reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Samsung NX10: vítězný nováček

27.4.2010, Milan Šurkala, recenze: specifikace produktu
Na test fotoaparátu Samsung NX10 jste jistě netrpělivě čekali. A dočkali jste se. Dnes se tedy podíváme na to, jak fotí tento kompakt s rozlišením téměř 15 megapixelů, AMOLED displejem a objektivy 18-55 mm OIS a 30 mm F2 pancake.
Společnost Samsung se chce stát velmi brzy jedničkou na trhu digitálních fotoaparátů. Ačkoli doposud byla tato značka značně podceňovaná, v poslední době opravdu útočí ve velkém stylu. Jednou ze zbraní je nový kompakt Samsung NX10, který má být konkurencí velmi úspěšnému Micro Four Thirds systému značek Panasonic a Olympus. Oproti tomuto systému ale nabízí větší APS-C čip. To má výhodu v nižší hloubce ostrosti (resp. možnosti si s ní více hrát) a teoreticky i nižším šumu. NX10 je vybavena čipem s rozlišením 14,6 megapixelů.

K testu jsme zvolili dva různé objektivy. Prvním je klasický 18-55 mm F3,5-5,6 OIS, který se k fotoaparátu dodává v setu. Kouzlo těchto kompaktů je ale v podstatně menších rozměrech ve srovnání se zrcadlovkami, proto jsme si vyžádali i 30mm F2 pancake objektiv, se kterým je fotoaparát velmi malý.


Ergonomie a rozmístění ovládacích prvků


Když jsem poprvé držel NX10 v ruce (na tiskové konferenci Samsungu), přišel mi fotoaparát neuvěřitelně lehký a malý. Konkurenční Panasonic Lumix GF1 mi pocitově přišel větší a těžší, ačkoli technické údaje hovoří o opaku. Je to dáno tím, že od NX10 byste čekali díky většímu čipu i větší rozměry, ty jsou ale velmi důmyslně skryty v různých oblinách a zajímavém tvaru fotoaparátu. Hmotnost je tedy nízká a rozměry malé. Výhodou je také rozumný grip, který srovnatelné tenké verze konkurenčních fotoaparátů Olympus a Panasonic téměř nemají. Moc velký ale rovněž není.




Držení fotoaparátu je tak poměrně jisté, zpracování lze hodnotit jako velmi dobré. Fotoaparát na mě působil dobrým dojmem. S pancake objektivem se vleze i do větší kapsy, pochopitelně zhruba 400 gramů si všimnete. Objektiv fotoaparátu doslova "sekne", modré okruží vhodně doplňuje modré prvky na fotoaparátu.



Se setovým 18-55mm objektivem už NX10 tak kompaktní není. Objektiv sice není moc velký, ale do kapsy se už přístroj nevleze, leda tak do zimní a bude docela překážet. I na tomto objektivu je typické modré okruží, které je pro fotoaparáty Samsung typické.



Příď fotoaparátu odpovídá zvyklostem. Nad objektivem je malý výklopný blesk, z tohoto pohledu napravo pak tlačítko na odjištění objektivu. Naopak vlevo dole je tlačítko náhledu hloubky ostrosti, kterým se rovněž zapíná průběžné ostření u videosekvencí. Nahoře je pak silná zelená přisvětlovací dioda. Nalevo je pak již zmíněný gumový grip.



Jedním z testovaných objektivů byl 30mm pancake s vynikající světelností F2. Díky tomu ani moc nevadí, že zde pak nenajdete žádnou formu stabilizace, ačkoli k zahození by to rozhodně nebylo. Díky crop faktoru 1,5 je přepočtené ohnisko 45 milimetrů. Objektiv má 43mm závit pro filtry, při ostření se přední člen vysouvá, ale neotáčí, což majitelé filtrů zajisté přijmou s povděkem. Ostření má elektronickou vazbu, je ale přesné, takže bez problému. Při manuální ostření se automaticky zhruba dvojnásobně zvětší náhled snímku, což mi přijde trochu málo. Klidně by zde mohlo být zvětšení 1:1, tedy pixel na fotce = pixel na displeji. EVF hledáček má sice vysoké rozlišení, ale při focení zobrazuje snímky neostře, takže je manuální značně ztíženo.



Setový objektiv má klasický ohniskový rozsah 18 až 55 milimetrů a neméně tak klasickou světelnost F3,5 na nejširším a F5,6 na nejdelším ohnisku. Tento objektiv je vybaven i optickou stabilizací OIS. Tu lze vypnout přepínačem na objektivu. Je zde i přepínač manuálního a automatického ostření, to se tedy nepřepíná ve fotoaparátu jako u pancake objektivu. Zoom je plně mechanický, ostření opět elektronické s přesnou vazbou. Přední člen se při ostření opět neotáčí, což by mohl nejeden setový objektiv zrcadlovek jiných značek jen závidět.



Na snímku seshora je dobře vidět malá tloušťka fotoaparátu s nasazeným pancake objektivem. Místa opravdu mnoho nezabere. Po stranách vidíte ouška na provlečení popruhu, nad objektivem je pak výklopný blesk, jehož rameno je ale poměrně krátké, což se dá pochopit vzhledem k tloušťce přístroje. Blesk se vyklápí tlačítkem po levé straně, to je elektronické. Ve vypnutém stavu tedy blesk nevyklopíte.



S 18-55mm objektivem je fotoaparát podstatně rozměrnější, zhruba na úrovni normálního ultrazoomu. Od blesku napravo je otáčecí hlavní kolečko fotografických režimů, jehož chod je perfektní. Ani jemný, ani tuhý a s přiměřenou aretací. Nad gripem najdete spoušť, jejíž chod je rovněž bez problémů a páčka, kterou se fotoaparát zapíná. Kousek níže je okruží pro volbu clony, času a dalších věcí. Zprvu jsem mu sice nemohl přijít na chuť, ale po chvíli práce jsem zjistil, že je umístěno naprosto dokonale.

Napravo jsou ještě dvě tlačítka. Zelené tlačítko slouží jako restart některých hodnot (např. polohy AF bodu, programového posunu), v prohlížecím režimu má funkci lupy. Spodní tlačítko pak umožňuje nastavit sériové snímání, případně samospoušť, v prohlížecím režimu pak slouží k oddálení. Doposud jsem nezjistil, pro který prst bylo toto tlačítko konstruováno. Pro ukazováček to znamená větší vykřivení prstu, palec tam zase snadno nedosáhne a musíte upravit držení přístroje v dlani.



Zadní straně dominuje velký 3,0" AMOLED displej. Ten má vysoké rozlišení 614.000 bodů (640×480 pixelů), nicméně v PenTile režimu. Na šířku zde tedy není přesně 640 pixelů (640 červených, 640 zelených a 640 modrých bodů), ale 640 zelených bodů, ke kterým se na střídačku volí modré a červené pixely. Těch je zde tedy jen 320. Výhodou dvojnásobného množství zelených pixelů je pochopitelně vyšší rozlišení (než by bylo při 320×480 pixelech), nevýhodou naopak ne vždy úplně přesné podání barev a vznik moaré, případně vyššího šumu na displeji, než je doopravdy ve snímku. Není to však vážné. Každopádně obraz displeje je skutečně velmi ostrý a krásný.

Poněvadž se jedná o AMOLED displej, který světlo vyzařuje sám o sobě místo toho, aby světlu natáčením krystalu bránil v cestě, disponuje vskutku výtečnými pozorovacími úhly. Obraz je možné sledovat v podstatě odkudkoli, z větších úhlů získává jen velmi mírný namodralý nádech. Hovoří se o tom, že AMOLED displeje jsou velmi dobré i za silného denního světla, nicméně toho jsem si opět příliš nevšiml. Ano, je to o něco lepší než u většiny LCD displejů, ale o dramatickém zlepšení bych zatím nehovořil. Vlevo nad displejem je tlačítko pro vstup do hlavního menu.

EVF hledáček nabízí 0,86× zvětšení a plné rozlišení 640×480 pixelů, tedy 921.000 bodů. Bohužel kvalit 1,4MPx hledáčků konkurence nedosahuje. Nejde tady ani o nižší rozlišení, myslím, že VGA je velmi dobrá volba, ale potenciál hledáčku byl z části nevyužit. Zatímco menu nabídky v něm zobrazené jsou skutečně naprosto ostré a detailní, snímaný obraz je neostrý, jako by byl v polovičním rozlišení. Teprve vyfocený snímek je ukázán v té pravé ostrosti a rozlišení. Díky tomuto je manuální ostření zbytečně ztíženo. Chtělo by zobrazování náhledu v EVF i AMOLED displeji trochu vylepšit. Každopádně integrovaný EVF hledáček je proti většině konkurence obrovskou výhodou a jako takový jej lze ocenit. Samočinné zapnutí při detekci blížícího se obličeje je navíc "neskutečně návykové".



Ovládací prvky jsou již tradičně napravo od displeje. Vpravo nahoře je tlačítko pro korekci expozice, při jeho stisku se koriguje otáčením kolečka u spouště). Pod ním je pak zámek expozice/ostření dle nastavení v menu. Blíže k displeji je tlačítko DISP, které upravuje množství zobrazených informací na displeji. Tlačítko Fn pak zobrazuje zrychlené menu. Je fajn, že tu je, jeho strukturu bych ale volil jinak. Menu je horizontální, tedy tlačítky vpravo/vlevo vybíráte, co chcete nastavovat. Pak je nutno kliknout nahoru, abyste se dostali do nabídky jednotlivých možností pro tuto volbu. Toto podmenu je ale opět horizontální, takže jednotlivá nastavení si opět vybíráte tlačítky vlevo/vpravo. Ideální by bylo, kdyby horizontální menu mělo jednotlivé položky jednoduše vertikálně (a nebylo nutno dvakrát měnit směr stisku).

Se čtyřsměrným ovladačem jsem neměl problémy, směrem nahoru se vybírá typ ostření, doprava vyvážení bílé, dolů ISO citlivost, nalevo pak měření expozice. Uprostřed je potvrzovací tlačítko, v režimu snímání slouží k úpravě velikosti a polohy ostřícího bodu. Vlevo dole je pak ještě tlačítko pro vstup do režimu prohlížení, nalevo pak pro mazání snímků, případně pro výběr barevného stylu fotografie.



S pancake objektivem je fotoaparát tenký, což dokládá i tento snímek. Na pravé straně vidíte krytku pro paměťovou kartu.



18-55mm objektiv je rozměrově výraznější, zde jej vidíte vysunutý až na maximum.



Pod krytkou je slot pro paměťové karty SD a SDHC, tedy dnes klasické a v podstatě už skoro jediné řešení paměťových karet.



Na levé straně najdete krytku, pod níž jsou vstupy pro napájení, HDMI kabel, dálkové ovládání a USB kabel.



V ose objektivu je kovový závit pro stativ. Nalevo pak nechybí krytka prostoru pro akumulátor.



Li-Ion akumulátor BP1310 je rozměrově velký, má napětí 7,4 V a vysokou kapacitu 1300 mAh. Výrobce udává výdrž na 400 snímků, což sice není mnoho, ale znatelně více než u konkurence.



Samsung NX10 na první pohled zaujal svými kompaktními rozměry, hmotností a až na pár zvláštností příjemným ovládáním. Naopak jde vidět, že nebyl plně využit potenciál EVF hledáčku, což je škoda. V dalších kapitolách se podíváme, jak si fotoaparát vede v praxi.


Technické specifikace: Samsung NX10 + objektiv 18-55mm F3,5-5,6 OIS + objektiv 30mm F2 pancake
Snímací prvek
Celkový počet pixelů15,1 MPx
Efektivní počet pixelů14,6 MPx
Velikost snímačeAPS-C CMOS (23,4×15,6 mm)
Rozlišení fotografií(3:2) 4592×3056, 3872×2592, 3008×2000, 1920×1280, 1472×976 (sekv. snímání)
(16:9) 4592×2584, 3872×2176, 3008×1688, 1920×1080
Rozlišení videa1280×720, 640×480, 320×240 / 30 fps, mono zvuk
Poměr stran4:3, 16:9
Typ barevného filtruRGB
Formát záznamuJPEG (Exif 2.21), SRW (RAW), MP4 (H.264)
Optika fotoaparátu - Objektiv 18-55 mm F3,5-5,6 OIS
ZnačkaSAMSUNG ZOOM LENS
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)18 - 55 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)27,7 - 84,7 mm
Světelnost objektivuF3,5 - 5,6
Rozsah clonyF3,5 - F22 (wide), F5,6 - F22 (tele)
Mechanická stabilizaceano (optická)
Možnost použití předsádekano (58mm filtry)
Optika fotoaparátu - Objektiv 30 mm F2 pancake
ZnačkaSAMSUNG LENS
Optický zoom
Rozsah ohnisek (reálný)30 mm
Rozsah ohnisek (přepočet na 35mm)46,2 mm
Světelnost objektivuF2,0
Rozsah clonyF2,0 - F22
Mechanická stabilizacene
Možnost použití předsádekano (43mm filtry)
Zaostřování
Zaostřováníauto focus jednobodový (možno polohovat), vícebodové (15 - 35bodové), detekce tváří, (lze zapnout SAF pro jednotlivé snímky nebo CAF pro průběžné ostření)
manuální
Ostřící vzdálenost25 cm - nekonečno (18-55mm objektiv)
28 cm - nekonečno (30mm pancake objektiv)
Pomocné zaostřovací světloano
Elektronická část
Procesor-
Testovaný firmwareverze 1.05 (tělo), verze 1.10 (objektivy)
Spotřeba-
Měření expozice247 bodové TTL (vícebodové, celoplošné se zdůrazněným středem, bodové)
Citlivost ISOAUTO ISO, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200
Rychlost závěrky30 - 1/4000 s, bulb režim do 8 minut
Expoziční režimyauto, priorita clony, priorita času, manual
Vyvážení bílé barvyAutomaticky, Denní světlo, Pod mrakem, Zářivka bílá, Zářivka neutrální, Zářivka denní, Žárovka, Blesk, Vlastní, Ruční (2500 K - 10000 K)
Scénické režimySnímek s retuší, Děti, Detail, Text, Západ Slunce, Svítání, Protisvětlo, Ohňostroj, Pláž a sníh
Samospoušť2 až 30 s (po 1s krocích)
Sériové snímání3,0 fps (JPEG, max. 10 snímků)
30 fps (JPEG, max. rozlišení 1472×976 pixelů, max. 30 snímků)
3,0 fps (RAW, max. 3 snímky)
Vestavěný blesk - režimyInteligentní blesk, Automatický, Automatický s redukcí červených očí, Vyrovnávací (Zapnuto), Vyrovnávací (Zapnuto) s redukcí červených očí, Slow synchro 1. závěrka, Slow synchro 2. závěrka, Vypnuto
Vestavěný blesk - dosahsměrné číslo 11 při ISO 100, úhel ekvivalentní 28mm ohnisku
Externí bleskano
Ostatní
Hledáčekano, EVF 912.000 bodů (640×480 pixelů, 0,86× zvětšení, 100% pokrytí)
LCD displej3,0" AMOLED, 614.000 bodů (640×320 pixelů PenTile, 100% pokrytí)
Digitální výstupUSB 2.0, AV, HDMI 1.3
Paměťové kartySD, SDHC
Interní paměťnemá
NapájeníLi-Ion akumulátor BP1310, 7,4 V, 1300 mAh (400 snímků)
Hmotnost353 gramů (bez karty a baterií), 198 gramů (18-55mm objektiv), 85 gramů (30mm objektiv)
Rozměry123 x 87 x 39,8 mm, 63×65,1 mm (18-55mm objektiv), 61,5×21,5 mm (30mm pancake)
Barevné variantyčerná
Standardní příslušenstvíLi-Ion akumulátor, nabíječka+kabel, USB kabel, CD-ROM, manuál (základní), popruh
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama