Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Výběr rodiného kompaktu

Neregistrovaný (0)|16.12.2013 14:30
Tazatel: Lukáš Rulec

Znění dotazu: Dobrý den,
chtěl bych poprosit o rady při výběru kompaktu převážně určeného pro rodinou fotografii + příroda. Z finančních důvodů jsem si zvolil hranici cca 2000,-. Postupně jsem se dobral dvou přístrojů a to: Fujifilm FinePix JZ100 a Olympus VR-360. Dle parametrů vyhrává Olympus, ale narazil jsem na spoustu negativních reakcí. Prosím tedy o radu s výběrem a případně typy na jiné přístroje.

Fotovýbava, které se dotaz týká: Fujifilm FinePix JZ100 x Olympus VR-360
Komo (840)|16.12.2013 16:01
Urcite by ti rad niekto poradil, ale o tuto kategoriu fotoaparatov sa tu asi nikto nezaujima. Zrejme to foti ako bezny mobil.
Pavel Matějka (394)|16.12.2013 16:05
Dnes už někdy i hůř. Výrobci se předhánějí, čím víc megapixelů nacpou na snímací čip a kdo k tomu dá levnější a horší objektiv. Nejlevnější rozumně použitelný kompakt stojí 5990 Kč. Pokud chceš něco kolem dvou tisíc, ber Canon, ten má aspoň jakž takž rozumné zpracování obrazu, takže se na fotky z dobrého světla dá koukat.
Begy_cz (537)|16.12.2013 16:07
[QUOTE=Komo;28457]Zrejme to foti ako bezny mobil. [/QUOTE]
myslím že výstižné, proto také tato kategorie "foťáků" silně vymírá. Mám postarší HTC Desire a upřímě... pokud nepoužiju "blesky" nepozná proti manželčinýmu kompaktu nikdo rozdíl.
Mimojiné ten kompakt už leží přes rok v šuplíku a neštěkne už po něm ani pes
Neregistrovaný (0)|16.12.2013 18:14
[QUOTE=Pavel Matějka;28458]Dnes už někdy i hůř. Výrobci se předhánějí, čím víc megapixelů nacpou na snímací čip a kdo k tomu dá levnější a horší objektiv. Nejlevnější rozumně použitelný kompakt stojí 5990 Kč. Pokud chceš něco kolem dvou tisíc, ber Canon, ten má aspoň jakž takž rozumné zpracování obrazu, takže se na fotky z dobrého světla dá koukat.[/QUOTE]

Díky Pavlu Matějkovi za užitečnou odpověď.
Ostatním taky dík, ale na telefonování používám "hloupý" telefon, kteý má 1 Mpx a abych si jen kvůli focení čerstvě narozené dcery kupoval telefon, ve kterém mi vydrží baterie nějaké dva dny a bude mě stát s obdobnou kvalitou víc peněz, než "foťák o který se tady nikdo nezajímá", mám ještě naštěstí dost rozumu. Šlo mi o posouzení dvou šlupek, digitálům holt moc nerozumím a už vůbec nevím, co mám čekat od různých výrobců - prostě se jen rychle snažím vydřít z minima maximum. Až budu mít dostatek přebytečných financí, znovu se tu zeptám a doufám, že dostanu víc konstruktivních odpovědí. Samozřejmě chápu, že z foťáku za dva litry nedostanu snímky jako třeba z mého bývalého Fotoaparátu (Praktica MTL5B), kdy si člověk rozmýšlel každý snímek.

Lukáš Rulec
Komo (840)|16.12.2013 18:38
[QUOTE=Neregistrovaný;28460]Díky Pavlu Matějkovi za užitečnou odpověď.
Ostatním taky dík, ale na telefonování používám "hloupý" telefon, kteý má 1 Mpx a abych si jen kvůli focení čerstvě narozené dcery kupoval telefon, ve kterém mi vydrží baterie nějaké dva dny a bude mě stát s obdobnou kvalitou víc peněz, než "foťák o který se tady nikdo nezajímá", mám ještě naštěstí dost rozumu. Šlo mi o posouzení dvou šlupek, digitálům holt moc nerozumím a už vůbec nevím, co mám čekat od různých výrobců - prostě se jen rychle snažím vydřít z minima maximum. Až budu mít dostatek přebytečných financí, znovu se tu zeptám a doufám, že dostanu víc konstruktivních odpovědí. Samozřejmě chápu, že z foťáku za dva litry nedostanu snímky jako třeba z mého bývalého Fotoaparátu (Praktica MTL5B), kdy si člověk rozmýšlel každý snímek.

Tak pardon. Nechcel som mudrovat. Ja som si fakt myslel, ze nikto konstruktivne neodpovie a snazil som sa to nejako vysvetlit. Podla tvojho dotazu som si myslel, ze si uplny zaciatocnik. Mylil som sa. Druhy raz budem radsej ticho.
Pavel Matějka (394)|16.12.2013 18:42
Na levném automatickém kompaktu nastavíš jen zoom, obvykle jde (předem) vybrat způsob ostření, jdou zvolit scénické režimy, které foťák trochu přizpůsobí pro co nejlepší vyfocení nastavené scény. Od Prakticy MTL5B (mám ji v šuplíku) se to hodně liší. Nezapomeň, že přizoomováním klesá světelnost objektivu, při horším světle foť na nejkratší ohnisko. Tyhle hračky dávají přijatelný obraz na ISO 100 a 200, jak už musí na 400, tak je z toho šumový generátor. Jako clona při větším jasu scény je použitý šedý filtr, expozice se (automaticky) dolaďuje nastavením času, hloubka ostrosti je vždycky velká.
Juraj_K (17)|16.12.2013 19:14
Dobrý večer, a máte ještě ten Praktica MTL5B? Co takhle tam dát Fujicolor PRO400H a získat nádherné fotky za to minimum o kterém uvažujete? U mě tato změna vyvolala nadšení... i když mám i CSC. JK
Milan Šurkala (3381)|16.12.2013 20:31
V této cenové kategorii je to fakt jen o tom koupit příšerný fotoaparát místo naprosto příšerného. Olympus mívá alespoň slušnou automatiku. Canon tu měl dobré přístroje, ale jejich prodej už bohužel skončil. Tady v této kategorii se opravdu nedá radit.
Rellik (1136)|16.12.2013 21:02
Já nedávno koupil manželce takový levný výcvakový fotoaparát benq C1450 z aukra za 800,- (ovšem nový) pro takové cvaky děcek ve škole pro umístění na školní stránky. Při dobrém světle nebo i u blesku (pokud to není z velké dálky) fotí celkem slušně. I když s některými mobily se to fakt opravdu nedá srovnat.

Fotku synka jsem si nechal udělat i na papír a kdybych nevěděl, že je to z mobilu, tak na formátu 10x15cm by někdo řekl, že jsem to cvakl zrcadlovkou. Na papíře, kvalita víceméně stejná. Pro tento formát totiž stačí cca 3Mpx, ale výrobci produkují čipy s XXMpx ve stylu "Čím víc pruhů, tím víc adidas". Kdyby se zastavili u kompaktů někde u 6-8Mpx a šli cestou vylepšení obrazu udělají líp. Teď zvětšují počet MPx na úkor kvality... Viz článek https://www.digimanie.cz/recenze-stary-vs-novy-aneb-megapixely-k-nicemu/4123
Takže asi tak no. Za ty 2000,- je úplně jedno co nakonec koupíš... Všechno bude nějak fotit...