Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr "kompaktu" a "profi kompaktu"

olaf87 (1)|3.8.2013 00:41
Dobrý den, rád bych požádal o několik rad ohledně výběru dvou fotoaparátů.

Já a moje přítelkyně si chceme v nejbližší době koupit nové digitální fotoaparáty. Vzhledem k tomu, že mi již několik digitálů rukama prošlo a nejvíce se mi zamlouval Olympus (kvalita snímků, ovládání, design, celková sympatie ke značce), tak zůstanu věrný značce.

1. Já potřebuji levný kompakt na cesty s dobrým poměrem cena výkon. Foťák bude se mnou jezdit v kamionu a chci jej víceméně používat k dokumentování svých cest, občas si vyfotit něco za jízdy z kabiny a fotografování běžných dovolenkových snímků. Jde mi spíše o prohlížení fotografií v PC, než tisknutí snímků. Další klíčovou vlastností je kovové tělo přístroje. Prostě mám rád kov a občas jsem na své věci neopatrný, takže chci bytelnější přístroj. Rozhoduji se mezi modely SH-21 a SH-25MR. Jelikož jde o levné přístroje, kde není rozdíl cen až tak markantní, půjdu asi do "pětadvacítky".

2. Moje přítelkyně se na první pohled zamilovala do Samsung Galaxy Camera GC100. Ovšem z mého pohledu jde spíše o hračku, než o kvalitní fotoaparát (za ty peníze - cca 10tis). Tento foťák půjde podle mně s cenou rychle dolů, snímky nebudou za moc stát a operační systém a wi-fi ve foťáku je podle mne kravina. Od toho máme notebooky, smartphony. Nicméně se mi jí to povedlo rychle rozmluvit a navrhl jsem koupi (když už investovat tolik peněz - do 12tis) profi-kompaktu.
Teď k čemu bude foťák využíván: fotky z dovolené, z výletů a prostě všechno, co budeme chtít mít zdokumentované v "lepší kvalitě". Dále musím uvést, že ani jeden z nás není profi fotograf, takže ty věci jako manuální ostření, atd. jsou pro nás zatím španělská vesnice. Nicméně já jsem ten typ člověka, co má smysl pro fotografii a dokážu zachytit pěkný snímek (zatím tedy jen mobilem :-) ). Rád bych se ale postupem času naučil manuální ovládání fotoaparátu a dělal opravdu hezké a kvalitní snímky. Prostě místo stovek "naflákaných" snímků u dovolené cením spíše tich (5), co se mi povedly a mají něco do sebe. Ty bych si pak rád třeba vytiskl v nějaké schopnější kvalitě na fotopapír.
Vybral jsem tedy Olympus XZ-2, ale váhám i mezi XZ-1. Jde mi o dobrý poměr cena/výkon a prostě aby to byl kvalitní stroj. Je pro nás XZ-2 zbytečná?
Zdá se vám to dobrá volba mít doma tyto dva foťáky?

Jestli se vám to zdá naprosto iracionální, vyveďte mne prosím z omylů a doporučte alternativní varianty.

Předem děkuji těm, kteří to dočetli do konce a omlouvám se za zdlouhavý dotaz, ale prostě jsem sem chtěl vměstnat co nejvíce informací, abyste se do mne vcítili a dokázali co nejlépe poradit.

Přeji všem hezký den, Olda :cool:
Milan Šurkala (3381)|3.8.2013 11:33
S tím XZ-2 souhlasím. Sice budete muset počítat s menším zoomem, ale ten fotoaparát má opravdu velmi kvalitní fotky i na automatiku (jen to chce vypnout odšumování). Upřednostnil bych XZ-2 před XZ-1. I když je tam vcelku velký cenový rozdíl, nový model je opravdu... téměř dokonalý. Pokud jde o ten levnější kompakt, tak tam bych neřekl, že Olympus je nějaká výhra (oni s dobrými fotoaparáty začínají opravdu až u té XZ-1). Nicméně na prohlížení v PC to stačit bude a konkurence na tom bude v podstatě stejně příšerně jako ty Olympusy, takže je to vcelku jedno.
Mird1s (6)|6.8.2013 20:54
Zdravim. Tiez som si nedavno zaobstaral svoj prvy lepsi kompakt olympus xz-2. Co sa tyka nastavenia odsumovania, tak zatial co som testoval najlepsia kombinacia bola Filter sumu = vysoky a Redukcia sumu = auto. Fotene interier pri iso 640 a iso 1600. Aj ked redukcia sumu bola nastavena na vypnute, tak rozdiely oproti auto boli minimalne az ziadne (sem tam sa mi zdalo, ze na auto boli o malinko lepsie vysledky). Takze ako to je potom s tym nastavenim odsumovania? Dakujem :-)
Milan Šurkala (3381)|6.8.2013 23:42
Zkuste vyfotit bezny denni snimek s travou (idealne na sirsi uhel zaberuú. Pak Vam vysoky filtr rozhodne nemuze prijit jako nejlepsi. Ono take zalezi na tom, co se komu libi. Ja osobne mam rad, pokud jsou na snimku detaily, byt za cenu vysokeho sumu. Nekdo to ma naopak.
Mird1s (6)|8.8.2013 08:34
Takze zatial som stihol spravit len fotky v interieri pri vyssie napisanych nastaveniach a je to tak, ako ste hovorili. Niektore detaily su ostrejsie, ale za cenu toho sumu :-) Este skusim nejake testy spravit vonku, ale uz aj tak dakujem za objasnenie ;-)
kultus (1295)|8.8.2013 09:13
no ja taky nemam rad sum, ale na radu autora jsem odsumovani vypnul a dostanel z olympusu XZ-10 o polovinu detailnejsi fotky az jsem koukal jaka to byla zmena. Venku a uvnitr s dobrym svetlem stejne budes mit nizke ISO tak to odsumovani nebude tolik treba, navic odsumet muzes v nekterem programu na PC...hodilo by se ale nastaveni od jake hodnoty ISO ma pouzit treba nizke nebo stredni odsumovani to by bylo idealni...nebo nechat stredni/nizke a pohrat si s RAWem ale uz je s tim prace...
Mird1s (6)|10.8.2013 13:06
Takze spravil som nejake testy aj vonku. Pri nektorych scenach je to zanedbatelne (minimalne rozdiely az ziadne na iso 100 no pri vyssich iso sa uz prejavuje zmena), kedy uz je vidiet rozdiel (napr. strom). Ano niekedy sa hodi odsumovanie zapnute a niekedy vypnute. Zalezi od situacie. Ale ako dalej testujem zacina mi ovela viac vyhovovat odsumovanie na off :-)