Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

zrcadlovka nebo kompakt s výměnným objektivem?

Janička (4)|26.4.2012 19:24
zdravím,
obracím se tu na vás s prosbou o radu při výběru nového foťáku. Nyní mám Panasonic DMC-FZ38 a jsem s ním celkově spokojená, ale už dlouho přemýšlím o koupi zrcadlovky, jelikož mi při focení makra vadí "malé rozmazání pozadí". Fotím převážně přírodu, makro, sem tam nějakou tu rodinou oslavu, ale chtěla bych se focení věnovat víc. Už jsem přečetla nespočet recenzí a diskuzí a příjde mi, že čím víc jich čtu tím méně jsem rozhodnutá a všechny informace se o jednotlivých foťácích se mi slívají. Zajímalo by mě jakou výhodu mají zrcadlovky oproti kompaktům s výměnným objektivem. A je focení přes hledáček opravdu tak "nutné". FZ38 má hledáček sice elektronický ale já jsem ho nikdy nepoužila. Nebo je to jen o zvyku. Ráda bych vás poprosila o tipy na vhodné foťáky. Rozpočet mám tak kolem 20.tis. i s objektivem. V objektivech se bohužel vůbec nevyznám, tak kdybyste mi také doporučily.
Z foťáků jsem tak přemýšlela nad canon 600D, canon 1100D, nikon D5100, samsung NX11, nebo opět panasonic např. G3 a podobně. Ale samozřejmě vřele uvítám jiné návrhy.
Předem děkuji za rady.
Rellik (1136)|26.4.2012 20:32
Navrhnu zavrhnout canon D1100 - to není foťák ale spíš hračka jak někteří říkají. U zrcadlovky se fotí převážně přes hledáček - od toho je to zrcadlovka. Jde sice fotit i přes display - ale ostření je velmi velmi pomalé, řádově v sekundách a to i dením slunečném světle. Přes hledáček pomocí ostřících senzorů jsou to desetiny sekundy a to i v horších světelných podmínkách. K zrcadlovce je taky dobré pak koupit objektiv, který je buď přímo na makro (celkem drahé) a nebo aspoň takový, který má možnost přepnutí na makrofocení. "Normální" setové objektivy ostří zhruba na nejmenší vzdálenost 30cm. A ještě něco k rozdílu kompaktů s výměnným objektivem a zrcadlovkou - zrcadlovky mají o něco větší čip a tak se dá líp vyhrát s hloubkou ostrosti. Na druhou stranu ty kompakťácké objektivy můžou mít nižší clony, tak to pak vyjde zhruba nastejno... :)
Milan Šurkala (3381)|26.4.2012 20:52
U té FZ38 můžete zkusit trošičku přizoomovat (zhruba tak na 2x zoom), pak bude pozadí rozmazanější. Rellik má pravdu, že fotit přes displej u zrcadlovek je hodně zdlouhavé a to platí zejména u Canonů (cca 5 sekund). Nicméně ani Nikon s cca 2 sekundami na tom není zrovna dobře. Na makro jsou dobré např. zrcadlovky Sony (SLT-A33/A35,...) s 18-55mm objektivem. Ten objektiv sice není žádný zázrak, ale makro má o něco lepší než jiné zrcadlovky (ne nějak výrazně, ale o trošku jo) a jde tam rychle ostřit i přes displej. Jinak, používáte při focení maker prioritu clony?
Janička (4)|27.4.2012 13:33
Zkoušela jsem fotit na prioritu clony, na makro a v podstatě je to vždy stejné. Ani 2x přiblížit nepomůže, protože to mi pak zaostřuje na větší dálku a musím poodstoupit o více než bych potřebovala, jedině to funguje při max. optickém zoomu ale musím být dál od objektu(píše mi to 1m ale zdá se mi to kolikrát i víc). Na megapixel.cz mi odpověděli, že to tak prostě je a že by mi tam nepomohla ani makro předsádka.
Takže hlavní výhodou zrcadlovek je rychlost ostření(při focení přes hledáček)?
samsung nx11 má myslím stejně velký čip jako zrcadlovky ale prý zas nemají tak dobrý objektivy.
Milan Šurkala (3381)|27.4.2012 13:53
Ježišmarjá, to kdo Vám navykládal tolik hovadin??? Začnu od konce. Samsung NX11 má naopak jedny z nejlepších objektivů, jejich 30mm F2 pancake je už hotová legenda, mnoho lepších seťáků 18-55mm než od Samsungu také nenajdete, nemluvě např. o 85mm F1,4 objektivu, který nabízí srovnatelné optické kvality jako např. Canon nebo Nikon, a to za poloviční cenu. Jestli má Samsung někde problém u objektivů, tak jsou to objektivy s delšími ohnisky, jejich 50-200mm a 18-200mm objektivy patří skutečně spíše k lehkému podprůměru. Ale když to vemu celkově, hlavní výhodou systému NX jsou právě kvalitní objektivy. Problémem objektivů Samsung je možná tak slabší stabilizace.
Zrcadlovky při focení přes hledáček ostří skutečně velmi rychle, ale to pochopitelně záleží na objektivu. Klidně můžete narazit na kompakt, který bude ostřit 3x rychleji než zrcadlovka s pomalým objektivem. Ostřit přes Live Liew se zrcadlovkou většinou není dobrý nápad (zejména u Canonů je to téměř nepoužitelné), jde to použít jen u statických scén. Výjimkou je Sony se svými SLT, které jsou tak napůl zrcadlovkami. Tam je ostření velmi rychlé i při Live View.
Teď k té makropředsádce. Při použití kvalitní makropředsádky (např. Raynox DCR-150) pochopitelně dojde k brutálnímu snížení minimální ostřící vzdálenosti, a to z toho metru zhruba na nějakých 10-15 cm. S předsádkou budete mít spíše opačný problém, že ta hloubka ostrosti bude tak nepříjemně malá a pozadí tak brutálně rozmazané, že budete spíše sténat, přicloňovat na maximum a zoomovat trochu méně, jen abyste mohla jít dále a měla to aspoň trochu proostřené. Tady (https://www.digimanie.cz/recenze-raynox-dcr-150-kvalitni-makro-levne/3213-4) je ukázka na ultrazoomu Panasonic FZ7, dále tu mám ukázku z FZ45, který má docela podobný objektiv jako FZ38 (https://www.digimanie.cz/photo_doc-8F130ABED75D5C46C12577F100451F34.html). Opět s makropředsádkou.

A teď k FZ38 a těm ostřícím vzdálenostem. V recenzi je tento obrázek (https://www.digimanie.cz/digimanie/media.nsf/0c97cd6cabb1398ec1256cc50082f4bf/6772bd1c29b91b90c12576330039f22e/Body/0.6C0?OpenElement&FieldElemFormat=jpg) ukazující minimální ostřící vzdálenosti vzhledem k zoomu. V makro režimu se i na dlouhch ohniscích budete pohybovat kolem 80 cm. Zhruba do 50mm ohniska je to v podstatě jen centimetr. Možná, že jste zazoomovala moc, tak zkuste třeba 2x zoom a pak jen drcnout do páčky zoomu tak, aby se tam objevil 1x zoom, ale stále bylo trochu přizoomováno. Když jste fotila na prioritu clony, jakou clonu jste měla nastavenou?
Gamilena (85)|27.4.2012 16:25
Ahoj
Panasonic není špatný na makro.
http://www.photomacro.cz/Autor/
http://www.petrklaban.estranky.cz/

Hodně záleží na nastavení...