Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Sony CyberShot DSC-RX10

xxivan (3)|25.4.2014 11:08
Dobrý den
Rád bych se Vás zeptal, jestli budete dělat recenzi na Sony CyberShot DSC-RX10. Uz se nějakou dobu prodává a tady jsem recenzi ještě nenašel. Díky I.
Milan Šurkala (3381)|25.4.2014 11:43
Na tohle se nedá odpovědět. Člověk nikdy neví, kdy a zda vůbec fotoaparát dorazí, zda se náhodou nebude čekat na náhradní kus v případě, že bude např. vadný nebo z nějakého jiného důvodu neotestovatelný (předprodukční firmware,...). Takže jako vždycky... je to v plánu, ale zaručit se to ani v nejmenším nedá.
Pavel Matějka (394)|25.4.2014 12:46
RX10 recenzovali na fotoaparat.cz, http://www.fotoaparat.cz/article/11357/1

Dost mě zklamalo, co tam pan Omes píše o ergonomii.
rousini (738)|25.4.2014 21:44
[QUOTE=Milan Šurkala;30351]Na tohle se nedá odpovědět. Člověk nikdy neví, kdy a zda vůbec fotoaparát dorazí, zda se náhodou nebude čekat na náhradní kus v případě, že bude např. vadný nebo z nějakého jiného důvodu neotestovatelný (předprodukční firmware,...). Takže jako vždycky... je to v plánu, ale zaručit se to ani v nejmenším nedá.[/QUOTE]

Na to povím svoje oblíbené - jestli jo, tak sežeru řetěz. A protože to nejde uskutečnit, tak bych to klidně rád vykompenzoval rundou pro pár příjemných lidí z fóra na nějakém setkání. Ale bohužel si uvědomuju, že je to asi stejně tak pravděpodobné...
xxivan (3)|26.4.2014 00:16
díky za Vaši rychlou odpověd. Tak ted budu doufat, že Vám RX10 dorazí.
xxivan (3)|26.4.2014 00:23
Tutu recenzi http://www.fotoaparat.cz/article/11357/1 jsem četl a je tam bohužel spousty nepřesností. Píše tam "Clonový kroužek je plynulý, bez zarážek, takže si clonu můžete v poslední chvíli „posunout“ " - což není pravda. Dole se přepína aretace, takže už není plynulý. Dále "výrobce (dle mého názoru naprosto zbytečně) zvolil místo ručního zoomu zoom motorový, který je poněkud pomalý" - opět není pravda. Viděl jsem video, kde ovládali zoom i rucne.A pochybuji ze v USA maji odlišný model zoomu.
joeh (3352)|24.7.2014 16:43
- xxivan máš pravdu, clona je plynule ovládaná krúžkom objektívu /vhodné pre video/ ale i krokovo 2,8 - 3,2 - 3,5 - 4 atd. po clonu 16. V prípade krokového ovládania je to jednoznačné, včetne mechanického zvuku ako na zrkadlovke.
Zoom sa dá ovládať páčkou pri spúšti, ale i klasicky - krúžkom na objektíve.
joeh (3352)|31.7.2014 21:40
Jeden postreh k blesku - prístroj odpáli blesk okamžite po stlačení spúšte, bez oneskorenia /prodleva/, tak ako u zrkadlovky. Paralelne s Canonom 7D som používal pár kompaktov i EVF, no každý nejakú prodlevu odpálenia blesku mal, takže táto vlastnosť prístroja veľmi potešila.
joeh (3352)|2.8.2014 11:47
ukážka ISO 6400 z RX10. TIFF má veľký objem, tak len JPG. /fotka je optimalizovaná na tlač 18*13/
DSC01084.jpg
joeh (3352)|4.8.2014 23:05
ukážka využitia funkci peaking + lupa+ autofokus s jemným manuálnym doostrením. Tá panenka je v skutočnosti dosť malá.
DSC01120.jpg
joeh (3352)|5.8.2014 13:28
- ukážka hlbky ostrosti na 70mm 2,8 + interný ND
hlbka ostrosti.jpg
Milan Šurkala (3381)|5.8.2014 13:52
No, pěkné to je :) Jsem zvědav, až se mi dostane do rukou...
joeh (3352)|6.8.2014 17:04
- ukážka kresby objektívu na "plnou díru" ohnisko 26mm
canonik.jpg
crashpc (541)|6.8.2014 19:05
Pěkná fotka, a jsem rád, že takové postuješ, ale jestli chceš odkazovat na čistě technické vlastnosti stroje, bylo by potřeba je postovat v plné velikosti. Aj s f/1.4 sklem můžu poslat ostrou, kontrastní a barevnou fotku, ale teprve při plné velikosti je vidět, jak mizerné to je. Jinak samozřejmě posílej dál, moc se mi to líbí. Pokud chceš ale dál pokračovat v technickém směru, prosil bych jak říkám plnou velikost, ať to má nějaký opravdu technický smysl. Pokud ne, nevadí, rád se kouknu na další Tvé fotky...
joeh (3352)|6.8.2014 19:20
- jasne, plnka nie je problém, teda ak to server predýcha. Skusim gulometík v 20Mpx
joeh (3352)|6.8.2014 19:46
crashpc - 3 pokusy a neprešlo to. Fotka má 11 MB, pri pokuse o upload mi to načítalo po 100 percent a dál nic ???
joeh (3352)|6.8.2014 19:53
- hodil som fotku na uložisko
http://www.ulozisko.sk/690514/DSC00965.jpg
crashpc (541)|6.8.2014 21:08
Jsem spokojený, díky! No, je to dobré. Dost dobré. Kdyby Sony nebylo tak drahé, neplýtval bych ještě lepšími slovy, ale za tu cenu to takové skoro musí být. Každopádně to vypadá že současné 1" snímače na dobrém skle toho zvládnou opravdu dost. Jen jsem si tak postesknul, kdyby Sony rvalo tento snímač do telefonů :-)
Milan Šurkala (3381)|6.8.2014 21:12
[QUOTE=crashpc;32519]Jsem spokojený, díky! No, je to dobré. Dost dobré. Kdyby Sony nebylo tak drahé, neplýtval bych ještě lepšími slovy, ale za tu cenu to takové skoro musí být. Každopádně to vypadá že současné 1" snímače na dobrém skle toho zvládnou opravdu dost. Jen jsem si tak postesknul, kdyby Sony rvalo tento snímač do telefonů :-)[/QUOTE]

Když si vezmu, jak velký fotoaparát má 808 PureView s 1/1,2" senzorem, tak ani nevím, zda bych to chtěl :-D Ale jo, byla by to paráda, sice tlustá a těžká, ale paráda :-)
joeh (3352)|6.8.2014 21:49
- ešte tá kvetinka - 20Mpx, plná díra, 70mm. Osobne si cením vzhľad bokehu
http://www.ulozisko.sk/690541/DSC01135.jpg
crashpc (541)|6.8.2014 22:46
Milan: Dnes by asi do té samé krabičky s jinak optimalizovanou optikou zvládli dát 1" snímač. Přecejen původní 808 už je starší stroj. Navíc bohužel krmený 500MHz jednojádrem na staré architektuře(dnes to dělají také tenší). Ty novější stroje od Nokie už maj bohužel snímač menší. Nene, 1" by byl super, k tomu nějakou 3500 nebo 4000mAh baterku, a byl bych v sedmém nebi! Vystřelovák nepotřebuji, nůž mám zvlášť... :-D

joeh: Dobré. Začínám mít nějakou averzi na processing fotoaparátů. Nevím co to je, čím to je, ale v PC se to vždy povede udělat ostřejší s menším množstvím šumu. U Sony se to ještě dá chápat, u Canon G1X II s ještě větším snímačem. Už mi to přijde jako velmi špatné. Asi příliš velké nároky. ZaplaťBůh to fotí RAW, takže pořád dobré :-) Očividně jsi spokojený, a dokonce s tím fotíš. To musím pochválit. :-)
joeh (3352)|6.8.2014 23:27
Pred zakúpením Sony RX10 som riešil dilemu, akým prístrojom nahradiť dve zariadenia - foťák Canon 7D a kameru Canon HF G10. Oba prístroje podávali vo svojom obore výborné výsledky, takže nároky na jeden foto/video prístroj boli vysoké. Ono sa to nezdá, ale máloktorý foťák i v dnešnej dobe dokáže nahradiť videokameru. RX10 patrí medzi prvé hybridy, kde hardwér dokáže v režime videa odčítavať informácie z celého čipu, bez vynechávania riadkov/pixelov.
V odkaze je krátky videoklip, na základe ktorého som začal zbierať všetky dostupné informácie o RX10 až ku konečnému rozhodnutiu - kúpe.

kultus (1295)|7.8.2014 09:37
presne tohle mne zajima, mas/mel si canon 7D coz je dobrej stroj co jsem cetl, ma 18Mpx APS-C DX. Jak si RX-10 stoji ve srovnani s touhle zrcadlovkou kdyz srovnas detail, "cistotu" fotek bez sumu jak na zakladni ISO, tak pri horsich podminkach (ISO1600-ISO3200), dynamicky rozsah a pod. Objektiv si zda se vede dobre. Jak to tady tak ctu vazne mne zacinaji zajimat tyhle all-in-one zarizeni s 1" snimacem a kvalitnim vystupem (RX10 nebo TZ1000). Mam ted sony NEX s 16Mpx APS-C a co se tyce kvality snimace pres den i v noci nemuzu rict ani popel, proto bych nechtel z tehle kvality moc obetovat, hlavne v horsich podminkach...na druhou stranu nakonec jsem z tech linych menit objektivy takze uvazuji uvazuji...navic se mi krome univerzality libi i lepsi ergonomie
joeh (3352)|7.8.2014 17:52
Canon 7D vs. Sony RX10 - 7Déčko je v predaji 5 rokov, ale je to tak vydarená mašina, že rozhodne nesklame ani dnes. 5 rokov je vo vývoji snímačov celkom dosť. Sony je technologický líder a v poslednej dobe vypúšťa na trh jeden klenot za druhým napr. RX1, RX10, R100, A7, A7R, A7S atd. Canona som už predal, takže priame porovnanie so Soňákom už nejde spraviť, každopádne sa pokúsim stručne zhrnúť - ohodnotiť kvalitu výstupu z oboch prístrojov :

fotorežim : za finálny výstup pokladám fotografiu z tlačiarne /tiskárny/ z rozlíšením 300 DPI, rozmer A4, prípadne 18*13
- ISO 100 - 1600 nedá sa určiť víťaz, z oboch prístrojov lezú krásne fotky
- ISO 3200 - RX10 viac patlá v JPG, 7D má o chlp detailnejšiu kresbu ale viac farebného šumu. Fotením do RAW sa dá tomu predísť a fotka A4 bude znova krásna.
- ISO 6400 - radšej nepoužívať

- DR - tu je fakt poznať nový, vydarený snímač RX10 - má troška navrch
- Kresba - no to je kapitola sama o sebe. U Sonyho je to jednoduché - pevne zabudovaný objektív 24-200mm s konštatnou základnou clonou 2.8 je vysokokvalitné sklo, schopné ostrej kresby v celom rozsahu.
U Canonu je to zložitejšie - cenovo prístupný 18-135 je zabiják kvalitného tela. Ten som pár dní odskúšal a šiel z baráku. Minimum je sklo 15-85mm f 3.5-5.6 IS USM což na 7D s cropom je 24-136mm.
V podstate to znamená - minimálna investícia 1600 EUR a nemám kameru.

videorežim - v tomto režime je bez akýchkoľvek pochybností víťaz Sony RX10. Canon 7D je všeobecne uznávaný prístroj na video ale - fulHD video max. 30 fps je v podstate len dobré HD. /720p/
Autofocus funguje samozrejme cez živý náhľad - je pomalý a nespoľahlivý. Objektívy vybavené stabilizátorom sice čosi zastabilizujú, no je to bída. Zrkadlom sa dá spraviť i pekné video, chce to ale statív a vyriešiť zaostrovanie podľa individuálnych možností. Lepším riešením je k základu 1600 EUR prihodiť ešte 1000 EUR na kameru napr. Canon HF G25/30 - tu stratíme hrátky s HO. /snímač má 1/3 palca/
kultus (1295)|7.8.2014 19:13
Tak 16Mpx sensor z NEXe se da rict byl pouzit v nikonech D5100 nebo D7000, nevim jak bude ve srovnani s canonem. Obecne ma v nizsi a stredni tride nikon senzory lepsi vetsinu bere od sony tak nevim jak by vypadalo prime srovnani s canonem. Zrejme tady ale vic znamena i pouzity objektiv. Nevim kolik mas nafoceno a s cim, ale dokaze ten objektiv nakrmit tech 20Mpx? Jpeg uz nefotim, fotky co stoji za to si udelam v RAWu, takze jpeg enginw je pro mne druhorady... Jak dopadl ve srovnani se zrcadlovkou rychlost AF ve fotce? Stiha preostrovat na priblizujici se predmety? NEX moc nestiha ani v modu AF-C, je mi jasne ze na moderni zrcadlovky asi mit asi nebude...ve videu predpokladam ze stiha i zoomovat bez rozostreni, jinak by se nedalo mluvit o nahrade videokamery...
crashpc (541)|7.8.2014 19:15
Souhlasím, že sklo je tady rozhodující. Jakmile na zrcadlo nenasadíš i lepší sklo, nedopadne to nikterak lépe. Pokud bys měl mít zrcadlovku s jedním sklem, které nechceš měnit, a má mít větší rozsah, tak to nemá proč dopadnout lépe. Také snímač a sklo není to jediné, co dělá fotku, a co Ti umožní ji vyfotit. Pro někoho je nutné, aby to bylo kapesní, pro někoho je nutné, aby to rychle ostřilo, a někdo nechce měnit objektivy. Proto máme ke koupi tolik možností.
Když na ten fotoaparát nasadíš sklo lepší, výsledek bude viditelně lepší. No, ale to za ty peníze přece musí... :-)

Letmé přímé srovnání nabídne testovací scéna DPReview ZDE. Dole jsem vybral RX10 a stroj s Canoním 18Mpx snímačem. Je potřeba si uvědomit, že je to focené na dost ostrém, přiměřeně zacloněném pevném 50mm skle. Jakmile se tam nasadí nějaký větší zoom jako 18-135, čekal bych naprosto to samé, co produkuje Sony.

V šumu má Canon také náskok, ale netvrdil bych, že je to více jak jednu stopu, kterou při nasazení nesvětelného zoomu okamžitě ztratí, takže výsledek má zase důvod být stejný.

Zbyde rychlejší ostření a horší video - vesměs bych řekl při porovnání s EOS 100D (18Mpx) naprosto rovnocenný soupeř s jiným setem vlastností. Pokud bych tam nenasazoval lepší skla, umím si představit, jak radši vybírám Sony. Vážně! :-)
prandur (44)|7.8.2014 19:24
Mě se ta RX10 také hodně líbí, pořád tak trochu váhám mezi FZ1000 / RX10 / nějakou slušnější zrcadlovkou s telezoomem (například ten tamron 16-300).
Ale jelikož už jsem byl upozorněn, že zrcadlovka s univerzálním objektivem není zrovna terno (navíc to v kompletu vyjde dráž, je to těžší atd.) a neustálá výměna objektivů na cestách by mě spíše vadíla, tak se asi opět přikloním k nějakému ultrazoomu...
Na RX10 se mi líbí například konstantní světelnost, ten horní stavový display po vzoru vyšších tříd zrcadlovek (nevím ale na kolik je užitečný) a nějaká zvýšená odolnost proti vlhkosti a prachu se může také na cestách hodit.
Panasonic má zase obrovský plus (alespoň pro mě, někoho to trápit nemusí) ve dvojnásobném zoomu oproti Sony, lepším hledáčku a samozřejmě také do budoucna 4K videa (i když především fotím, občas také něco málo natočím).
Co se týče kvality obrazu, je to podle všeho dost vyrovnané, někde vychází lépe FZ1000, někde RX10... těžko říct no.
Každopádně celkově u mě zatím vyhrává Panasonic především díky podstatně vyššímu zoomu. Občas fotím i ptáky a další zvěř a tam je ten zoom neocenitelný, s 8x zoomem u RX10 by to asi moc dobře nešlo :/
kultus (1295)|7.8.2014 20:39
hmm dik za link ale zrovna v te naaranzovane scene se mi zdaji fotky z RX10 dosti mlecne a mene kontrastni a ostre uz na zakladni ISO nez ze sony 5T, ktery ma stejny snimac jako moje 5R nebo canon, ikdyz se mi ukazkove fotky libi i v plne velikosti... Co se tyce vykonu na vyssi ISO je to jak pises cca 1EV ztrata oproti NEX 5T. Na druhou stranu objektiv ma clonu porad f2.8 kde setak 18-55mm zacina na f3,5 a financne dostupne zoomy zacinaji na f4,5. Drazsi kousky co maji f2.8 jsou uz v setu s telem mnohem drazsi...kurna to je ale broucek.
joeh (3352)|7.8.2014 21:02
odpovede pre kultus :
- kolik mám nafoceno - počet cvakov absolútne netuším, fotím cez 40 rokov, ale z toho 2/3 na negatív. Spočiatku svitkový film, potom kinofilm, pár rokov i diák. Prvé roky boli na počet cvakov veľmi slabé, pretože každý záber musel byť premyslený. Na svitok 12 záberov, na kinofilm 36. Nepochádzam zo zámožnej rodiny, takže v mladosti som si každý kinofilm veľmi vážil. Dnes sa fotí inak - fotograf je schopný spraviť 1000-2000 cvakov za jednu akciu, to je nedobrý stav.
- dokáže objektív nakrmit 20 Mpx - labolatorne neviem, subjektívne ano
- jak dopadl AF - Canon 7D má s objektívom USM najrýchlejší ostriaci modul z celej plejády prístrojov, ktoré som vlastnil. Tu je rx10 pomalšia okrem lowlightu, kde si canon pomáhal zábleskami rx10 prisvieti a okamžite zaostrí
- stíha RX10 zaostrovat na približujúce sa predmety - zatial nemám otestované do takej hlbky aby som sa mohol zodpovedne vyjadriť, ale aj na to príde
- stíha RX10 zoomovat bez rozostrení - áno, bez problémov
joeh (3352)|7.8.2014 23:40
prandur - rozhodovanie medzi Sony RX10 vs. Panasonic FZ1000 je v podstate jednoduchá záležitosť. Sony je určený pre fajnšmekrov jak prevedením, tak ovládaním. Panasonic je typický digitál u ktorého sa musí pri nastavení základných parametrov v jednom kuse kukat na display, za ostrého svetla do hľadáčku. Sony na to ide efektívnejšie - ovládanie clony krúžkom na objektíve, to je naprostá fajnovosť. Stavový display z tekutých kryštálov vyznačujúci sa vynikajúcou čitatelnosťou za silného svetla, priamo vyhradené hardwérové točítko korekcie expozície. V reálnom nasadení to znamená - kontrola nastavenia a prestavenia prístroja je otázkou okamihu, kdežto u FZ1000 je nutné sledovať display a čarovat prstíkma ako u kompaktu. Nie, nechcem povedať, že FZ1000 je špatný prístroj, akurát je zameraný na inú skupinu fotografov. Výrobcovia prístrojov zvolili diametrálne odlišnú filozofiu.
prandur (44)|8.8.2014 09:04
Jak říkám, mě se RX10 hodně líbí, problém ale vidím jednoduše v tom zoomu, jelikož ho dost často používám. Mít ho alespoň podobný jako má FZ1000, tak bych se možná přikláněl také k Sony... škoda, že se jim nepodařilo tam dát aspoň o něco větší se stejnou světelností.
Pavel Matějka (394)|8.8.2014 09:18
Já si porovnal fotky a zarazilo mě, že Panasonic dokázal něco udělat s odbarvováním JPEGu na vysokých ISO. Takže u RX10 naprostý výblitek v ISO 12800 je z FZ1000 na pohlednicový formát (nebo na Facebook) pořád ještě použitelný.
crashpc (541)|8.8.2014 09:51
Zvýšení saturace asi půjde nastavit ve fotoaparátu... Ale je jasné, že když to fotoaparát dělá vhodně sám, je to o kousek lepší. V tomhle Panasonic hardwarově nijak lepší není. Jen to zmákli asi lépe naprogramovat - po zkušenostech se Sony, které tu už nějakou dobu je, a je prostě starší...
kultus (1295)|8.8.2014 10:01
[QUOTE=joeh;32552]prandur - rozhodovanie medzi Sony RX10 vs. Panasonic FZ1000 je v podstate jednoduchá záležitosť. Sony je určený pre fajnšmekrov jak prevedením, tak ovládaním. Panasonic je typický digitál u ktorého sa musí pri nastavení základných parametrov v jednom kuse kukat na display, za ostrého svetla do hľadáčku. Sony na to ide efektívnejšie - ovládanie clony krúžkom na objektíve, to je naprostá fajnovosť. Stavový display z tekutých kryštálov vyznačujúci sa vynikajúcou čitatelnosťou za silného svetla, priamo vyhradené hardwérové točítko korekcie expozície. V reálnom nasadení to znamená - kontrola nastavenia a prestavenia prístroja je otázkou okamihu, kdežto u FZ1000 je nutné sledovať display a čarovat prstíkma ako u kompaktu. Nie, nechcem povedať, že FZ1000 je špatný prístroj, akurát je zameraný na inú skupinu fotografov. Výrobcovia prístrojov zvolili diametrálne odlišnú filozofiu.[/QUOTE]

jak pises, bude to jako vzdy o osobnych preferencich. Kdo je zvyklej na ovladani z kompaktu, tak mu stavovy displej chybet nebude. To ovladani clony zamrzi, ale ze specifikace mam pocit, ze spoustu veci ma alespon papirove lepe dotazeny prave panasonic. At uz to je kratsi nebo delsi expozice, vykonnejsi blesk, dratovou dalkovou spoust (urcite se bude dat stejne jako sony ovladat i pres wifi), delsi ohn.rozsah ikdyz tedy na ukor clony, tady to bude hlavne o tom kdo jak foti a co potrebuje. Ma vic funkcnich tlacitek, papirove lepsi hledacek, plne otocny displej. Sony bude mit urcite sve vychytavky jako DRO, kvalitni HDR, snad i pomoc pri manualnim ostreni jako u ILCE (tohle bych rad od nekoho potvrdit;) ), ovladani clony krouzkem, ND filtr!, zakladni vodeodolnost, nastavitelne tlacitka smeroveho ovladace, lepsi baterii...atd. Ackoliv dpreview psalo, ze ma ostrejsi kresby RX10, celoplosne hlavne na sirokem konci mi prijde lepsi panasonic, kde u RX10 ostrosti ustreluji kraje a rohy fotek. Nevim no podle mne jsou to rovnocenny souperi a nejen proto, ze jsou jediny sveho druhu v dane cenove kategorii. Opravdu tezky vyber, urcite bude zalezet od prvniho dojmu jak ktery sedne do ruky a bude se ovladat v praxi...
joeh (3352)|8.8.2014 16:23
kultus - " dpreview psalo, ze ma ostrejsi kresby RX10 " - tvrdí to i na IR. Panasonic FZ1000 patlá už na ISO 80 a hodne :
L-RX10 P-FZ1000
rx10 vs. fz1000 iso 80.jpg
kultus (1295)|8.8.2014 17:15
pokud je to jpeg, tak jpeg engine fotaku mne absolutne nezajima, beru jen RAWy ;)
Pavel Matějka (394)|8.8.2014 17:27
Sony se snaží pomocí JPEG enginu vytáhnout co nejvíc detailů. Občas jsem při srovnávání Sonek s jinými přístroji nacházel i detaily, které na fotce nebyly. Najeďte si tady okýnkem na ten černobílý obrázek s malou holčičkou: http://www.dpreview.com/reviews/sony-alpha-a7r/16
prandur (44)|8.8.2014 17:31
Tahle fotka mi zrovna přijde jakási divná, díval jsem se na dost těch porovnávacích fotek a nikde jsem si nevšiml takového rozdílu jako právě tady. Naopak někde mi přišel subjektivně ten panasonic i o trošku lepší.
joeh (3352)|8.8.2014 18:06
- zákony optiky nepustia. Technologicky sú Panasonic/Sony na stejnej úrovni, čiže objektív s rozsahom 25-400mm musí zaostávať v kresbe za objektívom 24-200mm, na stejnom ohnisku.V Sony sa proste rozhodli priblížiť sa čo najviac
k zrkadlovke a v Panasonicu chceli vylepšený ultrazoom.
Kamil (4)|8.8.2014 18:06
No mám asi měsíc momentálně Panasonic FZ72 a je jasné, že se časem budu rozhodovat někde v této kategorii, protože mi vadí druh objektivu (vada co asi nezkousnu), ale troufám si říct, že video co se týká stabilizace a zvuku, má snad ještě lepší jak tato Sony RX10, takže kameru u mne nahradí i tohle. Mám pocit, že na to jaký to má zoom (nehodnotím kvalitu obrazu) se prakticky neseká v celé délce zoomu, a zvuk na to kolik to stojí, má excelentní, zatímco u Sony to trhání prostě vidím. První co mne bude zajímat u obou bude, jak se budou chovat proti světlu, protože FZ 72 dělá fialové artefakty a doufám, že to Panasonic s FZ1000 vychytal...nejspíš asi počkám na úplně jiný model, protože rezervy tu jsou, když i FZ72 má ohnisko třeba 20mm. Nikdy bych nevěřil, jak bude těžké u Panasonicu nahradit starý model s 10x zoomem za něco lepšího:)
joeh (3352)|8.8.2014 18:27
- nejaké trhání vo videu je nezmysel. Prístroj je multiregion, v PAL točí 50 fps, komu je to málo stačí prepnúť na NTSC 60 fps. Obe normy progresiv.
crashpc (541)|8.8.2014 22:52
joeh: zdaleka ne....
Delší ohnisko rozhodně neporušuje žádné zákony optiky, a ostřeji udělat lze. Otázka ceny, marže, a priorit. Já tedy vidím plnost barev, kontrast, ostrost i rozlišení lepší u Panasonicu.
A třeba TADYHLE je (to) jasně vidět, co měl kultus na mysli. Navíc může jít jak u Sony tak u Panasonicu o kusové odlišnosti, takže každá recenze dopadne malinko jinak.
joeh (3352)|8.8.2014 23:22
crashpc - nejde o pevný objektív a jedno ohnisko. Navrhnúť, vypočítať a vyrobiť optickú sústavu s " X " premenlivými ohniskami je daleko zložitejšia vec. To si ma asi zle pochopil.
crashpc (541)|9.8.2014 00:38
Já to chápu dobře. Mluvíme tu o dvou zoom objektivech, Panasonic a Sony. Ani jeden mi nepřijde horší. Mírně delší zoom není tak náročné udělat při zachování ostrosti. Světelné sklo a jeho korekce ano. Tam je skrytá ta hardcore fyzika, za kterou si nechaj dobře zaplatit....
joeh (3352)|9.8.2014 11:37
- blíži sa Photokina 2014, nie je vylúčené predstavenie Sony RX10 mark II, ak nie na výstave tak do konca roka, no uvidíme.
joeh (3352)|9.8.2014 11:48
ukážka DR
DSC01133.jpg
crashpc (541)|9.8.2014 11:56
Photokina by toho měla přinést dost. Musí! :-)
Fotka slušná. Dynamický rozsah na fotce ani tak ne velký jako příjemně zkomprimován z velkého. No, i tak je to fajne strojovna :-)
joeh (3352)|9.8.2014 12:08
- osobne sa veľmi teším na nové prístroje s použitým snímačom 24*36 /FF/ s 12Mpx. Zatial je s ním vybavená Sony Alpha A7s, vyvoláva ohromné nadšenie i v radách profíkov. To je úplné iná liga - no, spátky na zem...
crashpc (541)|9.8.2014 13:24
Jistě. No, profíci potřebují něco trošku jiného než nadšenci. Co nejvíc FPS, nejlepší výkon na vysoké citlivosti a tak dále. Já mám čas, takže mě by zajímalo ještě větší rozlišení na APS-C. 36Mpx plnobarevný snímač (něco na styl Foveonu) by to jistě posunul trošku jinam. A my už víme, že skla by velmi často taková rozlišení zvládala. Asi ne s tak velkou účinností, MTF by nevypadalo nejlépe, ale dokud je vidět moiré, je jasné, že sklo ještě "může" :-)
kultus (1295)|9.8.2014 13:30
hmm DR vypada slusne, ale od takove zmenseniny bych asi cekal vyssi ostrost :)