reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon PowerShot S90: malý zázrak

25.5.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dalším testovaným kompaktem je profesionálnější model Canon PowerShot S90. Má poměrně velký 1/1,7" CCD snímač s 10 megapixely, širokoúhlý objektiv s vynikající světelností F2,0 na nejširším ohnisku a zajímavé ovládání. Je nač se těšit.
Canon na dlouhou dobu zanevřel na svou řadu PowerShot S. Jde o profesionálnější kompakty s většími čipy a zajímavými objektivy. O to větším překvapením bylo, když se po celých čtyřech letech objevil model PowerShot S90, nástupce modelu S80. A rozhodně nevypadá špatně. Má známý 1/1,7" CCD snímač s rozlišením 10 megapixelů, který známe již z modelu PowerShot G11. Potěší, že si fotoaparát zachoval podporu RAW formátu. Objektiv má 3,8× optický zoom a vynikající světelnost F2,0 na nejširším ohnisku. Na dalších řádcích se na PowerShot S90 podíváme podrobněji.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


K dispozici je pouze černá varianta fotoaparátu. Námi testovaný kus toho měl už hodně za sebou, utrpěl nejeden viditelný škrábanec, na funkčnost to ale naštěstí vliv nemělo. Design je jednoduchý a nenápadný. Fotoaparát je překvapivě malý a rozumně těžký, do kapsy se vejde naprosto bez problémů. V tomhle má proti PowerShotu G11 obrovskou výhodu. Díky výstupku na zadní straně přístroje se fotoaparát drží docela dobře i přesto, že vepředu není žádný grip. Zpracování je poněkud smíšené, tělo jako takové působí kvalitně a tuze, ale otočný objektiv má lehkou vůli. Na přední straně je krom objektivu vidět jen pomocnou AF diodu.




PowerShot S90 je trochu odpovědí na LX3 od Panasonicu. Chce tedy vzbudit zájem především vynikající světelností F2,0 na nejširším ohnisku. To činí 28 milimetrů, je tedy širokoúhlé, ale ne až tak moc jako již u zmíněné LX3. Velkou výhodou Canonu je zde delší maximální ohnisko 105 milimetrů, nicméně světelnost je na tomto ohnisku F4,9. To sice není ani zdaleka tak pěkná hodnota jako na nejširším, ale ve srovnání s dnes běžnými hodnotami u kompaktů jde o hodnotu celkem dobrou. Oproti modelu G11 je ale světelnost horší. Nechybí ani optická stabilizace.



Seshora je vidět maximální vysunutí objektivu. Kroužek kolem objektivu můžete použít k elektronickému zoomování (pouze na několik přednastavených hodnot 28 mm, 35 mm, 50 mm, 85 mm a 105 mm), lze jím ale upravovat i ISO citlivost a jiné. Pochopitelně nemůžete počítat s rychlým nastavením ohnisek jako při plně manuálním způsobu, ale i tak to není špatný nápad. Na levé straně je výsuvný blesk. Ten vyskakuje automaticky, ale pouze v tom případě, že je blesk nastaven na automatiku (v režimu P) nebo je vynucen.

Pokud je blesk vypnutý (případně je automatický v Auto režimu), zbytečně se nevysouvá, což např. neskutečně otravuje majitele fotoaparátů PowerShot SX200 IS a SX210 IS. Je zajímavé, že zatímco automatický blesk v režimu Auto nevyjíždí (vyjede pouze v případě, že bude skutečně blýskat), v režimu P se za stejných podmínek vyklopí vždy. Na to je třeba dát si pozor. Pokud totiž blesku zabráníte ve vyjetí, objeví se chybová hláška a je nutno fotoaparát vypnout a znovu zapnout. Nicméně, jak již bylo řečeno, když blesk v menu zakážete, je skutečně zakázaný a logicky nevyjíždí, nemá k tomu důvod. Kéž by tato logika fungovala i u zmíněných modelů SX200 IS a SX210 IS.

Následuje tlačítko pro zapnutí přístroje a tlačítko pro nastavení funkce otočného prstence objektivu. Poněkud jsme ale nechápal umístění těchto tlačítek, ON/OFF je strašně daleko a divil jsem se, proč to není naopak? Vždyť častěji budu fotoaparát zapínat a vypínat, než nastavovat funkci okruží. Brzy si ale zvyknete na to, že tento fotoaparát se prostě a jednoduše zapíná levou rukou a nikoli pravou. Pak vám to přijde dokonce logické a rychlejší. Páčka zoomu i spoušť mají docela přirozený chod. Ovládací kolečko režimů má bohužel neuvěřitelně tuhý chod s velmi silnou aretaci, takže pokud se vám jen trochu zpotí ruce, v podstatě nemáte šanci kolečkem otočit.



LCD displej má velkou 3,0" úhlopříčku a vysoké rozlišení 461.000 bodů (480×320 pixelů). Díky tomu je obraz ostřejší, než je zvykem. Manuální ostření se také dá snáze použít, přestože zvětšené políčko je docela malé a plnou ostrost nenabízí. Pozorovací úhly jsou výborné. Překvapivě kolem 45° úhlu klesá kontrast, ale s dalším zvětšením se vrací zpátky. V horším osvětlení je obnovovací frekvence na širokoúhlém ohnisku stále dostatečně rychlá, na nejdelším je to už trochu slabší. Takže k displeji nelze mít výhrady. Další ovládací prvky jsou napravo od displeje.



Pod ovládacím kolečkem je malý výstupek, který výrazně napomáhá držení přístroje. Pod ním nalevo najdete funkční tlačítko (tlačítko přímého přístupu), kterému můžete přidat libovolnou funkci. Na výběr je např. i-Contrast, ISO, vyvážení bílé a mnoho dalších. Napravo je pak další tlačítko pro vstup do režimů prohlížení. Čtyřsměrné tlačítko je v jednom kuse, šikmé stisky naštěstí nejsou zaznamenávány. Směrem nahoru se nastavuje korekce expozice (resp. se nastavuje přímo točením okruží), doprava blesk, dole samospoušť a vlevo pak styl ostření.

U samospouště musím pochválit ten fakt, že po vyfocení snímku je samospoušť stále aktivní a není nutno ji po každém snímku nastavovat znovu. Možnosti nastavení jsou bohaté, zpoždění může být 0 až 15 sekund, 20, 25 nebo 30 sekund a lze nechat vyfotit 1 až 10 snímků. Zpoždění se nastavuje okružím objektivu. Prostřední tlačítko FUNC.SET slouží jako potvrzovací, spouští také rychlé menu s vynikající strukturou kruhového seznamu, kdy směrem nahoru/dolů vybíráte funkci, kterou budete nastavovat a tlačítky vlevo/vpravo vybíráte jednotlivá nastavení. Geniální a neuvěřitelně rychlý způsob. Tlačítko DISP upravuje zobrazení displeje a MENU ke vstupu do hlavního menu. V tom si můžete definovat dokonce své vlastní menu z pěti vybraných položek.



Na pravé straně je krytka HDMI portu a zdířky pro USB, příp. AV kabel.



Na levé straně jsou pouze šroubky, vidět lze relativně malou tloušťku fotoaparátu.



Vespod je zhruba v ose objektivu kovový závit pro stativ, nalevo pak krytka prostoru pro paměťovou kartu a Li-Ion akumulátor.



Li-Ion akumulátor NB-6L má nízké napětí 3,7 V a průměrnou kapacitu 1000 mAh. Podle výrobce vydrží na pořízení jen 220 snímků. Pro ukládání fotek lze použít MMC, SD nebo SDHC karty.



Ve výsledku mě zatím Canon PowerShot S90 potěšil malými rozměry i většinou zajímavým a pohodlným ovládáním. Jedinou výjimkou je neúměrně tuhé ovládací kolečko. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky.

Technické specifikace: Canon PowerShot S90
Snímací prvek
Celkový počet pixelů -
Efektivní počet pixelů 10 MPx
Velikost snímače 1/1,7" CCD (přibližně 7,6×5,7 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 3648×2736, 2816×2112, 2272x1704, 1600×1200, 640x480 (16:9) 3648×2048
Rozlišení videa 640×480 / 30 fps, 320×240 / 30 fps, mono zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), CR2 (RAW), MOV (H.264)
Optika fotoaparátu
Značka CANON ZOOM LENS
Optický zoom 3,8×
Rozsah ohnisek (reálný) 6,0 - 22,5 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 105 mm
Světelnost objektivu F2,0 - 4,9
Rozsah clony F2,0 - F8 (wide), F4,9 - F8 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace ano (lens shift, optická stabilizace)
Elektronická stabilizace ano (režim Nízká hladina osvětlení - 2,5 MPx až ISO 12800)
Možnost použití předsádek ne
Digitální zoom ano (4×)
Zaostřování
Zaostřování auto focus (detekce tváří + AiAF, středový), manuální ostření
Ostřící vzdálenost 5 cm - nekonečno (normal wide)
30 cm - nekončeno (normal tele)
5 cm - 50 cm (makro)
Pomocné zaostřovací světlo ano
Elektronická část
Procesor DIGIC 4
Testovaný firmware v1.00
Spotřeba -
Měření expozice vícebodové (poměrové), celoplošné se zdůrazněným středem, bodové
Citlivost ISO AUTO ISO, 80, 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200
Rychlost závěrky 15 - 1/1600 s
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvy auto, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka, zářivka H, blesk, pod vodou, uživatelské nastavení
Scénické režimy Portrét, Krajina, Noční momentka, Děti a zvířata, Interiér, Západ slunce, Noční scéna, Ohňostroje, Pláž, Pod vodou, Akvárium, Stromy a listí, Sníh, Zdůraznit barvu, Zaměnit barvu, Nostalgie, Stitch Assist
Samospoušť 0 s až 15 s, 20 s, 25 s, 30 s, 1-10 snímků
Sériové snímání 0,9 fps
2,1 fps (Nízká hladina osvětlení)
0,6 fps (režim AF, LV)
Vestavěný blesk - režimy Automaticky, Zapnutý blesk, Slow synchro (na první nebo druhou lamelu závěrky), Vypnutý blesk, korekce -2 EV až +2 EV
Vestavěný blesk - dosah 0,5 - 6,5 metrů (wide)
0,5 - 2,5 metru (tele)
Externí blesk ne
Ostatní
Hledáček ne
LCD displej 3,0" LCD, 461.000 bodů (480×320 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI mini-B
Paměťové karty SD, SDHC, MMC, MMC+, HC MMC+
Interní paměť ne
Napájení Li-Ion akumulátor NB-6L 3,7 V 1000 mAh (220 snímků)
Hmotnost 175 gramů (bez příslušenství)
Rozměry 100 x 58,4 x 30,9 mm
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, AV kabel, CD-ROM, manuál, poutko
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama