Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung WB1000: fotoaparát s přístrojovkou

2.7.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Vlajková loď kompaktů Samsung prošla naším testem. Jak si vede fotoaparát, který přináší 5× optický zoom, když začíná již na širokoúhlých 24 mm? Fotoaparát má 12 MPx, velký AMOLED displej s vysokým rozlišením a zajímavé kontrolky volného místa a baterie.
Nový Samsung WB1000 se původně představil pod jménem WB100. Tehdy přišel se zajímavými specifikacemi, ze kterých nadmíru vyčnívala světelnost objektivu F2,8-7,3. F7,3 na nejdelším ohnisku byl opravdu velmi špatný vtip, a tak se na trh dostala až mírně inovovaná verze WB1000, která je parametricky prakticky totožná, jen na nejdelším ohnisku je již mnohem příznivějších F5,8.

Fotoaparát patří mezi zajímavé stylové kompakty. Rozhodně je na co se těšit, neboť objektiv s optickou stabilizací nabízí 5× optický zoom v parádním rozsahu od širokoúhlých 24 milimetrů po slušných 120 milimetrů, dále zaujme AMOLED displej s rozlišením 518.400 bodů (480×360 pixelů), manuální ovládání a spoustu nastavení jako u pokročilých kompaktů vyšších tříd. Velmi zajímavým prvkem jsou i ukazatele zbývající energie baterie a volného místa na kartě. Fotoaparát má na miniaturním 1/2,33" CCD snímači až 12 megapixelů, takže lze bohužel očekávat vyšší míru šumu.



Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Nový Samsung WB1000 jsme dostali ve stříbrné barvě, která mu propůjčuje velmi elegantní vzhled. Ta je kombinována s černými prvky jako je pogumování gripu, objektiv nebo vrchní strana přístroje. Fotoaparát nabízí nejen netradiční design, ale také ovládání. Drží se vcelku rozumně, nicméně díky rozměrnému displeji vzadu budete mít palec často na jeho horním pravém rohu.



Na poměrně hladké přídi lehce vystupuje tmavě šedivé okruží objektivu, přičemž samotný objektiv zas tak široký není. V pravém horním rohu vidíte blesk a pod ním přisvětlovací diodu, která slouží i jako kontrolka samospouště. Naopak nalevo je logo výrobce, pod ním je pak přijímač dálkového ovládání. Úplně nalevo je pak pogumovaný grip, ten ale není moc vystouplý, čímž příliš nezlepšuje držení, ale zase nezvětšuje šířku fotoaparátu a ten se pak snadno vejde do kapsy.



Objektiv začíná na velmi širokém ohnisku 24 milimetrů, což je u kompaktů rekordní hodnota. Díky 5× optickému zoomu pak končí na 120 milimetrech, což je pro běžné použití dostatečné. Světelnost objektivu je na širokém ohnisku velmi dobrá s hodnotou F2,8, bohužel na nejdelším má hodnotu F5,8. To je už spíše podprůměrná hodnota. Situaci zlepšuje optická stabilizace objektivu, nicméně pohybovou neostrost při delších ohniscích už z principu stabilizace zachránit nemůže, zde lepší světelnost bohužel chybí.



Úplně nalevo naleznete reproduktor, směrem doprava je první mikrofon. Velmi zajímavým prvkem jsou dva ciferníky, kde ten první ukazuje stav baterie, druhý pak zbývající místo na kartě. Působí to nesmírně efektně, musíte však počítat s tím, že indikátory nepracují okamžitě. Takže když jsem použil 64MB kartu a vyfotil jeden snímek, ručička klesla asi až po čtyřech pěti sekundách. Vypadá to zajímavě a ačkoli obě hodnoty lze vidět i na displeji, fotoaparátu to s ciferníky nesmírně "sekne".

Směrem doprava je tlačítko pro spuštění fotoaparátu, které je bohužel nutno stisknout na delší dobu, aby jej fotoaparát zaregistroval. Občas tak přístroj nezapnete, i když toto tlačítko zmáčknete. Nad tlačítkem je druhý mikrofon. Dále vpravo je spoušť s příjemným chodem bez nedostatků. V pravém rohu je pak hlavní ovládací kolečko, které má přiměřený chod. Protože je přístupné jen ze spodní strany (ze zadní strany fotoaparátu), takse jím i přes jemnější krok nedá lehce omylem otočit. To lze jen palcem, což je pohodlný způsob ovládání.

Mrzí mě jen řazení režimů, snad žádný výrobce kromě Samsungu nepoužívá uspořádání MSAP ve směru hodinových ručiček, ale PASM. Pro režim P jsem tedy ze zvyku vždy navolil nejspodnější variantu z těchto čtyř režimů jako u každého jiného fotoaparátu, nicméně zde je místo toho režim M. Samozřejmě pokud nejste zvyklí z jiných fotoaparátů, nebude vám to činit potíže. Pokud už ale někdo pracoval s fotoaparátem, který má hlavní ovládací kolečko a čtveřici režimů PASM, ten bude poměrně dlouho zmatený.



Velkou plochu zadní části vyplňuje rozměrný 3,0" AMOLED displej s vysokým rozlišením 518.400 bodů, což odpovídá 480×360 pixelům. Výsledkem je tedy podstatně ostřejší obraz, než je u kompaktů zvykem. Displej má rovněž velmi dobré pozorovací úhly, jediné v čem pokulhává, je pozorovatelnost na ostrém světle. Dosti lesklý kryt displeje tomu totiž moc nepomáhá.



Ovládací prvky jsou pak v pravé části. Nahoře je zvláštně tvarovaná páčka zoomu, která se naklápí nahoru nebo dolů. Směrem nahoru se přizoomuje, dolů pak odzoomuje. Níže naleznete tlačítko MENU, které vás dostanete do hlavního menu fotoaparátu, ze kterého se dostanete do toho fotografického i technického a dalších. Právě díky tomu, že si vybíráte ještě podmenu, je volba fotografických nastavení poněkud zdlouhavější. Nejprve totiž v menu vyberete fotografické podmenu a až pak se dostanete k jednotlivým nastavením. Položky jsou sice řazeny ve formě kruhového seznamu (takže na poslední položku navazuje první), ale nezřídka se stane, že to stejně všecko proklikáte. Nicméně je zde jedno vylepšení, ke kterému se hned dostanu.

Tím je čtyřsměrný ovladač. Ten totiž funguje nejen jako tlačítko, ale také otočný ovladač. Pro rychlejší nastavování tedy nemusíte klikat, ale jen točit okružím s poměrně dobrou aretací jednotlivých poloh. To je velmi rychlý způsob. Takto se pohybujete nejen v menu mezi jednotlivými nastaveními, ale posléze i mezi jednotlivými volbami daného nastavení. Ač jsou ikonky namalovány kvůli nedostatku prostoru nakresleny ve spodní části ovladače, vězte, že všechny tři postranní oblasti (vpravo, vpravo nahoře, vpravo dole) slouží pro samospoušť, analogicky totéž platí vlevo pro blesk. Nahoru se pak volí zobrazení displeje, dole pak makro režim. Tlačítko OK má pouze potvrzovací funkci.

Ve spodní řadě je nalevo tlačítko pro přechod do režimu prohlížení snímků. Ve vypnutém stavu lze toto tlačítko déle podržet a fotoaparát najede do prohlížecího režimu také. Jen se nevysune objektiv. Pravým tlačítkem Fn vstoupíte do "rychlého" menu, kde lze korigovat expozici, vyvážení bílé, ISO citlivost, detekci tváří, měření expozice, sekvenční snímání a barevný režim.



Na pravé straně lze vidět jen malinké ouško na provlečení poutka na ruku a mírně vystouplý pogumovaný grip. Vysunutí objektivu není příliš velké.



Levá strana pak nepřináší vůbec nic zajímavého.



Vespod fotoaparátu je zhruba v ose objektivu plastový závit pro stativ. Hned vedle je port pro USB kabel a nalevo pak západkou jištěná krytka prostoru pro akumulátor a paměťovou kartu.



Samsung WB1000 je napájen Li-Ion akumulátorem, který má nízké napětí 3,8 V a poměrně slušnou kapacitu 1130 mAh. Paměťovými kartami jsou zde MMC, SD nebo SDHC karty.



Na první pohled Samsung WB1000 zaujme svým netradičním pojetím se dvěma ciferníky, zajímavým ovládáním některých prvků (zoom, otočný kruhový ovladač) a velkým AMOLED displejem s vysokým rozlišením. K tomu se přidává dobré zpracování. Od tohoto tvaru fotoaparátu lze však čekat jen průměrné držení přístroje, problémy v této oblasti bych ale neviděl.


Technické specifikace: Samsung WB1000
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů12,2 MPx (celkové rozlišení 12,4 MPx)
Velikost snímače1/2,33" CCD (přibližně 6,1×4,57 mm)
Rozlišení fotografií(4:3) 4000×3000, 3264×2448, 2592x1944, 2048×1536, 1024×768
(3:2) 3984×2656
(16:9) 3968×2232, 1920×1080
Rozlišení videa1280x720 / 30 nebo 15 fps (HQ nebo SQ), 640×480 / 30 fps nebo 15 fps, 320x240 / 60, 30 nebo 15 fps, mono zvuk
Poměr stran4:3, 3:2, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), MP4 (H.264(MPEG4.AVC))
Optika fotoaparátu
ZnačkaSchneider-KREUZNACH
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)4,3 - 21,5 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)24 - 120 mm
Světelnost objektivuF2,8 - F5,8
Rozsah clonyF2,8 - F7,2 (wide), F5,8 - F7,5 (tele)
Mechanická stabilizaceano (optická stabilizace)
Elektronická stabilizaceano (duální)
Možnost použití předsádekne
Digitální zoomano, 5×
Zaostřování
Zaostřováníauto focus TTL (vícebodové, střed, manuální výběr ze zaostřovacích polí, detekce obličeje), manuální
Ostřící vzdálenost40 cm - nekonečno (normal wide)
80 cm - nekonečno (normal tele)
5 - 40 cm (makro wide)
50 - 80 cm (makro tele)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Měření expozicevícesegmentové, zdůraznění středu, bodové
Citlivost ISOAUTO ISO, 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (max. 3 MPx)
Rychlost závěrky1/2000 - 1/8 s (automatika), max. 1 s (režim A, P), max. 16 s (režim S, M), max. 8 s (režim Noc), 4 s (režim Ohňostroj)
Expoziční režimyauto, prioritac clony, priorita času, manuál
Vyvážení bílé barvyauto, denní světlo, pod mrakem, zářivka typu H, zářivka typu L, žárovka, vlastní nastavení (měření), teplota barev (3000 K - 10000 K)
Scénické režimySnímek s retuší, Snímek Podle Vzoru, Noc, Portrét, Děti, Krajina, Detail, Text, Západ slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž&sníh
Samospoušť2, 10 s, dvojitá (10 s, 2 s), pohybový časovač, dálkové ovládání
Sériové snímání- fps (sekvenční snímání - do zaplnění karty)
AEB (expoziční bracketing -1/3 EV, +0 EV a +1/3 EV)
6fps (velice vysoká rychlost - po dobu 5 sekund v rozlišení 640×480 pixelů)
Vestavěný blesk - režimyAutomatický, Automatický s redukcí jevu červených očí, Vyrovnávací blesk, Pomalá synchronizace,Vypnutý blesk, Redukce jevu červených očí
Vestavěný blesk - dosah30 cm – 5,2 m (wide, AUTO ISO)
50 cm – 2,5 m (tele, AUTO ISO)
Externí bleskne
Ostatní
Hledáčekne
LCD displej3,0" LCD, hVGA+ 518.400 bodů (480×360 pixelů)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI 1.2
Paměťové kartySD, SDHC, MMC
Interní paměť76 MB
NapájeníLi-Ion akumulátor SLB-11A 3,8 V 1130 mAh
Hmotnost160 gramů (bez karty a baterií)
Rozměry97 x 61 x 21 mm
Barevné variantyčerná, stříbrná
Standardní příslušenstvíUSB kabel + síťový adaptér, AV kabel, CD-ROM se softwarem a plnou verzí manuálu, ořezaná verze manuálu, poutko na ruku, Li-Ion akumulátor
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.