechnout život i svým zrcadlovkám. Jakou budoucnost Olympusu předpovídáte vy?

Zdroj: www.43rumors.com, www.olympus-global.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.