Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Fotografování v zoo: tipy pro úspěšný lov

11.2.2011, Michal Srna, návod
V dnešním článku si uvedeme nejdůležitější rady a tipy týkající se fotografické disciplíny pro amatérské fotografy jako stvořené - fotografování v zoo. Až se s námi rozloučí zima, budete připraveni na lov konající se v zoo - lov poutavých fotografií.
Kapitoly článku:
  1. Fotografování v zoo: tipy pro úspěšný lov
  2. Co s sebou? Pronikněte mezi zvířata
  3. Jak na pletivo a sklo? Závěr
Zima je v plném proudu a jaro za dveřmi. Mnozí z vás jsou zajisté aktivními fotografy, i když rtuť v teploměru za oknem klesá hluboko pod nulu. Najdou se však i tací, kteří raději stráví zimní dny v teple domova u krbu a plánují kam a na jaké druhy fotografických dobrodružství se svým fotoaparátem zavítají, jakmile se venku oteplí a jaro začne potichoučku klepat na dveře.

Nyní nastal ideální čas pro několik stručných, ale zároveň výstižných rad týkajících se fotografování v zoologické zahradě. Amatérům pomohou k lepším snímkům ze zoo a pokročilejší fotografové se mohou o další zkušenosti podělit s ostatními v diskuzi pod článkem.


Mrkněme se na pár rad a tipů pro fotografování v zoo ;-)


Průzkum terénu - základ úspěšného lovu


Osobně důkladnou přípravu považuji za nejdůležitější krok ke zdařilému a hlavně pohodovému fotografování nejen v zoologické zahradě. Zaměřím se spíše na praktické rady, a proto přípravou nebudu mít na mysli dokonalé seznámení se s ovládáním vašeho fotoaparátu, stativu atd. Tyto znalosti stejně jako snímání do formátu RAW (pokud jej fotoaparát podporuje) jsou již samozřejmým předpokladem.

Přípravou mám na mysli podrobné seznámení se s životem v daném zoo před tím, než vyrazíte fotografovat. Jsou dvě cesty, jak toho dosáhnout. První a dle mého názoru lepší je vydat se do zoo na obhlídku před samotným fotografováním. Ideální čas na to, abyste s sebou vzali přítelkyni nebo rovnou celou rodinu a v klidu si ji s nimi prošli. Až vyrazíte na "ostrý lov", budete rádi, že jste sami a ostatní již nebudou mít zájem o druhou návštěvu zoo podruhé tak brzy.

Při průzkumné návštěvě zoo mapujte terén, zaznamenávejte si zajímavá stanoviště pro fotografování (ano klidně propiskou do plánku zoo) a všímejte si různých návyků zvířat, které se víceméně pravidelně opakují a příště již budete vědět, co a kdy očekávat u daného zvířete. Každé z nich má svůj specifický biorytmus a pokud chcete jít například fotografovat druh, který je aktivní ráno a navečer, je dobré si tento fakt poznamenat a vyrazit k nim v danou dobu.

Díky tomu si vytipujete zajímavé objekty pro fotografování včetně informací o nich a příště, až budete v tzv. "plné polní - fotografické", půjdete již na jistotu a nebudete ztrácet drahocenný čas chaotickým pobíháním po celé zoologické zahradě.


Mapujte terén, vytipujte si zajímavé objekty pro fotografování a v den D jděte již na jistotu...
(238 mm, 1/400 s, f/5, ISO 1600)

Do výběru potenciálních adeptů na fotografování zahrňte i aspekty týkající se prostředí, v kterém zvíře žije - pokud možno preferujte druhy, které žijí alespoň v částečném výběhu bez okolních rušivých prvků. Zaznamenávejte si i např. časy krmení nebo různých atrakcí, které se v zoo konají, v těchto okamžicích můžete zachytit zvířata v méně obvyklých a o to zajímavějších situacích!

Druhou cestou, jak aspoň částečně splnit bod přípravy, je zavítat na webové stránky zoo, najít si plánek a předem si označit místa, o kterých si myslíte, že by mohla být pro fotografování atraktivní. Tento postup nebude však nikdy tak efektivní jako vlastní návštěva a průzkum v terénu. Na druhou stranu je stále lepší, než jít rovnou fotografovat, jak se říká, na slepo.


Není světlo jako světlo


V tomto směru je důležité si uvědomit, zdali budete spíše fotografovat v pavilonech, či venku. Pokud plánujete "lovit" venku, je nejlepší čas a tím i světlo na fotografování zvířat ráno a navečer (samozřejmě záleží na ročním období). Měkké a zlatavě zbarvené světlo dodá srsti živočichů příjemný nádech a je možné i využít jemné protisvětlo zvýrazňující struktury.

Další výhodou ranního a večerního případně pozdně odpoledního fotografování je menší počet návštěvníků zoo. V tomto směru doporučuji vyhnout se návštěvě zoo o víkendech nebo svátcích a pro příležitost fotografování si udělat volno v pracovní den, kdy bývá návštěvnost nejmenší.

Polední ostré světlo, jehož odraz vám namísto jemné struktury kožichu vypálí na snímač bílý flek, není zdaleka ideální. Použití sluneční clony (ráno, přes den i večer) nemusím snad ani zmiňovat.

Pokud je celý den tzv. plechová (šedá) obloha a intenzita světla zůstává konstantní, nemusíte tyto problémy řešit. Přijdete však o nenahraditelnou atmosféru, která se dá zachytit pouze s jemným slunečním svitem, jenž nastává ráno a večer. Navíc se budete potýkat s delšími expozičními časy.


Velmi oblíbeným, ale značně náročným tématem jsou plameňáci, zachytit je vzpřímeně může být někdy celkem obtížné... (228 mm, 1/1000 s, f/8, ISO 400)

Pokud vás zaujme spíše život v pavilonech, je naopak lepší vyrazit přes den, kdy do pavilonu dopadá nejvíce světla, jelikož nedostatek světla v kombinaci s malou světelností objektivu a dlouhými ohnisky bude vaší největší noční můrou při fotografování v zoo. Zvířata se většinou stále pohybují, a proto je klíčové dosažení co nejkratších časů, v případě nutnosti se nebojte sáhnout i po vyšších hodnotách citlivosti ISO (zejména pokud vlastníte DSLR).

Kde je světlo, jsou také stíny, s tím bohužel nic neuděláme, ale mnoho fotografů v zoo tento fakt podceňuje. Je sice pěkné, že si ve fázi průzkumu pečlivě označíte zajímavá místa pro fotografování, zvolíte i vhodnou denní dobu, ale co naplat, když poté při fotografování zakryje dané místo stín z okolní budovy. Zajisté nebudete mít na tváři zrovna radostný výraz...