Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Canon EOS 550D: třídní premiant

19.10.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Testem dnes prošla zrcadlovka Canon EOS 550D, která do své třídy přinesla pokročilé technologie jako Full HD video nebo CMOS snímač s velmi vysokým rozlišením 18 MPx. Fotoaparát jsme si zapůjčili s objektivem 18-135 mm IS.

Autofokus, ostření


Canon EOS 550D nabízí autofokus i manuální ostření, přepínač najdete na objektivu. Testovaný 18-135mm IS objektiv neměl s manuálním ostřením problémy. Vazba je dostatečně jemná a přiměřeně citlivá. I při manuálním ostření fotoaparát detekuje zaostření. V okamžiku, kdy manuálně zaostříte správně (tedy, vyhodnotí-li to tak fotoaparát), blikne ostřící bod a fotoaparát pípne. V Live View lze tlačítkem lupy zvětšit náhled 5× a posléze 10×, což velmi zpříjemňuje manuální ostření.

Celkem je k dispozici 9 ostřících bodů. Automatika může vybírat některé z nich, osobně jsem ale upřednostňoval spíše manuální výběr bodu. K dispozici je ostření One Shot, kdy se zaostří namáčknutím spouště a taková vzdálenost zůstane navolena, dále AI Focus, která při detekci pohybu přístroje přeostří a AI Servo AF, které přeostřuje neustále. Přeostřování je rychlé, občas se mu ale nechce, pokud by mělo ostřit na krátko. AI Focus funguje poněkud zvláštně, občas na nic nereaguje a až po chvíli začne pracovat.



Na zrcadlovkový objektiv má 18-135mm IS poněkud velký rozptyl ostřících vzdáleností. Od přední čočky lze fotit ze vzdálenosti lehce přes 30 cm, rychle to roste až na 40 cm a s dalším zoomováním to překvapivě klesá až ke 23 centimetrům. Od roviny čipu je to asi o 15 cm více.



Na nejdelším ohnisku (v přepočtu 216 mm) lze dosáhnout slušného 0,36× přepočteného zvětšení. Na makro to teda ještě není, ale snímky motýlů a dalších podobně velkých zvířátek můžete pořizovat vcelku bez větších potíží.

Ostření hodnotím jako rychlé, určitě je o něco svižnější než např. konkurenční 18-105mm VR od Nikonu na D5000, které bylo srovnatelné spíše s běžnými kompakty. Úspěšnosti rovněž nelze nic vytýkat, za dne je velmi dobrá a v noci chce aspoň trochu osvětlený kontrastnější detail. Pak se chytí. Pokud byste ostřili na jednolitou plochu, pak bude autofokus přejíždět z jedné do druhé polohy, ale nechytne se.

Ostření v Live View je na rozdíl od předchozího modelu EOS 500D konečně použitelné. Ostření kolem pěti sekund se už nekoná. Sice stále nedosahuje rychlosti ani běžných kompaktů, ale přeci jen obvyklý čas kolem 1-2 sekund lze už v praxi akceptovat. Pokud ostří v horších podmínkách na méně kontrastní scénu, může se ostření prodloužit i na více než 5 sekund. Je možné kombinovat Live View s fázovým ostřením, kdy dojde na chvíli ke sklopení zrcátka, fázovému zaostření (Live View na chvíli vypadne) a pak se opět přepne do Live View režimu.


Makro režim


Nejlepšího makra tedy dosáhnete s co největším přizoomováním, kde lze dosáhnout přibližně 0,35× zvětšení nebo o trošku více.


expoziční čas 1/100 s, clona F5,6, citlivost ISO 800, ohnisko 126 (202) mm, klikněte pro zvětšení


Zde jsem použil téměř maximální ohnisko a vidíte, že to není úplně ideální makro. Vzhledem k tomu, že tato zrcadlovka je hodně citlivá na expoziční čas, ráda jde s citlivostí nahoru a zde chtěla použít ISO 1600 a 1/200 s. Nastavil jsem jí trochu nižší citlivost ISO 800, což se promítlo v čase 1/100 s, který je myslím dostatečný. Šum je nízký, hloubka ostrosti by ale mohla být nižší (nicméně při cloně F5,6 nelze čekat zázraky) a zklamala mě silná vinětace. A to i přesto, že fotoaparát má profily pro jednotlivé objektivy pro její potlačení.


Nastavení expozice, automatika


Expozici může nastavit automatika, samozřejmě nechybí priorita času, clony a plně manuální režim. Měření expozice může být poměrové (v závislosti na AF bodu), částečné, bodové a celoplošné se zdůrazněným středem. Ačkoli je zde tlačítko na zamykání expozice, tu nelze zamknout namáčknutím spouště tak, aby se zároveň uzamklo ostření, tedy tak, jak je u kompaktů běžné. V menu se sice dá nastavit různé chování, ale právě tato možnost zde chybí. Jste tak vystaveni na pospas automatice a nemůžete si snadno spouští "krást" expozici odjinud.

Časy můžete nastavit od 1/4000 s do 30 sekund (škoda, že zde není celá minuta), k dispozici je i bulb režim. Citlivosti jsou v rozsahu od ISO 100 do ISO 6400, je zde ještě režim ISO HI, který se rovná citlivosti ISO 12800. Pokud zapnete funkci Priorita zvýraznění tónu, je minimem ISO 200. Jedná se vlastně o technologii zabraňující přepalům, na které je fotoaparát obecně docela náchylný a jemná korekce expozice do minusu neuškodí.



Světelnost objektivu má stejné hraniční hodnoty jako běžné setové objektivy od 18-55mm až do 18-200mm verzí. Tedy F3,5-5,6. Teoreticky čím větší zoom, tím by měl být průběh světelnosti lepší (roztáhne se na větším rozsahu ohnisek). Proto nepřekvapí, že 18-135mm IS objektiv má lepší průběh světelnosti než 18-55mm IS objektiv Canonu, ale horší než 18-200mm VR objektiv Nikonu. Překvapí však, že Canon má stejnou, ba trošičku horší světelnost než objektiv Nikkor 18-105mm VR s trochu kratším rozsahem ohnisek. Maximální hodnota clony činí F22 až F36 v závislosti na ohnisku.

Nechybí korekce expozice v rozmezí -5 EV až +5 EV, k tomu lze dodat expoziční bracketing, který pořídí tři snímky s expozicí lišící se až o 2 EV (ten lze spojit s korekcí expozice, takže klidně můžete pořídit snímky -7EV, -5EV, -3EV jako standardní trojici -2EV, +0EV, +2EV.


Expoziční a fotografické režimy


Expoziční režimy jsou vyvedené na velkém kolečku na horší straně přístroje.



  • A-DEP - Automatická volby clony tak, aby byla dosažena ideální hloubka ostrosti, tedy aby vše bylo ostré, vyžaduje-li to situace. Někdy tak při snímání objektu volí clonu až F36.
  • M (Manual) - Manual může fungovat dokonce jako automatika, vy nastavujete čas a clonu, fotoaparát může dopočítat citlivost. Tu samozřejmě můžete nastavit i sami.
  • Av (Priorita clony) - Rozsah clon záleží na objektivu, fotoaparát dopočítává expoziční čas, případně i citlivost, je-li automatická.
  • Tv (Priorita času) - Čas může být od 1/4000 s do 30 sekund, citlivost se volí automaticky nebo ručně.
  • P (Program AE) - Programová automatika, která volí expoziční čas i clonu. Točením horního kruhového voliče můžete využít programový posun, tedy upravit clonu, resp. čas, zbytek se automaticky přepočítá. Stejně jako u režimů Av a Tv, i zde lze využít korekci -5 EV až +5 EV.
  • CA (Kreativní automatika) - Automatika, která dovoluje upravovat hloubku ostrosti a další parametry, na LCD displeji pomocí znázorněných pomůcek.
  • Automatika
  • Blesk vypnut - Fotí zásadně bez blesku, např. v muzeu.
  • Portrét
  • Krajina
  • Makro
  • Sport (zapne sekvenční snímání)
  • Portrét v noci
  • Videosekvence


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.