Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Olympus XZ-2 nebo Panasonic LX7?

divoženka (6)|8.5.2014 08:31
Zdravím všechny a prosím o radu,
vybírám kompakt a furt se nemůžu rozhodnout. Moje představa je cena nejlépe do 10tisíc, když míň bude to jen plus. Potřebuji něco co dostanu do kapsy nebo aspoň kabelky a nezabere moc místa. Budu nejčastěji fotit děti a výlety, ale hrozně ráda si občas vyfotím nějaké to makro a taky musí zvládnout focení v interiéru. Prostě taková klasická všeho chuť. Dřív jsem si vyhrála s lumixem fz7 (nebot to byla 8?) po jeho vrácení majiteli jsem pořídila fz18 (té ale odešla baterka a navíc je to velká kráva ) Můj tu má stejně velkého olympusa a tak fakt chci něco, co si můžu ponastavovat a zároveň manžel jet na automat. A hlavně co budu moct mít furt u sebe, ať děti mají i nějaké fotky. Delší dobu totiž fotím jen na mobil a to je hrůza. Kvalita ok, ale kam se to hrabe na pořádný foťák. Nejvíc mě zaujal právě olympus xz-2 a panasonic lx7 a nemůžu se rozhodnout. Nemůžete mi napsat svůj názor? Nechci aby rozhodovala cena. Moc děkuji
Pavel Matějka (394)|8.5.2014 08:45
Rozhodoval jsem se stejně, u mě LX7 prohrál kvůli přece jen příliš krátkým ohniskům (ale to je na každém, co potřebuje) a ujetým barvám za neslunečného počasí. Teď mám XZ-2, fotí parádně, ale komplikovaný je až hrůza. Na iAuto se samozřejmě fotit jednoduše dá. :-) Ale pozor, moc kapesní není, tak do kapsy u zimní bundy.

Nejlevněji jsem ho našel na ncentrum.cz - stačí napsat do poznámky v objednávce, že prosíte dodat bez karty, a máte ho za 7390. Při platbě předem se neplatí ani dopravné a opravdu ho měli na skladě, přišel druhý den.

Pouzdro Lowepro Dashpoint 20 vyhoví, má ještě rezervu na případnou automatickou krytku. Mám ale jen zápěstní poutko, s řemínkem na krk jsem to tam nacpat nezkoušel. Asi by se vešel. Moc pouzder s těmito vnitřními rozměry na trhu není, většina kompaktů je mnohem placatějších.

Výklopný LCD je k nezaplacení.
rousini (738)|8.5.2014 08:47
No vybrala jsi dobře. Oba dva jsou slušné.
XZ-2:
- lepší JPEG
- vyklápěcí displej
- použitelné kreativní filtry
- delší dlouhý konec
LX7:
- lepší světelnost
- ujeté přírodní barvy (hnědá, zelená)
- širší kratší konec
- peckové video

Tady není lepší/horší, tady je to o tom, jaké máš priority.
divoženka (6)|8.5.2014 08:51
Jak moc dobré video má. Odložit kameru by nebylo špatné :D A trošku bych potřebovala vysvětlit ujeté přírodní barvy :D
Mimichodem děkuji za bleskovou odpověď.
rousini (738)|8.5.2014 09:08
Panasonic má v kompaktech nejlepší video. OLympus je koukatelný, ale je minimálně o level pozadu. Ujeté přírodní barvy jsou asi, jako když se v podíváš na krajinu přes pivní sklínku (tak trochu a asi hlavně při zatažené obloze jak píše kolega výše). To se však netýká RAW, kde jsou barvy OK.
divoženka (6)|8.5.2014 09:10
Pavle já vaši odpověď přehlédla :D No komplikovanost mě trošku mrzí, velikost - no jako ženská tam kabelku všude, bude akorát na foťák a peněženku, což problém nebude. Ceny jsou taky krásné. Jen mě furt láká ten lumix. Musím se podívat jak to myslíte s těmi barvami. Jdu kouknout po nějakých fotkách.
rousini (738)|8.5.2014 09:24
Recenze obou aparátů vč. fotek jsou tady na webu. Olympus není komplikovaný,možná to Pavel myslel možnostmi nastavení. Naopak se dá customizovat dle individuálních potřeb. To, ale asi i do jisté míry Panasonic.
Já bych bral Olyho, pokud by byl požadavek na častější točení videa, tak Panáka.
divoženka (6)|8.5.2014 09:27
Asi to nebudu komplikovat a vezmu ten Olympus. Mám kameru, takže když půjde o oslavu, aspoň se bude natáčet i fotit zvlášť a nic neuteče :)
kultus (1295)|8.5.2014 09:51
tak zrovna ten olympus mi prijde krasne jednoduchy a prehledny. Quick menu zvladne i naprosty zacatecnik, staci si precist k cemu ktere nastaveni/funkce je a customizovat si ho podle potreb. Sice jsem ho mel v ruce jen v obchode, ale par mesicu jsem pouzival XZ-10 a to prostredi mi prislo co se tyce zakl.ovladani stejne. Funkci a nastaveni je hodne to je jedine co muze nejdrive zmast, ale to je jen dobre, clovek si to aspon prizpusobi svym potrebam...verim ze diky vice uziv.nastavitelnych tlacitek bude ovladani jeste lepsi nez na XZ-10 a bez vykl.displeje bych uz fotak ani nechtel...
divoženka (6)|8.5.2014 09:54
[QUOTE=kultus;30530]tak zrovna ten olympus mi prijde krasne jednoduchy a prehledny. Quick menu zvladne i naprosty zacatecnik, staci si precist k cemu ktere nastaveni/funkce je a customizovat si ho podle potreb. Sice jsem ho mel v ruce jen v obchode, ale par mesicu jsem pouzival XZ-10 a to prostredi mi prislo co se tyce zakl.ovladani stejne. Funkci a nastaveni je hodne to je jedine co muze nejdrive zmast, ale to je jen dobre, clovek si to aspon prizpusobi svym potrebam...verim ze diky vice uziv.nastavitelnych tlacitek bude ovladani jeste lepsi nez na XZ-10 a bez vykl.displeje bych uz fotak ani nechtel...[/QUOTE]

Super, tak jdu už jen hledat nejlepší cenu :)
kultus (1295)|8.5.2014 09:57
no ja bych asi nejdrive sel do nejakeho obchodu, treba ve fotolabu meli vzdy slusny vyber k vyzkouseni ;)
Pavel Matějka (394)|8.5.2014 10:44
Lepší cenu než já nenajdete, leda v bazaru. :-)
rousini (738)|8.5.2014 10:53
http://www.edigital.cz/Kompaktni_foto_zarizeni/Olympus_XZ-2_cerny-p359693.html?bid=&partner=30001

Heureku a pod srovnávače zná asi každý, nemá smysl řešit konkrétní shop, když ceny se dovedou hýbat několikrát denně...
divoženka (6)|8.5.2014 10:59
jj právě tento shop jsem taky vybrala. Fakt nejlepší cena. Trošku mě mrzí ten rozměr fotáku, ale člověk nemůže mít vše jak si představuje. Velké věci v malém těle :D
rousini (738)|8.5.2014 11:04
Hlavně si neber bílé provedení. Sám mám XZ-1 v bílé, kdy to vypadá fakt hezky a totéž jsem očekával od XZ-2. jenže ta vypadá trošku jako v perleťové a výsledný dojem je plastový křáp. Černá je OK.
Pavel Matějka (394)|8.5.2014 11:40
Tak hodně štěstí s reklamací v Maďarsku.
Milan Šurkala (3381)|8.5.2014 12:46
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/olympus-xz-2/#c223:4

Já bych nedělal blbosti a koupil to v nějakém normálním českém obchodě, byť by to bylo třeba dráž. Jednak bude snazší to reklamovat, jednak si to člověk může vyzkoušet a podobně. To pak lidi šetří stokoruny, zjistí, že dostanou fotoaparát, do kterého např. za boha nejde nahrát čeština,... jako že takových jsme tu už měli desítky (např. pokud Panasonic, tak zásadně v českém obchodě).
kultus (1295)|8.5.2014 13:06
presne tak, tohle se porad resi i s mobilama, kde je to jeste horsi. Lidi si mysli jak usetri, pak akorat resi problemy s reklamaci u nekorektnich obchodniku. Vazne to stoji za to tech par stovek? No nevim...vsude normalne je za 8K tak si pro nej dojdu treba do toho elektroworldu/mallu/megapixelu a pod. Napis na fotolab.cz, ze nechces fotoknihu, mne pri koupi XZ-10 odepsali pet stovek a vyzvednou to jde ve spouste vetsich mestech...
rousini (738)|8.5.2014 13:10
Ale já jsem postnul první nejlevnější cenu pro ilustraci. Nezpochybňuji IQ kupujícího, abych googlil důvěryhodnost shopu, délku garance atp. Samozřejmě, že v takovém případě je obchod ze hry...
andurillek (28)|9.5.2014 07:33
Díky ceně a výklopnému displayi jednoznačně XZ2 :-)
Pokud bych chtěl více kapesní přístroj, zvažoval bych možná XZ10, ale ten výklopný display by mi chyběl.
Jinak Olympus má mezinárodní záruku, ne? Takže pokud ho beru na eshopu, stejně ho při závadě posílám tak jako tak. V tomhle ohledu je kamený obchod výhodnější :-) Problém ale může být s tou češtinou...
Zmiňovanému eshopu s velkým "X" bych se taky určitě vyhnul :-)
Boresprut (1)|21.6.2014 07:48
Dobrý den. Oživím toto téma mým dotazem :) Jaký fotoaparát v cenové relaci 8-11tis max, by jste mi doporučili? Fotit budu převážně krajiny a přírodu (Alpy, východ slunce apod.), proto bych rád fotoaparát s co nejširším úhlem záběru. Fotky jsem zvyklý pořizovat do formátu JPEG. Jelikož většinu výletů realizuji na kole, chtěl bych fotoaparát kompaktnějších rozměrů - z toho důvodu jsem hned zamítl zrcadlovku. Do mého výběru se dostal zmíněný Panasonic LX7 a Olympus XZ-2. Panasonic u mě vede širokým ohniskem 24mm, výbornou světlostí, i tím že jsem už jednou Lumixe měl, takže bych měl bejt na ovládání zvyklej ale bojím se údajného patlání barev za zamračeného počasí :( Olympus zas vítězí cenou. Několiktrát jsem přečetl recenze obou přístrojů ale stále se nemohu rozhodnout. Nebo je tu i jiný fotoaparát který bych měl zahrnout do mého výběru? Předem děkuji za jakýkoliv názor.
crashpc (541)|21.6.2014 08:28
Ahoj.

Krajinky, to je poměrně náročná disciplína pro každý fotoaparát. Vyžaduje vysoké rozlišení a co nejméně artefaktů z postprocessingu - právě k zamezení toho patlání, které dělají snad všechny kompakty v této třídě. Také slušný dynamický rozsah, aby ve výsledné fotografii nebyly přepaly. Dost podstatné při rozhodování bude, jak velké chceš obrázky nakonec uchovat/prohlížet/tisknout. Pokud to má být jen "malé, na monitor", nebudou rozdíly zásadní, a vybíral bych podle dalších kritériíí a toho, co se Ti líbí. Někdo nadává u Panasonicu na barvy, a zatímco já pozoruju nějaké rozdíly, netvrdil bych, že jsou špatné. Panasonic mívá ostřejší objektiv a také je světelnější, takže bych se přiklonil k němu. Pokud ale už utrácíš 10 000Kč, asi bych se "nad sebou zamyslel", jestli opravdu chci za ty peníze cvakat malé obrázky do JPEG, a jestli to "za ty peníze" neposunout kousek dál.

Pokud bude fotka trošku větší, nebo budeš dělat výřez, všechny ty kompakty s malým snímačem dopadnou velmi nedobře. Hlavně vzdálené malé objekty jako větve stromů nebo tráva, se mažou hodně, a výsledek je velmi špatný. Z toho titulu bych doporučil:
1) Fotoaparát s větším snímačem. Za podobnou cenu je tu buď Sony DSC RX100, nebo Canon Powershot G1X, popřípadě bezzrcadlovky - Olympus E-PM2 nebo Canon EOS M. Všechno se to dá nacpat do větší kapsy, i když velikosti jsou různé. Výsledek by měl být za obdobné peníze (mluvíme tu o 8-13 tisících Kč) někde dost jinde.
2) Focení do RAW a následná úprava v programech na PC je dnes jednoduchá záležitost. Po osahání programu to může znamenat pouhou minutu práce (když chce někdo víc, má možnost), a výsledek může být o celou třídu lepší. Dokonce si dovolím tvrdit, že v mnoha situacích horší fotoaparát v rukou někoho, kdo má vůli s tím udělat něco víc než "cvaknout fotku", dopadne lépe, než ten lepší fotoaparát. Takže ten RAW zkus nezatratit. Je v tom skryto hodně kvality navíc zadarmo...

Co se šířky úhlu záběru týká, pokud fotíš statickou scénu, a máš čas, často se vyplatí ať už na stativu nebo z ruky nafotit panorama. Programy na dobré slepení obrázků (Hugin a další) jsou zdarma. Dostaneš tím nejen neporovnatelně větší úhel záběru, takže je nakonec jedno, jaký úhel záběru má objektiv, ale také vyšší rozlišení, protože obrázek bude složen z více fotek. Samozřejmě, že to není možné vždy, ale velmi často ano. Nejde to ve chvíli, když je scéna na focení příliš pohyblivá...
kultus (1295)|21.6.2014 09:35
Souhlasim s nazorem, ze to chce fotit do RAWu pak se da lecos napravit, RX100 ti poskytne spoustu detailu a dobry dyn.rozsah, ale je jen prumerne siroky stejne jako olympus XZ-2. Opravdu bych se zamyslel jestli neinvestovat do neceho s vymennym objektivem. Jestli je specializace na krajinky/vychod slunce, tak treba vysoky DR snimace olympusu EPM2, detailnejsi snimky a taky pouziti filtru (prechodovy ND,polarizak) ti muze dopomoct se snimkum k jakym s tema profikompakty nedospejou ikdyz jsou hodne dobre. Casem si na ty krajinky treba dokoupis nejaky pevny sirokouhly objektiv, ktery te v detailu zase posune dal. Tady se dostavam k te siroke ohn.vzdalenosti, nesouhlasim s tim ze panorama vsechno vyresi. Kolikrat je narocne poskladat i statickou scenu tak aby to nebylo videt a uzpusobovat si scenu aby se dala poskladat mi prijde jako masochizmus. Dalsi vec je, ze sirokuhly objektiv doda zaberu jinou perspektivu a vnimani, sam jsem to podcenoval, ale kdyz jsem videl fotky z recenzi sirokouhlych objektivu musim uznat, ze to ma svoji podstatu. EPM2 je v setu se zak.obj. za 8000.- takze ti jeste zbyde na nejaky ten sirokac treba i z bazaru...doporucil bych ti i treba Sony NEX radu s vybornym snimacem, ale setak neni na sirokem konci nic moc ikdyz je sirokouhly a pevny sirokac v kazde recenzi spis pohanili nez pochvalili. ale zase bys s nim ziskal kompaktni reseni. Dokonce by byl mozna mensi nez ten panasonic...dalsi moznosti je pouziti sirokouhle predsadky na objektiv, ale s tim nemam zkusenost a nevim jak moc to mrvi obraz...
Komo (840)|21.6.2014 10:19
Kompakt ma v tomto pripade oproti CSC vyhodu rozmerov, hmotnosti, skladnosti. Bez nutnosti dokupovat vsakovake haraburdy, cistit cip atd. Pokial sa v tom nechces piplat a len nacvakat do Jpeg a prezerat v tv tak by som bral dobry kompakt. Tie rozdiely su pre laika zanedbatelne, mozno aj nepostrehnutelne. Ja by som vzal RX100 aj za cenu uzsieho ohniska oproti LX7. Mozno aj ten XZ-2. Ma vraj pekne Jpegy.
crashpc (541)|21.6.2014 12:32
Ten rozdíl velikosti nemusí být, co se rozměrů týká, nijak zásadní. Viz porovnání s "kompaktem" Powershot G1X:
http://camerasize.com/compact/#332,386,350,124.416,351.349,257,ha,t - Sony jednoznačně válcuje všechny. Alespoň obecně, ve velikosti.
S hmotností už je to u CSC a G1X trošku horší, ale je to zároveň i výhoda, stejně tak jako odnímatelný objektiv, protože snímač na fotoaparátu s pevným objektivem už naopak nevyčistí (za lidské peníze, a už vůnec né doma) nikdo. Zkrátka záleží na preferencích. Ani jedno není lepší nebo horší. S těmi rozdíly a piplánín maximálně souhlasím, ale zároveň bych na foto fóru nabádal lidi, ať se snažej trošku víc, protože fotoaparát zdaleka vždy není to, co zařídí lepší fotografii. Je tam potřeba i nějaká ta práce fotografa. Myslím, že ty peníze alespoň za RX100 stojej za ty výsledky...

Kultus: Ano, pokud jsou širokoúhlé krajinky hlavní náplní fotografa, tak to asi masochysmus je, a člověk by u počítače trpěl jak zvíře při postprocessingu. Seskládat to jde na 99% vždy, ale někdy si to žádá krvavou časovou daň, takže chápu a souhlasím. Pevné širokáče jsou super a na CSC často za super cenu, takže nezbývá nežli doporučit....
Milan Šurkala (3381)|21.6.2014 12:35
Já bych přitlačil na 13 tisíc korun a koupil Sony RX100 (ale nic proti XZ-2 nebo LX7, jsou to vynikající přístroje). Na krajinky má RX100 solidní objektiv, když se rozumně přicloní, kreslí skutečně velmi pěkně s vysokým 20MPx rozlišením (DR je také na kompakt dost slušný). Ano, 28mm ohnisko může být problém a pak to řeším tak, že to fotím na výšku a skládám jako panorama nebo ve 2x2 matici (Microsoft ICE skládá opravdu velmi kvalitně a můžeš si i částečně zvolit, jaké zkreslení tam chceš mít).
crashpc (541)|21.6.2014 12:41
Věřím, že s troškou šikovnosti se RX100 dá v zavedených obchodech (Megapixel, Fotolab) sehnat i za 12000 Kč, takže příplatek 1000 Kč nad původní limit tazatele by nepřišel jako velká bolístka. Odměna za tu cenu je pak veliká....