Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Automatické sekvence a BULB režim u kompaktů

japeter (2)|13.1.2014 19:43
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je obvyklé, že ačkoliv fotoaparát umí automaticky fotit sekvence fotografií v rychlém sledu několika snímků za vteřinu, tak nedokáže snímkovat s rozestupy například v řádech minut (pro dokumentaci velmi pomalých dějů). Ze softwarového hlediska toto přece nemůže být problém.

Stejně tak mi není jasné, proč BULB režim potřebuje po celou dobu expozice držet spoušť. Přece automatické časování v řádech minut nemůže být tak problematické.

Na tyto "filozofické" otázky jsem narazil při procházení specifikací a návodů k použití různých profi kompaktů (nejpodrobněji asi Olympus XZ2).

Jedná se tedy opravdu o neochotu ze strany výrobců, nebo mi uniká nějaký významný princip, který by uvedené nedostatky vysvětlil?


Děkuji za případné odpovědi.
Begy_cz (537)|13.1.2014 19:59
a) na "časosběr" se používají programovatelné dálkové spouště
b) zřejmě si pletete BULB a dlouhá expozice. Bulb se obvykle spouští opět dálkovou spouští a slouží k výběru intervalu. Teba u focení ohňostroje, kdy si můžu vybrat jaké sekvence se mají zaznamenat
Rellik (1136)|13.1.2014 20:09
Jj u časosběrných snímání se používají speciální programovatelné dálkové spouště - pokud by to bylo přímo ve fotoaparátu, nebyl by další zisk prodejem tohoto příslušenství. Na druhou stranu najdou se i přístroje touto funkcí vybavené. Dají se najít i fotoaparáty i s touto funkcí ale jsou nejspíš z těch dražších přístrojů. Například já tuto funkci na své D7100 mám. Nicméně i tak mám tuto externí spoušť jako příslušenství. Je jednodušší na naprogramování a navíc ji můžu použít i pro zmíněný BULB režim, jelikož má aretaci tlačítka - nemusím ho pak držet. A to už se dostáváme k druhé věci a to BULB režimu. Je to vlastně režim, kdy si sám fotograf rozhodne o délce expozice - jak dlouho drží spoušť, tak dlouho to snímá. Automatické načasování by asi nebylo složité udělat, ale to už by nebyl ten pravý BULB režim. Od toho je právě to držení spouště, respektive zaaretování nějakého externího ovladače ;)
Begy_cz (537)|13.1.2014 20:14
možná bych ještě podotkl že BULB se snad zásadně spouští s aparátem na stativu - tedy abych zamezil vibracím. Mačkat tlačítko spouště na aparátu který je na stativu je blbost a kontraproduktivní počin.


PS: na D5000 je časosběr také
kultus (1295)|15.1.2014 12:59
kdyz jsem mel prvni den svuj NEX tak jsem zkousel prave bulb a rozciloval se, proc musim celou dobu drzet tlacitko, proc nestaci proste expozici spustit a pak dalsim stlacenim zastavit. Trochu naivne ze... :D Ono je logicke i na stativu mit (kdyz je to mozne) alespon 2s samospoust nejen pro ten bulb rezim nebo ovladat pres dalkac, aby nedoslo k rozmazani pri ukonceni rezimu. Na SGS4 mam infra a proto jsem si dodatecny ovladac nekupoval ikdyz stoji jen asi $2, telefon mam porad v kapse a na dva kliky mam bulb rezim pohodlne pod kontrolou bez moznosti rozmazani. Nechlubim se, pisu to jen proto, ze je to konecne po dlouhe dobe "nova" funkce, kterou opravdu na rozdil od ctyrjadra a 3GB pameti a pod. vyuziji... ;)

co se tyce casosberu-timelapse na NEX je placeny program. >:-/ , ktery umi prave nastavit delku a frekvenci porizovani snimku...tohle ale opravdu mohlo byt free. Jak ale nekdo psal na necem se vydelavat musi...