Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Levný kompakt "do kabelky" okolo 2 tisíc

VencaX (7)|26.7.2012 21:14
Zdravím,

přiznám se, že jsem moc příspěvků nečetl, ale v těch, co jsem četl jsem se nedostal tam, kam jsem chtěl.

Jako "primární" fotoaparát mám Panasonic FZ-45, který je velmi dobrý a jsem s ním spokojený, fotí přesně podle mých představ... ale neberu si ho sebou na kolo. Na kolo je moc velký a bojím se, že bych někde náhodou omylem spadl nebo tak něco a pro mě jako pro studenta hodně drahý fotoaparát poškodil nebo zničil úplně.

Hledám proto něco hodně malého, nejlépe i tenkého a docela levného. Cenu si představuju tak do 2 maximálně 2,5 tisíce, ale klidně i levnější :D, víc se mi do toho dávat asi nevyplatí. Je mi jasné, že kvalitou takový foťák nebude nic extra a ať se podívám na jakýkoli, tak všechno bude na jedno brdo, ale řekl bych, že cokoli je lepší než mobilní foťák v Samsungu Galaxy S.


EDIT: většinou s ním asi budu fotit momentky a krajiny... Venku většinou nic moc jiného nefotím.

Jak říkám, na takové to plánované focení mám FZ-45ku, ale na kolo a na různé alkoholové akce ho brát nechci, takže bych chtěl něco levného a v téhle ceně slušného. Našlo by se něco takového? Díky.
Sakini (1174)|27.7.2012 08:14
No tak to je hodně ohraničené, v podstatě vycházejí standartní parametry - zhruba čtyřnásobný zoom, 12-14 megapixelů, průměrně světelný objektiv, jednoduchá konstrukce. Takhle vypadají v podstatě všechny, s menšími odchylkami. Dneska už ale i tyhle "krabičky od sirek" umí v poměru k ceně dost, mají většinou hodně scénických režimů, často HD video, a není zas tak těžké z nich vyloudit docela pěknou fotku.
Napadá mě třeba Fuji AX500, to je takový levnější průměr, Nikon L25, ten je trochu světelnější, Canon A1100 nebo 1200 (trochu rozumnější rozlišení, a jako srandabonus dokonce optický hledáček). Zajímavě vypadá Olympus VG-150, je dost kompaktní, napájení už má akumulátorem místo AA, a v šumu nijak nepropadá (světelnost na dlouhém konci je dost podprůměrná, ale běžného uživatele to za bílého dne myslím trápit nebude). V téhle nejlevnější kategorii je výběr poměrně omezený, protože vetšina produktů si je enormně podobná schopnostmi a parametry, takže hlavní odlišení je značka výrobce. Když už, tak ten Olympus bych zkusil...
VencaX (7)|27.7.2012 09:51
Jak říkám, vím, že budou prakticky všechny na jedno brdo. Video na něm dělat nebudu, jde mi opravdu jen o focení. Mobilní foťák už bych rád opustil, protože kvalita je... nikde a když se mi něco líbí, tak už chci aspoň normální fotku, na což by mi nějaký takovýhle foťák měl dostačovat.
Podívám se na ně a snad něco vyberu :).
Sakini (1174)|27.7.2012 10:48
Dej vědět jak to dopadlo ;-)
Milan Šurkala (3381)|27.7.2012 20:26
Co mám zkušenosti s malými kompakty, tak tam bych se zaměřil na Canony, které aspoň trochu něco umí a celkem dobře fotí (dělení podle značek sice nemám rád a i u Canonu je jeden levný PowerShot, který se hodně nevyplatí, teď jen nevím, který z nich to je).
VencaX (7)|27.7.2012 21:00
Mě je prakticky jedno, co to bude za značku, i když je pravda, že nejradši mám Nikon. Ale to je asi tak, jako že mám rád ThinkPady a Porsche a stejně mám obyč lenovo a jezdím Opelem :D. Ale nezáleží mi na tom a proto jsem si koupil tenkrát Panasonic FZ-45. Není to na profi fotky, ani nejsem profi fotograf. Chci něco obyčejného levného, co se mi vejde do brašničky na kolo, popř. do kapsy, bude to fotit líp, než můj mobilní 5MP a nebude mě tolik mrzet, když to někde rozbiju (což by mě u FZ-45ky mrzelo).

Každopádně díky za rady, podívám se na ně, pročtu si nějaké recenze a snad se dostanu k něčemu rozumnému. Kdyžtak dám vědět.
tryndamer (1)|2.8.2012 10:09
Já jsem taky pro Canon, i když je fakt, že to je v této ceně asi jedno, ale aspoň tu bude hrát roli psychologický efet. :D
Jinak si můj člověk, taky mám rád thinkpady a mám obyč lenovo G550 a mám rád Chevrolet Caprice Classic a jezdím busem :D
VencaX (7)|5.8.2012 23:12
Nějak na to nechvátám, ale ještě nevím... Líbí se mi vzhledově Canon A3200IS, ale mezi ním a A2200IS je rozdíl asi jen v zoomu a designu. Dál se mi líbí Nikon S3100. Je docela tenký (tenčí než Canony) a parametrově ani cenově nevypadá nijak špatně.
Zajímavě vypadá i Nikon S4150 a S6150, ale ty jsou cenově už docela na hraně.

Zatím váhám... přemýšlím, jestli nakonec nevyhraje ego a nekoupím si Nikona, i když to bude takovéhle nic do kapsy :D.

btw nevybírám podle vzhledu, jen prostě za tuhle cenu je to na jedno brdo a vesměs velké rozdíly mezi nimi nebudou.