Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výměnné objektivy: Sony NEX-5 + 18 až 55

Neregistrovaný (0)|30.8.2010 19:27
Tazatel: Jirka

Znění dotazu: mám zájem o Sony NEX-5 s nějakým objektivem se středním zoomem a stabilizací, k foťáku dodávaj volitelně 18 až 55, objektiv je malinko miniaturizovaný, chtěl bych poradit nebo porovnat jaký ten objektiv je podle svých parametrů v porovnání s běžnýma objektivama 18 až 55 co používaj zrcadlovky, porovnání clony, hloubky ostrosti a světelnosti a trošku to zhodnotit, případně poradit náhradu co by uměla také automaticky zaostřovat. díky Jirka
Milan Šurkala (3381)|30.8.2010 20:15
Zatim nemohu hodnotit, ale hloubka ostrosti bude stejna jako u zrcadlovek (ohniska a svetelnost jsou stejne). Co mam zkusenosti, tak objektivy pro bezzrcatkove kompakty byvaji casto opticky kvalitnejsi nez ty u zrcadlovek. U Sony NEX ale tezko rici, nemam zatim zkusenost. Takze konkretne neporadim.
Neregistrovaný (0)|30.8.2010 22:11
děkuju za odpověď, fotky jsem kdesi viděl že fotí dobře, tak sem chtěl hlavně zhodnotit podle parametrů objektivu protože jsem si těma číslama nebyl úplně jistej jestli tomu rozumím, protože na stránkách výrobce maj asi chybu o rozsahu clony a to mě vyděsilo, tady jsem zkopíroval co píšou:
SEL-1855
Objektiv se zoomem
DT 18-55mm ohnisková vzdálenost
F22,0 - F32,0 rozsah clony
0,25m minimální vzdálenost zaostření
49mm průměr filtru
76-29 stupeň úhel pohledu
http://www.sony.cz/compare/dss-digital-slr-lenses/
Neregistrovaný (0)|30.8.2010 22:45
jsem zvyklej na ultrazoom a protože těm objektivům moc nerozumím, potřeboval bych ještě další radu a to čím bych mohl tento objektiv nahradit kdybych chtěl aby to přibližovalo aspon nepatrně více, zas ne moc kvůli rozměrům a ceně. zatím se mě zdá že budu muset zůstat u tohoto objektivu protože sem někde četl že automatické zaostřování podporují přes redukční kroužek jen některé teleobjektivy ale nepoznám které, stačilo by mě třeba 18 až 80.
busy (782)|30.8.2010 23:20
[quote=Neregistrovaný;6895]jsem zvyklej na ultrazoom a protože těm objektivům moc nerozumím, potřeboval bych ještě další radu a to čím bych mohl tento objektiv nahradit kdybych chtěl aby to přibližovalo aspon nepatrně více, zas ne moc kvůli rozměrům a ceně. zatím se mě zdá že budu muset zůstat u tohoto objektivu protože sem někde četl že automatické zaostřování podporují přes redukční kroužek jen některé teleobjektivy ale nepoznám které, stačilo by mě třeba 18 až 80.[/quote]

Jednym z rieseni je namiesto NEX-5 kupit nejaky micro 4/3 od Panasonicu alebo Olympusu a pre ne je (alebo bude) v ponuke ultrazoomovy objektiv 14-140mm.
Milan Šurkala (3381)|30.8.2010 23:26
Tu clonu tam maji napsano trochu kostrbate. Je to tak, ze na nejsirsim ohnisku (tedy 18mm) muzes volit clonu od F3,5 (coz je svetelnost) po F22 (maximalni hodnota clony). Analogicky na nejdelsim ohnisku je to od F5,6 do F32. U ultrazoomu byvaji tyto rozsahy vetsinou cca F2,8-F8 a F5,0-F8.
Na NEX toho z oficialnich objektivu zatim moc nedas. 18-55mm objektiv ti da rozsah 27-83 mm, coz je male priblizeni. Resenim je jedine novy 18-200mm (prepocteny rozsah 27-300mm), ale ten bude velmi, velmi drahy. Pres redukci by mohla byt fajn treba Sigma 17-70mm OS, ale kdyz zapocitam cenu redukce i cenu te Sigmy, tak jsi zase na cene pres 25 tisic minimalne. Takze jednodussi bude prejit na system, kde uz teleobjektivy jsou, tedy Olympus, Panasonic a Samsung.
Neregistrovaný (0)|31.8.2010 15:46
díky za vysvětlení, ted tomu už rozumím dobře :-)
takže to f22 až 32 jsou maximální clony tak to bych bral.
kouknu ještě na ty ostatní firmy ale tady se mě líbí že je foták nízký jako objektiv takže ho dám do kapsy u bundy displejem dolu, objektivem nahoru a můžu ho i nýst někde takhle bez batohu.
ano ultrazoom jsem měl podobně jak píšeš.
musím říct že takový zhodnocení odborníka mě moc pomůže, sám se v tom plácám a ten internet není zas tak přehlednej.