Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Panasonic DMC-TZ3: Upgrade úspěšného ultrazoomu

19.4.2007, Jan Čerbák, preview
Společnost Panasonic uvedla již svou 3. generaci „cestovního“ ultrazoomu s vyšším rozlišením 7,2 Mpix a 10x optickým zoomem. Novinka vyniká především širokým počátečním ohniskem 28mm a novým obrazovým procesorem Venus Engine III.
Panasonic v roce 2006 doslova revolučním počinem otevřel nový trh. Trh kompaktních ultrazoomu, který do té doby neexistoval. Minulý týden ohlásila společnost Panasonic upgrade dřívější verze, a tak se nyní můžeme těšit na nový kompakt s desetinásobným optickým zoomem z dílny Panasonic. Konkrétně se jedná o dva kompakty TZ2 a TZ3. My se v dnešním článku zaměříme na vyšší model TZ3, který je vybaven čipem s efektivním rozlišením 7,2 megapixelů (TZ2: 6,0 Mpix) a LCD obrazovkou s úhlopříčkou 3,0“ (TZ2: 2,5“). Jak je u této značky zvykem, objektiv je u obou modelů vybaven optickou stabilizací.





Ovládání a ergonomie


Fotoaparát je trochu tenčí a užší než jeho předchůdce TZ1 i při zachování desetinásobného zoomu. To činí z Panasonicu DMC-TZ3 nejmenší a nejlehčí ultrazoom na světě. Malé rozměry jsou však vykoupeny absencí optického i elektronického hledáčku. Výrobce však slibuje dobrou čitelnost nového LCD display na přímém slunci (funkce Power LCD) i při extrémních úhlech, třeba při snímání nad hlavou (funkce High Angle LCD).

Přední stranu fotoaparátu zabírá prakticky celou objektiv a grip. Prohnuté madlo sice vypadá efektně, lépe se vám však držet nebude (při srovnání s TZ1). Spoušť je umístěna nahoře na gripu poblíž levého ukazováku. Horní straně dominuje otočný volič nejpoužívanějších režimů snímání, natáčení videa a prohlížení. Napravo od spouště se nachází posuvný vypínač fotoaparátu a vypínač optické stabilizace. Ostatní ovladače jsou lokalizovány napravo od LCD displaye (s úhlopříčkou 3“ a nadstandardním rozlišením 230tis. pixelů) na zadní straně. Konkrétně se jedná o čtyřsměrný ovladač s přímými vstupy k funkcím (korekce expozice, režimy blesku, samospoušť a funkci review), potvrzovacím tlačítkem, voličem režimů zobrazení LCD a tlačítkem FUNC. To Vám zajistí rychlý přístup k nejpoužívanějším funkcím jako je volba ISO, vyvážení bílé, režimu měření expozice nebo mazání snímků/videa v režimu prohlížení. Na pravé straně jsou umístěna kovová dvířka ukrývající konektory, na spodní straně pak naleznete stativový šroub a dvířka se sloty pro paměťovou kartu a akumulátor.





Objektiv a autofocus


Panasonic DMC-TZ1 byl uveden na trh již před rokem, proto má nováček TZ3 (a TZ2) mnoho nových funkcí, jiný čip a zcela nový objektiv. Právě ten prošel nejvýraznějšími změnami. Ohnisko bylo zkráceno z dřívějších 35-350mm na 28-280mm, desetinásobný rozsah zoomu tedy zůstal zachován. Objektiv v útrobách starší TZ1 měl lomenou konstrukci, díky čemuž se i při plném „vyzoomování“ na 350mm nevysouval z těla fotoaparátu. Toto řešení na jednu stranu zlepšuje ergonomii a snižuje riziko poškození vysunutého objektivu, na druhou stranu však zhoršuje kvalitu obrazu. Lomená konstrukce je realizována zrcátkem v optické soustavě, které je umístěno v úhlu 45° k optické ose objektivu. Zrcátko se tak negativně projeví především zvýrazněním chromatické vady (duhováním na kontrastních liniích). Designéři nové TZ3 (i TZ2) však již od tohoto technického řešení upustili. Na obrázku je vidět konstrukce lomeného objektivu TZ1.



Výrobce proklamuje u modelu TZ3 rychlé a spolehlivé zaostřování i při snížené hladině osvětlení. V praxi jsme měli možnost ověřit jen starší model TZ1, který rychlostí AF vynikal. Systém autofocusu zůstal u nové TZ trojky stejný, lze tedy předpokládat stejně dobré výsledky i u tohoto modelu. Ta navíc nabízí i režim rychlého zaostřování, při kterém jsou aktivovány jen tři zaostřovací body z celkového počtu devíti. Nejrychleji se AF chová v režimu bodového zaostřování, čímž fotoaparát také disponuje.


Čip a procesor


Konečně i jiné inovace směřují ke zlepšení kvality obrazu. O redukci šumu, nastavení vyvážení bílé (auto wb) a konverzi surových dat do formátu JPEG se stará nový obrazový procesor Venus Engine III. Ten drží digitální šum „na uzdě“ velmi výraznou redukcí šumu, která při vyšším ISO než 200 doslova žehlí detaily a snižuje výsledný kontrast fotografie. Pokud tedy dáváte přednost fotografiím s množstvím detailů a reálným kontrastem, doporučujeme Vám nastavit manuálně ISO 200 či nižší. Ke cti fotoaparátu musíme uvést, že redukce šumu u dřívějšího modelu TZ1 byla ještě drastičtější. Nový TZ3 je vcelku dobře použitelný i při vyšších hodnotách ISO. K tomu přispívá i konstrukce čipu, který z celkového rozlišení 8,5 Mpix. využívá jen 7,2 Mpix. a zlepšuje tím odstup signálu od šumu.





Kvalita obrazu


Na malý fotoaparát s lomenou konstrukcí objektivu, malým čipem s vysokým rozlišením a citlivostí až ISO 3200 jsme se původně dívali trochu s despektem. Jedná se totiž o faktory, které běžně degradují obrazovou kvalitu i sami o sobě. U Panasonicu TZ3 se však potkaly všechny zaráz. Po podrobné analýze zkušebních snímků jsme však museli konstatovat, že optika Leica a kvalitní čip s novým procesorem mohou většinu těchto kritických faktorů kompenzovat. Objektiv dosahuje rozlišení téměř 1600 čar na mm a předává tak čipu s vysokým rozlišením 7,2 Mpix. dostatek informací. K tomu je objektiv vybaven třemi asférickými členy a jednou achromatickou čočkou. Bohužel však tyto výhody využijete pouze při nastavení ISO maximálně 200. Fotografie s vyšší citlivostí ISO nejsou nijak špatné, degradují však jinak velmi vyspělou kvalitní snímací soustavu.


Verdikt


Panasonic Lumix DMC-TZ3 (celým jménem) je kompaktní fotoaparát s desetinásobným zoomem a s nadstandardní kvalitou obrazu do ISO 200 včetně. Navzdory rozsáhlé funkční výbavě, množství motivových expozičních režimů, ozvučenému širokoúhlému videu a možností snímání do formátů stran 4:3 (plné rozlišení), 2:3 (ořez) a 16:9 (ořez).


Kvalita obrazu do ISO 200
Agresivní redukce šumu
Množství funkcí
Absence režimů A, S, M
Ergonomie a ovládání
Chromatická vada na dlouhém konci zoomu
Předpokládaná cena je 10.500,-

Navzdory tomu všemu má fotoaparát jen 5 přednastavených režimů vyvážení bílé a z pokročilých expozičních režimů je vybaven jen Programovou automatikou. Na prioritu času, clony a manuál si musíme nechat zajít chuť. Výrobce tímto jasně komunikuje svůj záměr nabídnout tento fotoaparát méně náročným fotografům a začátečníkům, pro náročnější pak nabízí vyšší (dražší a těžší) modely.


Panasonic DMC-TZ3:
technické specifikace
Digitální čipIkona Odkaz na databázi
snímací čip
CCD s filtry RGB
velikost čipu
1/2.36"
celkové rozlišení
8.5 Mpx
efektivní rozlišení
7.2 Mpx
Objektiv a zaostřováníIkona Odkaz na databázi
objektiv
Leica DC VARIO-ELMAR
optická stavba
11 čoček v 9 skupinách (3x asférické čočky, 1x nízkodisperzní člen)
rozsah zoomu
10x 28-280mm
funkce extra zoom při rozlišení 3 Mpix
15x při rozlišení / formát poměru stran 4:3, 3:2, 16:9
světelnost
F3.3 - 4.9
reálné ohnisko
f = 4.6 - 46.0 mm
ohnisko (EQ 35mm)
f = 28 - 280 mm
optický stabilizátor - MEGA O.I.S.
ano
zaostřovací rozsah - AF
50 - 200 cm (v režimu Macro od 5cm)
ostření
pasivní AF
automatické ostření
AF normál / makro, kontinuální ostření
bodové ostření
ano, 9-bodové, nebo 3-bodové rychlé
manuální ostření
ne
lampa přisvětlení AF
ano
závit pro filtry
ne
ElektronikaIkona Odkaz na databázi
procesor
Venus Engine III
rozsah citlivosti ISO
auto / 100 / 200 / 400 / 800 / 1250
ISO v režimu Vysoké citlivosti
3200 ISO
automatické vyvážení bílé barvy
auto / denní světlo / pod mrakem / halogen / blesk
ruční vyvážení bílé barvy
ano (s možností korekcí v Kelvinech)
korekce expozice
-2 až +2EV v krocích po 1/3EV
kompenzace protisvětla
ano (v programu Srdíčko)
bracketing (AEB)
-1 až +1EV v krocích po 1/3EV (série 3 snímků)
měření světla
multisegmentové , středově zvýhodněné , bodové
pokročilé expoziční režimy:
P - ano; A,S,M - ne
scénické expoziční režimy:
makro , snadný (srdíčko) , portrét , jemná pleť , krajina , sport , noční portrét , noční krajina , autoportrét , sport , potraviny , párty , světlo svíček , ohňostroj , noční obloha (15, 30, 60s) , dítě 1,2 , domácí mazlíček , sníh , svítání , vysoká citlivost , pláž , snímky z letadla , pod vodou , videoklipy (na otočném voliči programů)
nápověda pro použití scénických režimů
ano (i v češtině)
rozsah časů závěrky
8s - 1/2000s (15, 30, 60s v programu noční obloha)
rozsah clon
F3.3 - F11.0 pro 28mm / F4.9 - F11.0 pro 280mm (ve dvou krocích)
histogram
ano (reálný i náhledový)
samospoušť
10s , nebo 2s
barevné úpravy
normální, sycené, studené, teplé, přírodní, černobílé, sépiové podání barev
možnosti rozlišení obrazu a formátů
4:3 - 3072x2304 , 2560x1920 , 2048x1536 , 1600x1200 , 1280x960 , 640x480 ; 3:2 - 3216x2144 , 2560x1712 , 2048x1360 ; 16:9 - 3328x1872 , 2560x1440 , 1920x1080
kvalita obrazu
fine JPEG / snandard JPEG
formát videa
Motion JPEG
rozlišení videa
16:9 - 848x480; 4:3 - 640x480, 320x240
video - frekvence snímků
30 snímků/s nebo 10 snímků/s (doba záznamu omezena pouze kapacitou karty)
sériové snímání (MEGA BURST)
3 nebo 2 snímky/s (max. 7 snímků v řadě v režimu standard, max. 5 snímků v režimu fine v plném rozlišení)
nekonečné sériové snímání
ano 2 snímky/s (omezeno pouze aktuální kapacitou použité karty)
automatické otáční snímků při prohlížení na TV
ano (volitelné)
zvukové poznámky k fotografiím
5s
dodatečné ozvučení snímků
10s
režimy blesku
auto , auto s redukcí červených očí , synchronizace na dlouhé časy (s možností redukce červených očí) , nucený záblesk on,off
korekce zábleskové expozice
ne
dosah vestavěného blesku
0.3 - 4.2 m (ISO auto)
sáňky pro externí blesk
ne
LCD panel - úhlopříčka / rozlišení
3.0" / 230 000 pixelů (TFT, zobrazení 100% obrazu)
záznamové médium
SDHC / SD / MMC
Interní paměť
ano (12.7MB)
vestavěný mikrofon
ano
vestavěný reproduktor
ano
akumulátor
Li-ion, 3.7V / 1000mAh
životnost akumulátoru
270 snímků (CIPA standard)
Ostatní funkceIkona Odkaz na databázi
inteligentní ISO
ano (v závislosti na rychlosti pohybu fotografované scény přístroj upravuje citlivost a expozici pro dosažení ostrého snímku)
vodící linky (např. pro snímání architektury)
ano (dva volitelné režimy)
nahrávání širokoúhlého videa WVGA
ano
nahrávání videa i v rozlišení HD
ne
sledování a organizování dle data
ano
zobrazování snímků dle kalendáře
ano
nastavování světových časů
ano
zpoždění závěrky
0.006s
Horní frekvence na výstupu
1.3s
připravenost k dalšímu snímku
0,5s
KonektoryIkona Odkaz na databázi
konektor pro napájení ze sítě
ano
AV výstup
ano
USB 2.0
ano
Fyzické rozměry a váhaIkona Odkaz na databázi
šířka x výška x hloubka
105,0 x 59,2 x 36,7 mm
hmotnost (bez akumulátoru a karty)
232 g
hmotnost (s akumulátorem a kartou)
257 g
Standardní příslušenstvíIkona Odkaz na databázi
AC síťový adaptér / nabíječka
ne / ano
akumulátor
ano Li-ion
SD paměťová karta
ne
clona objektivu
ano (elektronická lamelová)
sluneční clona
ne
AV kabel
ano
USB kabel
ano
dálková spoušť
ne
řemen přes rameno
ne
šňůrka na ruku
ano
software
USB driver, LUMIX Simple Viewer, PhotoFun Studio Viewer, ArcSoft PhotoImpression, ArcSoft Panorama Maker, ArcSoft PhotoBase,

Zdroj: www.dpreview.com a www.panasonic.cz