Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Používáte kompakt s výměnným objektivem?

Petr S. (328)|20.9.2010 07:15
Používáte kompakt s výměnným objektivem?
  • Ano
  • Ne, ale jeho koupi plánuji
  • Ne, jeho koupi neplánuji
Poznámka: Pro hlasování je anketa k dispozici na homepage magazínu Digimanie v pravém sloupci.
petnek (75)|20.9.2010 12:23
  • Ne, jeho koupi neplánuji

Já osobně mám DSLR a jsem spokojen. Pokud tomu má budoucí finanční situace bude přát, zůstanu zrcadlovkám věrný. Nicméně fotografické kvality mé přítelkyně se zlepšují a je možné, že jednou při výběru nového fotoaparátu pro ni, budu pokukovat i po kompaktech s výměnnými objektivy. Bude ale záležet na požadavcích, kvalitách a cenách v porovnání s jinými řešeními.
Milan Šurkala (3381)|20.9.2010 12:35
Cekam na to, jak se uvedou nove Panasonicy GH2, GF2 a nove objektivy. Pak mozna inovuju :-)
petnek (75)|20.9.2010 12:40
Už jejich předchůdci byli zajímaví, zrovna nedávno jsem se na ně koukal v kamenném obchodě a vypadají sympaticky. Na testy a schopnosti nástupců jsem také zvědav.
Deee-aN (97)|23.9.2010 20:43
Já sice plánuju upgrade, ale když už, tak už ;).
Nicméně věřím že pro řadu lidí může být kompakt s výměnnými objektivy zajímavou variantou.
pamětník (36)|24.9.2010 19:53
Ne a ani to momentálně neplánuji. Pokud kompakt, měl by být spíš kapesní. Domnívám se, že pro vážnější práci s výměnnou optikou je zatím lepší zrcadlovka - znáte jistě, jak snadno se komponuje na ty úžasné super displeje se zapadajícím sluncem v zádech. A dobrý elektronický hledáček ke kompaktu bohužel není běžný.
Milan Šurkala (3381)|24.9.2010 20:13
[quote=pamětník;7168]Ne a ani to momentálně neplánuji. Pokud kompakt, měl by být spíš kapesní. Domnívám se, že pro vážnější práci s výměnnou optikou je zatím lepší zrcadlovka - znáte jistě, jak snadno se komponuje na ty úžasné super displeje se zapadajícím sluncem v zádech. A dobrý elektronický hledáček ke kompaktu bohužel není běžný.[/quote]

No, EVF hledacek u Panasonicu G1/GH1/G2/GH2 je naprosto vynikajici a alespon mne osobne prijde lepsi nez opticky hledacek zrcadlovek (APS-C). Clovek presne vidi, jak bude fotka pod(pre)exponovana a manualni ostreni je s tim rovnez presnejsi.
pamětník (36)|24.9.2010 21:24
[quote=Milan Šurkala;7170]No, EVF hledacek u Panasonicu G1/GH1/G2/GH2 je naprosto vynikajici a alespon mne osobne prijde lepsi nez opticky hledacek zrcadlovek (APS-C). Clovek presne vidi, jak bude fotka pod(pre)exponovana a manualni ostreni je s tim rovnez presnejsi.[/quote]

Ano, to máte pravdu, je dobrý, určitě lepší než u běžných DX zrcadlovek. Omlouvám se, že jsem neuvedl další podstatný argument - v tuto chvíli je daleko větší výběr výměnné optiky a příslušenství k zrcadlovkám. Já fakt proti těm novým kompaktům nejsem, ale zatím byl rozhodně počkal, co z nich vzejde. Měl jsem možnost vyzkoušet jak Olympus tak Panasonic, Samsung ještě ne, bude zřejmě stejně dobrý. Je to všechno ale nový vývojový trend. Zrcadlovka je skutečně principiálně poplatná filmové době, kdy byla jedinou cestou k odstranění paralaxy u výměnné optiky.Já osobně pevně věřím v budoucnost těchto kompaktů - moc se mi líbí nový Fuji s pevným objektivem - vypadá jako Leica, se kterou jsem vždy strašně rád fotil (tam byla bohužel ta paralaxa, kromě tří objektivů), třeba bude mít časem výměnnou optiku, případně adaptovatelnou, velmi rychlé reakční časy a skvělý optický průhledový hledáček (to už vlastně Fuji asi má), pak bych o tom vážně uvažoval. Snad ještě na závěr - je to jenom můj názor, velmi individuální, pokládám optický hledáček za lepší, než elektronický. A když už mám teď příležitost, pane Šurkalo, velmi rád čtu vaše recenze, vždy se na ně těším, jsou velmi dobré, pokládám je za takový jakýsi etalon v hodnocení fototechniky.
Milan Šurkala (3381)|24.9.2010 22:08
Dekuji za oceneni, jsem rad, ze se recenze tak libi. S tim hledackem je to urcite hodne individualni. Na Micro 4/3 (ale i s mensimi vyhradami na Samsung NX) mi ten obraz v nem prijde krasne ostry a takovy prekvapive "trojrozmerny". Hlavni vyhodu vidim v tom manualnim ostreni se zobrazenim 1:1 (pixel na displeji = pixel na cipu) a podle toho se uzasne ostri. Takze jsem zastancem nazoru, ze EVF (pokud se dostatecne dobre udela tak, jako na zminenem Panasonicu) se optickemu hledacku vyrovna. Ale vzdy zalezi na konkretnim provedeni. Napr. me hodne pobavilo, kdyz jsem videl nektere lidi se zrcadlovkou, jak byli nadseni z extremne dobreho dynamickeho rozsahu v hledacku, rozumej, ze dobre vidi oblohu i krajinu (coz je samozrejme pitomost, obraz v optickem hledacku o dynamickem rozsahu cipu nic nerika).
Osobne me hodne zajima, jak dopadne GF2. Pokud do toho strci cip z GH2 (coz asi nedaji) a pouziji poradny integrovany hledacek (coz udajne ma mit), muze to byt velmi zajimave. Proslycha se, ze se ma predstavit 12-75mm F2,5-3,3 objektiv, takze takova kombinace se mi hodne zamlouva :-) Prave nejaky takovy objektiv tomuto systemu hodne chybi. Stejne tak Micro 4/3 systemu hodne chybi nejaky stredni zoom, rekneme neco zhruba kolem 14-85 F3,5-5,6.
Germoe (26)|24.9.2010 22:33
[quote=Milan Šurkala;7181]Osobne me hodne zajima, jak dopadne GF2. Pokud do toho strci cip z GH2 (coz asi nedaji) a pouziji poradny integrovany hledacek (coz udajne ma mit), muze to byt velmi zajimave. Proslycha se, ze se ma predstavit 12-75mm F2,5-3,3 objektiv, takze takova kombinace se mi hodne zamlouva :-) Prave nejaky takovy objektiv tomuto systemu hodne chybi. Stejne tak Micro 4/3 systemu hodne chybi nejaky stredni zoom, rekneme neco zhruba kolem 14-85 F3,5-5,6.[/quote]

Spokojil bych se i s 15-60 F2,8-3,2 objektivem O:-)
pamětník (36)|24.9.2010 22:47
[quote=Milan Šurkala;7181]Dekuji za oceneni, jsem rad, ze se recenze tak libi. S tim hledackem je to urcite hodne individualni. Na Micro 4/3 (ale i s mensimi vyhradami na Samsung NX) mi ten obraz v nem prijde krasne ostry a takovy prekvapive "trojrozmerny". Hlavni vyhodu vidim v tom manualnim ostreni se zobrazenim 1:1 (pixel na displeji = pixel na cipu) a podle toho se uzasne ostri. Takze jsem zastancem nazoru, ze EVF (pokud se dostatecne dobre udela tak, jako na zminenem Panasonicu) se optickemu hledacku vyrovna. Ale vzdy zalezi na konkretnim provedeni. Napr. me hodne pobavilo, kdyz jsem videl nektere lidi se zrcadlovkou, jak byli nadseni z extremne dobreho dynamickeho rozsahu v hledacku, rozumej, ze dobre vidi oblohu i krajinu (coz je samozrejme pitomost, obraz v optickem hledacku o dynamickem rozsahu cipu nic nerika).
Osobne me hodne zajima, jak dopadne GF2. Pokud do toho strci cip z GH2 (coz asi nedaji) a pouziji poradny integrovany hledacek (coz udajne ma mit), muze to byt velmi zajimave. Proslycha se, ze se ma predstavit 12-75mm F2,5-3,3 objektiv, takze takova kombinace se mi hodne zamlouva :-) Prave nejaky takovy objektiv tomuto systemu hodne chybi. Stejne tak Micro 4/3 systemu hodne chybi nejaky stredni zoom, rekneme neco zhruba kolem 14-85 F3,5-5,6.[/quote]

S tím falešným dynamickým rozsahem v hledáčku zrcadlovek máte úplnou pravdu. Pikantní je to, že i za éry klasické fotografie zrcadlovky dost klamaly - třeba hloubkou ostrosti, kdy malý tmavý hledáček neumožňoval její kontrolu a fotky plavaly. Proto se mi líbí moderní zrcadlovky s jasným pentagonálním hranolem, velkým displejem a živým náhledem, člověk si tu fotku může vizuálně zkontrolovat i zebrou a histogramem a velmi rychle zaměřit jasným hledáčkem. Ten GF2 je velmi zajímavý a povedený. Pokud k němu bude větší výběr optiky, může být hodně vyhledávaný. Ale dovolil bych si odbočit - mám za úkol vybrat pro kamaráda kompakt a nějak jsme dospěli ke dvou přístrojům - nový CANON G12 nebo Nikon tuším SP7000 - taky vyspělý kompakt. Smím se Vás zeptat na názor? Myslím, že ten G12 má stejný čip a optiku jako G11. Jaký máte prosím názor na jeho objektív? Neprojevuje se tam příliš chromatická vada u rovných kontrastních ploch?
Milan Šurkala (3381)|24.9.2010 23:05
Ani G12 ani P7000 jsem zatim netestoval. G11 aberovala, to je fakt (Canon tuto chybu softwarove neodstranuje), u G12 to ale muze byt jinak (pochybuji, ze objektiv nejak vyrazne upravili, ale mozna tu chybu uz odstranuji). Kazdopadne je to solidni vsestranny fotoaparat se solidnim makrem i telemakrem, dobrou kvalitou obrazu do cca ISO 400, libi se mi i integrovany ND filtr. Z Nikonu P7000 jsem videl jen par fotek na netu a mohu rici, ze je to docela prijemne prekvapeni. Vyhodou je navic vetsi zoom a priblizne stejna svetelnost objektivu (predpokladam, ze P7000 bude mit na 140mm ohnisku podobnou svetelnost jako G12). Myslim, ze oba budou dobrou volbou a je spise otazkou, zda vyzaduje vetsi zoom a hlavne jak se bude komu ktery fotoaparat ovladat. Nemyslim, ze ve kvalite snimku a moznostech budou nejak vyrazne rozdily.
pamětník (36)|24.9.2010 23:25
[QUOTE=Milan Šurkala;7191]Ani G12 ani P7000 jsem zatim netestoval. G11 aberovala, to je fakt (Canon tuto chybu softwarove neodstranuje), u G12 to ale muze byt jinak (pochybuji, ze objektiv nejak vyrazne upravili, ale mozna tu chybu uz odstranuji).

Díky za Váš názor, té aberace jsem se všiml. Je to asi chyba většiny G-ček, mám někde ještě starou G9(kvůli 210mm - na detaily), je to dost děsné, nelze to odstranit pořádně ani SW. Myslíte, že 400 ASA u G12 je taková hranice použitelnosti, než to začne rozmělňovat detaily? Takhle mi to připadalo na S90, i když u mnoha fotek to moc nevadí. Ještě, jestli mohu prosit, nový G12 má mít tedy stejný čip, jako G11 a změněný HW a SW kvůli videu a lepší stabilizaci?
Milan Šurkala (3381)|25.9.2010 00:00
Myslim, ze u techto kompaktu ISO 100 a 200 no problem. ISO 400 uz se zacina objevovat stredni sum a mirne akceptovatelne patlani, stale ale velmi dobre pouzitelne fotografie. ISO 800 je pak uz spise takova kvalitni nouzovka (ve srovnani s normalnimi kompakty). Samozrejme zalezi na kazdem konkretnim kompaktu, vetsinou to tak ale je.
Jak je to s cipem u G11 a G12, to ted nevim presne. Urcite to neni naprosto shodny cip Sony ICX685CQZ (ten v G11 HD video proste diky sve pomalosti nepodporoval, proto take G11, S90 i EX1 od Samsung mely jen VGA), ale zase si nemyslim, ze jde o cip konstrukcne uplne jiny. Pravdepodobne tedy pujde o cip z G11, ktery prosel nejakou mensi hardwarovou upravou. Takze zhruba tak, jak rikate.
Tchutcho (186)|25.9.2010 00:09
Omlouvám se za můj názor,ale při slově "kompakt",mi okamžitě naskakuje husí kůže.:angry
pamětník (36)|25.9.2010 00:30
[QUOTE=Milan Šurkala;7199]Myslim, ze u techto kompaktu ISO 100 a 200 no problem. ISO 400 uz se zacina objevovat stredni sum a mirne akceptovatelne patlani, stale ale velmi dobre pouzitelne fotografie. ISO 800 je pak uz spise takova kvalitni nouzovka (ve srovnani s normalnimi kompakty). Samozrejme zalezi na kazdem konkretnim kompaktu, vetsinou to tak ale je.

Dík za Váš názor. Ten Nikon vypadá taky docela slibně, hlavně ta dlouhá optika, Já se domnívám, že kompakt s malým čipem nelze jen podceňovat, protože i s ním se dají udělat skvělé fotky, není to na rychlé fotky, ale na přírodu ideální. Ten známý to bude vozit na terénní motorce, takže zrcadlovka by mu asi dlouho nevydržela. Ještě jednou děkuji.