Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Takový testík objektivů sigma - starý versus nový

Rellik (1136)|21.4.2014 13:44
Kdyby se někdo rozhodoval nad koupí nového drahého objektivu nebo staršího levnějšího, může kouknout na můj včerejší testík...
Bylo to celkem překvapení...
http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA
Sakini (1174)|21.4.2014 19:43
Není to zase tolik překvapující, na základním "receptu" na objektivy se v nižších cenových třídách zase tolik nezměnilo, a 17-70 se minimálně odlišuje od své první nejstarší verze. Rozdíl je v té modernější technologii okolo, ale staré objektivy mají často co říct.
Dan7 (411)|21.4.2014 22:20
Asi hlavně "příplatek" za široké ohnisko a lepší světelnost. To bych na tom starším hodně postrádal. Taky asi nebude mít ten starší stabilizaci.
Rellik (1136)|22.4.2014 18:10
[QUOTE=Dan7;30325]Asi hlavně "příplatek" za široké ohnisko a lepší světelnost. To bych na tom starším hodně postrádal. Taky asi nebude mít ten starší stabilizaci.[/QUOTE]

Široké ohnisko budiž, záleží ovšem kolikrát ho kdo bude využívat. U sebe jsem vypozoroval, že nejvíc fotek mám v průměru někde kolem 25mm - tady to pro mě teda výhoda moc není :) Světelnost je sice taky fajn, ale na plnou díru mi přijde snímek trochu neostrý - cloním od F4 nahoru (krom tmavších míst, kde je ta světelnost opravdu výhodou i na úkor horší kvality). Stabilizaci nepoužívám a v drtivé většině fotek co dělám je naprosto zbytečná. Kdybych tyto vlastnosti toho nového objektivu věděl, před jeho koupí, asi bych ho nekoupil a vystačil si s tím "staříkem".

EDIT: Teď jsem si všiml, že u makro snímku té starší sigmy nebylo použito makro režimu objektivu, ale bylo pouze foceno na nejdelší ohnisko. Jak bude zase svítit slunko vyfotím nový snímek...
Dan7 (411)|22.4.2014 21:22
No jo, já zase fotím hodně na široká ohniska. Zkoušel si i rozdíl do slunka? To taky fotím dost často a docela mě odolnost objektivu proti odleskům zajímá. Spíš pro zajímavost, protože u jako základní zoom mám Nikon 16-85mm. Sigma ho určitě nahrazovat nebude.
Rellik (1136)|23.4.2014 13:44
Přidal jsem tam foto se sluncem v záběru. Co se týká odlesku tak je na tom ta nová sigma horší. Co se týká zpracování světelného zdroje je to zase naopak... U nové sigmy je podání slunka o něco lepší díky jinak koncipované cloně. U starší sigmy dochází k paprskování (což se někomu může líbit :) ).
Dan7 (411)|23.4.2014 18:51
To teda koukám. Čekal bych, že novější by měl být do slunka lepší. Paprskování se může líbit i na noční fotky.
Rellik (1136)|28.4.2014 17:40
Tak mi dneska napsal jeden kolega fotograf, že po shlédnutí mého článku zkusil nasadit 20 let starý objektiv 28-105 ze starého nikonu F-801s a byl velmi překvapen. Výsledky různých fotek (krajina, portrét..) oproti objektivu nikkor 18-70 byly v kvalitě minimálně o třídu výš. Zhodnotil to tím, že ten objektiv už na foťáku zůstane...
Jinak nově jsem vyměnil fotku ze starší sigmy v testu "Makro", předtím nebyl využit tento režim a bylo foceno pouze na nejbližší přiblížení. Zjistil jsem to až po sepsaní článku... Teď je vidět i rozdíl pro makro - zvětšení u toho staršího je o něco větší...
Rellik (1136)|8.5.2014 13:00
Tak jsem přidal další bazarovou sigmu do testu. Zkusil sem fotit stejné fotky jako minule, ale rozdíly tam jsou. Navíc bylo i jinak "světelno", takže mají trochu jiný odstín. Nicméně co jsem zkoušel fotit v místnosti, tak tato sigma má asi nějaké jiné reflexní vrstvy, protože trochu posunuje (přibarvuje) barvy. Jinak až na makro a protisvětlo jsou opět výsledky velmi vyrovnané...
SULAKOVSKY (21)|8.5.2014 17:45
Ahoj zajímaví test :thumb