reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Profi kompakt nebo low-end zrcadlovka?

30.5.2011, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Za zhruba 12 tisíc korun si můžete koupit zrcadlovku nebo profi kompakt. Každé řešení má své výhody, ale i nevýhody. Pojďme spolu zjistit, které z řešení má více výhod. Nabídne zrcadlovka mnohem lepší obraz? Budou kompakty zoufale pomalé?
Takže jak to tedy je? Opravdu je zrcadlovka o tolik lepší? Naše testy ukázaly, že při nejnižších citlivostech jsou výsledky v RAWu z kompaktů a low-end zrcadlovky dost podobné. Pokud si tedy chcete hrát s RAWem, je téměř jedno, zda budete denní fotky fotit se zrcadlovkou nebo profi kompaktem. Vyplynulo však, že Olympus XZ-1 má horší čip než Canon PowerShot G12, kdy je šum minimálně o jednu citlivost horší.

Při snímání do JPEGu lze považovat ISO 100 z obou Canonů (zrcadlovky a kompaktu) za podobně kvalitní, kdy kompakt je trochu detailnější, naopak zrcadlovka má pevnější linie, které se tolik netřepí. Olympus XZ-1 podstatně více odšumuje a patlá obraz. V JPEGu se tedy Olympus XZ-1 zrcadlovce Canon EOS 1100D ani na nejnižší citlivosti úplně nevyrovná.

Při vyšších citlivostech se ale pochopitelně rychle projeví vyšší pixelová hustota kompaktů. Při ISO 400 jsou už rozdíly trochu znát a od ISO 800 má zrcadlovka dost navrch. Při nočním focení se ale ukazuje výrazně lepší světelnost profi kompaktů, zejména tedy modelu XZ-1. Díky tomu může volit zhruba 4-6× nižší citlivost než zrcadlovka! Ukázalo se, že zatímco zrcadlovka potřebuje např. ISO 3200, XZ-1 si vystačí s ISO 500.

To má za následek to, že zrcadlovka i kompakt mají šum na podobné úrovni, u Olympusu jsou ale JPEGy více rozpatlané. Každopádně jde vidět, že fáma o znatelně lepším focení za horšího světla u zrcadlovek není nutně vždy pravda. Se setovým objektivem je to skoro fifty-fifty. Pokud byste koupili levnější zrcadlovku bez stabilizace, kompakt by dokonce získal navrch. To se týká např. s často srovnávaným Olympusem E-450, který jsme sice netestovali, ale kvůli menšímu čipu než u EOS 1100D by šel očekávat ještě vyšší šum a díky absenci stabilizace by se s ISO citlivostí muselo jít ještě výše.



Následuje tedy menší hloubka ostrosti u zrcadlovek. I zde se ukázalo, že to nemusí být nutně pravda, což bylo i pro mě velké překvapení. Zrcadlovka měla v našem případě crop faktor 1,6, kompakty zhruba kolem 4,6. Kvůli tomu pro stejné zobrazení volí kompakty skoro 3× kratší ohnisko. Pokud si vezmeme např. ohnisko kolem 90 milimetrů, zrcadlovka volí clonu F5,6, Olympus jen F2,2 a jak jsme viděli, hloubka ostrosti je u zrcadlovky i kompaktu stejná! Není to pravda u PowerShotu G12, který přeci jen nemá tak dobrou světelnost a jeho hloubka ostrosti je větší.

Nakonec jsme zjistili, že hlavní rozdíly mezi DSLR a světelnými profi kompakty jsou v rychlosti a ovládání (např. lepší interní hledáček). Zrcadlovka jasně vyhrává v rychlosti startu přístroje i v prodlevách mezi snímky. Kompakty dnes ostří velmi rychle, nicméně zrcadlovka je stále ještě aspoň o třetinu až polovinu rychlejší (nicméně existují i kompakty, které ostří stejně tak rychle). Výhodou je i lepší držení zrcadlovek a obecně rychlost nastavení. Naopak v sekvenčním snímání zas tak velké rozdíly nejsou. Dalším rozdílem je dynamický rozsah čipu, kdy zrcadlovka nabídne asi o 1 EV navíc.

Co je pro vás vhodnější, to si už musíte rozhodnout sami. Náš test prokázal, že se vhodnou volbou profi kompaktu a prací s ním dokážete vyrovnat low-endové zrcadlovce se základním setovým objektivem ve kvalitě snímků i hloubce ostrosti (v RAWu). Olympus nicméně neprokázal svou sílu díky horší práci při odšumování i trochu horšímu čipu ve srovnání s PowerShotem. Kdyby Canon uvedl svůj profi kompakt se specifikacemi Olympusu XZ-1 (ale čipem z G12 a tímtéž odšumováním), nejlevnější řadu zrcadlovek by skoro mohl zrušit.

Pokud chcete do fotoaparátu dát 12.500Kč a víc ani ťuk, může být v podstatě jedno, zda zvolíte zrcadlovku nebo kompakt, každé řešení má své pro a proti. Zrcadlovka vám nicméně proti kompaktům nabídne možnost posunu dál volbou jiných objektivů (ale to už stojí peníze). Navíc jsou na trhu i jiné zrcadlovky, které jsou kvalitativně výše než testovaný EOS 1100D. Ukázali jsme však, že dogmatická věta "zrcadlovka dělá lepší fotky než jakýkoli kompakt" nemusí být vždy pravdivá.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama