Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Prosím o radu při volbě objektivu pro sony nex 5r...

Petros28 (4)|9.8.2013 12:52
Dobrý den rozhodl jsem se pořídit si sony nex 5r, ovšem našel jsem jej ve dvou variantách... s objektivem Sony SEL-1855 (E 3.5-5.6/18-55 OSS) a druhá varianta je s objektivem
Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS). Nevím, pro kterou z variant se rozhodnout. Jde mi spíše o focení portrétů a zachycení rychlejších pohybů. Jsem začínající amatér a proto bych rád požádal o radu či srovnání.... Předem děkuji...
Sakini (1174)|9.8.2013 15:48
Oba objektivy jsou si velmi blízké světelností i povahou, jsou to základní nesvětelné seťáky. 16-50 je novější, skladnější a díky tichému autofokusu vhodný pro natáčení videa. Trpí ovšem na výrazné zkreslení na širokém konci, které je ve jpegu dobře zkorigované ovšem v rawu výrazně zasahuje do snímku. Opticky taky není nijak vyjímečný, prostě seťák, a moc se neliší od 18-55. Powerzoom pro plynulé zoomovaní při videu, skladnost ve vypnutém stavu - to jsou jeho typické rysy.
18-55 je výrazně větší, klasický manuální zoom, dlouho měl problém s kolísáním kvality produkce a často se vyskytovaly různě neostré kusy. Na druhou stranu netrpí na takové vady (zkreslení, vinětace) jako 16-50. Na NEXu 5R budou zřejmě oba podobně rychlé při ostření, a budou mít i podobný výstup, jsou to normálně použitelné seťáky se základním rozsahem. Vzhledem k velikosti senzoru i nějaké to mázlé pozadí na dlouhém konci bude možné, ovšem pokud to s portréty míníš vážně je to spíš na nějaký světelný pevný objektiv. Nové Sigmy pro NEX jsou za pár korun (30ka čtyři tisíce, 60ka necelých pět), ani není nutné kupovat originální skla. A zachycení rychlého pohybu, to je u 5R hlavně o umu uživatele (s trochou snahy to jde), má sice hybridní ostření ale stejně jako u šestky to není nějak závratné zlepšení. Na sledování pohybu to ovšem stačit bude.
Pokud hodně chceš kompaktnost, 16-50 ti poslouží víc, jinak 18-55 (i když to není žádný zázrak) je o něco vyrovnanější varianta, a čistě manuální zoom funguje líp než ovládání powerzoomu (kde je možnost zoomovat prstencem, ale je to pořád přes pohon a s určitou prodlevou, navíc je to dost slyšet takže pro video docela kontraproduktivní). Žádný z těch objektivů není nějak zásadně lepší nebo horší.
Petros28 (4)|9.8.2013 16:10
Díky za radu... o kompaktnost mi zas až tak nejde... počítám s tím že časem pořídím jiný objektiv s pevným ohniskem... takže se přikloním k 18-55. Hodně mě ovšem zmátla cena... ta je u setu z 16-50 cca o 3000,- větší...
Sakini (1174)|9.8.2013 17:45
Tak to odpovídá, taky je samotný dražší, jelikož jako powerzoom má elektrický pohon a Sony si ho víc cení. 18-55 je jednodušší, manuálně ovládaný.
Milan Šurkala (3381)|9.8.2013 20:16
Osobně bych šel do 18-55mm objektivu. Má o něco kvalitnější výstup a pro ty portréty bude o maličký (ale hodně maličký) chlup lepší do doby, než seženeš něco "portrétního".
Petros28 (4)|9.8.2013 20:50
Už jsem se koukal na ty nové sigmy pro nex... vypadají dobře jen ještě nevím s jakým ohniskem zvolit...
Sakini (1174)|9.8.2013 21:43
Třicítka je takové reportážní ohnisko, po přepočtu 45 mm, s ní se dobře fotí "z oka" co zahlédneš. Šedesátka dává po přepočtu 90 mm, to je šikovné portrétní ohnisko, a poslouží i na jakékoliv jiné vzdálenější cíle. Devatenáctka dává cca 27 mm, to je často zmiňované jako ideální na street, ale asi jak pro koho. Stejné ohnisko mám na zasloužilé Sigmě DP1s (APS-C kompaktu) a je to docela rasovina protože to není ani dost dlouhé ani dost krátké. 30 a 60 mm by pro tebe mohly být zajímavé, s třicítkou jsem si zafotil pár dní tento týden a je to za ty peníze parádní kousek, s kterým je radost pracovat. Hodně to rozšíří kreativní možnosti, a vzhledem k cenám originálních Sony objektivů je to hodně zajímavá varianta - 35/1.8 stojí minimálně jedenáct tisíc, 50/1.8 od sedmi nahoru.
Petros28 (4)|10.8.2013 11:50
Děkuji za rady, konečně v tom mám jasno. Nemáte ještě nejaké tipy na solidní objektivy na nex, po případě i vhodnou redukci na nex... Děkuji...
Sakini (1174)|10.8.2013 20:41
To už záleží na tom co se má fotit, pomocí redukcí se dají používat různé staré objektivy, ale vyjmenovávat všechny varianty by zabralo dost času.
Milan Šurkala (3381)|10.8.2013 22:34
Redukci na staré objektivy bych koupil jakoukoli na Ebay za pár dolarů (obvykle kolem 20 dolarů). Nějakou takovou s úspěchem používám na Samsungu NX naprosto bez problémů.
Durikem (13)|18.9.2013 12:18
[QUOTE=Petros28;27501]Dobrý den rozhodl jsem se pořídit si sony nex 5r, ovšem našel jsem jej ve dvou variantách... s objektivem Sony SEL-1855 (E 3.5-5.6/18-55 OSS) a druhá varianta je s objektivem
Sony SEL-P1650 (E 16-50mm 3.5-5.6/PZ OSS). Nevím, pro kterou z variant se rozhodnout. Jde mi spíše o focení portrétů a zachycení rychlejších pohybů. Jsem začínající amatér a proto bych rád požádal o radu či srovnání.... Předem děkuji...[/QUOTE]

Zdravim,

na fotenie portretov a rychlejsich pohybov sa zvycajne pouzivaju svetelne objektivy. Z dvojice horemenovanych zakladnych zoomov nie je svetelny ani jeden:stupid. Ja byt na tvojom mieste by som kupil iba telo sony nex (starsie pripadne aj nove) a k telu nejake pevne sklo s dobrou svetelnostou. Ak mas obmedzeny rozpocet rozhodne zvaz trojicu od Sigmy pre e-mount. A teda SIGMA 19mm f/2.8 EX DN, SIGMA 30mm f/2.8 EX DN alebo Sigma 60mm f/2.8 DN. Zvycajne na portrety sa hodia dlhsie ohniska a teda sigma 60mm by bola vhodna ale na bezne fotenie je to pridlhe takze este k tomu by som zvazil jeden z dvojice 19mm alebo 30mm. Ziaden z menovavych 3-och zazrakov od Sigmy ale svetelnostou neexceluje (v porovnani so zakladakmi je to ale super), preto ak sa citis na viac tak ber sony sel50f18. Objektiv vlastnim a som s nim velmi spokojny ma dobru svetelnost a teda skvele rozmazanie pozadia a fungujucu stabilizaciu s cenou okolo 7000,-.
Z kratsich svetelnych v relativne normalnej cenovej kategorii este prichadza v uvahu sel35f18. O stupen vyssie skla s vysackou ZEISS sel24f18z pripadne 32mm TOUIT. To uz ale asi nie je cenovo pre zacinajuceho amatera.
Cisto teoreticky by sa dal na potrety pouzit aj zoom 55-210 od sony ale ma hroznu svetelnost a jeho rozmery uz podla mna prekracuju hranicu v kategorii mirrorless.

pekny den
kultus (1295)|17.1.2014 12:51
hezke shrnuti, taky premyslim nad necim svetelnejsim k NEX-5R + 18-55mm, protoze po vanocich jsem prohlizel fotky a bral bych moznost alespon o 1EV snizit ISO a taky ikdyz jsem fotil na 55mm a F3.5 tak mi bokeh prisel nedostacujici coz se dalo cekat. Vim ze na to ma vliv i postaveni objektu vuci pozadi, ale se svetelnym objektivem by to bylo urcite o dost lepsi, jen nevim jake ohnisko zvolit. Potreboval bych to hlavne kvuli foceni v interieru treba typicky: neter si rozbaluje darky v pokoji kde je min svetla a nechci ji rusit a pod. hodilo by se to i pro alespon trochu lepsi macro nez zvlada setak...jde mi samozrejme o bezne foceni, nemam ambice fotit vyslovene umelecke portrety a pod...nemuzu rict ze mam omezeny rozpocet, penize jsou, ale pro zacatek proste nejsem ochoten vrazit 20K za Zeiss objektivy. Dobre reference jsem cetl i jinde na sigmy 30mm a 60mm nebo treba to Sonicko 50mm ikdyz ten uz je 2x tak drahy jako zminena sigma. Laka mne ale F1,8 co uz oproti F3,5 udela mnohem vetsi rozdil a navic maji tyhle skla lepsi stredovou ostrost a teda lepsi predpoklad v pripade nutnosti/nouze dodelat lepsi vyrezy pri posprocesu...
rousini (738)|17.1.2014 14:06
kultus: to je těžký doporučovat ohniska, protože každý má jiný pohled na svět, každý danou scénu vidí jinak (celek, polocelek, detail...). Obecně do místnosti potřebuješ něco širší, aby se tam vešel děj. To se v kombinaci s focením lidí zase tluče, hlavně u dětí, které se nenechají aranžovat a tak se může stát nejenom, že budou dotyční mít třeba velké hlavy nebo nosy, ale taky může dojít na disproporce především končetin.
K volbě ohniska je dobré se zamyslet nad těmi nejčastěji používanými v předchozích zkušenostech se zoomy nebo naopak těmi, které chyběly. Ty Sigmy mají světelnost F2,8 a aby se dalo mluvit o nějakém mazání pozadí, tak odhadem potřebuješ ohnisko kolem 28 mm (na plnou díru), což by ta 30tka splňovala. Po přepočtu je to 45mm a to zase není na skupinky ve stísněném interiéru. Ta 60tka už bude perfektně oddělovat motiv od pozadí.
kultus (1295)|17.1.2014 15:11
myslel jsem prave, ze volbou delsiho ohniska->focenim z vetsi dalky se prave vyhnu disproporcim. S tim celkem mas pravdu v tom ze Kdyz se decko s necim hraje, tak vetsinou sedi-lezi a neni problem se na nej pripravit a prave focenim z vetsi dalky ho nebudu rusit a spis vystihnu tu prirozenost...jak to ted pocitam tak pomer 55mm/F5.6 je skoro stejny jako 30mm/F2.8. Ta tricitka bude asi univerzalnejsi, na druhou stranu je pravda ze ani ryba ani rak a kdyz uz bych fotil na tohle ohnisko asi by mi stacil i ten setak protoze nepotrebuji takovy bokeh a ani vyssi ISO nebude takovy problem protoze se nevyzaduje takovy detail...takze spis bych to videl na 50mm nebo 60mm a udelat si odstup...
Milan Šurkala (3381)|17.1.2014 15:25
[QUOTE=kultus;28824]ikdyz jsem fotil na 55mm a F3.5 tak mi bokeh prisel nedostacujici[/QUOTE]

Tak to se seťákem určitě ne, ten má F5,6 při 55 mm. Clona F3,5 platí jen pro 18mm ohniskovou vzdálenost.

[QUOTE=kultus;28830]myslel jsem prave, ze volbou delsiho ohniska->focenim z vetsi dalky se prave vyhnu disproporcim[/QUOTE]

Ano, to je pravda. Ostatně to je důvod, proč s příchodem širokoúhlých kompaktů chtěl každou chvíli někdo reklamovat fotoaparát, že brutálně zkresluje. Na nezkreslené "širokoúhlé" fotografie to chce aspoň těch 35mm (přepočtených). U širších ohniskových vzdáleností je už zkreslení v rozích (perspektivní natažení) patrné.

[QUOTE=kultus;28830]pomer 55mm/F5.6 je skoro stejny jako 30mm/F2.8[/QUOTE]

To sice ano, ale pro stejnou (podobnou) scénu budeš muset být blíž, a proto budou fotky se Sigmou rozmazanější. Jinak, pro NEXy je i 35mm F1,8 ( https://www.digimanie.cz/pevny-objektiv-sony-e-35mm-f18-oss/4700 ), ale to už je přes 10 tisíc a po přepočtu 52 mm, do interiéru trochu dlouhé (přesto však univerzálnější než ta padesátka), ale hloubka ostrosti bude příjemně malá a s tím půjde dolů i ISO (na 35mm reálné ohniskvé vzdálenosti má 18-55mm seťák F4,5, tohle má F1,8, tedy tam, kde jsi dnes musel mít ISO 1600, nově bys mohl mít ISO 250).
rousini (738)|17.1.2014 15:30
[QUOTE=kultus;28830]myslel jsem prave, ze volbou delsiho ohniska->focenim z vetsi dalky se prave vyhnu disproporcim.[/QUOTE]
Přesně tak jsem to myslel. Ty Sigmy za daný peníz nemají konkurenci. Já mám 19mm a oproti seťáku, který u Olympusu je jeden z povedenějších je to znatelný rozdíl, především v kresbě, je to pěkně ostré. Myslím s,i že Sigma 60mm by byl vhodný doplněk k tomu seťáku. Pevný sklo s dobrou kresbou, kde už funguje nějaký bokeh. Ale nedej jenom na mě mrkni na recenze.
kultus (1295)|17.1.2014 18:47
psali to i jinde ze za ty penize je to proste supr kauf a nejen pro NEXy, na ktere toho zase tolik neni...
P.Š.: preklep...samozrejme 55mm/F5.6, na oplatku Sony 35mm ma nejmensi clonu F1.8 ne F1.5 ;) bohuzel ty kvality pro mne nestoji za 11K to uz bych spis koupil tu 30mm sigmu ikdyz prijdu o jedno F a mozna trochu lepsi kresbu...zajimalo by mne orientacne samozrejme, kdybych fotil na setaku 30mm/F4 pri ISO3200 a na sigme s F2.8, o kolik bych si polepsil v ISO? No jeste se budu muset zamyslet aj 60mm aj 30mm ma sve pro a proti...sedesatka ma pry lepsi ostrejsi detailnejsi kresbu a da se s ni fotit z vetsi dalky (kdyz je na to misto), na druhou stranu tricitka je fyzicky mensi a univerzalnejsi a treba mi bude i do toho interieru stacit (po prepoctu 45mm)...

edit: je ISO1600 spravna odpoved? ;)
Komo (840)|18.1.2014 00:50
[QUOTE=kultus;28834]psali to i jinde ze za ty penize je to proste supr kauf a nejen pro NEXy, na ktere toho zase tolik neni...
P.Š.: preklep...samozrejme 55mm/F5.6, na oplatku Sony 35mm ma nejmensi clonu F1.8 ne F1.5 ;) bohuzel ty kvality pro mne nestoji za 11K to uz bych spis koupil tu 30mm sigmu ikdyz prijdu o jedno F a mozna trochu lepsi kresbu...zajimalo by mne orientacne samozrejme, kdybych fotil na setaku 30mm/F4 pri ISO3200 a na sigme s F2.8, o kolik bych si polepsil v ISO? No jeste se budu muset zamyslet aj 60mm aj 30mm ma sve pro a proti...sedesatka ma pry lepsi ostrejsi detailnejsi kresbu a da se s ni fotit z vetsi dalky (kdyz je na to misto), na druhou stranu tricitka je fyzicky mensi a univerzalnejsi a treba mi bude i do toho interieru stacit (po prepoctu 45mm)...

edit: je ISO1600 spravna odpoved? ;)[/QUOTE]
Ano, polepsis si v tomto pripade o 1 EV. Ako tak rozmyslam nad Sigmou 60, je to sice dobre sklo, ale asi len do dobrych svetelnych podmienok. Aby si mohol fotit z ruky, tak teoreticky si schopny udrzat 1/90 sekundy. Aj to nemusi byt zarucene. Nema stabilizaciu a clona 2,8. Takze napriklad na portrety, detaily , momentky z vecernej prechadzky mestom niekde na dovolenke ( to fotim najradsej) to asi nebude. Naproti tomu sel 50 ziskava 1,3 EV na clone a minimalne 2EV(neviem presny ucinok stabilizacie) na stabilizacii. Este k tomu viac rozmaze pozadie. Nie je sice taky ostry na okrajoch ako Sigma, ale pri primarnom pouziti, ked je pozadie rozmazane to nevadi. Sel 35 je sice do interieru trocha dlhy, ale nie az tak,da sa. Ma vraj ucinok stabilizacie minimalne 3 EV. Momentalne to vidim ako najuniverzalnejsi o bjektiv pre Nex, okrem Zeissov teda. Dalsia vec je video. Medzi stabilizovanym a nestabilizovanym vidim velky rozdiel. Ak to chces potom stabilizovat v nejakom programe a nemas vykonny pc tak to bude dlho trvat, ze ta aj chut robit to prejde.
rousini (738)|18.1.2014 16:27
No tak absence stabilizace v případě Sigmy mě vůbec nedošla, protože Olympus má stabilizovaný snímač a tak to u objektivů neřeším. Byla to jedna z věcí, kterou jsem nákupem systému zohledňoval. Tady skutečně udržitelný čas bude převrácená hodnota ohniska. Kdyby to byl aparát s hledáčkem, tak opřením o čelo a těla o futro by se dalo nějaké 2EV přičarovat, ale na japonce - ne. Přestože 60mm je portrétní ohnisko, tak v interiéru na celou osobu bude potřeba min 5m odstup. Zase si myslím, že ten NEX by ISO 1600 měl mít použitelný a to by do nasvícenýho interiéru mohlo zkrátit čas na udržitelnou setinu. To si myslím by nemuselo být zásadní.
kultus (1295)|19.1.2014 09:02
Ano ta stabilizace zamrzi, tady ma sony navrch jak mnohem lepsi svetelnosti tak stabilizaci v objektivu. Na druhou stranu u 19mm to zase tak nevadi (kdyz neberu v uvahu video), u 30mm je to uz trochu na hrane protoze po prepoctu 45mm a teor. 1/45s je jeste porad docela dost na foceni z ruky ikdyz pilne trenuji ;) a navzdory recenzim musim rict ze i stabilizace v setaku stoji za neco kdyz se dari castokrat udrzel i casy delsi nez 1/10s pri rozumnem vysledku...
...ISO1600 je na NEXu dost dobre pouzitelne nekdo by rekl ze i ISO3200, ale ja se mu presto snazim vyhybat, hlavne kdyz uz je opravdu hooodne malo svetla, to uz beru jako nouzovku. Kdyz ale nemate moznost pouzit stativ tak je to OK a holt bude treba vic casu pri post procesu...ISO6400 uz ani automatika nevoli...skoda te 35mm to by bylo asi idealni ale ta cena...
Komo (840)|19.1.2014 10:59
Nex sa zasa dobre stabilizuje vdaka vyklopnemu displeju. Pri vyklopenom displeji sa da pohodlne drzat nad urovnou pasa, aj pre video vyborna vec. Pri dlhsich klipoch sa clovek neunavi, ako ked ma natiahnute ruky. Pre fotenie z ruky s dlhymi casmi pouzivam este jeden sposob. Nadstavim kontinualne ostrenie a kontinualne snimanie s doostrovanim.Urobim tri snimky a jeden-dva su vzdy ostre. ISO 1600 je sice fajn , ale 400 je predsa lepsie.
Co sa tyka stabilizacie setaku, tak mam vyskusane, ze 2EV da. Ale mne nejde len o udrzanie co najdlhsieho casu, cim sa nahradza stativ. Ale aj o zmrazenie pohybu. A tam sa rozdiel F1,8 vs 2,8 zmazat neda.
kultus: ak sa ti zda cena za sel 35 vysoka, tak ti zostavaju uz len Sigmy, vlastne do interieru len Sigma 30. Navyse stara je tusim o 1000 CZK lacnejsia.
kultus (1295)|19.1.2014 13:27
no to ne F1.8 je supr to vim z oly XZ-10...kdyby byla ta 35mm za cenu padesatky tak asi dlouho nevaham, ale to si muzu nechat jen zdat...
kultus (1295)|27.1.2014 18:43
[QUOTE=Milan Šurkala;28831]To sice ano, ale pro stejnou (podobnou) scénu budeš muset být blíž, a proto budou fotky se Sigmou rozmazanější. Jinak, pro NEXy je i 35mm F1,8 ( https://www.digimanie.cz/pevny-objektiv-sony-e-35mm-f18-oss/4700 ), ale to už je přes 10 tisíc a po přepočtu 52 mm, do interiéru trochu dlouhé (přesto však univerzálnější než ta padesátka), ale hloubka ostrosti bude příjemně malá a s tím půjde dolů i ISO (na 35mm reálné ohniskvé vzdálenosti má 18-55mm seťák F4,5, tohle má F1,8, tedy tam, kde jsi dnes musel mít ISO 1600, nově bys mohl mít ISO 250).[/QUOTE]

dalo by se s ohledem na bokeh, alespon priblizne srovnat 50/f1.8 a 30/f2.8? Kde bude pri stejne/podobne scene vetsi "rozmazani"?
Komo (840)|27.1.2014 18:57
http://www.fotozona.sk/calc/ Nahod si tam co potrebujes a uvidis , ako sa meni HO za roznych podmienok.
Milan Šurkala (3381)|27.1.2014 20:06
[QUOTE=kultus;29011]dalo by se s ohledem na bokeh, alespon priblizne srovnat 50/f1.8 a 30/f2.8? Kde bude pri stejne/podobne scene vetsi "rozmazani"? [/QUOTE]

50mm/1,8 = 28mm. 30mm/2,8 = 11mm. Je jasné, že ta 30ka se té 50ce v bokehu naprosto nemůže rovnat, bude mazat výrazně méně. Trochu to zachrání tím, že člověk může pro "podobnou" scénu fotit z menší vzdálenosti (proto se to blbě srovnává, není 11mm clona jako 11mm clona)... ale až tak moc mu to nepomůže.
Durikem (13)|20.2.2014 12:24
Zdravim,

Tvoj objekt zaujmu je hrajuce sa dieta v interieri. Dovolim si nieco k tomu napisat nakolko momentalne fotim rovnaku situaciu velmi casto.

Ohnisko: Zabudni na siroke skla, aby si zaplnil zaber iba dietatom tak musis ist sakra blizko a v tom momente sa zacne decko natahovat za objektivom a setko ostatne je uz pre neho nezaujimave. Takze mas po zabere. Vyber by som teda obmedzil na 50mm sony a 60 mm sigmu, ak sa ti zda 35mm sony pridraha. Osobne mam skusenost so 50mm sony co dava na nexe 75mm ohnisko. S tymto ohniskom si zhruba 3 metre od decka aby ti vyplnilo cely zaber od okraja po okraj. Je to dostatocna vzdialenost na to, aby sa sustredilo na hru nie na teba. Teda ak nebyvas v baraku s izbami o velkosti 2x2m tak urcite pouzitelne ohnisko aj v interieri (samozrejme bavime sa o detailnom zabere decka, ziadne zabery typu decko pred vianocnym stromcekom, ktory je cely v zabere :-)). 60mm sigma da 90mm ohnisko na co uz teda podla mojho nazoru potrebujes vacsiu miestnost alebo budes fotit z chodby pripadne z vedlajsej miestnosti :-)

Svetelnost: Co sa tyka svetelnosti toto je nebezpecna dvojsecna zbran. Ako je zname deti sa neustale vrtia, krutia pohybuju a teda poviem ti na f1.8 zaostrit priamo na oko dietata to je ako striehnut na posede s puskou a snazit sa skolit na 50m jelena. Teda trafis tak 1 z 5 zaberov. V praxi aj tak vzdy priclonim na 2.8-4, zaprve mam lepsiu kvalitu obrazu a zadruhe hlbka ostrosti je prijatelnejsia takze pravdepodobnost spravneho zaostrenia sa zvysi.

Stabilizacia: je pri tomto type zaberov irelevantna nakolko pohybujuce sa decko treba fotit aspon pri 1/160 a to udrzis pri oboch zmienovanych ohniskach v pohode z ruky.

Zhrnutie: Ak ides po detailnych zaberoch tvare pripadne polpostavy, pripade postavy v sede a mas relativne vacsie miestnosti tak zrejme sigma 60mm by bolo to co hladas. Ak mas mensie miestnosti, chces dobre spracovany a dobre vyzerajuci objektiv s vysokou svetelnostou a stabilizaciou, ktoru mozes pouzit pri inych typoch zaberov tak urcite sel50f18. Starsie kusy zozenies okolo 5000,-kc mozno aj za menej.

Volba je na tebe....
kultus (1295)|11.6.2014 20:22
Diky za zajimavou rozmluvu...vypada to ale, ze nejsem tak kreativni fotograf a na to obcasne foceni netere a jnych lidi/zvirat si necham manualni padesatku a budu trenovat. Mam ji i na macro. Fotim spis jen tak na vyletech a turach a premyslim, ze bych si rozsiril rozsah ohnisk.vzdalenosti. Prvni co jsem nasel a by se mi libilo je SEL18200, je ale dost velky a ikdyz by se mi zamlouval kompletni rozsah v jednom objektivu, ta cena uz je pres caru. Do vyberu se jeste dostal SEL-P18105, sice nema tak velky rozsah, ale pokec v recenzich sliboval lepsi kvalitu. Bohuzel cena taky docela vysoka, opet dost velky a fotky z recenzi co jsem cetl mne zas tak moc nenadchli. Dost aberace a tak vyraznou neostrost v rozich bych u takoveho obj. necekal. Dalsi moznosti je SEL55210, ale musel bych menit obj. na druhou stranu pry opticky neni tak spatny. No a pak uz jen tamron 18-200, je trochu mensi ale opticky nevim jak na tom je. Poradi nekdo, pripadne ma nekdo zkusenosti s nekterym z uvedenych objektivu/nejake dalsi alternativy?
kultus (1295)|25.6.2014 20:07
Tak jsem nakonec koupil SEL55-210mm (ekv. 82.5-315mm) a jsem spokojen. Samozrejme jsem necekal ostrost pevnych skel, ale i tak mi prijde stredova ostrost slusna hlavne na 55mm uz od plne diry! a kresba lepsi nez na setaku, navic lepsi clona. Na delsim ohnisku trochu mekci, ale mirne pricloneni hodne pomuze. Se svetelnyma objektivama se to neda srovnavat, ale na NEX moc alternativ neni a pouzivat redukci nebo davat 25K za objektiv se mi veru nechtelo. Srovnaval jsem ho na par snimcich s canonem SX510 s 30x zoomem (max.prepoct.ohnisko 720mm) a NEX jej smetl uz v jpegu takze delat se s RAWy ani nemelo smysl, coz jsem vzhledem k ani ne polovicni ohn.vzdalenosti necekal vubec. Je videt ze vic Mpx a hlavne kvalitni optika a velky senzor udelaji sve. Za osmicku jsem si krasne prodlouzil dosah a navic se da pouzit i jako nenarocny portretak...
Komo (840)|25.6.2014 20:34
Postni nejake foto v plnom. Tiez som rozmyslal , ze ak by som chcel niekedy dlhe sklo, co by to malo byt. Uz ste to tu riesili. Orem tohto sel 55-210, je tu cenovo dostupny este Tamron 18-200. Zatial som dal prednost Sel 3518. Buduci tyzden snad dorazi.
kultus (1295)|25.6.2014 21:01
praveze jsem to resil jen sam se sebou tady nikdo nepomohl, holt NEX neni tak rozsireny ;) ten tamron mi moc cenovo dostupny neprijde, stoji skoro tolik co SEL18200le od Sony a pri techto sumach uz naka tisicovka dve navic nehraje roli...co hraje roli je velikost a ovladani a zrovna SEL18200le mne vubec nenadchl. Nevadila mi ani tak hmotnost, ale velikost a spatne zoomovani. Neumim si uz ale predstavit tu starou neodlehcenou verzi nebo treba SEL-P18105G to jsou uz na NEXe kravy. 55210 je stejne siroka jako setak akorat asi o tretinu delsi, ale ma prijatelnou hmotnost a supr ovladani. Neco malo bez uprav, z RAWu a s mezikrouzkama dole, zatim jsem nemel moc casu a prilezitosti fotit spis jsem jen cvakal a testoval ostrost a jak se chova...co muze nekomu vadit tak min.ostrici vzdalenost az od 1m, taky to neni zadny suprmakro objektiv, na druhou stranu s mezikrouzkama potesi na 210mm min.ostrici vzdalenost od 0,5m takze nerusim hmyz a vetsi distanc dava zajimavejsi-prirozenejsi perspektivu...


Komo (840)|25.6.2014 21:18
Pozeram to len na tablete, takze mi to moc nepovie. U nas je medzi Tamronom a Sony 18-200 rozdiel 170€, co mi nepride zanedbatelne. Ale pravda, 55210 je podstatne lacnejsi. Co to znamena medzikruzky dole? Ake medzikruzky? Tie Rawy si nejako upravoval?
kultus (1295)|26.6.2014 05:51
Dole jakoze viz. nize. :) No pro mne je to porad dost penez... neupravena je jen fotka psa na 55mm a teplomeru na 210mm. Ostatne jsem upravil, puvodni RAW uz nemam. Je to jen pro predstavu co se z toho da dostat (letadlo)...krome toho zeleneho jsou ty brouky trochu neostre, je to makro hure se ostri kdyz jsou v pohybu nebo neni dostatek svetla...koupil jsem nakonec AF 10+16mm makrokrouzky az bude cas napisu k tomu zase neco do puvodniho vlakna o makru...