Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Rada pro nákup začátečníka

Zdenctorm (1)|15.11.2012 17:52
Zdravím.
Ve focení jsem začátečníkem a prozatím jsem si zahrával jen s kompaktem. Jelikož v tom vidím zálibu, rozhodl jsem se nyní, že už tomu tak dál nebude a pořídím nový fotoaparát. Proto píši taky sem, Vám pro radu. Pročetl jsem hodně témat co tu na fóru je, ale asi žádné mě nedokázalo úplně usměrnit k tomu co bych si měl vybrat.
Zatím jsem fotil převážně krajiny, momentky ale kompakt už je starší a focení mě s ním nějak neuspokojuje. Ale s novým fotoaparátem bych fotil opět převážně krajiny, momentky ale i sport jako je florbal, lyžování. Video u foťáku vůbec nepotřebuju.
Finance, které můžu objetovat se pohybují kolem +- 12 000,- Kč. Samozřejmě bych neměl problém s tím si koupit fotoaparát z druhé ruky.
Můj první tip byl Nikon D3100, jenže jak jsem se zde dočetl není to žádná sláva, samozřejmě chápu, je mezi nejlevnějšími zrcadlovkami tak co můžeme čekat.
Nikon D5100 to už jste zde popisovali jako rozumnější variantu, tak jestli mi stojí za to ještě vydržet a peníze pošetřit a posléze je vložit do této varianty asi to zvládnu.
Samozřejmě časem bych si dokoupil i nějaké objektivy, jen by to asi nebylo hned s fotoaparátem...
Taky jsem začal uvažovat nad ultrazoomem kde mě zaujal Nikon 1 J1, jen bych se chtěl dozvědět ty mínusy oproti zrcadlovce a jestli by mě pro to mé focení jakožto začátečníka dokázal uspokojit? Je zde nějaký podstatný rozdíl mezi ultrazoomem a zrcadlovkou? Samozřejmě zde by to pro mě představovalo ušetření, popř. dokoupení nějakého příslušenství k fotoaparátu.
Možná jsou to hloupé dotazy, ale focení mě prozatím tak akorát baví, nic o něm nevím, ale chtěl bych to všechno změnit :) díky za Vaše odpovědi!
Sakini (1174)|16.11.2012 10:14
Na tvém místě bych se do zrcadlovek vůbec nehnal. Na to aby ses naučil něco nového, potřebuješ foťák který ti umožní plnou kontrolu nad parametry, tedy PASM režimy a přístup ke všem zásadním parametrům. To ti může dát nejeden kompakt, a s tvým finančním limitem by neměl být problém sehnat něco výkonnějšího, ale pokud se chceš od kompaktů posunout dál a poznat víc jak co funguje, máš i dost velký prostor mezi CSC fotoaparáty (to jsi myslel tím ultrazoomem, takzvané bezzrcadlovky). To by pro tebe zatím bylo lepší řešení než se bít se zrcadlovkou, funkčně jsou bližší kompaktům takže by to nebyl takový šok, a obrazovou kvalitou se blíží levným zrcadlovkám (navíc na rozdíl od kompaktů moderní typy líp zvládají pohyb, když zmiňuješ to focení sportu). Pak už je jen otázka, jak velký rozsah potřebuješ a co od toho celkově očekáváš - můžeš mít menší model s dvěma objektivy, který ti pokryje velký rozsah, nebo něco výkonnějšího se základním univerzálním zoomem. Například malé Olympusy jako E-PM1 jsou dostupné v tvé cenové skupině s dvěma objektivy, které ti pokryjí větší rozsah, jiné jako E-P2 zase lepší tělo. Zajímavou nabídkou by pro tebe momentálně mohl být doprodávaný Nikon 1 V1, který je na poměrně slušné úrovni za současnou cenu - objektiv 10-30 pokryje běžné situace, snímání je velice rychlé, obrazová kvalita solidní oproti kompaktům, dost dobrá výdrž díky velké baterii, umí RAW, a navíc jako jediný z těch momentálně nejlevnějších CSC má hledáček (a slušný k tomu). Nejvhodnější by byl zřejmě set s 10-30 a bleskem SB-N5 za cca 11 tisíc - on ten foťák sám o sobě blesk nemá, na to pozor. Myslím že oproti kompaktu si dost polepšíš, můžeš se na tom naučit jak používat clonu a časy, a ještě k tomu budeš mít pěkné fotky. Navíc je to malé, a dá se to dobře nosit sebou.
Zkus na tuhle kategorii hodit oko, a zapřemýšlej - zrcadlovka dneska už neznamená jedinou cestu ke kompletní kontrole nad kvalitní fotkou.
Flayer (59)|16.11.2012 19:48
Omlouvám se za OT ale...co bylo tak špatného na již existujících tématech ohledně výběru zrcadlovky?
Baader (36)|25.11.2012 22:41
Přečti si něco o Fuji FinePix HS30 EXR (recenze, třeba na megapixel). Pro tebe naprosto dostačující a geniální zařízení, které možná už nebudeš muset nikdy měnit a ještě ušetříš. Uvědom si, že s 12.000,- Kč pořídíš tak leda nejlevnější zrcadlovku se setovým objektivem 18-55mm, který je naprosto nevhodný na fotografování krajin a v podstatě čehokoliv...
Sakini (1174)|26.11.2012 09:11
HS30 je jistě zajímavý přístroj - dá se říct krystalizovaná podoba velkého superzoomu. Stylově jako zrcadlovka, s plným ovládáním a spoustou funkcí, nekomprimovaným rawem, slušným hledáčkem, stabilizací, obrovským rozsahem a dost podařenou optikou, ale výraz "geniální" bych přece jen nevolil. Na to relativně malý senzor s velkým množstvím pixelů nedosahuje, rozsah citlivosti je masivní ale šum nastupuje poměrně brzo, a je třeba dávat si dost pozor na nastavování. Je to velice schopný "all around talent" ideální pro někoho, kdo nechce jít výš a potřebuje obsáhnout široké spektrum fotografických disciplín, fotky umí pěkné, ale kdo očekává výstup srovnatelný se zrcadlovkou může být zklamán. Začátečníkovi může posloužit v počátcích, ale pokud chce jít dál mohla by to být zbytečná investice (prodat se dá jen s určitou ztrátou) - nikdo nedokážeme z paže říct, co je pro tazatele naprosto dostačující. Třeba by mu to naprosto vyhovělo, a třeba ne. Ale za zvážení taky stojí, tuhle postupně mizející kategorii dnes lidi často opomíjejí.