Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus SP-570 UZ nebo Panasonic FZ28

Jenda222 (2)|3.12.2008 20:02
Zdravím, chtěl jsem se tady zaptat na váš názor který z foťáku je lepší z hlediska ostrosti a ostatních věcí ??? Olympus SP-570 mě překvapil svýma funkcema ale teď jsem srovnával ostrost fotografií a zdá se mi že je lepší Panasonic FZ28. Proto se ptám, který si myslíte že je na tom líp. Díky za odpovědi
Milan Šurkala (3381)|3.12.2008 21:28
Na Olympusu se mi líbila jedna věc, a to poměrně slušná kvalita fotografií na svou kategorii :-) Panasonic FZ28 však oproti předchůdcům na kvalitě dost zapracoval, takže oba fotoaparáty jsou v podstatě srovnatelné. Někde je na tom lépe Olympus, někde zase Panasonic.
Recenzoval jsem oba fotoaparáty, mám s nimi tedy zkušenosti, i když Olympus SP-570UZ jsem měl už hodně dávno. Oly má obrovské množství funkcí, ale to Panasonic také. Bohužel Oly strašně špatně ostří na delších ohniscích, pokud tam není svislá linie, téměř se nechytá. Panasonic naproti tomu velmi dobře ostří na jakákoli ohniska v téměř jakoukoli dobu (hůře ostří jen na velké vzdálenosti v noci). Oba fotoaparáty mají velmi dobré supermakro, účinnou optickou stabilizaci a parádní rozsah zoomu, u Olyho ještě o trochu lepší. Výdrž na baterie je u obou fotoaprátů velmi dobrá, Panasonic je na tom trochu lépe.
Nicméně Olympus přináší pár negativ. Není to nejsvižnější fotoaparát, svou roli zde hrají i hrozné xD karty. Ty jsou příliš drahé, příliš pomalé a nevyrábí se ve vyšších kapacitách než 2 GB. V tomto má Panasonic s podoporou SDHC obrovskou výhodu. Dalším problémem Olympusu je provázanost jednotlivých nastavení. Prostě si nastavíte úplnou pitomost a ta vyruší dalších pět jiných nastavení, která pak nelze měnit. Toto je obvyklé u scénických a automatických režimů všech fotoaparátů, ale u manuálních režimů je to docela netradiční. Člověk musí složitě zjišťovat, co jde naposled nastavil, aby zjistil, co musí vrátit zpátky, aby mohl navoli nějakou úplně jinou volbu. Kroužek zoomu je u starších verzí fotoaparátu dost špatně použitelný, jeho ovládání je gumové. Člověk otočí kroužkem a ono se nic neděje, otočí více, fotoaparát to konečně zaznamená a přejede mnohem více, než by člověk čekal. Nicméně tento problém by měl řešit nový firmware. Osobně hlasuji pro Panasonic.
Jenda222 (2)|4.12.2008 08:16
Děkuji za odpověď , přesně takovýto výčet chyb a plusů jsem potřeboval, jsem rád že se ozval někdo, kdo je oba dva mohl posoudit a ne jen o nich slyšet, u olympusu mě mrzí ty slabé karty pomalý ostření, jinak provedení a jeho displej se mi líbil, ale teď se spíše přikláním více k panasonicu. Nashledanou