Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Víkendová diskuze: Adobe upgraduje?

Petr S. (328)|18.3.2011 10:35
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Adobe upgraduje?[/SIZE]



Adobe pracuje na nové verzi Camera Raw 6.4 a Lightroom 6.4. Používali jste již někdy tyto programy a jakou s nimi máte zkušenost? Nebo dáváte přednost spíše méně komplexním nástrojům? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
lordmystic (0)|18.3.2011 18:25
Camera Raw používám a přijde mi to jako solidní nástroj. poměrně solidně funguje i automatický režim, výborná funkce je recovery.
karmyo (0)|18.3.2011 22:58
Automatický režim je dle mého něco co by většina uživatelů nejspíše s klidem oželela :) Recovery je fajn, nicméně pro fotoaparáty s CCD snímačem nemá až takový význam, jiné je to u přístrojů s CMOS snímačem.

U většiny méně komplexních nástrojů mi chybí pár věcí - drobnosti, ale právě proto na Lightroom nedám dopustit. I když občas bych uvítal jisté věci od konkurence (například zobrazování ostřících bodů - Apple Aperture tohle tuším už zvládá běžně (alespoň co se týče Nikonu), ale nic není dokonalé :)
Neregistrovaný (0)|19.3.2011 00:04
zvlastna tema... Lightroom som vyskusal a nesadol mi a s CR sa stretol kazdy,co xcel dostat raw do photoshopu. O kvalite jedneho aj druheho je na internete hrba informacii. Hladam a hladam co priniesol noveho CR 6.4 a okrem par fixov a pridania par fotakov som na nic neprisiel.
Alf (15)|19.3.2011 20:44
[quote=Petr S.;9122]Adobe pracuje na nové verzi Camera Raw 6.4 a Lightroom 6.4...[/quote]
Řekl bych, že spíše Lightroom 3.4....

Na Lightroom nedám dopusit. IMHO je to momentálně asi jeden z nejlepších programů pro zpracování RAWu a organizaci snímků.
piter (146)|20.3.2011 10:21
hej , je to lightroom 3.4 nie 6.4. U mna je tiez lightroom jasny vitaz medzi vsetkymi a moc ma mrzi ze sa prakticky neda nahradit nicim v linuxe. photoshop nepotrebujem, mam gimp.
Verzia 3.4 ma dost potesila novymi profilmi objektivov, hlavne 50 f1,8 II od canonu. Nemyslim si ze by obycajny fotograf amater potreboval nieco viac ako lightroom, ja pouzivam gimp len na ramceky, vsetko ostatne zvladnem v lightroome.
Rellik (1136)|20.3.2011 11:43
[quote=piter;9152]hej , je to lightroom 3.4 nie 6.4. U mna je tiez lightroom jasny vitaz medzi vsetkymi a moc ma mrzi ze sa prakticky neda nahradit nicim v linuxe. photoshop nepotrebujem, mam gimp.
Verzia 3.4 ma dost potesila novymi profilmi objektivov, hlavne 50 f1,8 II od canonu. Nemyslim si ze by obycajny fotograf amater potreboval nieco viac ako lightroom, ja pouzivam gimp len na ramceky, vsetko ostatne zvladnem v lightroome.[/quote]

No myslím že v linuxu se dá Lightroom v pohodě nahradit programem Digikam.

Já teda nemám zkušenost ani s jedním z tšchto programů, ale co sem teď zkoušel Digikam a porovnával s tutoriály z Lightroomu, tak je to myslím skoro to samé...
piter (146)|20.3.2011 13:53
[quote=Rellik;9153]No myslím že v linuxu se dá Lightroom v pohodě nahradit programem Digikam.

Já teda nemám zkušenost ani s jedním z tšchto programů, ale co sem teď zkoušel Digikam a porovnával s tutoriály z Lightroomu, tak je to myslím skoro to samé...[/quote]

DigiKam mam nainstalovany a mam v nom cely archiv pod linuxom tak ako ho mam cely v lightroome vo windowse. a neda sa svietit, lightroom je rychly, intuitivny a kompletny software, zatialco digikam sice kompletny je, ale je pomaly, neintuitivny, neergonomny, ale aj tak pod linuxom asi to najlepsie... mozno este RawTherapee, ale to mi na 64b pada a je nestabilne. Sem tam pouzivam virtualny stroj windows 7 64b a v nom lightroom ... je to rychlejsie ako ten DigiKam nativne.
Rellik (1136)|20.3.2011 15:24
[quote=piter;9154]...mozno este RawTherapee, ale to mi na 64b pada a je nestabilne. Sem tam pouzivam virtualny stroj windows 7 64b a v nom lightroom ... je to rychlejsie ako ten DigiKam nativne.[/quote]

Jo RawTherapee v 64bit verzi je na 64bit linuxu nepoužitelný. Protože pro něj není 64bit knihovna, kterou potřebuje. Aspoň teda v Mandriva linuxu 2010.2 Dokonce je i ze stránek http://www.rawtherapee.com/ poslední verze 3.0 odstraněna a nechána starší a stabilní verze 2.4.1, která používá trochu jiné knihovny. Bohužel pro uživatele je tato starší verze celkem pomalá.

Jinak já osobně nepoužívám žádný speciální program typu Digikam nebo Lightroom.
Fotky upravím buď v Gimpu, nebo v případě RAWu ve zmíněném RawTherapee. Jako prohlížeč mi bohatě stačí systémový Gwenviev. :-)