Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon Coolpix S8100, ultrazoom s CMOS BSI čipem

11.9.2010, Milan Šurkala, Aktualita
Poměrně nevýrazný kapesní ultrazoom Nikon Coolpix S8000 byl v těchto dnech nahrazen podstatně zajímavějším a vyspělejším modelem Coolpix S8100. Mezi novinky patří 12MPX CMOS BSI snímač, který nabídne např. Full HD video a HDR.
V červnu 2010 jsme otestovali Nikon Coolpix S8000, což byl malý kapesní ultrazoom, který ale nad konkurencí nijak zvlášť nevyčníval. Nový model Coolpix S8100, který ale bude nejspíš dostupný pouze v Japonsku, se ale tváří podstatně nebezpečněji. Ve velmi podobném těle se stejným objektivem skrývá nový snímací čip i nový procesor. Základem je tedy nově 12MPx CMOS BSI čip s 1/2,3" úhlopříčkou, který nahrazuje starší 14MPx CCD čip téže velikosti. Z mnoha zajímavých vlastností můžeme zmínit podporu Full HD 1080p videosekvencí včetně podpory optického zoomu a stereo zvuku. Předchůdce sice měl HD video, ale bez optického zoomu to bylo na nic. Vypadá to tedy, že nový Coolpix S8100 bude i velmi dobrá náhrada videokamery.



Při natáčení videa lze snímat i fotografie, podle tiskové zprávy ale budou tyto snímky pouze v rozlišení videa. Snímací čip díky své vysoké rychlosti umožňuje existenci nového nočního režimu, který mnohonásobnou expozicí prokreslí pozadí a bleskem pak ještě lehce přisvítí hlavní objekt. Potěší i přítomnost hardwarového HDR režimu, který kombinuje dva snímky s různou expozicí pro dosažení většího dynamického rozsahu. K dispozici je dále sekvenční snímání s rychlostí až 10 fps (max. 5 snímků), ve sportovním režimu pak lze dosáhnout dokonce 120 fps, a to při rozlišení 1,3 megapixelu! Takto lze pořídit až 54 fotografií. O všechno zpracování obrazu se stará nový procesor EXPEED C2.

Objektiv zůstal totožný s předchůdcem, alespoň co se parametrů týče. Doufejme tedy, že výrobce trochu zapracoval na chromatické aberaci, která model S8000 docela trápila. Rozsah ohnisek začíná na širokoúhlých 30 milimetrech a při 10× optickém zoomu pak končí na 300 mm. Světelnost F3,5 na nejširším ohnisku je podprůměrná, F5,6 na nejdelším je pak průměr. K dispozici je optická stabilizace, která je kombinovaná s dalšími třemi stabilizacemi v podání citlivosti až ISO 3200, detekce pohybu a blíže neurčené elektronické stabilizace. Nutno uznat, že S8000 byla v otázce stabilizace zatím zdaleka nejlepší kompakt, který jsem kdy testoval.



Objektiv ostří od 50 cm na širokém a 100 cm na nejdelším ohnisku. Makro je k dispozici od 1 centimetru. O expozici se stará automatika, citlivost lze nastavit od ISO 160 do ISO 3200. Automatice můžete ručně omezit rozlet hraniční citlivostí ISO 400 nebo 800. Rozsahy clon a expozičních časů výrobce nezveřejnil. Dá se však předpokládat, že byl opět použit jen hloupý ND filtr. Novinkou je ovládací kolečko na horní straně přístroje.

LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a velmi vysoké rozlišení 921.000 bodů (640×480 pixelů). Interní paměť disponuje kapacitou slušných 102 MB, rozšířit ji můžete SD, SDHC a SDXC kartami. Li-Ion akumulátor EN-EL12 vydrží na pořízení podprůměrných 210 snímků nebo 80 minut Full HD videa. Rozměry činí 104×59,2×29,9 mm, hmotnost pak 209 gramů včetně baterie a paměťové karty. Prodej začne v září za $299. Bohužel, když už to vypadá, že Nikon konečně představil hodně zajímavý kompakt, musíme si nechat zajít chuť. V Evropě se prodávat nebude.

Zdroj: www.dpreview.com, www.photographyblog.com
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.