Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nejprve exponovat, ostřit doma až poté!

26.7.2011, Michal Srna, aktualita
Jaké by byly fotografie, kdybychom mohli libovolně měnit rovinu ostrosti až po jejich pořízení? Tato myšlenka se pomalu ale jistě stává realitou díky technologii "light field" a společnosti Lytro. Podíváme se na první snímky a povíme si, co za tím vším stojí.
Zaostřit, poté exponovat - zaběhlý postup starý jako fotografie sama. Během následujících let dojde možná k velké změně, v postupu získávání snímků bude stačit již pouze exponovat a z fotografického procesu ostření se možná v budoucnu stane pouze relativní pojem...


Přináší Lytro opravdovou revoluci ve fotografování?

Během posledních pár dnů se začíná stále více ozývat nenápadná společnost Lytro. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o jednu z mnoha firem, které se chtějí zviditelnit zatím v praxi nerealizovatelnými vědeckými objevy v oblasti fotografie.

Ano, i Lytro si pohrává se slovními spojeními jako "revoluce ve fotografii". Na rozdíl od jiných firem má již plně fungující tzv. "light field" fotoaparát, který by se měl začít prodávat tento rok a bude dostupný pro každého. Nejedná se tedy o žádný vědecký koncept, na který se během několika let dalšího vývoje zapomene. Light field fotografie je tu a my si ji dnes představíme.


Jedna fotografie: vlevo kliknutím zaostřeno na pozadí, vpravo kliknutím "přeostřeno" na modelku

Cesta, která vedla k uvedení prvního fotoaparátu schopného pořídit fotografii s libovolnou rovinou ostrosti (tedy možností ostřit až po expozici), nebyla rozhodně jednoduchá - celý koncept se vyvíjel řadu let pod označeními "light field camera" či "plenoptic camera". Úspěšný vývoj vyústil v založení malé společnosti Lytro, za kterou stojí postgraduální student Ren Ng ze Stanfordské univerzity.

Co si však můžeme představit pod pojmem "light field"? Samotný název přeložený do našeho jazyka jako "světelné pole" příliš nenapoví. Pojem light field definuje jak vypadá snímaná scéna - jedná se o všechny světelné paprsky vycházející z různých bodů v prostoru snímané scény pod různými úhly, s různou intenzitou a barvou. Běžný fotoaparát zaznamená pouze jednu informaci - intenzitu (barvu) dopadajícího světla na snímač, není tedy schopný zaznamenat celé světelné pole a informace v něm obsažené.


Světelné pole - to není pouze intenzita a barva světla, ale i směr (úhel) všech světelných paprsků

Aby bylo možné snímat veškeré informace obsažené ve světelném poli, bylo nutné vyvinout speciální obrazový senzor, který se nazývá "light field sensor". Tento typ snímače zaznamenává barvu, intenzitu a hlavně kompletní informaci o směru (úhlu) světelných paprsků jakožto vektorovou mapu. Právě informace o směru dopadajících paprsků je ztracena při snímání běžným fotoaparátem.

Konstrukčně je tento typ snímače tvořen mnoha mikročočkami, které rozdělí vstupující světelné paprsky podle úhlu jejich dopadu na pixelové pole snímače. Z informace o směru dopadajících světelných paprsků provede poté speciální algoritmus výpočet libovolné roviny ostrosti. Pokud vás tato technologie zaujala, můžete si o ní přečíst vše v dizertační práci autora konceptu "light field" fotoaparátu a v současné době CEO firmy Lytro.


Light field senzor měří úhel dopadu každého světelného paprsku pocházejícího z libovolného bodu snímané scény

Lytro nazývá tyto fotografie jako "living pictures" - živé fotografie, kde i po nasnímání nemáte výslednou statickou fotografii, ale z jednoho snímku můžete vytvořit libovolný počet variant díky proměnné rovině ostrosti, kterou vám algoritmus zcela automaticky vypočítá z informací zaznamenaných samotným snímačem.

Jednoduše řečeno - kam ve výsledné fotografii kliknete myší, tam se zrovna fotografie zaostří (v celé rovině dané hloubky).

Zní to zajímavě, že? Věřte mi, že to dokonce i zajímavě vypadá a na následujících ukázkách si s těmito "živými fotografiemi" můžete sami pohrát. Otázkou je, jaká bude cena light field fotoaparátu pro běžného uživatele a zdali autoři opravdu splní to, co nyní slibují - komerčně dostupný model fotoaparátu na trhu do jednoho roku.

Již nyní si můžete vytvořit na webových stránkách Lytro.com "rezervaci" a díky tomu budete informování o novinkách týkajících se uvádění fotoaparátu na trh. Zároveň na těchto webových stránkách naleznete mnoho ukázek light field fotografií.

Nedávno byla předprodukční verze light field fotoaparátu použita při fotografování nové módní kolekce z dílny Coco Rocha. Musím uznat, že výsledné fotografie jsou zajímavé - veškeré informace byly získány pouze z jedné expozice. Nejedná se tedy například o sérii několik stejných snímků pořízených vždy s jinou rovinou ostrosti a poté složených do jedné.

Pouze jedna fotografie s libovolným počtem rovin ostrosti...

Techniku light field fotografie zhodnoťte sami na následujících ukázkách a s vašimi názory se můžete podělit v diskuzi pod článkem.

Kliknutím do libovolného místa na fotografii provedete "přeostření" snímku do dané roviny.



Zdroje: www.dpreview.com, www.lytro.com