Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Mezikroužky - makro a Nikon D90 s 18-105 seťák

hypnodex (4)|24.6.2014 00:08
Zdravím, jsem tu nový a obecně začátečník ve foto. Chtěl jsem zaexperimentovat a koupil jsem si levný mezikroužky http://moros.cz/cs/home/134-makro-mezikrouzky-nikon.html . Četl jsem různé články, ale při focení mi fotky nevyjdou úplně ostré tak jak jsem si představoval, měl jsem je tam nasazené všechny a fotil jsem s plným zoomem - 105mm s předmětem ve vzdálenosti cca 1-3 cm od objektivu. Kde dělám chybu? Mám zkusit jinou kombinaci? Pozn. fotil jsem na stativu s dálkovou spouští, clona F10, time něco kolem 2s, iso 200.

Fotky v příloze.

Předem díky za rady.

S pozdravem,
Ondra
1111.jpg 2222.jpg 3333.jpg
Begy_cz (537)|24.6.2014 06:47
Tyhle kroužky nepřenáší signály, takže jsi si jistý clonou? Použil jsi předsklopení zrcátka?

upřímě se mi nezdá ta clona. Při F10 a tomhle světle by časy byly rozhodně rychlejší než dvě vteřiny
hypnodex (4)|24.6.2014 09:38
Ano, použil jsem tu fintu s namáčknutým tlačítkem náhled DoF. Možná ty časy byly delší, zkoušel jsem fotit na víc časů, dal jsem sem ty "povedenější" fotky. Zkusím dneska jinou kombinaci kroužků. Mám dát clonu na max třeba?
hypnodex (4)|24.6.2014 09:47
PS: neočekávám, že hned budu fotit jak profík, rád se s tím poperu, jen bych byl rád za rady jak docílit lepších fotek.
kultus (1295)|24.6.2014 10:34
prvni fotka mi prijde rozmazana pohybem, kvetina jakoby spatne zaostrena. Nevim jak to funguje na zrcadlovce, ale neni clona kdyz je objektiv bez stavy z tela fotaku na minimu (nejvetsi clonove cislo)? Difrakce pak udela sve. Taky jsi uz mohl byt az moc blizko a preostril jsi. Asi to vis, ale na stativu by se mela vypnout stabilizace. Ostreni manualem chce trenink. Na NEXovi to jde dobre protoze ukazuje na displeji co je zaostrene, na zrcadlu to asi bude pokus omyl...
hypnodex (4)|24.6.2014 10:45
ok díky za rady, dneska zkusím druhé kolo a zas přihodím výsledky. Stabilizaci jsem asi neměl vypnutou
kultus (1295)|24.6.2014 10:59
Nemusi to byt ono, ale se zaplou stabilizaci jsem mel obcas na stativu problemy...zbytek uz je spis na tobe ;)
Milan Šurkala (3381)|24.6.2014 12:58
Pokud ty předsádky nepřenáší ani hodnotu clony a ohniskové vzdálenosti, docela dost pochybuji o tom, že budou přenášet elektřinu na pohon stabilizace.
kultus (1295)|24.6.2014 13:15
jo to je pravda :D otazka co si mysli telo fotaku ;)
Begy_cz (537)|24.6.2014 15:50
[QUOTE=hypnodex;31390]Ano, použil jsem tu fintu s namáčknutým tlačítkem náhled DoF. Možná ty časy byly delší, zkoušel jsem fotit na víc časů, dal jsem sem ty "povedenější" fotky. Zkusím dneska jinou kombinaci kroužků. Mám dát clonu na max třeba?[/QUOTE]

a čím aretuješ pozici clony?
upřímě... časy v řádu vteřin bych tipoval spíš na clonu kolem f22 atd...
kultus (1295)|24.6.2014 16:38
Prave proto si myslim, ze byla zavrena na minimum, Zkusil bych trik nastavit clonu bez krouzku, sundat pro zaplem fotaku objektiv, nahodit krouzky a pak objektiv. Clona by mela zustat otevrena, nekde jsem videl, ze ji aretuji sirkou/paratkem kdyby ne
Begy_cz (537)|24.6.2014 19:28
tohle u Nikonu nefunguje. Tady je clona předpružená pružinkou na max zaclonění.
Tedy pokud jí nezaaretuješ v "nějaké" pozici tak se mechanicky automaticky stále zavírá. Když si hraju s obráceným objektivem, tak to aretuju kouskem papíru který zastrčím do mechanismu
kultus (1295)|24.6.2014 20:25
v tom pripade to bude ono, mel zacloneno na max. clonove cislo a difrakce tak bude hlavni pricinou nemastnych fotek...
didrik (75)|25.6.2014 17:01
Presne tak. K tomu treba este dodat, ze pouzitie medzikruzkov zvysuje clonove cislo. Cim vacsie predlzenie vzdialenosti, tym viac (existuje na to niekde aj prepocet). Takze uz aj tak vysoka maximalna clona sa zvacsi a v tom pripade je difrakcia nekompromisna. Ja som to riesil kupou medzikruzkov s elektronikou z ebayu, ktorymi viem ovladat clonu.