Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus E-5: profík do nepohody

22.12.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Dnes jsme si pro vás připravili recenzi výjimečného produktu v podobě vlajkové lodi Olympusu, zrcadlovky E-5. Vyzkoušeli jsme ji s profesionálním objektivem Zuiko Digital 14-54 mm F2,8-3,5. Pojďme zjistit, co vše tato zrcadlovka dokáže.
Do dnešního testu jsme si zapůjčili největší, nejdražší a nejnovější zrcadlovku společnosti Olympus, vlajkovou loď E-5. Tato zrcadlovka má být tím nejlepším, co Olympus v této třídě kdy vyprodukoval. Tělo je voděodolné, uvnitř najdeme 4/3" Live MOS snímač s 12 megapixely, mechanickou stabilizaci a spoustu plně konfigurovatelných tlačítek.
 
Testovaným objektivem byl ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II, který rovněž patří do profesionální třídy a je stejně jako zrcadlovka voděodolný. Focení za deště nebo sněžení by mu nemělo dělat problém. Za hustého sněžení jsem fotoaparát testoval a neměl s tím žádný problém. Pak se hodí i sluneční clona, která zabrání sněhu nebo dešti dostat se na přední čočku. Objektiv se vyznačuje 4× zoomem a výbornou světelností.
 
 

Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Když dostanete E-5 do ruky, hned je vám jasné, proč profesionálové preferují velké přístroje a pohrdají malými zrcadlovkami. I když (nebo právě protože) jen samotné tělo váží přes 800 gramů a s objektivem, baterií, kartou a popruhem se blíží k 1,4 kilogramu, drží se v ruce výborně. S takovou jistotou držení se jen tak některý fotoaparát pochlubit nemůže. Dobrý dojem umocňují pogumované prvky, které dávají znát, že nějaké ťukance nebudou problémem. Fotoaparát má na horní straně stavový displej. Poněvadž ve fotoaparátu můžete v podstatě každému tlačítku nastavit milion různých funkcí v různých režimech, nebudu se v recenzi věnovat všem možnostem. Na to doporučuji stáhnout manuál.



Snímací čip Live MOS se 4/3" úhlopříčkou vypadá v tak obrovském těle docela směšně, není však radno jej podceňovat. Je mechanicky stabilizovaný, takže můžete stabilizovat jakýkoli připojený objektiv (pro starší objektivy lze nastavit ohniskovou vzdálenost pro co nejlepší účinek stabilizace). Nad bajonetem najdete výklopný blesk. Napravo (z toho pohledu) najdete diodu samospouště kombinovanou s přijímačem dálkového ovládání. Nad ním je konektor pro připojení externího blesku. Od bajonetu vlevo dole uvidíte tlačítko pro náhled hloubky ostrosti.

Pod logem E-5 je bílá ploška, která je součástí měření vyvážení bílé. Na výrazném gripu najdete kolečko pro nastavování clony, ale i času (v režimu priority času můžete k nastavování využít předního i zadního voliče, jak je libo), posouvání ve výběrových menu (horní řádek) a spoustu dalšího. Nelze si nevšimnout dopředu naklopeného tlačítka spouště.



Objektiv Zuiko Digital nabízí 3,9× optický zoom v rozsahu 14 až 54 milimetrů (po přepočtu 28 až 108 mm). Patří tedy k těm trochu univerzálnějším objektivům (ve srovnání s tradičními 14-42mm nebo 18-55mm objektivy APS-C zrcadlovek). Výhodou je velmi dobrá světelnost F2,8 na nejširším a F3,5 na nejdelším ohnisku. Pak ani není divu, že stojí kolem 15 tisíc korun. Jde přeci jen o objektiv profesionální třídy s voděodolnou úpravou. Lze využívat 67mm filtry.



Na objektivu je patrný široký zoomovací kroužek tužšího, ale přitom stále docela plynulého chodu. Ostřící kroužek ovládá ostřící motorky elektronicky, není zde tedy mechanická vazba. Objektiv je vybaven indikací zaostření vzdálenosti v metrech i stopách. Při ostření se nemění délka objektivu ani se nijak neotáčí.

Po stranách těla jsou vidět ouška na provlečení popruhu. Následují tři tlačítka, na která se podíváme za chvíli. Vidíte výklopný blesk (mechanické tlačítko pro vyklopení je na levé straně), který může být nahrazen externí variantou, neboť zde najdete sáňky na blesk. Nebyl by to Olympus, kdyby nenabízel plnou podporu bezdrátových blesků, a to až ve třech nezávislých skupinách. Každá skupina může mít teoreticky neomezené množství blesků, obecně se ale nedoporučuje překročit počet tří. Napravo vidíte stavový displej a tlačítka, kterým se opět budeme za chvíli podrobněji věnovat. Grip je dostatečně výrazný.



Nalevo od blesku najdete tři tlačítka pro ovládání přístroje. Horní tlačítko s ikonkou blesku je doplněno ještě o ikonku korekce expozice blesku. Po zmáčknutí tohoto tlačítka se totiž objeví dvojité menu, volby jsou v horním a spodním řádku displeje. Tlačítka vpravo/vlevo ovládají horní menu, tlačítka dolů/nahoru pak spodní. To mi nepřišlo nejšťastnější, zejména v menu režimů PASM. Nicméně tato menu se dají ovládat i pomocí otočných voličů. Přední volič na gripu ovládá horní menu, zadní volič pak to spodní a zde už nemám sebemenších výtek. Ovládání je tak velmi rychlé.

Druhé tlačítko MODE vybírá mezi režimy expoziční automatiky, prioritou clony, času, manuálem a bulb režimem, horní menu se pak věnuje samospoušti (ta zůstává aktivní i po vypnutí, takže pozor na to) a sekvenčnímu snímání. Třetí tlačítko AF vybírá ostřící režimy (autofokus, manuál, jejich kombinace, průběžné ostření) a v horním režimu pak styl měření expozice. Při stisknutí tlačítka MODE a AF pak zapínáte expoziční bracketing a těchto dvojkombinací je na celém fotoaparátu "milion".



Nyní se věnujme pravé straně. Najdete zde stavový displej, který už začíná občas mizet i ze zrcadlovek střední třídy, v těch vyšších jde ale stále o standard. Zobrazuje všechna důležitá nastavení a chce to chvíli zvyku, než zjistíte, co kde je. Tlačítkem LIGHT si jej můžete nechat zeleně podsvítit, ať je čitelný i v noci. Dále zde najdete tlačítko WB pro nastavení vyvážení bílé, tlačítko pro korekci expozice a pro nastavení ISO citlivosti.

Tato tlačítka mohou fungovat dvojím způsobem. Pokud je zmáčknete, najede menu (řekněme pro ISO citlivost), tlačítky nebo voličem zvolíte citlivost a opětovným stiskem tlačítka nebo namáčknutím spouště z menu vylezete (volba se potvrdí). Ještě zajímavější možnost je tlačítko držet a voličem rovnou nastavovat vaši volbu. V okamžiku, kdy tlačítko pustíte, zmizí i menu a volba se nastaví. Každému může vyhovovat něco jiného, nicméně u E-5 si každý přijde na své.

Tlačítko spouště je naklopené směrem dopředu. Trochu mě zarazila absence jakékoli aretace. Má gumový chod a v určitém místě se jednoduše vyhodnotí jako namáčknutí a v určitém jako domáčknutí. Při normálním focení mi to ani nevadilo (dráhy stisknutí jsou velmi krátké, takže focení je rychlé a pohodlné), při samospoušti jsem ale nikdy nevěděl, zda jsem už domáčkl nebo ne.



Nad LCD displejem najdete senzor množství světla, podle kterého se upravuje jas displeje, v praxi mi toto ale přišlo poněkud nespolehlivé, obraz různě skákal od temného do velmi jasného (při prohlížení snímků), takže jsem jej nakonec vypnul. Hledáček je zrcadlový se 100% pokrytím a 1,15× zvětšením. Obraz v něm je docela velký, vyrovná se mnoha APS-C zrcadlovkám. Najdete zde 11 ostřících bodů, které jsou rozmístěné docela rozumně. Chování (blikání) při ostření si samozřejmě můžete sami nastavit. Nechybí dioptrická korekce a dokonce je zde vestavěné stínítko pro snímání dlouhých expozic (kdy je potřeba zamezit průniku světla přes hledáček).



LCD displej je plně polohovatelný, můžete fotit nad hlavou, od země, jak je libo. Pozorovací úhly jsou i tak solidní, z větších úhlů dochází jen k lehkému snížení kontrastu (kresba ve světlech je méně patrná). Úhlopříčka má slušných 3,0" a rozlišení je vysokých 921.000 bodů (640×480 pixelů). Obraz je tedy velmi ostrý, při manuálním ostření se zobrazuje zvětšený náhled a dokonce i za poměrně dost špatného světla je obraz dostatečně kvalitní a s přiměřeným šumem, takže ostření není příliš problémové. Za dobrého světla je manuální ostření přes displej naprostá "brnkačka".

V horním levém rohu najdete tlačítko MENU pro vstup do hlavního menu přístroje. Až něco takového učiníte, popadněte manuál, protože zde najdete desítky nejrůznějšího nastavení, kdy si můžete svou E-5 od základu překopat, aby se chovala tak, jak vy chcete. Olympus E-5 je opravdu fotoaparát, kde se bez manuálu (nebo předchozích zkušeností s jinými zrcadlovkami Olympus) téměř nehnete. Jakmile ale pochopíte poněkud netradiční ovládání, bude se vám se zrcadlovkou pracovat nadmíru dobře. Tlačítko INFO upravuje zobrazení LCD displeje, případně jej vypne.



Napravo od displeje najdete několik dalších tlačítek. Nahoře je je AEL/AFL, které slouží k zamykání expozice a ostření. Jeho chování si můžete nastavit zvlášť pro režim S-AF, C-AF (průběžné ostření) i MF, a to na jeden ze tří možných módů. V Live View jím lze např. zapnout fázové ostření (na chvilku se sklopí zrcátko, zaostří se a pokračuje se v Live View). Fotoaparát navíc ostření velmi šikovně maskuje tím, že ponechává na displeji zobrazený náhled, takže máte dojem, jako by živý náhled nepřestal. Pod AEL/AFL najdete zadní kruhový volič, o kterém jsme mluvili už několikrát. Toto je právě ten ovladač, který slouží k téměř veškerému nastavování fotoaparátu. Pod tímto voličem je právě tlačítko spouštící Live View.

Směrem doprava najdete dvě tlačítka, Fn a jedno s ikonkou videosekvencí. Fn můžete namapovat na téměř libovolnou funkci, mně se zde velmi líbilo přepínání autofokusu a manuálního ostření. Vy si sem samozřejmě můžete dát cokoli jiného. Druhé tlačítko normálně slouží k nastavení ostřícího režimu, ale opět je plně konfigurovatelné a já jsem zde měl např. přepínání mezi snímáním do JPEG a do JPEG+RAW. Takto rychle ovladatelné manuální ostření a zapínání RAWu jen tak někde nenajdete. Pokud jste v Live View režimu, spouští toto tlačítko natáčení videosekvencí, prodleva je poměrně krátká.

Dále je zde tlačítko pro vstup do režimu prohlížení (zvětšování a zmenšování náhledu má na starosti zadní kruhový volič). Následuje čtyřsměrný ovladač s oddělenými tlačítky. Nevím, zda je to u E-5 běžné, ale na testovaném kusu měla tlačítka tendenci se občas zasekávat a zůstávat ve zmáčknuté poloze. Tlačítkem OK potvrzujete volby, spouštíte také rychlé menu na LCD displeji. Následuje červené tlačítko pro mazání snímků a netradiční páčka pro zapnutí přístroje. Zde ji majitelé zrcadlovek jiných výrobců rozhodně čekat nebudou.



Na pravé straně toho moc zajímavého neuvidíte, každopádně si lze všimnout maximální délku vysunutého objektivu a krytku prostoru paměťových karet.



Zde najdete prostor pro karty SD, SDHC, nejnovější SDXC i pro velmi rychlé Compact Flash karty.



Na levé straně si můžete všimnout kolečka pro připojení dálkového ovladače. Pod gumovou krytkou pak najdete zdířku pro externí mikrofon, HDMI port, zdířku pro USB kabel, A/V výstup a vstup pro napájení. Nad krytkou je miniaturní mono mikrofon.



Vespod najdete kovový závit pro stativ, který je v ose objektivu. Je umístěn až překvapivě vzad, takže s malými stativy (byť by váhu E-5 měly s rezervou vydržet) můžete mít problémy a fotoaparát může mít tendenci přepadávat. E-5 je profesionální fotoaparát a jako takový chce i pořádný profesionální stativ.



Po odjištění krytky prostoru pro baterii na vás vybafne obrovský Li-Ion akumulátor BLM-5 s vyšším napětím 7,4 V a královskou kapacitou 1620 mAh. Člověk se ani nemůže divit, že udávaná výdrž je 870 snímků na jedno nabití. Smíte použít i starší baterii BLM-1, ale je nutno používat speciální nabíječku.



Pokud nemáte zkušenosti se zrcadlovkami Olympus, budete prvních pár dní hodně tápat. Ovládání je dost odlišné proti jiným zrcadlovkám a bez manuálu nemáte moc šanci. Jakmile ale pochopíte, co a jak funguje, stane se E-5 skvěle ovladatelným fotoaparátem. V dalších kapitolách se podíváme na praktické výsledky focení s touto zrcadlovkou.

Technické specifikace: Olympus E-5
Snímací prvek
Celkový počet pixelů 13,1 MPx
Efektivní počet pixelů 12,3 MPx
Velikost snímače 4/3" Live MOS (17,3×13,0 mm)
Rozlišení fotografií (4:3) 4032×3024, 3200×2400, 2560×1920, 1600×1200, 1280×960, 1024×768, 640×480
(16:9) 4032×2272, 3200×1800, 2560×1440, 1536×864, 1280×720, 1024×576, 640×360
(3:2) 4032×2688, 3216×2144, 2544×1696, 1584×1056, 1296×864, 1008×672, 624×416
(6:6) 3024×3024, 2400×2400, 1920×1920, 1216×1216, 960×960, 768×768, 480×480
(5:4) 3776×3024, 3040×2432, 2400×1920, 1440×1152, 1200×960, 960×768, 640×512
(7:6) 3536×3024, 2800×2400, 2240×1920, 1344×1152, 1120×960, 896×768, 560×480
(6:5) 3632×3024, 2880×2400, 2304×1920, 1440×1200, 1152×960, 912×760, 576×480
(7:5) 4032×2880, 3248×2320, 2576×1840, 1568×1120, 1232×880, 1006×720, 672×480
(3:4) 2272×3024, 1824×2432, 1440×1920, 864×1152, 720×960, 576×768, 384×512
Rozlišení videa 1280×720 / 30 fps
640×480 / 30 fps
mono zvuk
Poměr stran 4:3, 16:9, 3:2, 6:6, 5:4, 7:6, 6:5, 7:5, 3:4
Typ barevného filtru RGB
Formát záznamu JPEG (Exif 2.2), ORF (RAW), AVI
Optika fotoaparátu (objektiv ZUIKO DIGITAL 14-54mm 1:2.8-3.5 II)
Značka ZUIKO DIGITAL
Optický zoom 3,9×
Rozsah ohnisek (reálný) 14 - 54 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm) 28 - 108 mm
Světelnost objektivu F2,8 - 3,5
Rozsah clony F2,8 - F22 (wide), F3,5 - F22 (tele), irisová clona
Mechanická stabilizace na zrcadlovce (MOS shift, pohyb čipu)
Možnost použití předsádek ano (67mm filtry)
Elektronická stabilizace ne
Digitální zoom ne
Zaostřování
Zaostřování auto focus (11bodové, ruční výběr z 11 bodů) v režimu S-AF, S-AF+MF (manuální doostření) C-AF (průběžné), C-AF+MF (manuální doostření), manuální (MF), ostření může být fázovým posuvem nebo detekcí kontrastu v režimu Live View
Ostřící vzdálenost 22 cm - nekonečno
Pomocné zaostřovací světlo ano (bleskem)
Elektronická část
Procesor TruePic V+
Testovaný firmware v1.0 (tělo), v1.0 (objektiv)
Spotřeba -
Měření expozice ESP, integrální měření, bodové, bodové (low-key), bodové (high-key)
Citlivost ISO AUTO ISO (možnost ručního omezení do ISO 200 až ISO 6400 po 1/3EV krocích), 100, 125, 160, 200, 250, 320, 400, 500, 640, 800, 1000, 1250, 1600, 2000, 2500, 3200, 4000, 5000, 6400
Rychlost závěrky 60 - 1/8000 s, bulb režim
Expoziční režimy auto, priorita clony, priorita času, manuál, bulb
Vyvážení bílé barvy automatické, slunečno, stíny, zamračeno, žárovka, zářivka, podvodní, blesk, nastavení bílé plochy (4 pozice), 2000 - 14000 K (kroky 50K až 1000K)
Scénické režimy nemá
Samospoušť 2s, 12 s (navíc je možno zpozdit závěrku od 1/8 sekundy do 30 sekund)
Sériové snímání 5,0 fps
1,0-4,0 fps (uživatelsky nastavitelné)
Vestavěný blesk - režimy auto, redukce červených očí, doplňkový, vypnutý, slow synchro s redukcí červených očí, slow synchro, slow synchro na druhou lamelu závěrky, full, 1/4 síla záblesku, 1/16 síla záblesku, 1/64 síla záblesku
Vestavěný blesk - dosah směrné číslo 18 (při ISO 200)
Externí blesk ano, podpora bezdrátových RC blesků
Ostatní
Hledáček ano (zrcadlový, 100% pokrytí, 1,15× zvětšení)
LCD displej 3,0" LCD, 921.600 bodů (640×480 pixelů)
Digitální výstup USB 2.0, AV, HDMI typ C
Paměťové karty SD, SDHC, SDXC, Compact Flash
Interní paměť -
Napájení Li-Ion akumulátor BLM-5, napětí 7,4V, kapacita 1620 mAh, výdrž na 870 snímků
Hmotnost 892 gramů (bez příslušenství), 440 gramů (14-54mm objektiv)
Rozměry 142,5 x 116,5 x 74,5 mm, 74,5 × 88,5 mm (14-54mm objektiv)
Barevné varianty černá
Standardní příslušenství Li-Ion akumulátor, nabíječka + kabel, USB kabel, AV kabel, popruh, návod
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.