Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Lightroom vs. Zoner PS

alimandr (10)|18.5.2014 13:38
Čo by ste doporučili a prečo?
Rellik (1136)|18.5.2014 17:39
A co třeba RawTherapee, Darktable, Photivo případně Corel AfterShot Pro? První tři jsou zdarma a Corel "za pár" stovek... Lightroom - cca 3000,- Zoner - cca 2000,- Corel - cca 1500,- Se všemi můžeš dělat víceméně stejné úpravy... Ne každý je ovšem v češtině (slovenštině).. Hlavně si dej otázku, zda se ti vyplatí investovat do takového programu a investice se ti vrátí a nebo ho chceš prostě ukrást a těšit se z něčeho co máš nelegálně, případně si nainstalovat něco co je dostupné zdarma... S každým programem se musíš naučit pracovat a s každým vytvoříš výceméně stejný výstup... Já osobně používám Corel a občas Darktable...
Pavel Matějka (394)|18.5.2014 17:51
Corel Aftershot Pro je skvělý (však je to bývalá Bibble), ale firma jej zanedbává, ba řekl bych, že na něj kašle (a to je ještě slabé slovo). Poslední verze vyšla loni v srpnu a umí foťáky, dané na trh někdy do září 2012. A že by se někdo namáhal to aktualizovat, to ani náhodou. V uplynulých třech týdnech ležel web s pluginy, a kdyby je na Facebooku někdo veřejně nevybučel, ležel by doteď.
Nekupovat.
kominor (7)|18.5.2014 17:54
Tento týden zde někdo vložil odkaz na Zoner 15 zdarma. http://www.zoner.com/en/cnet-special-offer
Sám už Zoner nějakou dobu používám a plně mi vyhovuje
Rellik (1136)|18.5.2014 20:29
[QUOTE=Pavel Matějka;30823]Poslední verze vyšla loni v srpnu a umí foťáky, dané na trh někdy do září 2012[/QUOTE] No neřekl bych že Nikon D7100 je model někdy z 2012... Stejně tak i pluginy http://www.aftershotpro.com/en/plugins/default.html A pokud by nekomu chyběla čeština, tak jsem program přeložil http://dv-foto.cz/page/default/P%C5%99eklady%20program%C5%AF
Pavel Matějka (394)|19.5.2014 08:37
Jo, web s pluginy TEĎ už chodí. Olympus XZ-2 je ze září 2012 a neumí ho to, jen XZ-1.
rousini (738)|19.5.2014 12:04
Zoner docela ujde. Je to takový všeuměl. Mě se na něm líbí jak jednoduše lze spojovat panoramata, nebo rovnat padající hrany (myslím, že se tomu říká kolinearita). Navíc je česky a všude se válí spousta tutoriálů. Se šumem se líp vypořádá LR, ale předně je to o tom, co komu sedne a jak moc hluboké úpravy požaduje. ZPS je na takový domácí žvýkání OK.
kultus (1295)|19.5.2014 12:52
Jo Zoner je dost dobrej. Jak jsem ale zacal fotit do RAWu, upravoval jsem je v LR a ted tam upravuji i jpegy (barvy, vytahovani stinu, krivky a urovne a pod.), prijde mi to takove ja nevim snazsi a intuitivnejsi? Orezy, nataceni, kolinearita ;) a jine korekce obrazku delam paradoxne v zoneru, kde je to mnohem rychlejsi...takze tak. Postupne bych ale chtel prejit na LR kompletne, jen to chce zmaknout ty orezy a otaceni obrazku a pod. nejak jsem tomu jeste v LR neprisel na chut. Vzdy je pro mne snazsi upravit v LR barvy a expozici, fotku exportovat a dokomponovat/dokorigovat je v Zoneru.
kominor (7)|19.5.2014 13:56
Já zas dělám celou úpravu v Zoneru, LR jsem párkrát zkoušel taky, ale připadá mi dost složitý. Ale je to určitě o tom, jak je kdo na co zvyklý. Zoner používám už roky, tak pro to se v něm dobře orijentuji
kultus (1295)|19.5.2014 14:47
Tak jasne kazdy prechod muze byt po dlouhych letech slozity. Ja si ale myslim, ze kdyz uz nekdo stravi hodku dve s tema hejblatkama tak je to pak hracka, mezi nama ono tam toho zase tolik neni. Zakladni panel ma u mne jen vyvazeni bile, upravu expozice, sum + doostreni, upravy barev a na koncu korekce objektivu, opravdu nic slozite. Donedavna, kdyz jsem zkousel ten "kouzelny" stetec, radialni a prechodovy filtr, jsem na nic jine krome exportu ani nesahl. Rekl bych, ze zalezi na tom co kdo pouziva (skladani HDR, panoramata, efekty a ramecky...). Jak jsem psal do zoneru lezu uz jen pro ty "fyzicke upravy-korekce" fotek. Co je ale dulezite, mne to jde s LR mnohem rychleji a vysledky jsou lepsi (i technicky) nez kdyz jsem se hral se Zonerem. Myslim, ze neni problem si dany soft 30 dni zkouset a pak se rozhodnout protoze kdyz se podivas nahoru, co clovek to nazor a jina potreba a s tim ti nikdo neporadi :) taky jsi nenapsal co budes upravovat (RAW, jpeg) a jake funkce pozadujes...
Pavel Matějka (394)|21.5.2014 16:15
Rellik: Právě vyšel Corel Aftershot Pro v. 2. Už umí Olympus Stylus 1 - ale na XZ-2 se zvysoka vykašlali. A samozřejmě chtějí znova zaplatit.
Rellik (1136)|21.5.2014 19:13
[QUOTE=Pavel Matějka;30882] Právě vyšel Corel Aftershot Pro v. 2[/QUOTE] Ano, ale nefungují v něm pluginy pro verzi 1.2xx. Nezměnilo se clkem nic, krom uváděcího obrázku a posuvníků. Je to trochu rychlejší, ale jinak se nezměnilo vůbec nic... U těch posuvníků bys spíš řekl, že to byl spíš krok vzad. Předtím byly vyvedeny barevně a tak bylo jasné k čemu asi slouží. Teď jsou všechny šedé krom 3 :( Takže výsledek celkem nic moc...
Pavel Matějka (394)|21.5.2014 20:14
No, nechám si jedničku, občas ji používám na těžké případy chromatické vady - párkrát do roka. Jinak mi stačí ZPS. Aftershot je sice rychlejší, ale se ZPS se mi přece jen dělá tak nějak líp. 60 euro za upgrade, který neumí všechny mé foťáky, opravdu dát nehodlám.
Rellik (1136)|22.5.2014 16:00
Teď koukám, že ty pluginy nefungují pouze pro 64bit verzi. Ve 32bit fungují normálně... Teď jsem to schálně zkoušel... Jinak i ta nová 32bit verze je o poznání rychlejší než poslední verze 1.2xx Jediné co mě na tom mrzí jsou ty posuvníky.

Nová verze -
Předchozí verze -

Díky těm barevným posuvníkům to bylo o něco přehlednější. No du se vrhnout na překlad do češtiny... :)

EDIT: takže moje čeština z verze 1.2 funguje i na verzi 2. Jen některé nové části jsou v původním jazyce - je jich jen pár co jsem se díval a nejsou to žádné speciální slova. V podstatě je to jen u nabídek - Soubor/Export a Soubor/Export With Batch Preset což myslím že snad ani nestojí za překlad... :)
bedo. (70)|24.5.2014 14:53
alimandr: LR je zameraný na rýchle triedenie a spracovanie množstva fotiek - jeho podstatnou súčasťou je aj databáza. To má svoje výhody (bleskové vyhľadávanie, možnosť virtuálnych kópií), ale aj nevýhody (nutnosť importu). ZPS pokiaľ viem databázu nemá, má trochu slabší RAW modul, ale inak príliš za LR nezaostáva. Pokiaľ teda nefotíš kvanta RAW-ov, mohol by postačovať.
Pavel Matějka (394)|24.5.2014 15:50
ZPS databázi má, jen jí říká katalog :cool:

Podle mě je stejně nejrozumnější stáhnout trial verze a vyzkoušet, jak se s čím dělá a jak mi to sedne.
bedo. (70)|24.5.2014 17:26
Každopádne vyskúšať, to súhlasím, akurát ja skúšam LR už nejakých 7 rokov a aj tak sa stále dozvedám niečo nové. :)
pas!k (173)|26.5.2014 10:47
Aby ti nekdo spravne odpovedel .. musis tu otazku doplnit o to nejdulezitejsi .. co presne s tema fotkama pak chces delat .. obrovksy plus LR je mimo to ze dostanes nastroj na postprodukci .. tak dostanes vyborny nastroj pro katalog fotek ..