Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Vybíráme digitální zrcadlovku do 30 tisíc korun

4.4.2005, Jan Dudek, článek
Digitální zrcadlovky v posledních měsících s klesající cenou zažívají nebývalý boom. Dnes existuje už 5 kvalitních fotoaparátů různých značek v rozmezí 20 – 30 000 Kč. Který typ a značku zvolit? Zkusme toto odvěké dilema aspoň částečně vyřešit tímto článkem.
Kapitoly článku:
  1. Vybíráme digitální zrcadlovku do 30 tisíc korun
  2. Značky a jejich možnosti
  3. Jaké zrcadlovky máme na trhu?
  4. Závěr
Při dnešních velmi příjemných cenách zrcadlovek s výměnnými objektivy snad každého fotoamatéra napadne myšlenka nějakou si koupit. Ušetříme za film a u některých typů můžeme využívat i objektivy z kinofilmových zrcadlovek. Náklady na provoz jsou nulové a kvalita s kinofilmem srovnatelná (do rozměru 20 x 30 cm).




Před rokem jsem řešil podobné dilema. Měl jsem zkušenosti s kompakty, ale celý svět zrcadlovek mě strašně přitahoval a začínal jsem to s focením myslet opravdu vážně. V té době existovali dva typy za rozumnou cenu - Nikon D70 a Canon 300D. Vybíral jsem mezi těmito dvěma kousky snad půl roku, porovnával jejich možnosti, rozebíral každou značku a její možnosti do detailů. Ze začátku jsem počítal s tím, že si pořídím Nikona D70, ale nakonec jsem zvolil Canona 300D a nelitoval jsem. Upřímně řečeno digitální zrcadlovky jsou natolik kvalitní fotoaparáty, že ať zvolíte jakýkoliv, tak nebudete litovat. Přesto vybírejte velmi obezřetně, protože když začnete s jednou značkou a nadále se budete fotografování věnovat, tak se už velmi těžko přebíhá k jiné, protože příslušenství, jako jsou objektivy či blesky, nejsou kompatibilní mezi značkami.

V současnosti je na trhu těchto pět fotoaparátů:
  • Canon 300D - cena za tělo 19 000 Kč s DPH
  • Canon 350D – cena za tělo 25 000 Kč s DPH
  • Nikon D70 – cena za tělo 28 000 Kč s DPH
  • Pentax ist *Ds – cena za tělo 27 000 Kč s DPH
  • Olympus E300 – cena za kit 24 000 Kč s DPH

Všechny tyto fotoaparáty jsou určeny hlavně fotoamatérům či nenáročným poloprofesionálům. Pokud byste si zaplatili lehce nad 30 000 Kč, tak ještě seženete poloprofesionální model od Canonu 10D.


Ideální fotoaparát pro amatéra


Digitální zrcadlovka je skvělý fotoaparát na naučení se základních fototechnik, jako je práce se clonou a časem. Nejste omezeni kinofilmem, kterým se při nepovedených pokusech plýtvá a to stojí peníze. Na digitálu uděláte 5 000 snímků a nestojí vás to ani korunu. Při dnešních cenách analogových a digitálních zrcadlovek už se digitální mnohem více vyplatí. Cena je jen asi dvojnásobná (10 kontra 20 tisíc), ale následné provozní náklady jsou tisíce vs. 0 Kč ve prospěch digitálu. Pro amatéry nemá cenu pomrkávat po vyšší, poloprofesionální třídě fotoaparátů pohybující mezi 30 – 60 tisíci Kč. Dražší fotoaparáty oproti těm amatérským mají lepší konstrukci a některé funkce navíc. Odolnost je samozřejmě super věc, kterou pocítíte zejména v nepřízni počasí, ale funkce často nevyužijete. Protože je senzor ve většině případů velmi podobný jak v případě poloprofi, tak amatérských fotoaparátů, tak kvalita výsledné fotografie závisí hlavně na použitém objektivu. Přesto je potřeba brát i při výběru levných fotoaparátu zřetel na ty dražší, protože pokud se ve fotografování zdokonalíte a následně budete chtít růst, tak v případě některých značek nebudete mít takové možnosti.


Začínáme vybírat zrcadlovku


Řekněme, že máme rozpočet kolem 25 000 Kč a chceme si koupit ideální fotoaparát. Měli bychom si také uvědomit, co přesně chceme fotit – portréty, makro, krajinky, glamour, reportáž, sport nebo všechno dohromady. Některé fotoaparáty se na určitou fotokategorii hodí více, přesto hlavní činitel v případě specializace na určitou kategorii jsou objektivy a jejich dostupnost. Největší výběr objektivů mají Canon a Nikon, kteří nabízejí jak vlastní objektivy, tak si lze vybrat i mezi objektivy Sigma, Tamron nebo Tokina. Dohromady se jedná o mnoho desítek objektivů od pevných ohnisek po nejroztodivnější zoomy. Pentax má menší nabídku, ale je z čeho vybírat. Nejhůř je na tom Olympus, který má jen několik objektivů – 7 zoomů a 3 pevná ohniska. V porovnání s ostatními výrobci je to skoro nic. Naštěstí se digitální řada zrcadlovek Olympus vyvíjí, a tak se brzy dočkáme dalších objektivů.




Výběr podle senzoru


Každý chce mít raději fotoaparát s 8 Mpixely než 6. Uváděný počet pixelů v reklamních letácích je zavádějící. Nejvyšší rozlišení má Canon 350D - zhruba 3450 pixelů na šířku, ale Olympus E300 – uváděný jako 8 Mpixel má pouze 3250 pixelů. Zástupci 6 Mpixelové řady mají na šířku 3070 pixelů u 300D a 3000 pixelů u Nikonu a Pentaxu. Rozdíly nejsou markantní, na výsledné fotografii to nepoznáme. Při výběru fotoaparátu bych se spíše zaměřil na jiné funkce, jako je rychlost focení či konstrukce, než právě senzor. Spíše než rozlišení jsou důležitější nízké hodnoty šumu. Nikon a Pentax trpí tím, že jejich ISO – citlivost senzoru – začíná na 200. Olympus na tom není v šumu tak dobře jako Canon 300D a 350D. Obecně jsou zrcadlovky v hodnotách šumu na tom mnohem lépe než kompakty, ale stále tady není doba, kdy budeme moci fotit bez viditelného barevného šumu na ISO 400 a výš. Rady jsou následující – vybírejte senzor podle reálných rozměrů výsledného obrázku a hodnot šumu.




Výběr podle rychlosti


Vybírejte hlavně podle rychlosti zaznamenávání na paměťové médium, než podle velikosti sekvence nebo dokonce rychlosti focení v sekvenci. Pokud opravdu akčně fotíte, tak vám 10 až 20 snímků v sérii nebude stačit a po jejich vyčerpání se rychlost fotoaparátu zpomalí. Proto je lepší mít rychlejší ukládání na flash paměti, aby se co nejrychleji uvolnilo bufferu. Existují rychlé flash paměti, ale ty například u 300D nevyužijete. Mnohem větší uplatnění má u fotoaparátu jako je 350D.


Výběr podle možnosti upgradu


Zde jednoznačně vede Canon. Pokud se chcete věnovat jakékoliv fotokategorii nebo prostě jen počítáte s tím, že v budoucnosti přejdete na lepší model, tak je Canon nejlepší. Má nejvíce objektivů, blesků a je leaderem ve vývoji zrcadlovek. Pokud počítáte, že časem přejdete k vyššímu modelu, je Canon ideální. Nikon je těsně za Canonem a Pentax někde uprostřed. Nejhorší možnosti upgradu má Olympus, který má pár objektivů, které vás v mnohém neuspokojí. Je dobré si projít nabídku objektivů a příslušenství pro daný fotoaparát. Objektiv je půlka fotoaparátu, pokud nemáte dobrý objektiv, neuděláte dobrý snímek.