Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Raynox DCR-150: kvalitní makro levně

4.5.2010, Milan Šurkala, recenze
V rámci tématu o objektivech se podíváme na makropředsádku Raynox DCR-150. Nabízí 4,8 dioptrie a nejde o žádné ořezávátko. Skládá se ze tří čoček a je použitelná s objektivy mnoha různých průměrů závitů pro filtry. Možná tedy bude fungovat i s tím vaším.
V dnešním testu se podíváme na produkt, který jsme ještě netestovali. Vyzkoušíme totiž makropředsádku Raynox DCR-150, která nabízí 4,8 dioptrie. Skládá se ze dvou dílů, pokud nepočítáme krytku, která se dost těžko sundává. Základem je samotná předsádka, která se skládá ze tří optických členů ve dvou skupinách. Není to tedy jednoduchá čočka, která by zapříčiňovala spoustu optických chyb, zejména v rozích.


Předsádka má malý průměr čoček, takže na některých objektivech vinětuje. Druhou část je redukce, která umožňuje upevnit předsádku na objektivy mnoha různých průměrů. Po stranách jsou pružinky, díky který je možno upravit průměr závitu od 52 mm po 67 mm. Díky tomuto pružnému uchycení je také nasazení předsádky velmi rychlé, nic není třeba šroubovat, jen prostě zmáčknete pružinky a nasadíte na objektiv. Samotná předsádka bez redukce má závit 43 mm a na takové objektivy se šroubuje. Samozřejmě je možné využít hloupý způsob a předsádku před objektivem prostě jen držet a využít ji tak i u objektivů bez závitů.



Díky těmto průměrům se dá předsádka používat na některých kompaktech, zejména tedy ultrazoomech, které jsou často vybaveny závitem pro filtry. Bohužel dnešní ultrazoomy mají z nepochopitelných důvodů závity pro filtry čím dál méně, takže předsádku využijí nejčastěji asi majitelé levných zrcadlovek s levnějšími objektivy. Dává to i smysl. Makroobjektivy nejsou vždy nejlevnější a lidé, kteří šetří, dají raději tisícovku za předsádku než několik tisíc za nový objektiv. My se v recenzi podíváme, co vše vlastně Raynox DCR-150 dokáže.

Předsádku jsem zkoušel s mnoha různými fotoaparáty, takže uvidíte různé výsledky při různém použití. Zkoušel jsem ji v průběhu několika měsíců s různými přístroji, takže i úroveň testů se může občas lišit. U některých objektivů bylo hned jasné, že se makropředsádka nedá použít, nebylo teda třeba dělat rozsáhlý test a podobně.



Nyní ještě trochu představím metodiku testu a měření zvětšení objektivu. V testu budu používat v menší míře údaje, které prezentuje výrobce, ve většině případů ale budu prezentovat naměřené hodnoty přepočtené na kinofilm. Nebudeme tedy hovořit o zvětšení daného objektivu jako takového. Uvedu ukázku. Mějme třeba 3cm předmět. Pokud se tento předmět zobrazí ve velikosti 3 cm na full frame snímači (tedy na cca 80 % jeho délky, která je 3,6 cm), má objektiv zvětšení 1:1 (3 cm se zobrazily na 3 cm). Pro naše účely ale budu hovořit o zvětšení 1:1 i u kompaktu, pokud se objekt na fotografii zobrazí stejně.



Tedy pokud se tento 3cm předmět u kompaktu zobrazí opět na 80 % snímače (ale nyní řekněme na 5 milimetrů 6mm snímače), budeme stále hovořit o 1:1 zvětšení, kompozice snímku bude stejná. Toto zvětšení nazvěme pro účely recenze jako "virtuální" nebo přepočtené. Skutečné zvětšení objektivu kompaktu by v tomto ukázkovém případu bylo jen 1:6 (3cm objekt se zobrazil na 5 mm). Test jsem prováděl na pravítku. Pokud objektiv zaostřil a zobrazil 3,6 centimetru (délka full frame čipu), bude mít virtuální zvětšení 1:1 nehledě na velikost čipu. Pochopitelně to skutečné reálné zvětšení objektivu se bude dle velikosti čipu velmi výrazně lišit.

Jinak řečeno, bereme-li v potaz stejný obraz ze zrcadlovky nebo kompaktu s různými objektivy (obrazem nechť je např. zobrazených 3,6 cm pravítka), virtuální zvětšení je v obou případech stejné a reálné různé. Když to ale otočíme a vezmeme jeden objektiv, který bude posílat obraz na zrcadlovkový čip nebo "kompaktní", reálné zvětšení objektivu bude pochopitelně stejné (ostatně jde o jeden a tentýž objektiv), ale virtuální bude jiné. Na zrcadlovkovém čipu totiž tento objektiv zobrazí např. oněch 3,6 cm, ale na menší kompaktní čip vykreslí jen 6 mm (virtuální zvětšení na kompaktu je tedy výrazně větší). Nás bude zajímat hlavně to virtuální, tedy praktický výsledek.



Jako příklad mohou posloužit snímky výše, fotoaparát pobral 9,2 centimetrů, virtuální zvětšení je tedy 1:2,6 (3,6/9,2). Skutečné zvětšení bylo ale 1:4,3, neboť šlo o objektiv pro zrcadlovky s APS-C čipem (2,35/9,2 neboť délka čipu je 2,35 cm). Takže nyní vzhůru do testů s různými fotoaparáty a objektivy.


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.