Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sigma 16mm 2.8 FISHEYE

Nemexis (1)|24.11.2013 12:07
Zdravím, hledám nějaký fisheye objektiv za rozumnou cenu a všiml jsem si, že na Aukru je inzerce (http://aukro.cz/sigma-16mm-2-8-fisheye-i3716076773.html). Ptám se tedy, zda nemá někdo zkušenosti s tímto objektivem a jestli byste mi ho doporučili nebo ne.
DSLR mám Canon 600D, tak jestli nebude potřeba redukce. Objektiv bych měl pouze na velmi občasné focení, spíše bych se s ním pokoušel točit videa :). Poslední dotaz, zarazil mě takový ten "kolík", jak vyčnívá z objektivu směrem k bajonetu, myslím si správně, že je to výstup do starších fotoaparátů pro AF? Tím pádem by tedy odpadla možnost automatu a musel bych se spolehnout pouze na svoje oko, tedy na MF.
Předem díky za všechny rady :)
si-16-b.jpg
Sakini (1174)|24.11.2013 21:32
Tenhle objektiv bohužel nemáš jak nasadit - není odpovídající adaptér. Minolta SR bajonet má menší flange distance (vzdálenost k rovině senzoru) než Canon EF-S, takže už tak by nedosáhl a případným adaptérem by se vše ještě zhoršilo (není možné zaostřit buď vůbec, nebo každopádně na nekonečno což je u takového objektivu dost zásadní problém). Jinak je to solidní kousek skla, jen s tímhle bajonetem dnes použitelný nejvíc pro NEXy a jiné bezzrcadlovky (redukce pro E-mount existují), a samozřejmě manuálně.

Nejlevnější možností jsou dnes manuální Samyangy, což jsou solidní objektivy. Canony jsou drahé, a staré kousky použitelné přes adaptér jsou velice vzácné (většinou raritní drahé unikáty).