Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Kompakty: Barevnost fotek Nikonu P330

Neregistrovaný (0)|22.7.2014 20:35
Tazatel: M-a-rty

Znění dotazu: Dobrý den, pořídila jsem si Nikon P330 a jsem nešťastná z barevnosti fotek, připadají mi velmi vybledlé- samozřejmě nechci žádnou omalovánku, ale mám pocit, že vůbec neodpovídají skutečnosti....nastavení barev v automatice či režimech scén vůbec nejde-v manuálním nebo i programové automatice ano, ale taky to není nic moc- možná, pokud bych se v tom začala hodně manuálně vrtat,ale to zas nemám odvahu.....nevím co s tím. Na displeji při zkoušení v obchodě to nebylo patrné, v počítači ano- schválně srovnávám s jiným kompaktem a jinými fotkami....kompem to nebude.Jsem amatér, díky za jakoukoliv radu!
Dan7 (411)|22.7.2014 21:51
Hmm :). Našel jsem nějaké ukázkové fotky z toho foťáku. Tohle by bylo OK?

http://thenewcamera.com/nikon-p330-sample-images/

Můžete nahrát nějakou ukázkovou fotku z toho foťáku? Podívám se jako to vypadá a na EXIF.
Dan7 (411)|22.7.2014 22:00
První věc bych asi zkontroloval v nastavení je barevný profil (sRGB nebo Adobe RGB). Může být i problém s monitorem počítače. Je nastaven na focení barevný profil sRGB? Pokud je nastaven Adobe RGB, tak můžou při nesprávném nastavení software vypadat fotky na monitoru mdle.
Neregistrovaný (0)|22.7.2014 23:29
Ano, ta ukázka je určitě OK :-) Nevím , v čem je problém. V automatice nejde nastavit prakticky nic kromě kvality obrazu ( normal, fine, raw....) a velikosti ( nebo jsem to neobjevila). V manuálním či programové automatice vyvážení bílé a Picture Control- možnost živých barev , ale taky podle mě nic moc ( pokud si s tím člověk si hodně nepohraje a to se mi opradvu na běžné momentky nechce). A myslím, že v automatice je i expozice dost přepálená ( hlavně obloha). Až příjdu na to, jak sem nahrát fotky, předvedu. Zítra :-) Jsem opravdu laik, tak se omlouvám za nepřesné formulace.
Dan7 (411)|23.7.2014 00:14
V pohodě. Já jsem taky laik :). Na základní nastavení (jpg, FINE nebo bohatě i NORMAL a Picture Control na LANDSCAPE (krajina) nebo VIVID) to musí fotit normálně dost barevně. :hmm . Díval jsem se na youtube na menu toho foťáku a zase tam toho tolik nastavit opravdu nejde. Změna Adobe RGB a sRGB tam nejde a tak by to taky nemělo nic ovlivňovat. Klidně můžete vybrat Picture Control na krajinu (LS - Landscape). Je to pak barevnější a kontrastnější. Ten Picture Control Standard není u Nikonu opravdu nic moc. Většinou to chce pak v PC trochu poštelovat v kontrastu.
Příloha (fotka) jde vložit do příspěvku, když se vybere "Přejít na pokročilou editaci". Když to nepůjde tak napíšu a můžete poslat nějaké fotky ve formátu jpg e-mailem. Můžu se podívat do EXIFu jestli není něco špatně nastavené.
Pavel Matějka (394)|23.7.2014 06:50
https://www.digimanie.cz/recenze-nikon-coolpix-p330-do-vyssich-sfer/5086-9

Některé obrázky mi připadají studené, třeba hned ten první.
Dan7 (411)|23.7.2014 11:56
Studené možná, ale určitě nejsou vybledlé.
Normální nastavení pro amatérské cvakání bych dal: JPG, NORMAL, 12mb, Picture Control pokud je kontrast a barvy slabé na LANDSCAPE nebo VIVID, vyvážení bílé AUTO-1, klidně i automatické ISO. A mělo by to fotit normálně :).
Neregistrovaný (0)|23.7.2014 13:04
V automatice jsem nastavila fine, mám pcoit, že je to trochu lepší, zkusím ještě doma na kompu. Kromě volby megapixelů už tam více nejde. Picture control jen v programech P,S,A,M,-standartní, neutrální, živý, monochrom- v automatice a scénách není. Vyvážení bílé AUTO2- teplé barvy- ne? Rovněž není v automatice a scénách. Nastavení ISO na auto- totéž.
rousini (738)|23.7.2014 15:46
No já jsem se koukal na recenzi toho aparátu. Svůj názor k "barvám" jsem napsal v diskusi. Za mě je to studené jako psí čumák. Zkusil bych něco jako vivid, živé, teplé. Neznám menu...
Pavel Matějka (394)|23.7.2014 15:58
Pokud je to bledé a vyblité, zkusil bych korekci expozice např. -0,7 nebo -1 EV. Pokud jsou vyblité jen některé, zkusil bych přepnout měření expozice na zdůrazněný střed.
kultus (1295)|23.7.2014 17:13
tak vidim, ze olyk xz-10 je lepsi i v tomto smeru, tam se toho da nastavit dost a reakce k WB jsou spise kladne
M-a-rty (6)|23.7.2014 17:58
Tak maturita v přidání fotek ( ještěže nejsou doma děti)
Sedací pytel má v reálu ostře červenou barvu, takovou

http://sedaci-vaky.kampet.cz/Fotografie/Zbozi/Varianty/rinscervena.jpg

kabelka vršek světle broskvovo meruňková, spodek šedobéžový, pásek zelenkavě-šedý, studený odstín.
1. fotka plná automatika, bez korekce expozice, 2. automatický výběr scény, 3. programová automatika Picture Control živé barvy, bez další korekce, vyvážení bílé AUTO 1, bezn korekce expozice clony atd. automaticky - pytel asi nejvíc odpovídá skutečným barvám, i když malinko "přes". Vyvážení bílé AUTO2 teplé barvy ani nedávám- omalovánka. Zkoumala jsem na velkém monitoru SyncMaster2443NW, na mém notebooku je to mnohem horší.
DSCN0405.jpeg.JPG DSCN0406.jpeg.JPG DSCN0408.jpeg.JPG
M-a-rty (6)|23.7.2014 18:08
Outdoorová, z hor, slunečný den, buď plná automatika, nebo režim scén, nejsem si jistá, bez korekce expozice. Fotky jsou na velkém kompu ale určitě lepší než na mém netbooku.
DSCN0050.jpeg.JPG
M-a-rty (6)|23.7.2014 18:15
A dvě z Colours of Ostrava, slunečný den, časy focení na fotkách, buď plná auto či auto režim scén, bez jakýkoliv korekcí.
DSCN0097.jpeg.JPG DSCN0107jpeg.JPG
Dan7 (411)|23.7.2014 22:17
Nevím. Mně to připadá, že je to v pohodě. Podle EXIFu je na "Picture Control: STANDARD" a ten vypadá prostě u Nikonu usedle a bledší. Pro úplné amatéry, kteří se nechtějí moc vrtat v nastavení a upravovat fotky v PC, tak je lepší fotit místo automatiky nastavením P - program (programová automatika) a nastavit si radši místo Standardu nějaký jiný Picture Control.

Tady jsem dával do galerie srovnání nastavení Picture Control na zrcadlovkách Nikonu: Landscape, Standard, Neutral a Vivid

https://www.digimanie.cz/galerie/showimage.php?i=22521
Dan7 (411)|23.7.2014 22:27
A ještě jedna věc. Asi by bylo dobré úplně vypnout z recenze foťáku na digimanii uvádím "Překvapivě bych se vyhýbal Active D-Lightingu, který dělá snímky barevně nevýraznými a jasově poněkud světlými."
Na té druhé fotce z Colours of Ostrava to automatika udělala všechno celkem dobře (i je vypnutý Active D-Lighting), akorát bych tam právě místo Picture Control Standard zkusil klidně Landscape.
M-a-rty (6)|24.7.2014 05:58
Díky. Jak jsem psala, na velkém kompu mi to přišlo taky víc v pohodě - asi je spíše trochu problém s barvami na netbooku. Jo a tu programovou automatiku jsem si už taky nastavila :)
M-a-rty (6)|24.7.2014 08:44
Active D-lighting je vypnutý, na Picture Control je možnost volby jen Standartní, neutrální, živý a monochromatický- mám teď nastaveno na živý. Takže co je Landscape? :) Ale to všechno opravdu jen v manuálním nastavení či programové automatice... Bylo jsem zvyklá nastavit barvy i plné automatice a to prostě tady nejde...
Dan7 (411)|24.7.2014 12:47
Landscape je "krajina", ale pokud není v nabídce. Tak to asi Nikon tady ošidil, protože podle ohlasů je Picture Control "krajina" jeden z nejlepších. Ten "standart" je fakt u Nikonu nic moc - bledé, málo kontrastu. To už je snad lepší i ten neutrální (Neutral) nebo živý (Vivid).
Já mám zrcadlovku Nikon D7000 a nastavení tady toho kompatku je v něčem podobné. Na druhou stranu je asi ořezané.
Ono ty automatické režimy proti režimům P (program), A (clona), S (rychlost závěrky), M (manual) nejsou opravdu nic moc. Pro amatéry je nejlepší přejít stejně radši na tu programovou automatiku. Možná to vypadá náročně, ale u těchto foťáků jsou už nějaké základní znalosti focení vhodné a očekává se od uživatele, že si to bude nastavovat. Pro nějaké cvakání na automatiku už je stejně asi lepší místo foťáku v současné době mobilní telefon s foťákem.

Zkušenosti s Picture Control (píšu to z hlavy) pro přehled:
Standard - standartní (bledé a málo kontrastní klasické fotky)
Neutral - neutrální (většinou lepší než standartní, vhodné pro další úpravu)
Vivid - živé (vhodné třeba pro focení rostlin i krajiny podle druhu světla)
Landscape - krajina (focení krajiny)
BW - monochromatické (černobílé, lepší fotit v jiném režimu a převod udělat z barevné v PC).
pas!k (173)|25.7.2014 06:41
Me ty fotky prijdou taky celkem ok. Pokud chcete ovlivnit to jak tak fotka bude vypadat utecte z automatu a zacnete si osvojovat poloautomaticke rezimy A a S. A pouzivejte tam kde potrebujete mit pod kontrolou cas (deti , zvirata .. cokoli co se hybe) a S tam kde si budete potrebovat pohrat s hloubkou ostrosti .. (portret). Toto vas donuti premyslet nad tim .. co to ta expozice vlastne je .. a ve chvili kdy pochopite jak se navzajem ovlivnuje cas a clona .. budete schopna daleko lepe ovlivnit to jak ta fotka vypada. Dalsi cestou k lepsim snimkum je fotit do raw. Obnasi to sice vice prace mezi cvaknutim a vyslednou fotkou kterou nekomu ukazete na webu .. ale moznosti ktere to cloveku dava si myslim ze za to stoji.

BTW a dival jse se ze ten nikon ma nejaky vestaveny ND filtr ktery se da zapinat a vypinat .. nemate jej nahodou aktivovany?
M-a-rty (6)|25.7.2014 07:10
ND filtr jsem vypnula hned. A ano, z automatiky jsem už utekla, nakonec se díky tomuhle Nikonu naučím fotit.... A zkoušela jsem se podívat na velkcý monitorech, baravně to bylo taky už ok.
Rellik (1136)|25.7.2014 16:16
[QUOTE=M-a-rty;32178]A zkoušela jsem se podívat na velkcý monitorech, baravně to bylo taky už ok. [/QUOTE] Ono i když se postaví dva naprosto stejné monitory vedle sebe, tak na každém ta fotka bude vypadat úplně jinak. Srovnávat obraz na monitoru stplního PC a notebooku, je úplně mimo mísu... ;) U nikonu jsou přednastavené profily jak už někdo zmínil. Nicméně tyto profily jdou dále upravovat (aspoň teda na DSLR), takže není problém si u nějakého profilu přidat saturaci, ostrost, kontrast... Případně si vytvořit vlastní profil. Já používám profil "Standard" s tím, že jsem si o bod zvýšil kontrast a sytost. Nicméně si myslím, že v mém případě to nemá na nic vliv, jelikož fotím do RAW a tak si stejně pak všechno udělám dle sebe. Pokud bych ale fotil do JPG, tak už by s tím bylo počítáno ve zpracování fotky...