Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony Cyber-shot DSC-R1: Třída sama o sobě

12.9.2005, Petr Hájek, aktualita
Parametry novinky Sony Cyber-shot DSC-R1 mluví samy za sebe: 10,3 Mpix CMOS, optika Carl Zeiss Vario-Sonnar T* s ohnisky 24 - 120 mm (35 mm), volně natočitelný displej a že to zdaleka není vše...
Snímač

Společnost Sony (velmi správně) usoudila, že zákazníci již mají středověkých CCD snímacích prvků rozměrů 1/2,5" plné zuby a zabudovala do své novinky CMOS (Sony Complementary Metal Oxide Semiconductor ) fotocitlivý prvek rozměrů 21,5 x 14,4 mm (poměr stran 3 : 2) a efektivního rozlišení 10,3 Mpix (velikost pixelu 5,49 µm), který díky své velikosti a provedení zkvalitňuje takřka všechny parametry práce se světlem - dynamický rozsah, citlivost i odstup signálu od šumu.





Člověk nemusí navštěvovat katedru fyziky, aby mu bylo na první pohled jasné, že velký snímač také samozřejmě pochytá za jednotku času více světla nežli jeho drobnější kolega, což v praxi povede k možnosti používat vyšší hodnoty ISO než je dnes obvyklé. Jelikož je ale šum pochopitelně stále všudypřítomný, rozhodla se Sony zabudovat pro jeho redukci technologii Clear RAW NR, takže se můžeme těšit na focení při ISO až 3200 a tedy třeba i nerozmazané večerní momentky.





Na obrázku výše pro porovnání velikost snímače staršího bratra, Sonyho DSC-F828. A jaké že to má vlastně CMOS senzor výhody oproti CCD? Tak především, má cca 2,5x větší dynamický rozsah a 5x vyšší citlivost než čip použitý v DSC-F828. Také spotřeba CMOS je pouhých 200 mW, kdežto menšího CCD paradoxně 750 mW.

Optika

Optická soustava sestávající z 12 elementů (z toho 4 asférické) v 10 skupinách nese značku Carl Zeiss Vario-Sonnar T* a má rozsah ohniskových vzdáleností 14,3 - 71,5 mm (24 - 120 mm po přepočtu na 35 mm formát). Opický zoom je k dispozici až 5x, a to při světelnosti F2,8 - 4,8. Sony se každopádně ve svých materiálech dušuje, že snímky pořízené kombinací nový CMOS a objektiv Carl Zeiss povedou k velmi kvalitním snímkům s reálným podáním barev a přiměřeným kontrastem, což můžeme potvrdit, objektiv od Zeissů si v porovnání s jiným zaručeně nespletete...




Díky unikátnímu "short back focus" designu aparátu Sony Cyber-shot R1 bylo možno umístit čočky přímo před CMOS senzor, což by mělo dle Sony vést k nižší chromatické aberaci. Pro zajímavost, Sony se podařilo tuto vzdálenost zredukovat na 2,1 mm. Co se týče rychlosti zoomu, pak změna z makra na širokoúhlý záběr má trvat nejvýše několik vteřin.

Real Imaging Processor

Jako by to snad po předchozích tiskových zprávách ještě bylo možné (marketing si zkrátka potrpí na slova začínající na "nej-"), Sony údajně ještě zkvalitnila vyvážení bílé, které má teď jasně odlišovat mezi focením doma a venku. Nový procesor musí být dostatečně výkonný, aby si poradil s rozlišením 10,3 Mpix, takže jeho přítomnost bude mít celkově příjemný dopad na rychlou práci a Sony opět slibuje lepší detekci a odstraňování šumu. Jedná se o ULV CPU, takže s InfoLITHIUM článkem bude možno nafotit v nejlepším případě až 500 snímků. Jinak digitál operuje v barevných prostorech sRGB i Adobe RGB a pochopitelně umí ukládat přímo RAW snímky.

Otočný LCD

Firma Sony do modelu Sony Cyber-shot DSC-R1 zabudovala otočný 2,0" LCD, který se pyšní jednak mimořádnou svítivostí (600 Cd/m2) a díky svému umístění jej půjde natočit prakticky do libovolného úhlu. Na displeji jsou samozřejmě v reálném čase zobrazovány veškeré základní exopoziční údaje včetně Histogramu, apropos, histogram, v replay části bude kromě celkového k dispozici také histogram pro každou z barevných složek RGB.





A.G.C.S.

Technologie A.G.C.S. neboli Advanced Gradation Control System bude mít na starost optimální podání kontrastu, tedy bude se muset postarat o správné vyhodnocení scény a následnou distribuci gama křivky. Sony dodává, že kontrast půjde měnit v reálném čase, takže například špatně osvícený subjekt na příliš světlém pozadí by neměl být problém, prostě si jej fotograf bude moci posunout do té "správné" části a jaksi "vyrovnat" snímek.

Zebra Pattern

Předpokládáme další volitelně zapnutelná funkce. Pod tímto neobvyklým názvem se ve skutečnosti skrývá černobílá zebra, která dává hned najevo, kde je scéna pod či přeexponovaná, čili bez kresby, následně se podle toho uživatel může zařídit a použít třeba korekci expozice či počkat na jiné světelné podmínky.





Grid Lines

Pokud bude někdo chtít vyfotit geometricky co nejpřesnější snímek či umístit objekt na tzv. zlatý řez, lze případně zapnout na displeji naváděcí linie.

Další "drobnosti"

Přístroj má rozsah clonových čísel F2,8 - F16, zvládá expoziční rozpětí 30 s - 1/2000 s (+ max. 3minutový bulb) a je vybaven zoomovacím i ostřicím prstencem, váží včetně baterie 995 g a má rozměry 139 x 168 x 97 mm. Snímky bude možno ukládat na paměťová média Memory Stick PRO i Compact Flash I a II. Přístroj, který v Evropě bude dostupný cca od poloviny listopadu za 1000 USD, se má domluvit i v českých končinách. Dle výrobce je digitální fotoaparát sony Cyber-shot DSC-R1 unikátní hned z několika důvodů:
  • Jde o první digitál, který nabízí mimo tradiční digitální zrcadlovky tak velký senzor (rozměr již spadá do třídy APS, čili Advanced Photo System).
  • Poprvé použit CMOS senzor u digitálu s nevýměnným objektivem.
  • První takto velký velkoformátový senzor s full-time preview.
  • Opět mimo digitální zrcadlovky nejširší rozsah ISO - 160 až 3200.
  • První digitál vybavený displejem namontovaným na horní straně.
  • První digitál Sony podporující Adobe RGB.
  • První implementace technologie "Auto Gamma Control" u digitálů Sony.
Inu co dodat, snad jen, že společnost Sony je zbytečně skromná a mohla připsat ještě nejméně jeden rekord za kategorii "Nejdražší kompakt" a také že se velmi těšíme na recenzi...