reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot SX1 IS vs. SX10 IS: souboj CMOS a CCD

24.2.2009, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
V dnešní recenzi jsme otestovali hned dva fotoaparáty najednou. Jedná se o nové 20× ultrazoomy společnosti Canon. Liší se zejména typem snímače. Zkusme si tedy odpovědět nejen na otázku, jaké nové Canony vlastně jsou, ale srovnejme i CMOS s CCD čipem.
Nástupce Canonu PowerShot S5 IS byl toužebně očekáván. Společnost Canon představila rovnou dva nástupce, modely SX10 IS a SX1 IS. Při pohledu na specifikace se ale začíná zdát, že Canon jde už spíše cestou marketingu než cestou fotoaparátů pro fotografy, kterým S5 IS určitě byla. Dokládá to mimo jiné nadstandardní 20× optický zoom. Začíná na 28 milimetrech, což je sice pěkné širokoúhlé ohnisko, ale při tak velikém zoomu bych čekal širší začátek. Na druhou stranu maximální ohnisko činí 560 milimetrů a touto hodnotou byly oba Canony v době svého představení průkopníky.
 
Stejně jako u obyčejných kompaktů, i u těchto ultrazoomů se Canon obrátil proti své někdejší strategii světelných objektivů. Zatímco ještě nedávno měly i obyčejné kompakty Canon zpravidla dosti dobrou světelnost, dnes na tom nejsou nijak dobře a ani SX1 IS a SX10 IS nejsou výjimkou. F5,7 na nejdelším ohnisku není na ultrazoom ani trochu dobrá vizitka. Snímač má malé rozměry 1/2,3", naštěstí to Canon nepřeháněl s rozlišením a 10 megapixelů je tak akorát. U modelu SX10 IS najdeme klasický snímač typu CCD, u SX1 IS ale překvapí přítomnost snímače CMOS, tedy něčeho nevídaného v této třídě. Podívejme se, jak si nové ultrazoomy stojí ve srovnání s ostatními. Stejný základ fotoaparátů nám ale navíc nabídne možnost srovnat technologii CCD snímačů proti CMOS.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Poněvadž oba fotoaparáty vycházejí ze stejného základu, můžete si zahrát oblíbenou hru "Najdi 5 rozdílů". Rozměrově jsou jen trochu větší než typické ultrazoomy, překvapí ale poměrně vysokou hmotností. Ta vypadá hrozivě zejména na papíře, kde se hovoří o 560 gramech u SX10 IS a 585 gramech u SX1 IS. To už na ultrazoom není právě málo, konkurence bývá zhruba o 100 až 150 gramů lehčí. Většinou vám to ale nepřijde.


Canon PowerShot SX1 IS (vlevo), PowerShot SX10 IS (vpravo)

Fotoaparát padne do ruky opravdu velmi dobře a držení v jedné ruce nečiní žádný problém. Tělo je plastové, ale to mu nijak neubírá na kvalitě, působí docela příjemně. Zpracování je dobré, nicméně např. z LCD panelu jsem neměl nejlepší pocit. Při jeho čištění máte pocit, že se někde něco hýbe, ale nevíte, přesně co. Zda je to kryt LCD panelu, celý panel v kloubu nebo oboje. Docela mě zklamala krytka objektivu, která má dvě negativní vlastnosti. Za prvé k ní není žádná šňůrka, takže ji docela jednoduše můžete ztratit. Ale šňůrku bych jí ještě odpustil, ale způsob jejího zajištění už moc ne. Dvě západky nemají příliš výrazné jištění, navíc je nutno použít doslova pouze nehty, nikoli bříška prstů. Takže krytka se nepříjemně nasazuje, poměrně snadno vám z prstů vyklouzne a absence šňůrky už snadno dokoná své.


Canon PowerShot SX10 IS s "protivnou" krytkou objektivu

Přední část fotoaparátu je pro ultrazoom typická. Dominuje jí velký objektiv, nalevo je výrazný dvoubarevný grip a nahoře výklopný blesk. Nad objektivem si jistě všimnete dva velké mikrofony, které zajišťují nahrávání stereo zvuku. Napravo je přisvětlovací dioda, která svítí překvapivě zeleně. Osvětluje scénu při ostření ve zhoršených světelných podmínkách, lze ji však použít i jako dosti silné světlo pro redukci červených očí a také se jí signalizuje samospoušť. Problém při ostření je ten, že tato dioda vydává pouze úzký kužel světla, který navíc míří kousek doleva od středu snímku. Fotoaparát tedy standardně ostří doprostřed, ale dioda svítí někam úplně jinam. V noci tak úspěšnějšímu ostření příliš nepomáhá.


Canon PowerShot SX10 IS

PowerShot SX1 IS vypadá v podstatě stejně. Grip zde už není dvoubarevný, lépe řečeno je jeho druhá polovina v téměř totožné barvě jako celé tělo. Nápis o rozlišení je doplněn o kouzelné slůvko CMOS, čímž dokazuje, že se skutečně nejedná o obyčejný ultrazoom. Nahoře nad názvem modelu fotoaparátu si můžete všimnout další kulatý prvek. Tím je přijímač signálu z dálkového ovládání. Nezávisle na úhlu je schopen detekovat signál ze vzdálenosti zhruba 2 - 2,5 metru. Zezadu, zepředu, prostě odkudkoli.


Canon PowerShot SX1 IS

Objektiv mají oba fotoaparáty stejný. Nabízí velmi slušný 20× optický zoom, který začíná na širokoúhlých 28 milimetrech. Jak jsem již říkal, vzhledem k velkému zoomu bych čekal širší začátek. Ale to nevadí, i 28 mm je velmi pěkná hodnota, které nelze nic vyčítat. Ti, kteří hodně rádi přibližují, pak díky tomu budou nadšeni maximálním ohniskem, které činí 560 milimetrů. Dnes je tato hodnota sice překonaná, ale při představení fotoaparátů v září 2008 šlo o rekordní ohnisko. Nechybí ani ultrazvukový motor, jehož předností je tišší chod.

K dispozici je účinná optická stabilizace. Méně radosti ale udělá světelnost objektivu. Nezbývá než zamáčknout slzu za vynikajícími F2,7 - F3,5 předchozího S5 IS. Podstatně větší rozsah ohnisek a větší čip si vyžádaly svoje. F2,8 na nejširším ohnisku je stále vynikající hodnota, ale F5,7 na nejdelším ohnisku zní spíše jako špatný vtip. Takto špatná světelnost je ještě mírně podprůměrná u kompaktů, ale u ultrazoomů jde vyloženě o silný podprůměr.

Dobře se podívejte na vnitřní stranu objektivu. Na první pohled vidíte závit. Ale chyba lávky! Vypadá to jako závit, ale závit to není. Místo klasické spirály, do které lze zašroubovat filtry, jsou zde jen tři vrypy. Proč propána? Jenom kvůli krytce objektivu? Aby toto řešení jen nehanil, můžu vás uklidnit. Zkoušel jsem 52mm polarizační filtr a nějakým zázrakem se podařilo jej našroubovat a držel. A navíc držel dobře. Bez použití síly, prostě a jednoduše, jde to.


objektiv PowerShotu SX1 IS

Seshora jsou oba fotoaparáty až na barvu gripu totožné. Objímka objektivu nás informuje o ultrazvukovém motoru. Objektiv je při základním ohnisku vysunut jen nepatrně. Nahoře máte rysky s jednotlivými ohniskovými vzdálenostmi, takže víte zhruba, jaký zoom používáte. Tímto docela připomíná objektivy zrcadlovek. Také lze vidět, že objektiv má velký průměr a při ohnisku 560 mm velké vysunutí. Dále lze pod objektivem (z tohoto pohledu) vidět výklopný blesk. Na tak velký fotoaparát mi přišlo vysunutí blesku docela malé. Zajímavé je rovněž to, že blesk se zde otevírá ručně, není tu žádné tlačítko. Potěší sáňky na blesk, které mohou být velmi pádným argumentem pro koupi ve srovnání s ostatními ultrazoomy. Sáňkami je vybavena SX1 IS i SX10 IS.

Nalevo od blesku je malé tlačítko, kterým jen měníte blesk z "auto" na "vždy zapnutý". Případně lze po vyfocení snímku stiskem tohoto tlačítka nahrát až 60sekundový komentář k fotografii. Napravo je velké ovládací kolečko fotografických režimů. Je ideálně umístěno, jeho chod je tvrdší, ale ne nepříjemný. Spíše naopak, je to tak, jak bych si představoval. Neklade velký odpor, ale samovolně se také jen tak neotočí. Dále napravo je velký grip.

Na něm vidíte tlačítko pro spuštění fotoaparátu. Nemám k němu výhrady, ale uvítal bych, kdyby ouško pro popruh bylo o malinký kousek dál. Někdy mi přišlo dost blízko a lidé s tlustějšími prsty jej nebudou mít rádi. Popruh se totiž rád plete do cesty. Nahoře na gripu je pak spoušť docela jemného chodu, mohla by mít jen trošku kratší dráhu. S páčkou zoomu nebudete mít žádný problém. Pokud ji natočíte jen kousek, ohniska se mění jen pomalu a vy tak můžete zoom dost přesně dávkovat. Když ji natočíte výrazněji, nebudete se stačit divit, jak objektiv rychle vystřelí. Přezoomování je opravdu dost rychlé.


vrchní část PowerShotu SX1 IS

U zadní části fotoaparátu strávíme trochu delší dobu, neboť je tím hlavním, čím se fotoaparáty odlišují. U obou má stejný základ, ale u SX1 IS je díky většímu displeji a jednomu tlačítku navíc trochu složitější. Po vybalení ani v jednom případě neuvidíte LCD displej, který je výklopný, a tedy v zájmu ochrany přiklopen k fotoaparátu.


Canon PowerShot SX1 IS s přiklopeným LCD displejem

Displej se dá odklopit o 180°, natočit dolů o 90° (ideální pro focení nad hlavou) a nahoru dokonce o 180°. Při otočení do 90° tak můžete velmi pohodlně fotit i od země, kdy na zem půjde fotoaparát, ale vy už nemusíte. Při otočení o 180° je možné LCD displej opět přiklopit zpátky, a tím jej dostat do polohy, která je pro digitální fotoaparáty typická. Tedy s displejem na těle fotoaparátu.


Canon SX1 IS s vyklopeným displejem (formát snímku 4:3)

Nejprve se podívejme na PowerShot SX10 IS, tedy levnější model. Ten má malý 2,5" LCD displej s rozlišením 230.000 bodů (320×240 pixelů). Obraz vypadá hezky, pozorovatelnost na přímém slunci je jen průměrná. Pozorovací úhly také sice nejsou úplně nejlepší, ale dá se to snést. Seshora obraz tmavne, z ostatních stran pak naopak bledne, a to docela rychle. Stále však díky solidnímu kontrastu velmi dobře vidíte, na co se díváte. A když už půjde do nejhoršího, displej si jednoduše napolohujete tak, abyste v něm vše krásně viděli. Takže celkově lze možnosti displeje hodnotit kladně.

Nad displejem je 0,44" EVF hledáček s rozlišením 235.000 bodů. Má docela dobrý obraz, nicméně jednotlivých pixelů si všimnete a manuální ostření není právě jednoduché, tedy lépe řečeno přesné. Nalevo od hledáčku je kolečko dioptrické korekce v rozmezí -6 až +2 dioptrie.

Nalevo na těle fotoaparátu je tlačítko, jehož funkci si můžete sami definovat v menu. Můžete sem přidat např. i-Contrast, vyvážení bílé, zamknutí expozice a mnoho dalších. Pokud to v menu povolíte, lze tímto tlačítkem také navyšovat ISO citlivost. Automatika např. zvolí maximální ISO 400 a čas 1/20 s, což je moc dlouhé. Rozsvítí se modrá dioda v tlačítku. Když jej zmáčknete, dovolíte automatice jít na vyšší citlivosti, např. zvolí ISO 800 a čas 1/40 s. Toto je velmi dobrý způsob jak zachovávat kvalitní fotografie, ale v případě nouze rychle dočasně povolit vyšší ISO (je to takové rychlé přepínání mezi módem AUTO ISO a AUTO HI ISO). Mrzí mě jen to, že toto tlačítko se opravdu velmi těžce mačká, a tak veškeré ulehčení přijde téměř vniveč. Vadí to zejména při dlouhém ohnisku, kdy při laborování s tlačítkem snadno ztratíte přiblížený objekt z displeje.

Naopak napravo vidíte krásně nápadné červené tlačítko, které svým zbarvením strhává pozornost. Až jsem měl dojem, že po jeho stisku vystřelí nějaká raketa jako z akčního filmu. Jeho funkce je však trochu jiná, spouští záznam videosekvencí. Výborné na tom je to, že nezáleží na navoleném fotografickém režimu. Na hlavním kolečku tedy můžete mít navolenou třeba prioritu clony, vy stisknete tlačítko a natáčíte film i s nastaveními, které jste dosud měli (pochopitelně pouze ta, která jsou pro videosekvence aplikovatelná). Při natáčení videa lze dokonce stiskem spouště fotit, to však způsobí vystřižení jisté části scény z videosekvence.


záď PowerShotu SX10 IS

PowerShot SX1 IS má na první pohled větší LCD displej. Ten má úhlopříčku 2,8" a rozlišení 230.000 bodů. Jeho poměr stran je 16:9, což je fajn, pokud pořizujete širokoúhlé snímky, ale docela k vzteku, když fotíte klasické 4:3 fotografie. V tomto případě totiž přicházíte o značnou část LCD displeje (levý a pravý okraj), takže zobrazovaná plocha je dokonce ještě menší než v případě 2,5" LCD displeje modelu SX10 IS. Na slunci podává podobné výkony jako SX10 IS, ale pozorovací úhly mi přišly poněkud lepší. Tmavnutí (seshora) a blednutí (ze stran a zezdola) se zdály být slabší, tedy více podobné kolmému pohledu na displej.

Další změnou je jedno tlačítko navíc, hned vlevo od EVF hledáčku. Tímto tlačítkem měníte poměr stran z 4:3 na 16:9 a naopak. Oproti SX10 IS je s tímto spojen ještě jeden rozdíl. U SX10 IS je poměr 16:9 dosažen pouhým oříznutím 10MPx snímku, dostáváte tedy fotografii s rozlišením 7,5 megapixelů. SX1 IS na to jde trochu jinak, její čip totiž nemá celkově 10,3 MPx jako SX10 IS, ale rovnou 11,8 Mpx. V režimu 16:9 tak fotí o trochu širší snímky než v režimu 4:3 (3840 místo 3648 pixelů), a tak rozlišení těchto širokoúhlých fotografií je již 8,3 MPx. Výhodou je pak také to, že konečně využíváte celou plochu LCD displeje.

Třetí změnou je překvapivě a paradoxně bohužel EVF hledáček. U SX1 IS mu Canon trochu snížil úhlopříčku z 0,44" na 0,4", ale to by ani tak nevadilo. Horší je ten fakt, že jeho rozlišení bylo sníženo až na pouhých 148.000 bodů. Obraz je tak více kostkovaný, jednotlivé pixely displeje opravdu bez problémů vidíte, ale ruku na srdce, použít se to stále dá. Pokud budete fotit 4:3 snímky, zhruba totéž rozlišení budete využívat i na LCD displeji. Tudíž lepší model SX1 IS je na tom (co se týče zobrazování) paradoxně hůře než levnější SX10 IS. Ono je to ovšem také tím, že jsem nedávno zkoušel Panasonic Lumix G1, který má hledáček s 10× tak větším rozlišením, takže toto opravdu vypadá jak z jiného světa. Manuální ostření je velmi obtížné na obou fotoaparátech.


záď PowerShotu SX1 IS

Pravá část s hlavními ovládacími prvky je už opět téměř totožná (SX1 IS má u tlačítka samospouště navíc ikonku pro bezdrátovou samospoušť). Úplně nahoře je kulaté tlačítko vstupu do prohlížecího režimu. Lze jím fotoaparát také zapnout. Je perfektně umístěno, ale hůře se mačká. Hlavní problém je v jeho zapuštění. Určitě mohlo být uděláno i lépe. Další tlačítko slouží ke korekci expozice (případně v prohlížecím režimu ke skokům mezi fotografie, např. o 100 snímků), i ono mohlo být vyřešeno trochu lépe. Těžko najdete místo na palci, kterým s jistotou budete toto tlačítko ovládat. Nijak zázračné není ani třetí tlačítko pro změnu ostření nebo smazání fotografie v prohlížecím režimu. Po jeho stisku si buď můžete ukázat počet detekovaných tváří (ostření Detekce tváře) nebo změnit umístění a velikost ostřícího bodu (ostření FlexiZone).

Hlavní čtyřsměrný ovladač je zde řešen velmi zajímavou metodou. Jedná se o otočné okruží, které lze po stranách mačkat a funguje tak jako tlačítka. Nutno uznat, že okruží je přesně tak tvarované a umístěné, že se jím mačká výborně. Směrem nahoru spouštíte manuální ostření, vpravo nastavujete ISO citlivost, dolů samospoušť a sekvenční snímání, vlevo pak makro. Uprostřed je potvrzovací tlačítko FUNC. SET, které také slouží k zobrazení rychlého menu. To je pro Canon již tradiční a opravdu výborné. Jednak nabízí ty nejdůležitější volby, jednak je skvěle ovladatelné. Oceňuji u něj zejména to, že při opětovném zapnutí zůstává u poslední volené položky, takže ji můžete rychle vrátit zpátky. Položky jsou navíc ve formě kruhového seznamu, z poslední položky na první se tak dostanete jediným klikem. Horší je ale citlivost tohoto otočného ovladače.

Začněme u manuálního ostření. To zobrazí uprostřed LCD obrazovky trochu zvětšený náhled, vzhledem k průměrnému rozlišení displejů a nedostatečné zvětšené plochy se ale těžko pozná, kdy je obraz ostrý. Přeostřuje se otáčením okruží, což je rychlý způsob, bohužel citlivost je dost mimo. Když otáčíte pomalu, nic se nezaznamená. Prostě musíte točit rychleji a výrazněji, aby fotoaparát začal něco dělat. Chybí zde totiž jakákoli aretace jako třeba u PowerShotu G9, kolečko se točí naprázdno. Pochopitelně rychlejší točení vám neumožní dosahovat takové přesnosti, občas přejedete a musíte se vracet. Myslím, že i bez aretace se dá obejít, ale kdyby se zaznamenal i trochu pomalejší pohyb, a ne až na tak velkou vzdálenost, nebylo by to na škodu.

Co se týče supermakra, to se zapíná dlouhým stiskem tlačítka makro. Proč není přímo mezi volbami normální ostření-makro, nevím. Dole je ještě tlačítko DISP. pro změnu zobrazení LCD displeje a přepínání hledáčku. Jsou zde čtyři kroky, v menu si dokonce můžete upravit vlastní nastavení pro každý krok. Takže si třeba můžete zrušit mřížku, ale přidat informace a podobně. Poslední tlačítko je MENU. To slouží již dle svého názvu ke vstupu do hlavního fotografického menu. U některých položek nebudete mít hned jasno, co znamenají, takže doporučuji přečíst si manuál.

Výbornou vlastností je poslední záložka menu "Má nabídka". Zde si můžete sestavit vlastní menu s vybranými položkami ve vlastním pořadí. Třeba víte, že budete často nastavovat řízení blesku, pomocné světlo AF a třeba ještě režim IS. Tyto volby si jednoduše naházíte do vlastního menu a až je budete potřebovat, není nutno se proklikávat hlavním menu s desítkami nastavení.


hlavní ovládací prvky PowerShotu SX1 IS

Dále se podíváme na levou stranu. Vidíme zde vyklopený blesk, který skutečně není až tak moc vysoko jako u jiných ultrazoomů. Lze si všimnout poměrně velký reproduktor. Objektiv není ve vypnutém stavu příliš vysunutý, to se ale změní při zapnutí a zejména při zazoomování. Tubus objektivu nás informuje o podpoře Full HD a 20× optickém zoomu.


levá strana PowerShotu SX1 IS

PowerShot SX10 IS nepodporuje Full HD, takže tuto informaci zde nenajdeme. Zůstává oznámení o 20× optickém zoomu. Levá strana je zde vyvedena v šedivé barvě a fotoaparát tak trochu oživuje. SX10 IS má také stylovější kovová ouška pro uchycení popruhu na krk.


levá strana PowerShotu SX10 IS

Na pravé straně mnoho zajímavého nenalezneme. Dole vlevo je krytka prostoru pro paměťovou kartu, nahoře je gumová krytka výstupu USB (a HDMI u SX1 IS), směrem k přední části gripu je poslední gumová krytka napájení a AV výstupu. Opět vidíte, že při zoomování se objektiv znatelně vysouvá.


pravá strana PowerShotu SX1 IS

Zde vidíte otevřené krytky u modelu SX10 IS. Nahoře jsou tedy vstupy napájení a AV výstup, pod další gumovou krytkou pak USB výstup. Tyto gumové krytky nemám moc v lásce, neboť se musí při strkání kabelu pořád držet a působí poněkud laciněji.


krytky u PowerShotu SX10 IS

U dražšího modelu SX1 IS si můžete všimnout navíc HDMI rozhraní. Jinak je vše při starém. Jak materiál, tak uspořádání konektorů je stejné. Krytka paměťových karet se někdy docela obtížně otevírá, zejména u testovaného modelu SX10 IS byl občas trochu problém kartu vysvobodit. Podporovány jsou SDHC karty, takže rychlé a levné řešení.


krytky u PowerShotu SX1 IS

Vespod nenajdete nic netradičního. Pod gripem je krytka baterií, která je jištěna západkou. Závit pro stativ není v ose objektivu, ale posunut mírně k bateriím. Ono to nevypadá, ale těžiště fotoaparát je ještě kousek blíže k bateriím a gripu.


spodní část PowerShotu SX1 IS

Napájení zajišťuje čtveřice AA baterií, což může být pro někoho důvod si SX1 IS / SX10 IS nekoupit, pro někoho zase naopak. S kvalitními bateriemi se nemáte čeho bát. Jak je už u krytek prostoru AA baterií obvyklé, i zde se protitlakem článků zavírá trochu hůře. Je tedy nutno krytku opravdu silně přitisknout k tělu a pak už jde poměrně snadno zasunout do správné pozice.



Po prvním kontaktu mám s novými PowerShoty i přes některé nedostatky docela dobrý dojem. Fotoaparáty působí dobře, dobře se drží, ale ergonomie většiny ovládacích prvků není dostatečná. Zamrzí některé prohřešky jako trojice tlačítek na zadní části gripu, která jsou trochu nešikovná. Více zamrzela nedostatečná citlivost okruží čtyřsměrného ovladače na otáčení a ani tuhost funkčního tlačítka (přímého přístupu) není právě nejlepší.

Technické specifikace: Canon PowerShot SX1 IS a SX10 IS
 
PowerShot SX10 IS
PowerShot SX1 IS
Snímací prvek
Efektivní počet pixelů 10,0 MPx (celkově 10,3 MPx) 10,0 MPx (celkově 11,8 MPx)
Velikost snímače 1/2,3" CCD (6,16×4,62 mm) 1/2,3" CMOS (6,16×4,62 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 2816x2112, 2272×1704, 1600×1200, 640×480
(16:9) 3648×2048 (16:9) 3840×2160, 1920×1080
Rozlišení videa 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, stereo zvuk 1920×1080 / 30 fps, 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, stereo zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu
Značka CANON ZOOM LENS
Optický zoom 20×
Rozsah ohnisek (reálný) 5 - 100 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 560 mm
Světelnost objektivu F2,8 - F5,7
Rozsah clony F2,8 - F8 (wide), F5,7 - F8 (tele)
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická)
Elektronická stabilizace ano (HIGH ISO, ISO 3200)
Možnost použití předsádek ne (s trochou štěstí lze použít 52 mm)
Digitální zoom ano, 4×
Zaostřování
Zaostřování auto focus (sledování tváře, střed, Flexi Zone), manuální
Ostřící vzdálenost 50 cm - nekonečno (normal wide)
100 cm - nekonečno (normal tele)
0 - 10 cm (supermakro, pouze wide)
10 cm - nekonečno (manual wide)
100 cm - nekonečno (manual tele)
1 m - nekonečno (sport wide)
4 m - nekonečno (sport tele)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Měření expozice poměrové, celoplošné se zdůrazněním středu, bodové
Citlivost ISO 80, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200 (v rozlišení 2 MPx, speciální scénický režim)
Rychlost závěrky 15 - 1/3200 s 1 - 1/3200 s, ve scénickém režimu dlouhá závěrka 1 - 15 s
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuální režim
Vyvážení bílé barvy auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, blesk, uživatelské nastavení
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční momentka, Sporty, SCN (Noční scéna, Interiér, Západ slunce, Listí, Sníh, Pláž, Ohňostroj, Dlouhá závěrka, Akvárium, ISO 3200, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu
Samospoušť 2s, 10 s, vlastní nastavení (0-10, 15, 20 nebo 30 sekund, 1 - 10 snímků), samospoušť při detekci tváře (1 - 10 snímků) 2s, 10 s, vlastní nastavení (0-10, 15, 20 nebo 30 sekund, 1 - 10 snímků), samospoušť při detekci tváře (1 - 10 snímků), bezdrátová samospoušť (zpoždění 0, 2 nebo 10 sekund)
Sériové snímání normální - 1,4 fps
normální s AF - 0,7 fps
normální s LV - 0,8 fps
expoziční bracketing
normální - 4 fps
normální s AF - 1,1 fps
normální s LV - 1,2 fps
expoziční bracketing
Vestavěný blesk - režimy Auto, Zapnutý, Vypnutý
korekce výkonu blesku -2 EV až +2 EV po 1/3 EV krocích, redukce efektu červených očí, slow synchro, synchronizace lamely na první nebo druhou závěrku, blokování FE
Vestavěný blesk - dosah 50 cm - 4,8 metru (wide)
100 cm - 2,6 metru (tele)
50 cm - 5,2 metru (wide)
100 cm - 2,8 metru (tele)
Externí blesk ano (určen zejména pro Canon Speedlite 220EX, 430EX II a 580EX II)
Ostatní
Hledáček ano, 0,44" EVF hledáček, 235.000 bodů, 100% pokrytí, korekce -6 až +2 dioptrie ano, 0,4" EVF hledáček, 148.000 bodů, 100% pokrytí, korekce -6 až +2 dioptrie
LCD displej 2,5" LCD, 230.000 bodů (320×240 pixelů) 2,8" LCD, 230.000 bodů, poměr stran 16:9
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI USB 2.0, AV
Paměťové karty SD, SDHC, MMC, MMC+
Interní paměť není
Napájení AA baterie 4 kusy (alkalické 340 snímků, NiMh 600 snímků) AA baterie 4 kusy (alkalické 160 snímků, NiMh 420 snímků)
Hmotnost 560 gramů 585 gramů
Rozměry 124 x 88,3 x 86,9 mm 127,5 x 88,3 x 87,7 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství 4 AA baterie, USB kabel, AV kabel, popruh na krk, krytka objektivu, sluneční clona, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, ořezaná verze manuálu 4 AA baterie, USB kabel, AV kabel, popruh na krk, krytka objektivu, sluneční clona, CD-ROM se softwarem, CD-ROM s manuálem, ořezaná verze manuálu, bezdrátový ovladač, baterie do ovladače
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama