Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Jake upravy provadite ve fotoeditorech?

Dzany80 (126)|11.7.2014 07:47
Ahoj vsem, po dlouhe dobe Vas zdravim. Mam trosku specificky dotaz.
Jake standardni upravy fotografie provadite v PS, LR atd? Co vsechno delate s fotkou? Vse samozrejme ve formatu Raw.

Ja bezne v PS delam toto:

V Camera Raw
upravace korekce expozice
vytazeni ci snizeni stinu
doladeni kontrastu
sytost barev

pri nahrani fotky do PS
pokud jde o oblicej, udelam retusi - znamenka pryc, pytle pod ocima pryc atd.
orez obrazu, popr. prevzorkovani do vetsiho detailu
na zaver tonalni krivky

Je neco standardniho, co jsem vynechal?

Dekuji za vase postrehy a nazory.
kultus (1295)|11.7.2014 08:03
No to je dost zvlastni dotaz, protoze je to individualni pro kazdou fotku. Na nekterych stravim v LR par minut u jinych jen par vterin. Prvni co delam tak kontrolu expozice a vyv. bile s naslednou upravu expozice vc. projasnovani stinu a zatmavovani prip.prepalu. Pak samozrejme hratky se sumem a doostrovani. Zbytek jako kontrast, saturace nebo selektivni hratky s barvama jen podle potreby. Dalsi veci jako srovnani horizontu, kolinearita, orezy v Zoneru, opet individualni podle toho co se fotilo a jak se to povedlo...
Dzany80 (126)|11.7.2014 08:14
Vim, ze ten dotaz je hodne obecny, ale me to spis zajimalo z pohledu toho, abych nevynechaval nejakou standardni operaci, ktera se dela u kazde fotky. Fotim si pro radost a ty fotky tak upravuji.
Na nasledujici fotce mi reknete, co byste udelali navic, co jsem udelal spatne, popr. dalsi upravy.
DSC_4336.jpg
kultus (1295)|11.7.2014 08:49
Tak upravujes to podle sebe co se tobe libi, takze spis by ses mel ptat konkretne co ti na te uprave vadi nebo nesedi, nebo k cemu se treba chces dopracovat...
rousini (738)|11.7.2014 08:56
Ono to záleží dost na foťáku. Já s Olympusem nesahám na WB, naopak občas řeším šum a na kompaktu to byla ještě aberace.
Většinou, když je fotka dobrá, tak jen v Olympus viewer chlup zvednu kontrast, 99% neřežu, doladím rozlišení na 1920x1200.
Dzany80 mě ta fotka přijde studená.
Dzany80 (126)|11.7.2014 08:57
Me se ta fotka kompozicne libi, jen mam pocit, zda neni moc pretazena sytost barev, jinak k te fotce moc vyhrad nemam...
Dzany80 (126)|11.7.2014 09:31
Studena? A co bys na te fotce spravil?
pas!k (173)|11.7.2014 09:39
Moje workflow:

1 - import do LR kde mam prednastaveno ukladani dle custom textu a data
2 - v knihovne otervu prvni fotku a pomoci shift +L ztmavim pozadi a projedu vsechny fotky kde klavesou X oznazim ty ktere nechci a P ty ktere chci a po tomto vyberu smazu ty oznacene klavesou X
3 - seskupeni jednotlivych temat pomoci stack (pokud ma galerie treba 300 fotek a cast je z interieru cast z exterieru nebo fotite jednotlive lidi proste to zesortuju
4 - vyber fotek pro postproces delam tak ze je ohvezdickuju
5 - nastaveni WB a synchronizace ostatnich fotek .. kde vetsinou davam i odstraneni vad objektivu
6 - a pak uz kazda ohvezdickovana fotka individualne ... orez a vyrovnani kompozice kontrast .. ostry svetla .. stiny saturace ci desaturace .. proste dle potreby
7 - export v tiff

PS -

1 - pokud se jedna o portret prvni je zaplata a vycisteni toho nejhorsiho .. vetsinou to staci nejsem priznivec voskovych tvari ..
2 - hrubsi zasahy do fotek .. odmazani objektu .. ceduli ... nebo prekryti neceho necim :)
3 - tonovani prechody celkovej vyraz fotky
4 - ostreni
5 - ukladam pomoci akci ktere mam nastavene podle toho kam to jde .. s logem bez loga ruzne velikosti proste vyberu a jpeg je nachystanej v adresari kde ma byt ..


Dporocuji odebirat officialni kanaly na youtube:

https://www.youtube.com/channel/UC7NyBKOKI6vdFDHYzDHlteg
https://www.youtube.com/channel/UClH-KpveOLJszChWRfFmPfQ

da s etam najit vse potrebne .. a hlavne co se workflow tyce to ve vysledku cloveku usetri fakt spousty casu.
pas!k (173)|11.7.2014 09:50
[QUOTE=Dzany80;31937]Studena? A co bys na te fotce spravil?[/QUOTE]

Nejvetsi problem je .. ze ta fotka je focena za ostreho slunce .. dost spatne se s tim pak pracuje .. a na muj vkus je tam moc kontrastu .. ten udela ty nehezke cerne stiny ... Ja kdyz uz musim fotit v ostrem slunci nasazuji aspon filtr .. nevyresi vsechno ale pomuze .. pak oblha na muj v kus moc modra trava moc zelena .. imho zbytecne presaturovano .. ale kazdej mame jinej vkus ..
Dzany80 (126)|11.7.2014 09:56
Ano, mozna je to vice presaturovano, jak pises. Ale ja mam rad tady ty fotky tohoto typu, kdy vynikaji prvky kraji v tech barvach. Ale asi jsem to udelal mozna moc.. Presto dekuji za kritiku. Clovek se ma porad co ucit...
Dan7 (411)|11.7.2014 11:04
A kdo chce hodně barevné fotky už přímo z foťáku a nechce to tolik upravovat ve fotoeditorech, tak můžu doporučit polarizační a šedé přechodové filtry. Ostatní bych označil už za méně potřebné. Tady byl použit šedý přechodový filtr.
DSC_2396.jpg
kultus (1295)|11.7.2014 11:15
jo polarizak muzu taky doporucit dokaze ze sluneho dne vytahnout pekny kontrast i barvy a jeho ucinek je v editorech prakticky nenapodobitelny. Sice se kde-kdo pysni postupem jak vyvolat efekt polarizaku, ale je to drbacka a nakonec to ani neni ono.
Komo (840)|11.7.2014 14:07
Ja mam trocha dilemu s vyvazovanim bielej. Mne sa to zda skoro vzdy ok a ked nieco skusim, je to podla mna horsie. Tak to necham tak. Ale ja sa len ucim a moc ma tieto veci nebavia.
kultus (1295)|11.7.2014 15:41
Kazdy ma na ty barvy jine oko, ja mam rad trochu teplejsi a NEX ma ty barvy trochu studenejsi, ale urcite zalezi i od monitoru takze vetsinou moc WB posuvnikem tahat nemusim. Mne to nebavi jen kdyz je hodne podobnych fotek, pak se snazim co nejvic vytridit.