Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Levný ultrazoom na portréty

CARREAUM (20)|7.3.2011 10:34
Dobrý den, přemýšlím o koupi nového ultrazoomu, fotit budu především portréty nebo krajiny. Rád bych také, aby daný fotoaparát měl minimálně 10x optický zoom a především slušnou obrazovou kvalitu, v rámci cenové kategorie samozřejmě :)

Cenová kategorie + - 5 000 ,-

Díval jsem se po Samsungu WB650 nebo Panasonicu TZ-8, do oka mi padl i něco dražší Sony HX1, který dle recenzí a hodnocení vyznívá jako opravdu skvělý ultrazoom.

Děkuji na názory a doporučení :)
Milan Šurkala (3381)|7.3.2011 12:09
Jak WB600, tak TZ8 patri ve sve tride ke spicce, nicmene TZ8 je preci jen o neco lepsi (ma o trochu mene agresivni odsumovani, takze i lepsi detaily). Navic o neco lepsi svetelnost dovoli o trosicku lepe rozmazavat pozadi za osobami, ale i tak samozrejme nelze cekat nic svetoborneho, zrcadlovka to proste neni. Hlasuji pro TZ8.
CARREAUM (20)|7.3.2011 16:51
Děkuji, myslel jsem si, že Panasonic bude lepší volbou. A ještě poslední otázka, myslíte si, že se vyplatí připlatit si víceméně 1 000 ,- a pořídit si tak HX1?
Milan Šurkala (3381)|7.3.2011 17:13
Otazkou je, co si od HX1 slibujete. Osobne se mi dost libi, ale nemyslim si, ze nabizi nejak znatelne vic nez TZ8 (vyklopne LCD, vetsi zoom, lepsi video a sekvencni snimani, ale zase vetsi rozmery a horsi kvalita obrazu). Zalezi na tom, co je pro Vas dulezite. Ja osobne bych si koupil treba TZ8, ale to nemusi znamenat, ze pro Vas to bude take lepsi volba.
CARREAUM (20)|7.3.2011 18:30
Já žil v domnění, že HX1 v termínu obrazové kvality fotí mnohem lépe. Na druhou stranu mě produkty Sony zklamaly, myslím tím jeho předchůdce H50.

Možná to bude znít jako vtip, nebo utopie, ale pokud jsem pořizoval snímky v plném rozlišení, za optimálních světelných podmínek, a snímky jsem porovnal s Nokií N8 s upraveným ovladačem, který zlepšuje standardně nastavenou kompresi fotek z 87% na 100% kdy snímek v 12 MPx rozlišení má 10,5 MB, tak detaily byly opravdu mnohem lepší, ve prospěch Nokii.

A nebo si ještě víc ušetřit a připlatit si na FZ45, na kterou slyším ze všech stran jen samé superlativy, a viděl jsem i reakce v jiných threadech, že mezi ultrazoomy ji doporučujete jako top model.

Jen bych byl rád, abych si si o něco polepšil oproti N8, především jako fotomobil není vhodná na portréty.
pidan (72)|7.3.2011 20:17
Pekny vecer a kdyz je jeste k sehnani TZ-7,nebyla by mozna lepsi nez TZ-8?? Nebo je to obrazove jedno?
Milan Šurkala (3381)|7.3.2011 21:14
To, ze je fotak vetsi, jeste zdaleka neznamena, ze lepe foti (znam spoustu prikladu, kdy ultrazoomy za 10 tisic foti hur nez kompakty za 1500Kc). HX1 patri k tem nejlepsim ve sve tride, nicmene FZ38 i TZ7 a TZ8 foti urcite lepe. FZ45 foti stejne jako TZ8, je tam totozny cip a tusim, ze i procesor. Rozdil je jen ve funkcich.
Co se tyce TZ7 a TZ8, tak starsi model TZ7 opravdu ma diky nizsimu rozliseni lepsi snimky, rozdil bych ale nepovazoval za dramaticky. Je to poznat hlavne na stredni citlivosti, bezne snimky jsou velmi dobre u obou.
pidan (72)|7.3.2011 22:57
A jde porovnat tyto se Sony H-55,HX+WXka maji problem s tim stinem od blesku ze? a Nikony S-8100,P-300,Fuji JZ-300,Fp-S1600,CasioH-5,ZR-10-100,Jsou tu i novinky a ty jeste nebyly bohuzel testovany.Jsou i nove Olympusy-pokud se uz dali trochu do kupy??
Milan Šurkala (3381)|7.3.2011 23:03
Ohledne netestovanych fotoaparatu se bohuzel vyjadrit nemohu. H55 mohu odhadovat na zaklade zkusenosti s W350 (stejny cip) a HX5 (stejny objektiv). Tato kombinace nebude dle meho nazoru stastna, protoze HX5 (a potazmo i X55) ma velmi spatnou svetelnost i jeji prubeh (u HX5 to zachranuje cip, coz u H55 neplati).
Nikon S8100 take muzu jen odhadovat na zaklade S8000, kterou srazel neprilis dobry cip. S8100 podle meho nazoru nemusi byt spatna, ale opravdu nevim. P300 nevim ani v naznaku. Fuji JZ300, no na tu jsem chvalu neslysel a ani z S1600 neni nikdo nadseny. Casio nevim, Olympus take ne. Uvidime v testech.
pidan (72)|7.3.2011 23:43
Ja vim ze S-8000 jsi nechvalil,ale 8100 by mohla byt lepsi a libi se mi..haha.Ty Sonky H+HX+W vynaseji do nebes hosi z Megapixelu,ale oni maloco vylozene shodej.Ty Fujiny fakt asi zamrzli,(ted nekdo prodal na DIGIARENE chvalenou EXR-70 ze strasne patlala a cpala porad vysoka isa,to jen pro zajimavost..?)Je skoda ze na recenze nemate vic casu a trva to tak dlouho ze uz pak zase nejsou k mani ty starsi-slusny kusy.Mam Te Milane za velkeho znalce a rad ctu Tve nazory a rady,dobrou noc. P.S.(doufam ze nevadi tykani)
Milan Šurkala (3381)|8.3.2011 00:36
Tykani mi nevadi :-) F70EXR byla fajn a zas tolik nepatlala, volbu ISO citlivosti lze ovlivnit. To zas nekdo neumi s fotakem poradne pracovat a precist si manual. Nicmene je pravda, ze anit ak F70EXR neni uplny ideal. Kdysi jsem ho doporucil pritelkyni, protoze chtela manualni nastaveni expozice (TZ7 to tehdy nemela, Canon SX nemel siroke ohnisko, Samsung WB600 se nelibil a vsecko ostatni bylo prilis drahe), ale radosti z nej neskakala. Pak odesel LCD displej, v reklamaci vratili penize a misto F70EXR jsem uz mohl doporucit TZ8, ktere manualni nastaveni ma :-) S Panasonicem je spokojenost naprosta.
Na recenze je casu trochu mene, to je pravda, zvlast kdyz clovek pri tom studuje doktorat :-) Nekdy to take zalezi na tom, zda clovek ma doma neco na testovani nebo ne.
CARREAUM (20)|8.3.2011 22:56
Zapomněl jsem se zeptat ještě na jednu podstatnou věc, vlastnil jsem Sony H20 ne 50, pokud bych si pořídil dejme tomu TZ-8, polepším si kvalitativně oproti tomuto ultrazoomu od Sony ? Na nejvyšší rozlišení fotil fakt otřesně, tak bych nerad abych přešel z bláta do louže.
Díky
Milan Šurkala (3381)|9.3.2011 00:20
No, H20, pokud vim, byla docela povedeny ultrazoom. Nemyslim si, ze to bude nejak vyrazny rozdil. Kazdopadne TZ8 ma kvalitnejsi objektiv (sirokouhlejsi a opticky lepsi).
CARREAUM (20)|9.3.2011 09:17
Děkuji, mě se právě výstup nezdál příliš kvalitní.

Jen taková otázka, příjde vám normální, že se dá sehnat nový Panasonic Lumix GF1 tělo, za 5 490 ,- ? Jednalo by se o dobrou koupi?

Děkuji.
Milan Šurkala (3381)|9.3.2011 13:48
Panasonic ma v tomhle velmi dobrou akci, rekl bych psychologickeho razu. Neni tam objektiv, takze s nim se stejne dostanete na nejakych 11-12 tisic. Rekl bych, ze to muze byt zajimava alternativa pro ty, kteri chteji pres redukce pouzivat starsi objektivy.
CARREAUM (20)|9.3.2011 16:19
Mohu ještě poprosit o váš subjektivní názor, abych se opravdu ujistil, že si polepším po stránce kvality snímků - lepších detailů.

Tento snímek je pořízený Nokií N8 v plném 12 MPx rozlišení.

Milan Šurkala (3381)|9.3.2011 16:56
Nokia N8 kvalitou snimku prekonava docela dost kompaktu. Volbou kompaktu (ultrazoomu) si pomuzes v otazce sumu, stiny nebudou takove zazrnene a roztrepene, ale v otazce detailu to vyhraje Nokia. Predevsim ty vetvicky na stromech, takove prokresleni od kompaktu spise necekej.
CARREAUM (20)|10.3.2011 21:48
Tak už mám TZ10-ku doma, a musím uznat že jsem si polepšil více, než jsem si myslel. Fotí opravdu skvěle, a dokonce i díky více možnostem nastavení clony, umí rozmazat pozadí.

Kvalita snímků je opravdu báječná viz



Takže děkuji moc za tipy a rady.

Přeji hezký večer :)