Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Dva objektivy nebo jeden ultrazoom?

24.3.2010, Milan Šurkala, recenze
Mnoho z vás si už jistě položilo otázku, zda je lepší koupě dvou krátkorozsahových zoomovacích objektivů, nebo koupě jednoho ultrazoomového. V našem dnešním testu se tedy podíváme na objektivy Nikonu 18-55 mm VR, 55-200 mm VR a srovnáme je s 18-200 mm VR.
Podrobně jsme se podívali na chování objektivů v praxi. Nyní bychom si tedy měli zodpovědět otázku, zda se vyplatí koupit si dva málorozsahové objektivy, nebo jeden ultrazoom. Věřte mi, není to jednoduché. Shrňme si poznatky pěkně po pořádku.


Nikon 18-55mm f/3.5G AF-S DX VR


Základní setový objektiv docela příjemně překvapil. Poté, co jsem měl možnost vidět výsledky podobných 18-55mm setových objektivů Sony a Canonu, nabízí Nikon znatelně lepší obraz. Pochopitelně od objektivu za 5 tisíc nelze čekat zázraky a ani se jich nedočkáte, není to ale takové, abyste hned museli objektiv vyměňovat za lepší. Na nejširším ohnisku se tedy setkáte s relativně mírnou vinětací i aberací, občas se vyskytují i odlesky, důraz však musím klást na slůvka "relativně mírné".



Většinou tyto vady nejsou tak výrazné, aby doslova zkazily fotografii. Na středních ohniscích má pěkné výsledky, na nejdelším už opět ostrost a detaily klesají. Velkou nevýhodou je otáčení předního členu při ostření, manuální ostření je dost citlivé a občas tak může být problém přesně zaostřit. Zvětšením 1:3,1 je vcelku použitelný i pro nenáročné "makro" snímky.

Malé rozměry a hmotnost
Otáčení předního členu při ostření
Akceptovatelné výsledky na středních ohniscích
Nižší obrazová kvalita na širokých ohniscích
Přijatelné makro
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 5 000 Kč s DPH


Nikon 55-200mm f/4 AF-S VR DX Zoom


Dalším objektivem je telezoom 55-200 mm se stabilizací. Tento objektiv je svou kvalitou obrazu příjemným zpestřením testu. Má podstatně lepší a ostřejší kresbu, fotografie mají v sobě větší "šťávu" a nejsou tak ploché jako v předchozím případě. Objektivu lze vytknout delší ostřící vzdálenosti a stabilizace mi přišla méně účinná a poněkud náladová. Zkreslení je patrné jen na nejdelším ohnisku a není příliš vážné.



Ostrost v rozích je zpravidla velmi dobrá, pouze u nejširšího ohniska a malých clon jsou naprosté růžky snímku poněkud rozmazané. Chromatická aberace je objektivu v podstatě cizí, odlesky také, vinětace pak postihuje velké oblasti, ale s pozvolnějším nástupem. Nevýhodou je pomalejší ostření, manuálně se však ostří lépe než u 18-55 mm objektivu.

Nadprůměrná ostrost kresby
Pomalejší ostření
Minimum chromatické aberace a odlesků
Delší ostřící vzdálenosti
Většinou málo výrazné zkreslení
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 9 000 Kč s DPH


Nikon 18-200mm f/3.5G AF-S DX ED VR II


Posledním bojovníkem byl 18-200mm objektiv. Ten rozhodně zaujme velkým ohniskovým rozsahem, celých 18 až 200 milimetrů máte v jediném objektivu. Stabilizace se jevila jako velmi účinná, možnost manuálního doostření autofokusu bez nutnosti cokoli přepínat rovněž potěší. I manuální ostření je pohodlné a autofokus je překvapivě svižný. Nicméně objektiv má i mnoho stinných stránek. Kosmetickou vadou na kráse je to, že objektiv se vlastní vahou zasouvá a vysouvá prakticky v celém rozsahu ohnisek.



Nejpatrnější nedostatky jsou ale v kvalitě obrazu. Nutno dodat, že Nikonu se objektiv s ohledem na tak výrazný zoom docela povedl (opět ve srovnání s konkurencí), ale kompromisy jsou kompromisy a optických chyb je zde poměrně dost. S výjimkou ohnisek kolem 30 až 40 milimetrů je kresba mdlá a nevýrazná. Oba předchozí objektivy dávají živější a jasnější výsledky, a to platí zejména o 55-200 mm objektivu. Na širokých ohniscích do cca 25 milimetrů je kvalita obrazu všeobecně dost špatná. Najdete zde především chromatickou aberaci a velmi výrazné sférické zkreslení.

Při ostření na malou vzdálenost se silně objevuje rohová neostrost, případně vinětace, u běžných snímků zaostřených na několik metrů ale nejsou tyto chyby patrné a naopak v tomto ohledu podává spíše lepší výsledky než 18-55mm objektiv. Již na 55mm ohnisku ale trpí mírným poduškovitým zkreslením, které je na maximálním ohnisku už opravdu dost patrné. Na delších ohniscích se opět začíná objevovat chromatická aberace. Překvapí, že i přes 200m ohnisko a minimální snímací vzdálenost 45 centimetrů je pro makro se zvětšením 1:4,5 nevhodný.

Rychlé ostření
Špatné výsledky na širokém ohnisku
Možnost manuálního doostření
Objektiv se samovolně vysouvá
Velmi účinná stabilizace
Nepříliš ostrá kresba
Skvělý ohniskový rozsah
Výrazné zkreslení, občas i vinětace
Dobré výsledky při cca 30-40mm ohnisku
Ikona Odkaz na databázi
Cena v době testování: 19 000 Kč s DPH


Shrnutí


Každý objektiv má tedy své pro i proti. Odhlédneme-li od nabídek jiných výrobců a budeme vybírat jen mezi objektivy Nikon, pak 18-200mm objektiv jistě nabídne pár pozitiv. Předně nemusíte měnit objektivy, vše máte v jednom, obrazové výsledky jsou s výjimkou nejširších ohnisek přijatelné. Neocenitelnou výhodou toho, že nemusíte měnit objektivy, je to, že vám téměř žádný snímek neuteče kvůli nasazení nevhodného objektivu. Navíc autofokus objektivu je až překvapivě svižný.

Pokud vám jde ale o optickou kvalitu a chcete ze své zrcadlovky vyždímat co nejvíce za co nejméně peněz, doporučil bych vám raději set 18-55mm a 55-200mm objektivu. Jednak je to o několik tisíc levnější (asi o 6000 Kč s DPH), jednak na širších ohniscích podávají 18-55mm i 18-200mm objektivy podobné výsledky (18-55mm je ale v některých ohledech lepší na těch nejširších ohniscích) a v rozsahu od 55 mm už jasně vede 55-200mm objektiv, který dává snímky opravdu znatelně pěknější. Navíc má i lepší světelnost v prakticky celém rozsahu ohnisek.

Výhodou je i to, že s oběma objektivy, tedy 18-55mm a 55-200mm, můžete kombinovat 52mm filtry. Jeden a tentýž filtr tak můžete použít u obou objektivů, navíc díky malému průměru půjde většinou o levnější filtry. Každopádně Nikon ukázal, že umí poněkud kvalitnější objektivy než konkurence.


Za zapůjčení fotoaparátu Nikon D90 a tří objektivů NIKKOR děkujeme Nikonu.

Fotoaparát Nikon D90, objektivy NIKKOR 18-55mm f/3.5-5.6G AF-S VR DX, NIKKOR 55-200mm f/4-5.6G ED AF-S VR DX, NIKKOR 18-200mm f/3.5-5.6 G ED VR II a široký výběr dalších produktů naleznete na www.fotoskoda.cz.
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.