Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus TG-1 iHS: nejen entomologův sen

26.7.2012, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V dnešním testu se podíváme na netradiční outdoorový kompakt Olympus TG-1 iHS. Ten zaujme zejména velmi světelným objektivem s hodnotou F2,0 na nejširším ohnisku. Ani další výbava není vůbec ochuzena, slíbeno je i velmi dobré makro.
Olympus TG-1 iHS při svém uvedení vyvolal docela velkou vlnu nadšení. Výrobce totiž nepřeháněl rozlišení, které činí 12 megapixelů na 1/2,3" čipu. I to je sice zbytečně moc, ale v dnešní přemegapixelované době to zní ale docela příjemně. CMOS čip slibuje Full HD video, hardwarové HDR a spoustu dalších zajímavých technologií. K tomu se přidává hlavní lákadlo tohoto přístroje, velmi světelný objektiv. Zatímco běžně se u těchto kompaktů začíná na F3,5 nebo dokonce i F3,9, zde najdete F2,0! To znamená čtyřikrát světelnější objektiv (tam, kde konkurence bude potřebovat ISO 400, si TG-1 vystačí s ISO 100). Dále se k tomu přidává nadprůměrná výdrž. Ponor do 12 metrů, pád ze dvou metrů, prach, špína, -10°C mrazy nebo 100kg zátěž, to vše by mu nemělo dělat potíže. Jak ale bude fotit?
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Fotoaparát potěší zajímavým outdoorovým designem. Připravte se na absenci jakékoli krytky objektivu. TG-1 má šedivou barvu a velmi dobré zpracování. Je to opravdu velmi tuhý přístroj, který už při prvním doteku působí, že přeci jen něco vydrží. Malý gumový grip vepředu a gumová plocha na zádi přístroje lehce vylepšují držení přístroje, které bych ale označil spíše jako průměrné.





Při focení ve vodě počítejte s tím, že až fotoaparát vytáhnete ven, objektiv i displej se může začít z venkovní strany rosit. Je pak dobré je otřít. U objektivu si musíte dát v čištění trochu větší práci, protože zbývající kapky na skle dokážou další snímky pěkně rozmazat.





Jak už bylo řečeno, objektiv Olympus se chlubí vynikající světelností F2,0 na nejširším ohnisku. Na nejdelším má pak znatelně horší hodnotu F4,9, ale i ta je ve své třídě nadprůměrná. Clonění obstarává třípolohový ND filtr. Objektiv může být plně odcloněn, případně použit o něco menší clonový otvor (mění se hloubka ostrosti, jak přesně tohle v Olympusu řešili, nevím) a až pak nastupuje samotný ND filtr s podstatně výraznějším zacloněním. Např. na nejširším ohnisku může fotoaparát používat clony F2,0; F2,8 a F8. Objektiv pokrývá ohniskové vzdálenosti od velmi širokoúhlých 25 mm po maximálních 100 mm. Nabízí tedy 4× optický zoom. Stabilizace je zde řešena posunem CMOS čipu. Nad objektivem vidíte LED diodu pro přisvícení (při natáčení videa nebo třeba u supermakra), dále je tu klasický blesk.





Nahoře jsou dva mikrofony pro stereo zvuk a výstupek GPS modulu. K tlačítku pro zapnutí přístroje nemám žádné výhrady. Spoušť už je viditelně "outdoorová" a má poněkud gumový chod. Na pravé straně těla je také výrazné ouško na provlečení poutka.





Na zádi je použit velký 3,0" OLED displej s rozlišením 614.000 bodů (640×480 pixelů v matici PenTile - pixel je tvořen zeleným a červeným nebo zeleným a modrým bodem). Obraz je krásně ostrý, pozorovatelnost na přímém slunci je průměrná. Displej je totiž sám o sobě nastaven jako docela tmavý, proto doporučuji trochu přidat na jasu v menu. Pozorovací úhly jsou velmi slušné, ze stran ale dochází k mírnému barevnému posunu do chladnějších barev. Fotoaparát lze ovládat i poklepem. Poklepáním na pravou stranu přístroje spustíte quick menu a můžete nastavovat. Poklepání seshora pak prochází jednotlivá nastavení ve quick menu. Podobně se dají procházet snímky. Pokud fotoaparát naklopíte na stranu, náhledy snímků se zmenší a a začnou "klouzat" dolů, čímž je procházíte.

Zoom se nastavuje přes kolébku na zadní straně přístroje. Nutno podotknout, že zoomování je velmi pomalé a objektiv při něm (alespoň u testovaného kusu) trochu chrčel. Červené tlačítko spouští natáčení videosekvencí, prodleva je minimální. Otočné kolečko režimů jde dost ztuha a s mokrými prsty není zrovna snadné jím pootočit. Následuje tlačítko pro vstup do režimu prohlížení. Zde bych vytknul jen příliš agresivní úsporný režim, kdy objektiv interně zajíždí už po pouhých 15 sekundách prohlížení. Chcete-li hned fotit, musíte počkat, až zpátky zazoomuje, což je zhruba 4sekundové zdržení.

Čtyřsměrný ovladač mi udělal radost. Je dostatečně vystouplý a dobře se jím vše ovládá. Směrem nahoru upravuje zobrazení displeje, tlačítkem vpravo vyvoláte quick menu na poslední volené položce. Tlačítko směrem dolů vyvolá quick menu na druhé položce a tlačítko vlevo pak na první dostupné. Stejně tak funguje tlačítko OK, které má také potvrzovací funkci. Jako poslední je tu už jen tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu přístroje.





Dále tu vidíte závit pro stativ a krytku prostoru pro baterii a paměťovou kartu. Stejně jako i krytka pro USB a HDMI kabel, i na této je dvojí jištění. Větší západka zavírá krytku a menší západka zajišťuje větší západku, aby se neotevřela.





Na krytce je pak těsnění zabraňující vniknutí vody do přístroje. Napájení zajišťuje relativně velký Li-Ion akumulátor LI-90B. Jako paměťové karty jsou použitelné typy SD, SDHC a SDXC.





Naše novinářské balení obsahovalo pouze fotoaparát, akumulátor, nabíjecí adaptér s přívodním kabelem a USB kabel. Vaše balení by mělo dále obsahovat poutko, AV kabel a CD-ROM.





Na displeji je v pravém sloupci zobrazeno quick menu. Dole máte několik dalších informací jako počet zbývajících snímků, nabití baterie a podobně. Zobrazení můžete nechat doplnit o mřížku, histogram, tlakoměr a výškoměr. Ten je ale dobré si zkalibrovat na nějakém dobrém místě se známou nadmořskou výškou. Pokud zapnete GPS, po chvíli uvidíte na horní straně displeje i GPS souřadnice.


Zde vidíte quick menu. Šipkami nahoru/dolů se pohybujete mezi jednotlivými nastaveními, vpravo/vlevo jim pak nastavujete konkrétní hodnoty. Pravý snímek ukazuje menu magických filtrů.


Dále zde vidíte hlavní menu přístroje. To se dělí na sedm záložek. První dvě se věnují fotografickým nastavením, další pak videosekvencím. Čtvrtá si bere na paškál režim zobrazování a poslední tři jsou pak technická nastavení přístroje.


Jedno z těchto nastavení je např. ovládání fotoaparátu poklepem, kalibrace tlakoměru a další. U GPS si pak můžete nechat zobrazit souřadnici i satelity, které jsou použity k určení vaší polohy.


Zobrazovací režim je celoplošný, můžete si však nechat ukázat fotografii ve zmenšeném náhledu včetně histogramu, expozičních informací a názvu místa, kde byl vyfocen.


V dalších kapitolách se podíváme, jak fotí nový Olympus TG-1.

Technické specifikace: Olympus TG-1 iHS
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 12,7 MPx
Efektivní počet pixelů 12 MPx
Velikost snímače 1/2,3" CMOS (přibližně 6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3968×2976, 3264×2448, 2560×1920, 2048×1536, 1600×1200, 1280×960, 640×480
16:9) 3968×2232, 1920×1080
Rozlišení videa 1920×1080 / 30p
1280×720 / 30p
stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.3), MOV (Quick Time Motion JPEG)
Optika fotoaparátu
Značka OLYMPUS LENS
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný) 4,5 - 18 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 25 - 100 mm
Světelnost objektivu F2,0 - 4,9
Rozsah clony F2,0 - F8,0 (wide), F4,9 - F18 (tele), clonění 3polohovým ND filtrem
Mechanická stabilizace ano (CMOS shift, mechanická stabilizace, dynamická u videosekvencí)
Možnost použití předsádek ano (40,5mm filtry s adaptérem CLA-T01)
Elektronická stabilizace ano (duální)
Digitální zoom ano, 4× (k dispozici je i 2× zoom s vysokým rozlišením)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (detekce obličeje + iESP, bodové, AF Tracking), makro, supermakro, supermakro s přisvícením
Ostřící vzdálenost 60 cm - nekonečno (normal wide)
60 cm - nekonečno (normal tele)
15 cm - nekonečno (makro wide)
10 cm - nekonečno (makro tele)
od 1 cm (supermakro)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor TruePic VI
Testovaný firmware v1.0
Spotřeba -
Měření expozice ESP integrální měření, bodové měření
Citlivost ISO AUTO ISO, AUTO HI ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400
Rychlost závěrky 1/2000 s - 1/4 s, až 4 s v nočním režimu
Expoziční režimy auto
Vyvážení bílé barvy Automatické, Slunečno, Zamračeno, Žárovka, Zářivka, Podvodní, Manuál WB 1, Manuál WB 2
Scénické režimy Portrét, Beauty, Krajina, Noční scéna, Noční portrét, Interiér, Svíčka, Autoportrét, Západ slunce, Ohňostroj, Kuchyně, Dokumenty, Pláž a sníh, Podvodní foto, Podvodní široký 1, Podvodní široký 2, Podvodní makro, Dom. mazlíčci - kočka, Dom. mazlíčci - pes, Sníh, Panorama, 3D snímky, HDR
Samospoušť 2s, 12 s
Bracketing ne
Sériové snímání 5 fps (max. 25 snímků)
15 fps (max. 100 snímků, 3 MPx)
60 fps (max. 100 snímků, 3 MPx)
Vestavěný blesk - režimy Vypnuto, Zapnuto, Automatický, Automatický s redukcí červených očí
Vestavěný blesk - dosah 0,15 - 5,6 metru (wide ISO 800)
0,1 - 2,2 metru (tele ISO 800)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" OLED, 610.000 bodů (640×480 pixelů PenTile)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI typ D
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC
Interní paměť 7,9 MB
Napájení Li-Ion akumulátor Li-90B, 3,6V, 1270 mAh, výdrž neuvedena
Hmotnost 230 gramů (s příslušenstvím)
Rozměry 111,5 x 66,5 x 29,1 mm
Barevné varianty stříbrná
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíjecí adaptér + USB kabel + napájecí kabel, poutko, CD-ROM se softwarem, AV kabel
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.