Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Ty kompakty, to je ale hnus.

chalupník (85)|21.12.2011 21:56
Občas kouknu na ukázkové fotky na Megapixelu. Značka A nebo B,za tisíc nebo pět tisíc. Tak takové blivajzy co z toho lezou, ach jo. Vědí oni vůbec, co posílají na trh? Tak mi z toho vychází, že kompakty s použitelným výstupem umí udělat akorát Canon. A to od těch nejlevnějších až po řadu G. Ti ostatní jsou druhá liga. Hezky to vypadá, blbě to fotí.
Domingster (52)|2.1.2012 15:29
Nevím tedy, ale co mám doma starší kompakt Samsung PL70, tak fotí řekl bych velice dobře, na to, že to je kompakt. To je ale můj názor. :)
Carismatico (5)|14.2.2012 00:29
Měl jsem několik kompaktů a mohu říct, vyhozené peníze oknem. Ty kompakty fotí hůř, jak nejlepší fotomobily dneska. Výstup je otřesný, chybí detaily, obrazová kvalita průměrná. Ale hlavně, jsou-li to kompakty typu BenQ atd.
Pavel Olivík (160)|14.2.2012 17:28
No hlavně by to chtělo napsat o jaké značky kompaktů je tady řeč...Já si myslím,že zase tak špatné to nemůže být...Neříkám,že všechny kompakty se výrobcům povedly,ale hodnotit je s mobilními telefony mi přijde trochu divné...Samozřejmě když je dobré světlo tak se dá i s telefonem udělat dobrý snímek...

Rozhodně bych se s tím srovnáváním trochu mírnil...
seniorkat (5)|15.2.2012 14:20
I s tím nejhorším kompaktem lze udělat vynikající fotografii. Ono nezáleží ani tak na šumu a nejmenších detailech. Hlavní je, co na té fotce je. Kdo pamatuje klasické filmy 27 či 30 DIN ví jaké to mělo zrno. Přesto jsem z toho viděl mnoho krásných fotografií. Dnes je vidět hodně špatných fotek v galerii i z těch dobrých zrcadlovek. Problém tedy v kompaktech nevidím. s
Kissofdark (95)|1.4.2014 14:05
Kde je poptávka-tam je nabídka. Osobně si myslím, že kompakty do 3.000 stojí za starou belu, ale lidé je kupují.

Až zákazníci přestanou poptávat co nejlevnější digitál pro babičky, dědečky a malé děti, tak je výrobci přestanou vyrábět:)
Karel Polívka (315)|1.4.2014 14:29
Zde se hodí poukázat na naši nedávnou aktualitu k tomuto tématu: https://www.digimanie.cz/budoucnost-fotoaparatu-zustane-jen-canon-nikon-a-sony/5355
Begy_cz (537)|1.4.2014 15:58
tristní je, že už i moje manželka coby totální amatarér brečí nad výstupem z kompaktů a říká že ten starej fotil líp.
Někde jsem četl že výrobců čipů je v podsatě jen pár. Takže do těch "levnějších" kompaktů prostě nejde nacpat nic použitelnýho - protože ono prostě nic použitelnýho se nevyrábí.

je otázkou kolik by stála výroba výroba čipu s 6-8MPx které bohatě postačují a citlivostí současných čipů. Nebo se bojí výrobci že to není víc pruhů - víc adidas - takže to nebude nikdo chtít??
Pavel Matějka (394)|1.4.2014 16:23
Výrobci se sami zahnali do kouta a nemůžou ven - tak dlouho balamutili lidi, že víc MPx a víc zoom je líp, až jim to BFU uvěřili. No a ejhle - ono se už výš jít nedá, "lepší" foťáky fotí hůř než ty staré krámy a lidi to už prostě nechtějí kupovat. Přitom by se s 4-5x zoomem a 10 MPx čipem daly sekat funkční kompaktíky jak rohlíky. Jenže výrobci místo toho brečí, že je mobily válcují. Bodejť by neválcovaly, když ty dnešní kompakty už fotí líp i pověstné oko z Kašparovy krávy. A výrobci se bojí rozjet kampaň za rozumné vlastnosti foťáčků, ona by stála prachy a výsledek je nejistý. Přitom lidi koupí to, co se jim reklamou vnutí, to je stará vesta...
kultus (1295)|1.4.2014 18:36
problem je taky v tom, ze lidem uz kolikrat i ten mobil staci, prave proto ze se i ty levnejsi uz stali pouzitelnymi. Navic hi-end smartphony s lepsimi fotakmi uz nejsou tak cenove nedostupne...breci spravne a podle mne by jim az tak moc ty lepsi parametry nepomohli. Lidi davaji fotky na soc.site, prezentuji na televizi, malokdo uz tiskne natoz vetsi formaty...jsem svedav az se do mobilu dostane opticky zoom. Nemyslim neco jako Samsung galaxy zoom, ale 3x zoom v tom pidi module, ktery se vejde i do tenkych smartphonu...jinak bych se vubec srovnani smartphone-kompakt nebranil. Mel jsem SGS4 a zaroven XZ-10 a muzu rict, ze i ten samsung mel perfektni ostrou kresbu a spoustu detailu a po zmenseni na monitoru na 70% velikosti uz nebyl poznat rozdil v kresbe. Navic se ted zacina do mobilu dostavat RAW (nokia a google taky neco kuti), to co bylo jeste pred par mesici nemyslitelne tak bude mozna za rok realita, nesmime zapominat na to, ze i prodej smartphonu zivi marketing a takove vychytavky jako 41Mpx, OIS, opt.zoom budou hrat prim a krome spousty Mpx i na tohle lidi slysi...
Pavel Matějka (394)|2.4.2014 08:47
Ale jo, jako pohotovej zápisník je mobil fajn věc. Člověk to má v kapse s sebou a na dobrém světle to fotí přijatelně. Spoustě lidí to úplně stačí. Ale foťák přece jen dokáže mnohem víc. Tedy v případě malého levného kompaktu to bohužel už neplatí, taky už fotí jen na dobrém světle...
Pavel Olivík (160)|2.4.2014 10:12
...asi tak...kdo chce fotit momentky asi je dobrá volba nějaký mobil,možností je dost...na prezentaci na sociálních sítích nikdo nepozná nekvalitu...
...kdo chce fotit momentky a zážitky z cest,tak asi šáhne po nějakém kompaktu...a kdo chce experimentovat a hrát si s expozicí,tak tomu nezbývá než jít do nějaké zrcadlovky...

...takhle nějak bych to roztřídil...
Kissofdark (95)|2.4.2014 10:29
Souhlasím - momentky také fotím jenom mobilem, ale pokud někam jedu na výlet/dovolenou/akci, tak beru svůj kompakt s výměnným objektivem.

Ale musím se přiznat, že experimentování a "hravé fotky" fotím také s ním, protože mě ze zrcadla bolí ruka:D
crashpc (541)|21.4.2014 19:28
Ono se to hodnotí, když člověk nebyl na místě. Fotka třeba není nic moc, ale když si člověk uvědomí, že byl 120m daleko, nebo tam ani neviděl, hned je to trošku jinak. Každopádně ano, krom zoomu toho kompakty už vlastně moc nenabídnou. Asi bych nějaké superzoomy nechal (SX50 je dobrej stroj), a ostatní obyčejné kompakty půjdou opravdu do likvidace. Jen ty lepší se udržej. Asi je to vývoj. Co mě spíš zlobí, že kvalita foťáků v mobilech nepostupuje tak rychle, jak by mohla. Nejlepší foťák je v Nokia Pureview 808, což je strašnej šrot jako telefon. Pomalej jednojádrovej procesor atd... Všichni strašně potřebujou 6mm tenkou placku, a do toho se slušnej foťák nevejde. Vůbec by mi nevadilo mít 20mm tlusté multifunkční zařízení, které v sobě má trošku kloudné periferie, a koneckonců i větší akumulátor a tím i výdrž. No nic, někdy příště ... :-)
kultus (1295)|21.4.2014 19:44
tak si kup Galaxy zoom kdyz ti nevadi mit v kapse tluste hovedo :D podivej se na fotky z S4...opravdu na mobil nestaci? A co Nokia Pureview 1020...
Milan Šurkala (3381)|22.4.2014 12:08
Nokia Lumia 1020 má přeci jen použitelnější Windows a fotí o trochu lépe než 808 PureView. Fotky ze Samsungu Galaxy S5 také vypadají hodně dobře.
kultus (1295)|22.4.2014 13:36
no zrovna fotky z S5 se mi moc nelibi, kresba mi uz pripada roztrepena a celkove to podani treba stromu a keru a jemnejsi struktury uz vyzni tak nejak vyzehlene (z S4 mi prisli fotky na prvni pohled hezci) jako z me LG G2ky, jedine co to mozna trochu zachranuje tak rozliseni 16Mpx. Po zmenseni treba na 10Mpx uz je to koukatelne a jeste je nejaky prostor pro orezy.
Milan Šurkala (3381)|22.4.2014 13:48
[QUOTE=kultus;30329]no zrovna fotky z S5 se mi moc nelibi, kresba mi uz pripada roztrepena a celkove to podani treba stromu a keru a jemnejsi struktury uz vyzni tak nejak vyzehlene (z S4 mi prisli fotky na prvni pohled hezci) jako z me LG G2ky, jedine co to mozna trochu zachranuje tak rozliseni 16Mpx. Po zmenseni treba na 10Mpx uz je to koukatelne a jeste je nejaky prostor pro orezy.[/QUOTE]

Těch fotek jsem sice neviděl mnoho, zejména byly z interiérů a tam mi míra šumu a obecně celkové podání fotek přišlo (pochopitelně na kategorii fotomobilů) velmi dobré. Stromy a keře ale asi rozmydlené budou jakou všude.
crashpc (541)|22.4.2014 16:17
Fotky z žádného mobilu se mi nelíbí tak abych ho koupil. Když ano, nelíbí se ten mobil. Nokia 1020 už nemá tak velký snímač, navíc Win8 tedy nemusím.
To radši po kapsách, taškách a přihrádkách nosím zrcadlovku :-D Opravdový "univerzální fotograf" by v mobilu potřeboval cca 25-100mm ohniskovou vzdálenost na objektivu, což je 4x zoom, a pořádný snímač tak jak má originální PW 808, ale 12-16Mpx by stačilo.
Třeba se takového stroje jednou dožiju. Nejlépe nějaká nová motorola Razr Maxxx s 4500mAh baterkou a takovýmhle foťákem.
Milan Šurkala (3381)|22.4.2014 18:20
[QUOTE=crashpc;30331]pořádný snímač tak jak má originální PW 808[/QUOTE]

Co je na snímači z 808 tak úžasného kromě toho, že je "velký"?

https://www.digimanie.cz/recenze-nokia-lumia-1020-vs-808-pureview/5311

Testovali jsme oba fotomobily ve srovnávacím testu a nezdá se, že by "velikost" čipu v 808 PureView tomu mobilu pomohla k lepším fotkám. To je zas "víc proužků, víc adidas". Velký snímač nemusí být hned zárukou vyšší kvality snímků.