Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ultrazoom aneb kam dál ...

Yimo (4)|14.2.2011 03:23
Dobrý den,
přibližně před třemi lety jsem si pořídil Panasonic Lumix DMC-TZ3 (ultrazoom). Ani nevím proč jsem tehdy šáhl po tomto modelu. Pokud si dobře vzpomínam zaujal mě jeho 10ti násobný optický zoom (v porovnání s tehdejší konkurencí).

Fotím s ním opravdu rád a jsem spokojený se svými fotkami, ale někdy si říkám, jak by asi ta fotka vypadala, kdybych mohl trošku rozostřit pozadí, nebo změnit expoziční čas, případně fotit rychleji. Nejraději vyrážím na lov snímků přibližně hodinu před západem/po východu slunce. Říkal jsem si, že bych ale rád fotoaparát, s kterým bych mohl fotit i v méně přívětivých podmínkách.

Před třemi měsíci jsem měl možnost osahat a vyzkoušet si svou první zrcadlovku. Byla to Sony Alfa mého strýce. Fotil jsem s ní večer v interiéru. Ačkoliv jsem byl jako ryzí uživatel kompaktu krapet zmaten jejím ovládáním, nemohl jsem si během focení nevšimnout užásné rychlosti ostření a hbitosti pořizování snímků. Připadal jsem si jako bych léta používal vzduchovku a najednou jsem objevil poloautomatickou odstřelovačku.

Rozhodl jsem se, že si o zrcadlovkách zjistím víc a tak jsem zintenzivnil pročítání se recenzemi, návody a poučným články ohledně fotografie a fotografických aparátů. Musím říct, že čím víc čtu, tím víc mě experimenty behem focení (prozatím s mým současným ultrazoomem) baví.

Uvažuju tedy, že bych si pořídil vlastní zrcadlovku. Určitě do ní budu v budoucnu investovat peníze, neboť focení patří už dlouho k mým velkým radostem a koníčkům. Žádný peněžní limit nemám. Jsem ochotný si případně na kvalitní stroj vydělat a koupit si jej třeba až na prázdniny/léto. V současné době bych byl schopen složit přibližně 20.000,-.

Nejspíš by se slušelo šířeji popsat, co že bych rád fotil. Určitě portréty "s rozostřeným pozadím". Podvečerní a ranní krajiny. Makro snímky a "snímky od země". Vzdálené objekty - tady mě trochu děsí představa několikakilového obrovského objektivu vs. lehký ultrazoom se zoomem 24x +/- (*) - nebe, moře, hory, přírodu a zvířata. Pokud bych měl to štěstí, rád bych si též vyzkoušel focení modelky/modelu v interiéru/exteriréru.

Mám rád pohled na svět z "broučí perspektivy", takže fotoaparát často pokládám téměř "do bahna/sněhu" či si rád na fotku přidřepnu/zalehnu. Fotografie na počítači neupravuju (kromě korekce červených očí - pokud se vyskytnou). Rád si vyhraju s kompozicí/světlem během pořízováním fotografie. Udělám pět-deset snímků (nebo jeden-dva s velkou rozvahou) a z nich si potom na počítači vyberu ten nejpříhodnější. Na základě informací, které jsem se na webu dočetl, si říkám, že focení ve formátu RAW není pro mě, ale nebráním se myšlence jej vyzkoušet (a mám i docela chuť).

Proč tedy píšu sem na fórum? Mám krapet potíž vyznat se v té džungly digitálních fotoaparátů kolem. Od chvíle, co jsem rovnýma nohama skočil do katalogů a internetových nabídek digitálních přístrojů mám co dělat, abych se udržel na hladině a nezačal se topit ve všech těch modelch, které trh nabízí.

Přečetl jsem si na Digimanii historie nejznámějších značek (Canon, Nikon, Pentax, Sony, ...). Otevřel několik recenzí digitálních zrcadlovek, ale zatím žádná mě nepřesvědčila, že je to "ta pravá pro mě", do které chci investovat a které mě "očaruje svými přednostmi". Dokonce jsem po přečtení recenzí Panasonic Ultrazoomů (FZ-45/100) začal nostalgicky váhat, zda si jenom nevylepšit hodnotu Zoomu.

Nejdřívě jsem uvažoval o koupi značky Canon, ale abych pravdu řekl, kdyby existovala opravdu dost dobrá zrcadlovka on Panasonicu s objektivem od firmy Leica, asi bych neváhal a koupil si ji už jen kvůli pocitu spokojeného foto-zákazníka firmy Panasonic.

Po přečetení pár témat tady na fóru jsem začal zvažovat koupi značky Nikon (původně jsem se jí chtěl vyhnout - politika Nikonu - vzhledem k tomu, co jsem se dočetl v jeho historii - mi nepřipadala sympatická) a to především díky často zmiňovanému kvalitnímu (superzoom) objektivu.

Rád bych vám teď vypsal pár svých konkrétních tipů a nechal si do vás poradit mezi nimi, ale zatím žádné přístroje vytipované nemám. Vzhledem k tomu, že přistroj je jen část systému a do "tajů a kouzel" světa objektivů/filtrů/předsádek zatím pronikám po malých krůčcích chtěl bych vás spíš poprosit, zda-li by jste mi nemohli pár tipů poskytnout. Za každou radu od zkušeného fotografa, který se v džungly digitálních zrcadlovek vyzná, budu moc vděčný.

Už se mi klží očka, tedy frčím na kutě. Zítra bych vám rád - zatím nevím jak - nabídl pár svých snímků, aby jste si mohli udělat obrázek, jaké fotografie rád fotím. Pokud máte někdo tip, kam fotky nahrát (nejlíp s nějakým vodoznakem), budu moc rád za podělení se o vaši znalost.

Přeju správné světlo a šťastnou ruku.

--- --- --- --- --- --- --- --- --- --- --- ---
(*) Neexistuje nějaký "trik pro zrcadlovku" na focení vzdálených objektů - jako třeba makro předsádka na objekty blízké?
busy (782)|14.2.2011 05:34
Predpokladam ze ako majitel TZ3 si zvyknuty fotit cez displej. S pravymi zrkadlovkami sa foti temer vyhradne iba cez hladacik, niektore sice umoznuju fotit cez displej vdaka funkcii liveview, avsak toto je (zatial) viacmenej len doplnkova funkcia a niektore veci su tam dost obmedzene, napr. ostrenie pri tom a pri natacani videa je vecsinou velmi pomale, este ovela pomalsie ako u kompaktov.

To s tymi velkymi a tazkymi objektivmi je pravda. Pokial ma mat objektiv zrkadlovky tak velky zoom ako u kompaktu (hlavne take dlhe ohnisko) a nie o moc vyrazne horsiu svetelnost, musi byt tolkokrat vecsi, kolkokrat vecsi cip je v tejto zrkadlovke voci kompaktu. A s velkostou ide zial ruka v ruke aj hmotnost a cena (a hmotnost je v podstate umerna tretej mocnine rozmerov..)

Podobne ako u niektorych kompaktov, existuju telekonvertory aj pre zrkadlovkove objektivy, ktore posunu rozsah ohnisk k vyssim hodnotam, avsak na rozdiel od tych kompaktovych sa nasadzuju medzi telo a objektiv. Nevyhoda je, ze objektiv potom sice ziska dlhsie ohniska, ale je to vyrazne na ukor svetelnosti. Takze pokial nebudes fotit za jasneho slnecneho dna, budes musiet na zrkadlovke dvihat ISO velmi vysoko, a fotka potom bude zasumena skoro tak ako z ultrazoom kompaktu s dobrym svetelnym objektivom (co Panasonicy su).

Pokial by si si kupil Panasonic FZ38 alebo FZ45, jednoznacne by si si polepsil nielen v samotnej hodnote zoomu, ale aj v kvalite fotiek - tieto ultrazoomy maju vobec najkvalitnejsie objektivy Leica medzi ultrazoomami, su ovela svetelnejsie ako ma TZ3. Dalej, tieto dva ultrazoomy su vyvojovo ovela dalej ako TZ3, aj co sa tyka spracovania obrazu. Moj kolega v praci ma prave tuto TZ3, ja mam FZ28 (ma ten isty objektiv ako FZ38) a castokrat je v kvalite fotiek vidno obrovsky rozdiel, hlavne za horsieho svetla. Je pravda, ze ten FZ45 ma tych megapixelov uz trosku privela, takze cakaj mierne zasumeny obraz aj na najnizsom ISO, ale zase pri troske snahy sa z toho da dostat naozaj dobry vystup. V kazdom pripade, kupou ultrazoomu FZ.. ziskas aj mnoho dalsich moznozti a vlastnosti ktore si tak obdivoval u zrkadlovky (moznosti manualnych nastaveni, pekne rozostrenie pozadia...). FZ100 prilis nedoporucujem kvoli jeho CMOS cipu, ktory uz aj na najnizsom ISO dost sumi. Nakoniec ved si isto cital recenzie FZ45/FZ100 tu na digimanii.

Pokial ale sa rozhodnes ze uz nechces kompakt ako taky, ale chces zrkadlovku, lebo napr. ta uchvatila ta rychlost ostrenia, sviznost pri praci, chces v buducnosti dalsie objektivy, tak potom ti ako cloveku, zvyknutemu pracovat s kompaktom, doporucujem zaradit do vyberu aj Sony A33 / A55. Tieto "zrkadlovky" totiz ako jedine spajaju vsetky vyhody prace s kompaktami (rychle ostrenie pri foteni cez displej a pri videu, zivy histogram v hladaciku, zvecseny nahlad pri manualnom ostreni..) a zaroven vsetky vyhody zrkadloviek (velky cip, rychle fazove ostrenie, sviznost, kvalita obrazoveho vystupu aj za zlych svetelnych podmienok). A myslim ze si so strykom budete moct navzajom poziciavat objektivy. A ked si zvyknes na vyklopny displej pri foteni "z blata/snehu" tak uz fotak bez vyklopneho displeja nikdy nebudes chciet :)

Keby som si ja (tiez clovek zvyknuty na kompakty) mal kupovat nejaku zrkadlovku, tak by to jednoznacne bolo prave Sony A33 alebo A55.

Svoje fotky uploadni do fotogalerie digimanie, ktora je prave urcena k takymto veciam.
Milan Šurkala (3381)|14.2.2011 08:34
Panasonic sice zrcadlovky ma (a dokonce i objektivy Leica), jde ale o starsi, jiz nevyrabenou zalezitost. Nyni ma tzv. Micro 4/3 system, coz je neco mezi kompaktem a zrcadlovkou. Nema zrcatko, a tak ostri stejnym systemem jako kompakty, nicmene se nemusis bat. Panasonic dovedl kontrastni ostreni (takove se pouziva na kompaktech) k takove dokonalosti, ze s mnoha objektivy rychlosti predci i ostreni fazove (ktere se pouziva u zrcadlovek). U modelu rady G a GH mas navic plne vyklopny displej, takze pro foceni maker a podobnych veci je to parada. Navic cely system je trochu mensi, nez jsou zrcadlovky.

Souhlasim s busym, ze ve tride zrcadlovek je velmi dobra volba Sony A33/A55 prave diky vyklopnemu displeji a kombinaci fazoveho ostreni pri trvalem live view. Nevyhodou je vsak vysoka cena, za 20 tisic mas jen zrcadlovku a setovy objektiv. Na tve pozadavky potrebujes hodne objektivu, byt nektere lze v nouzi pouzit na vice veci (plati pro vsechny znacky).

18-55mm f3,5-5,6 je zakladni objektiv, ktery ma vetsinou nic moc kvalitu obrazu, byva akeptovatelny na makro, ale zazrak to neni. Rozmazane pozadi u portretu sice zvladne, ale neni to ono

55-200mm f4-5,6 je telezoom, jehoz obraz je vetsinou vyrazne ostrejsi nez u zakladniho 18-55. Zvladne dobre fotit na dalku (ohnisko cca 300mm, trosicku vice nez u TZ3). Pro portrety muze byt trochu lepsi diky tomu, ze na 55mm ohnisku ma lepsi svetelnost F4. Na makro neni moc dobry, pokud si ale koupis poradnou makropredsadku (napr- Raynox DCR-150 za cca 1300 Kc), udelas z toho doslova brutalni makroobjektiv.

50mm F1,8 a 50mm F1,4 - Toto jsou idealni portretni objektivy. Na zrcadlovce daji ohnisko 80mm, coz je na portrety idealni. Umoznuji pouzit jeste nizsi clony a vyborne tak rozmazavat pozadi, neprehanel bych to ale, pod F2,8 vetsinou uz nema smysl jit.

Na makro jsou pak zase dalsi specialni objektivy a neni to levne.
Yimo (4)|15.2.2011 02:31
Hezký večer,
uploadnul jsem do své fotogalerie malý vzorek svých fotek.

Kdyby vás třeba podle toho, co fotím, napadl nějaký tip na příhodný fotoaparát (objektiv, filtr, ...), který by se mi mohl hodit.

Jinak díky moc za odpovědi!! Zkusím si zjistit něco víc o Sony A33 i A55. Uvažoval jsem i nad FZ28/38, ale rád bych si pořídil nějaký fotoaparát, který bych mohl "vylepšovat" ... "upravovat" ...

Co se týče GH ... GH1 vypadá opravdu zajímavě ... třeba s takovým superzoom objektivem ...
S ohledem na novou Canon EOS 600D s výklopným displejem zvažuju i její koupi :turtle ...

Ještě jednou díky za informace od vás obou. Rád jsem si přečetl názor dalšího uživatele ultrazoomu od Panasonicu :thumb a Milanovi děkuju za informace o objektivech!! Zase si připadám chytřeší :) !! Díky!
busy (782)|15.2.2011 06:55
No, nemyslel som prehlady fotiek, ale skor jednotlive fotky ... inak ten zaber je skutocne siroky a neda sa napisat zeby prave toto zvladol najlepsie ten a ten fotak. Ale pozeram ze fotky fotene na velky zoom su tam zastupene velmi malo, preto by som na tvojom mieste asi uvazoval o niecom co ma vecsi cip - spominane Sony A33 / A55, kompakty s vymennymi objektivmi, alebo nieco zo serie micro 4/3. Vyhodou micro 4/3 je ze objektivy s velkymi ohniskami nie su az tak velke a tazke ako na prave zrkadlovky. Napriklad je tu objektiv 14-140, co su ohniska 28 az 280 mm co je vlastne presne ako ma TZ3 :-)

Aj taky ultazoom FZ28/38 sa da vylepsovat/upravovat - da sa na neho pouzit telekonvertor (TCON 17), ja osobne som si ku svojmu FZ28 dokupil makropredsadku Raynox DCR-250 a zopar filtrov (polarizacny a UV).

Priklady nejakych mojich fotiek z FZ28:
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=2782 (dlhe ohnisko)
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=3484 (rozmazane pozadie)
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=3094 (rozmazane pozadie)
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=1188 (nocna fotka)
https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=7557 (trik s expoziciou)
Yimo (4)|15.2.2011 15:24
Pěkné fotky busy :thumb

Krapet jsem zúžil svůj výběr:
http://snapsort.com/explore/best-digital-cameras/built-in-flash-have-a-flipout-screen-have-interchangeable-lenses-have-live-view-four-thirds-sensor-size

Na Sony mi trošku vadí, že má čep výklopného displeje dole a ne na boku ...
Škoda, že není vydaný GH3 s lepším rozlišení displeje a obrazovými vlastnostmi :slug
Birkoph (14)|15.2.2011 19:39
...upřímně řečeno docela jsem se bavil, když jsem viděl jak v "galerii" narůstá počet vašich snímků. Chápu jak jste to myslel a "sprcha", které se vám dostalo musela působit asi hodně ledově. Chtěl bych vás ujistit, že nejste sám, kdo se zde dočkal podobné reakce ať už prostřednictvím komentářů, nebo hvězdiček. Některé z vašich snímků, zejm. ty se "střelci" nebyly špatné a nemazal bych je. Můžete si počkat na komentáře ze kterých si lze odnést poučení pro další práci...
Dobré světlo a hlavu vzhůru!
Birkoph
busy (782)|15.2.2011 20:16
Priznavam sa ze je to mozno aj tak trosku moja vina, ja som poradil aby Yimo uploadol svoje fotky do tunajsej fotogalerie... Urcite by som ich ani ja vsetky nezmazal, ale zopar takych lepsich urcite nechal. Co by som ale mozno zmazal, su tie prehlady zmensenin fotiek.
Yimo (4)|15.2.2011 23:11
V pohodě pánové :) . Smazal jsem všechno. Nechci nám tu vířit vlny. Osobně jsem se svými fotkami spokojený ;) . Mojí přátelé a rodina taky. A to mi stačí :) .