Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Výběr zrcadlovky + objektiv do 40000kč

midiborec (35)|31.7.2014 22:26
Zdravím, v zrcadlovkach se defakto vubec nevyznam tak bych potřeboval poradit. Chtel bych si konečne také pořidit zrcadlovku a chci, aby se dala používat na natáčení, ale i na občasne rekreační focení pro mé potřeby (krajiny, zvířata, lidi, atd.). Natáčím svatby tak bych ji chtel využit při tvorbe zaberu do klipu, nebudu sni točit celí obřady atd.. Dalši duvod proc ji kupuji tak doted sem fotil bud mobilem a nebo tou videokamerou a tak bych chtel i aby to fotilo pekne fotky ,ale vim že nemužu mit krasne video i krasne fotky dohromady proto bych chtel neco co by bylo tak nejak vyvážene za ty penize... K fotáku bych chtěl nejakej zakladni objektiv na bežné použiváni a pak nejaky tele. To vše by se melo vlést do 40 000kč. Jsem zastánce že objektiv je oko fotáku, takže radeji si připlatim za objektiv nez tělo pokud vysledek bude znát. Vtom se vubec nevyznám tak budu rád za kazdou dobrou radu a zkušenost... Jeste mam možnost koupit pokud už neni prodanej Nikon D5100 za 7000kč se zakladnim objektivem a je jeste rok v zaruce a je natom nafoceno cca 4000fotek. Vyplati se to koupit nebo radeji jit do neceho novejšího ? Jestli znacka Canon nebo Nikon to necham na vás. Dekuji moc moc předem.
Sakini (1174)|1.8.2014 09:05
To je krásně vysoký limit, do kterého se vleze spousta srandy, ovšem pokud se zrcadlovkami nemáš vůbec žádné zkušenosti tak bys měl začít tak nějak easy, nejdřív se do toho dostat a naučit se na nějakém dostupném univerzálním řešení které pak můžeš poslat dál. Důležitější je foto nebo video? Určitě bych na tvém místě do toho nevrážel kvanta peněz, a nechal si je na dobu kdy už budeš vědět co chtít. Za čtyřicet tisíc jinak od každého výrobce dostaneš tělo vyšší třídy s pokročilým ovládáním, a k tomu lepší víceúčelový objektiv, to by mělo být bez problémů.
Dzany80 (126)|1.8.2014 11:24
To je pravda, krasny limit :)
Ale treva D7100 + 2 - 3 kvalitni objektivy, filtry, dobry stativ atd. S takovou sumou by clovek udelal spoustu parady.
midiborec (35)|1.8.2014 13:39
Neřikam že jsem nikdy zrcadlovku nedržel v ruce, parkrat jsem si to zkoušel a hrabal se v nastaveni, ale jelikož tohle moc nesleduji tak nevim co je nového a dobrého na trhu jake jsou nevyhody a vyhody určitého modelu a s jakym sklem ten model foti hezky atd. Limit jsem dal tak vysokej protoze si myslim ze trochu lepši tele se pod 10000kč nevejde a nejaky širokač pro bezne použití take se na 5tisicích nezastavi. Když to bude za třeba 30 tisic tak se samo zlobit nebudu. Jestli to chci víc na foceni nebo na natačeni tak težko řict myslim si že to bude tak 50:50. Na natačni to bude jen pro kratke zabery ktere se použiji pak v klipu atd. Neplanuju stim natačet 30min záznam nato mam kameru. Jde mi jen o tělo, objektivy a možna nejaky akumulator navíc.NEchci kupovat neco za 15 000kč a za 5 mesicu zase kupovat vse od znova. Prosim neco mi doporučte at vím po čem mam koukat. Dekuji
kultus (1295)|1.8.2014 13:54
prave proto ze nevis, je dobre si koupit treba tu D5100 nebo rovnou D7100 jako lepsi telo s nejakym tim univerzalem a pak uvidis co ceho budes chtit dal investovat. Jake ohniska ti budou vzhledem k tvym potrebam chybet. Uz ted si to muzes lehce spocitat at vis kde budes...Nakoupit spoustu kravin a pak je nechat lezet doma nevyuzitych je IMHO nesmysl...
midiborec (35)|1.8.2014 14:26
A kdybych si pořídil teda tu d7100 což si ji všude vychvaluji jaky univerzalni zoom objektiv by jste ktomu pořidili ? Je tento dobra volba ? http://www.megapixel.cz/nikon-18-105mm-f35-56-af-s-d-xg-ed-vr
Sakini (1174)|1.8.2014 14:40
Názory se budou různit, 18-105 je dobrý základ, ale pokud chceš trošku vyšší úroveň tak by to chtělo lepší objektiv. Mě by pasoval 16-85 se kterým mám výborné zkušenosti (to by ovšem chtělo spíš bazarový aby seděla cena), jsou i nějaké alternativy od druhých výrobců, jako solidní se ukázal i Nikkor 18-140. Pokud není potřeba vysoká rychlost AF, tak je i řada starších z těla poháněných objektivů které jsou opticky nadprůměrné, Rellik k tomu určitě bude mít co říct.
Od jiných značek by mohla být zajímavá univerzální kombinace Pentax K-50 + 17-70/4, cenově hraniční ale dost ostrá by mohla být dvojice Pentax K-3 + 17-70/4. 18MPx Canony nenabízí proti jiným značkám nějaké extra výhody, ale Canon 70D + 18-135 STM by taky nemusel být marný.

Zásadní rozhodování je podle dalších objektivů a preferencí do budoucnosti, solidní základ nabídne prakticky každý výrobce a každý má nějakou tu výhodu a nevýhodu (Sony má odpovídající kombo ovšem dražší, jak je dobrým zvykem). Pentax má menší výběr objektivů a příslušenství, ovšem zase kvalitní a velice kompaktní pevná skla. Nikon má zajímavější a dostupnější skla v nižších úrovních, Canon zase v těch vyšších (velice dobrý nestabilizovaný 70-200/4 pod dvacet tisíc nikdo jiný nemá). U zrcadlovek vyšších tříd je nutné mnohem víc přemýšlet o celém systému než u těch lowendových.
Dzany80 (126)|1.8.2014 15:06
Budu to brat podle sebe :) Bral bych radu D7xxx a k tomu jeden univerzalnejsi objektiv a jeden teleobjektiv. Kdyz vezmes D7000, tak si muzes jeste dokoupit nejaky polarizacni filtr atd.
Rellik (1136)|1.8.2014 15:17
Tak D7100 je dobrá volba. Jako základní objektiv se dá použít zmíněná 18-105. pokud bys ale chtěl "vyšší level", tak za sebe bych doporuřil sigmu 17-50 F2.8 ( http://www.fotocz.cz/galerie/index_d6b656da270a5438e5f85988747fea9a.html ). Oproti 18-105 má sice menší "zoom", ale zase kvalitnější výstup. Jak fotí tato kombinace (D7100 + Sigma 17-50 F2.8) se můžeš kouknout u třeba u mě https://www.flickr.com/photos/116371954@N07/sets/72157645645620004/ Video nemá taky špatné. Kdybych nějaké točil, dal bych ukázku, ale jelikož mám foťák na focení a ne na točení, tak nic no. :)
midiborec (35)|1.8.2014 16:14
Nejspis jsem tedy rozhodnut pro d7100 ktera se mi moc libi jen sem vyčet par drobnosti jako mali buffer ale to asi pro mou potřebu neni nic extra hrozného a jeste par lidi si stezovalo na občasné smítko na snimači. Rozhodnul jsem se ze tele zatim dám stranou a radeji připlatim si za univerzalnejší. Vámi vybrane objektivy Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM pro Nikon a Nikon 16-85mm f/3,5-5,6 G AF-S DX ED VR se mi moc libí jen bude težké vybrat vítěze. Jakou by jste doporucili pametovou kartu do tohoto fotaku ? stači 32gb 30mb/s nebo radeji jit do vetši přenosové rychlosti ?
Rellik: ty fotografie jsou nejak barevne doupravovane nebo to tak stoho krasné leze ? je to moc pekne.Nemas i jine foto krajin, portretu atd. stimto sklem ? Jeste sem se dočet že pro foceni neni ani nejak potřeba opticky stabilizator ale nejspis pro točení je to potřeba nebo se pletu ? Dekuji
Sakini (1174)|1.8.2014 18:05
Nikon 16-85 je velice ostrý, rychle ostří a má dobrou stabilizaci, ale v tomhle případě bych oželel rozsah - Sigma 17-50/2.8 je velice podařená a ostrá, vyžaduje při nákupu pečlivý výběr dobrého kusu protože trpí na kvalitativní výkyvy, ale když je dobrá tak stojí za to, a ta světelnost se hodí jak při míň světle, tak na kreativnější tvorbu. Hlavně je teď za příznivou cenu, ještě nedávno byla výrazně dražší. Oproti třeba Tamronu 17-50/2.8 je to určitě zajímavější volba.
Kartu vol podle toho jak rychle snímáš, pokud fotíš jednotlivé snímky tak i obyčejná třída deset bude stačit, na rychlejší to chce UHS-I aspoň 60Mb/s. Vyrovnávací pamět je snad jedinou výraznou nevýhodou D7100, a pokud bys chtěl foti rychle a v sérii potřeboval bys co nejrychlejší kartu abys to alespoň částečně kompenzoval. Nahrávání videa obyčejná karta zvládá, to je mimochodem u D7100 na solidní úrovni a s manuálním ostřením se dá docela dobře natáčet.
Rellik (1136)|1.8.2014 19:54
[QUOTE=midiborec;32348]Rellik: ty fotografie jsou nejak barevne doupravovane nebo to tak stoho krasné leze ? je to moc pekne.Nemas i jine foto krajin, portretu atd. stimto sklem ? Jeste sem se dočet že pro foceni neni ani nejak potřeba opticky stabilizator ale nejspis pro točení je to potřeba nebo se pletu ? Dekuji [/QUOTE]
Barevně doupravené to není. Je to pouze vyvolané z RAW souboru, kde byl pouze trošku přidán kontrast. Ono to bude dáno tím, že něfotím na automatické vyvážení barvy a ani nepoužívám ty přednastavené hodnoty (slunečno, zataženo...), ale zadávám hodnotu ručně přímo v kelvinech:
http://www.lightenergysource.com/kelvintemp.htm

Pokud se naučíš vnímat tyto "barvy" světla, tak pak máš focení příjemnější. Navíc si tak můžeš přímo při focení zvolit, zda budeš fotit do teplejších, nebo studenějších barev... ;)

Nějaké snímky krajiny najdeš i tady v galerii. Typických portrétů moc nemám, jelikož je nefotím...
Když se pak podíváš na mé poslední fotky tady v galerii, tak se zaměř na ty po tu "Smraďavku" - ty jsou focené tou sigmou.
midiborec (35)|1.8.2014 22:34
Takže říkate ze by jste radeji brali tu sigmu 17-50 ano ? zkusim pohledat jeste nejake recenze. Myslíte ze se stimto objektivem daji natačit i slusnejší videa ? Diky za info ktem kartam tak asi koupim 32gb a 30mb/s rychlost. Nepocitam ze budu delat nejake rychle snimky. Zatim sem to nikdy nepotřeboval. Co říkate na tento Sigma 17-70mm f/2,8-4,0 DC Macro OS HSM Contemporary pro Nikon ?
Rellik: ty fotky v galerii jsou vsechny tou sigmou focene ? ty makro jak je mucha a mandelinka to je s nejakou makro predsadkou nebo to je přimo tim objektivem focene ?
ewing (68)|1.8.2014 23:25
ja schvaluju,ze pokud jsi ochoten investovat ty penize, ze jdes rovnou do vyssiho modelu.koupit napr. 5100 a za 5 mesicu prechazet na jiny vyssi model presne jak pises i ja sam povazuju za ztratu penez i casu. ucit se muzes rovnou na tom s cim uz pak delsi dobu vydrzis a navic ergonomie i ovladani modelu nikonu nizsi rady nez 7xxx je jine a pokud by sis zvykl,tak pri prechodu bys ses musel stejne spousty ucit odznova a nektere navyky pak jsou spise na skodu. ale co se tyka te pametove karty,tak tam si to musis vice urovnat. na jedne strane pises,ze nebudest sice fotit rychle jdouci snimky,ale zaroven chces natacet video. rychlost 60 Mb/s jak uz psal Sakini bych pak videl jako nutne minimum,ale osobne bych doporucoval 90 Mb/s popripade i vice. nemam sice vlastni zkusenost s natacenim videa na 7100,ale pri 30Mb/s v kamere a trocu rychlejsim pohybu uz vyskakuje zprava, ze se jedna o rychly pohyb,ktery se nestaci zaznamenat.
midiborec (35)|1.8.2014 23:31
super děkuji za postřeh.. Takže tělo a kartu mam vyřešenou ted jeste ten objektiv :( nevim zda sigmu 17-50 nebo tu novejši 17-70 a ted babo rad.
Sakini (1174)|2.8.2014 10:33
To jsou dvě třídy objektivů, 17-70 je takový slušný univerzál, světelnější než třeba Nikkor 18-105 ale nijak zvlášť ostřejší ani o moc rychlejší - tím nechci říct že by byl špatný, je to dost slušný víceúčelový objektiv s rozumnou obrazovou kvalitou, ale nic víc. A tu světelnost využiješ spíš omezeně, protože u 17-70 je potřeba přiclonit pro dobrou ostrost. Dřív by ten rozdíl byl jasně poznat i cenově, protože 17-50 stála skoro dvakrát tolik co 17-70, teď se to srovnalo protože za rohem je nový nástupce 17-50 a ta současná výrazně slevnila. Je ostřejší, rychlejší a světelnější, a to prakticky za stejnou cenu - nová 17-70 je oproti předchozí verzi vylepšená, ale nijak revolučně a zachovala si typickou charakteristiku univerzálního řešení které v ničem výrazně nevyniká.

Při aktuálních cenách paměťovek bych na tvém místě rovnou vzal 95Mb/s, na tom nic moc neušetříš a je lepší mít tu rychlou možnost a nepoužít ji, než nemít a potřebovat. 32GB UHS-I se dá koupit za cca 1300,- (u nás, eBay by to uměl levněji, a běžná 30Mb/s klidně stojí se stejnou kapacitou i tisícovku),a to v poměru k ceně těla opravdu nic není. Nikony mají rozumný datový tok videa a nejsou tolik náročné, s D7000 se dalo natáčet v klidu i na kartu třídy 6 (zatímco třeba v kompaktu Fuji X20 mi kolabovala při videu i desítka pro malou rychlost), a v D7100 běžná desítka zvládá bez zaváhání.
Rellik (1136)|2.8.2014 11:03
No jelikož jsem měl i tu sigmu 17-70 C, a moc mě o deklarované kvalitě nepřesvědčila, tak za sebe ji nedoporučuju... Po cca půl roce jsem ji prodal..
Fotky v galerii jsou ty poslední jak jsem psal, tak sigmou 17-50 F2.8 a dál pak už je mix sigma 17-70 C, sigma 28-80, sigma 18-125, mobil...
Jinak můžeš kouknout i sem http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA třeba pak i ušetříš... ;)

Jinak udělal jsem tedy i krátké video D7100 + sigma 17-50 https://www.youtube.com/watch?v=gH3ge76dfhI&feature=youtu.be - přepni si na HD. Je to s držením v jedné ruce a bez ostření. :)
midiborec (35)|2.8.2014 23:54
Moc děkuji teda ta názory. Jsem rozhodnutej jít do te D7100+ Sigma 17-50 F2.8 a sandisk 32gb 95mb/s. Snad behem přištiho tydne to pořešim a pak se budu moct podělit s nazorama. Jeste dotaz k akumulatoru. Postači jeden nebo je lepši vlastnit dva ? jak dlouho vydrži v provozu fotoaparad při natačeni ?
nephilim (353)|3.8.2014 01:16
[QUOTE=midiborec;32403]Moc děkuji teda ta názory. Jsem rozhodnutej jít do te D7100+ Sigma 17-50 F2.8 a sandisk 32gb 95mb/s. Snad behem přištiho tydne to pořešim a pak se budu moct podělit s nazorama. Jeste dotaz k akumulatoru. Postači jeden nebo je lepši vlastnit dva ? jak dlouho vydrži v provozu fotoaparad při natačeni ?[/QUOTE]

Nic proti kvalitám zvolenému objektivu, ale díky jeho velmi malému rozsahu počítej s brzkým nákupem dalšího objektivu v rozsahu 50-300mm. Takže tě čeká prakticky permanentní nošení druhého objektivu, plus vyměňování objektivů při kdejaké příležitosti a z toho plynoucí brzké zanesení snímače prachem. O riziku pádu objektivu raději ani nemluvím.
Nehodnotím, nekritizuji, pouze konstatuji.
Co si třeba odzkoušet vhodnost takového rozsahu pomocí kompaktu, který určitě vlastníš? Zkus ho chvíli používat pouze v rozsahu 26-75mm (ohniskový rozsah Sigmy přepočtený crop faktorem). Možná ti to lépe napoví nakolik je pro tebe takový rozsah postačující.
crashpc (541)|3.8.2014 09:11
Souhlasím. Sigma 17-50mm je super objektiv, kterej bych dneska vzal, ale když jsem začínal na seťáku, jeho rozsah mi přišel nejhorší možnej. Respektive to bylo málo. Dokud se člověk neumí dostat do pozice, že předem ví jakej má mít nasazenej objektiv, tak je to docela utrpení. Začátečník, kterej v jeden moment chce fotit makro, a pak se otočí, a chce fotit ptáka v letu, má pak přirozeně hodně velký problém. Nejsem si tedy jist, kterou možnost doporučovat. Mám bezzrcadlovku s odhaleným snímačem, který je velmi blízko bajonetu, skla měním skoro každý den,a ještě se mi nepovedlo tam dostat jediné smítko, ale chce to trošku šikovnosti. Nevím jak u kterých zrcadel, ale některá nechávají při vypnutém stavu závěrku zavřenou (ze starých dob, kdy se nesmělo dovolit nechat proniknout světlo, a znovu exponovat film), takže by se asi nic stát nemuselo, ale ruku do ohně za to nedám.
rousini (738)|3.8.2014 09:44
Njn, to už se nějak tak předpokládá s nákupem zrcadlovky, že si občas nějaký ten objektiv přehodím. Kvůli pohodlí si koupit jeden průměrný seťák s větším rozsahem mě nepřijde adekvátní...
Spousta lidí vyfáží jen s pevným sklem. Má to velkou výhodu. Nejde fotit všechno a tak se o tom musí začít přemýšlet.
Rellik (1136)|3.8.2014 10:56
[QUOTE=nephilim;32404]díky jeho velmi malému rozsahu počítej s brzkým nákupem dalšího objektivu v rozsahu 50-300mm[/QUOTE] Nejsem téhož názoru... Taky jsem dřív udržoval objektivy v rozsahu 17-300mm, po čase jsem zjistil, že mi stačí rozsah do 105mm a v poslední době mi v 99% bohatě dostačuje rozsah 17-35mm. Záleží na co se fotograf zaměří... Pokud chce fotit ptáky a zvířata, tak se bude pohybovat od cca 150mm nahoru. Pokud chce fotit kde co, tak bude stačit rozsah do cca 110mm. Pokud chce fotit lidi, objekty a krajiny, postačí mu ohnisko i do těch 50mm...
midiborec (35)|3.8.2014 12:09
Rellik: byl bys tak hodny a udelal mi ze dve fotky makro stou sigmou 17-50 co stim jde udelat ? jen me zajima jak max stim jde zajit. Děkuji Jinak co tak vidim po svatbach tak kazdy fotograf ma minimalne ze dva objektivy, takže tomu se človek nevyhne jich mít více.
Rellik (1136)|3.8.2014 12:50
Není problém. Nicméně nečekej žádné velké přiblížení. Ostřit se dá až od nějakých 17cm, což moc makra nevykouzlíš...
Tady máš pár ukázek: http://makro.dv-foto.cz/ - první dvě jsou tou sigmou 17-50 F2,8 třetí (s větším přiblížením) je sigmou Sigma 28-80 F3,5-5,6 HF Macro ( http://dv-foto.cz/page/default/Test%20objektiv%C5%AF%20SIGMA - prostřední). Jak vidíš makro nic moc... Nicméně díky velkému rozlišení můžeš udělat ořez. Nebu to sice ono, ale aspoň trochu víc to přiblížíš... ;)
Jo abych nezapomněl - ta mincička (stříbrný desetikrejcar František Josef I ) má průměr 18mm...

EDIT: Na makro byl slušný objektiv ten co jsem zavrhl - Sigma 17-70 C. Pro takové detajlnější fotky byl slušný, co se ovšem ostatních fotek týkalo (krajina, lidi... prostě cokoliv vzdálenějšího), tak nebyl nic moc. To už bych řekl, že na podobné fotky byl lepší nikkor 18-105... Je tam i ukázka "ne"kvality té sigmy 17-70C
midiborec (35)|3.8.2014 13:14
díky za fotky. Šlo mi jen oto až kdyz budu natáčet tak jak se moc da zajit třeba na detail vlasu a tak a myslim si ze tohle mi bohate postači.
midiborec (35)|3.8.2014 13:48
A jak je to prosimte s vydrži tou baterii ? vydrzi jedna nebo je lepši mít dve ? Při foceni by mela vydržet přes 920 fotek ale u videa me zajima jak dlouho
crashpc (541)|3.8.2014 14:13
Dvě baterky jsou obvykle nutnost, pokud máš jít fotit nějakou akci. Už pro tu jistotu a zálohu...
rousini: Když jsem začínal, tak jsem to nepředpokládal a byl to jeden z důvodů, proč jsem první zrcadlo prodal. Člověk ale musí nějak nabrat praxi, zmoudřet. Dnes také fotím na pevná skla, ale kdybych měl peníze, tak bych je asi za ty nejlepší zoomy jako Sigma 18-35 f/1.8 vyměnil, protože tady pevné sklo není lepší v ničem jiném než ve velikosti....
midiborec (35)|3.8.2014 17:20
Dobře tak pořídim jeste nahradni akumulator. Jeste posledni dotaz zda je dobre přikoupit i polarizačni filtr ? Jak moc je použivate a popř jakej na tu sigmu ? dekuji
rousini (738)|3.8.2014 17:37
crash: já jsem sice psal pod tvůj post, ale reagoval jsem na nephilim. Myslel jsem, že to z kontextu vyzní... Jinak já nemám nic proti transfokátoru, pokud to není velký ústupek kvalitě nebo pokud se s tím předem počítá a má to sloužit třeba jako zápisník. Sry za OT
Rellik (1136)|3.8.2014 19:44
[QUOTE=midiborec;32420]Dobře tak pořídim jeste nahradni akumulator.[/QUOTE] Já bych radějji pořídil bateriový grip. Pokud ho objednáš z ebay, tak stojí od cca 1000,- a můžeš do něj ládovat obyčejné tužkovky, takže nemusíš moc řešit nabíjení akumulátorů - já nedávno kupoval temto http://www.ebay.co.uk/itm/Pro-Multi-Power-Battery-Grip-Batteriegriff-for-Nikon-D7100-LF223-/261396735015 Je jak na jeden přídavný originál akumulátor, nebo na 6 obyčejných tužkovek... Výdrž hóódně dlouhá. ;)
midiborec (35)|3.8.2014 19:47
ale 6 tužkovek je pak už docela znát na váze ne ? a co ten polarizak ?
Rellik (1136)|3.8.2014 21:15
Na váze to sice znát je, ale zase nemusíš řešit vybitý akumulátor... Prostě kdekoliv koupíš pár tužkovek a jedeš dál... Navíc ten grip tam nemusíš mít pořád... ;)
A polarizák je dobrý tak pro krajináře... Pro normální focení lidí a podobně zbytečně ubírá drahocené světlo a tak musíš buď přidat čas a nebo iso (pokud už nejde snížit clona), což ani jedno není v některých případech moc dobré... Dřív jsem taky používal polarizák, postupem času jsem ovšem zjistil, že pro mé focení není vůbec třeba... To spíš kup UV filtr jako ochranu přední čočky objektivu. Je při poškrábání levnější koupit nové UVčko než nový objektiv ;) Já mám třeba tento https://interlink.tsbohemia.cz/b-w-kr-1-5-skylight-filtr-77mm-mrc-slim_d143620.html - filtr s lehkým, teplým zabarvením, pro odstranění nežádoucího modrého nádechu na fotografii. Použitá MRC antireflexní vícevrstvá úprava je odolnější proti vodě a poškrábání než u běžných filtrů. Nicméně tobě by stačil nějaký "obyčejnější filtr" bez vlivu na barevnost.
midiborec (35)|3.8.2014 21:46
a nema ten UV filtr nejaky vliv pak na kvalitu fotografie ? přece jen dalši sklo navíc.
ewing (68)|4.8.2014 04:46
toho se nemusis bat. jen bych dodal, aby sis koupil mozna radeji verzi "slim."

P.S. Rellik si mozna udelal srandu jestli tu cenu podporuje /cenu sveho filtru v odkaze/ :D, tady mas link na ten samy:http://www.cameraking.co.uk/B%25252BW+77mm+MRC+Slim+Skylight+KR-1.5+Filter.html
Rellik (1136)|4.8.2014 17:38
[QUOTE=ewing;32435]P.S. Rellik si mozna udelal srandu jestli tu cenu podporuje[/QUOTE] Srandu jsem si nedělal , ale ty peníze jsem za to opravdu nedal. Koupil jsem to od jednoho mého známého fotografa, který ho měl jako součást vybavení ateliéru. Dal jsem mu za něj 500,- ;)

midiborec:
A co se týká kvality obrazu - věř že rozdíl nepoznáš ani kdybys koupil UVčko z Ebay za 70,-kč... ;)
midiborec (35)|4.8.2014 18:00
díky. Snad tento tyden nebo přišti zrcadlovka bude doma. Pak napiši pocity.
ewing (68)|5.8.2014 02:53
[QUOTE=Rellik;32453]Srandu jsem si nedělal , ale ty peníze jsem za to opravdu nedal. Koupil jsem to od jednoho mého známého fotografa, který ho měl jako součást vybavení ateliéru. Dal jsem mu za něj 500,- ;)

midiborec:
A co se týká kvality obrazu - věř že rozdíl nepoznáš ani kdybys koupil UVčko z Ebay za 70,-kč... ;)[/QUOTE]

jasne, ani jsem to neminil nejak vazne, nakonec zalezi na kazdem kolik je ochoten za tu kterou vec zaplatit. spise jsem to chtel jen trochu popichnout nebot ten cenovy rozdil je dosti brutalni a pritom je UK dosud taky v evropske unii
midiborec (35)|9.8.2014 20:47
Tak v pondelí si jedu ráno pro fotáček tak uz se těším. Mohl sem ho mít už v patek ale nemeli na prodejne tu sigmu takze musim počkat.
Dzany80 (126)|11.8.2014 08:01
A cos teda vybral? :)
Baji14 (54)|11.8.2014 09:38
Taky by mě zajímalo... :)
midiborec (35)|12.8.2014 00:57
Vybral jsem tu D7100+ sigmu 17-50 2.8F a ktomu nahradni akumulator + 2x SDHC Karta 32GB 95mb/s. Krasnej sem se vlezl do 40 tisic i s brašnou. Zatim sem nemel moc možnost fotit protoze venku nebylo moc počasi na focení. Jen sem teda zmatenej stech režimu. V jakem vy fotite v ,,P" nebo v nejakem uplne manualnim ? Ted sem četl ze 2 hodiny celou ten manual tak uz aspon vim co ktera funkce znamena. Jak mate nastavene ostřeni ? AF-A nebo jinej ? a kolik bodu ? Musim jeste objednat ten uv filtr a asi nekdy časem jak nasetrim penize koupim jeste ten tele aspon 200mm.

P.S.: Jeste jsem si tak vzpomel to ten kontrolni LCD pořad svíti i kdyz je fotak vypnutej ? myslim tim ze to pořad ukazuje kolik se vleze snimku na kartu. Nevybiji to baterii ?
ewing (68)|12.8.2014 06:58
rezim automat je nejjednoduzsi a nejrychlejsi a sam ho nekdy pouzivam,kdyz jdu "lovit" zivot v ulicich.jinak vetsinou pouzivam plny manual a sem tam cas,zalezi co budes konkretniho fotit a deset rozdilnych fotografu ti asi da i deset ruznych odpovedi,ale casem si sam ustalis co, jak a kdy ti bude nejlip vyhovovat. co se ostricich bodu tyka,tam bude volba asi podobna,osobne vyuzivam jeden stredovy a zaostrovani na automat. LCD se na tom fotaku da snad vypnout anebo nastavit tak jak sam potrebujes,nevim urcite poradi ten ,kdo ma vlastni zkusenost.
Ale pocasi nikdy nemuze ovlivnit foceni, nadherne fotky se daji udelat i za deste ci snezeni !!takze pocasi na foceni je vzdycky, jen chut chybi ! :)
Dzany80 (126)|12.8.2014 07:41
Nejprve chci pogratulovat ke koupi fotoaparatu at slouzi a jsi spokojeny a udelas s nim spoustu krasných fotek.
Na druhou stranu, pokud o foceni a praktikach moc nevis, doporucuji precist si neco o tom a shlednout nejaka videa. Nezminil si mereni expozice, to je bohuzel jedna z nejdulezitejsich veci na foceni.
Diky tomu, jak chces mit expozici pod kontrolou budes volit expozicni rezimy. Ja nejvic pouzivam rezim A nebo M, dle svetelnych podminek a fotografovane sceny.
Ostrici body - pouzivam 9 krizovych stredovych. Pokud jde o pohybovou scenu ke me ci ode me, pouzivam AF-C 3D tracking a tu scenu pokropim.
Jak budes fotit, tak se ti postupne dostane pod kuzi, nejlepsi je se ucit sam. Na spoustu veci prijdes a uz je nezapomenes.
Pavel Matějka (394)|12.8.2014 08:04
Nejčastěji se fotí v A - nastavíš si clonu podle požadované hloubky ostrosti a foťák automaticky nastaví čas, případně ISO.
Sakini (1174)|12.8.2014 08:09
Budeš si muset najít svou cestu, každý to má jiné jak vidíš - za mě je to většinově priorita clona A, v určitých situacích M (v současnosti velice často, ve spojení s široce nastavitelným AutoISO velice praktické když chci dosáhnout konkrétního času a clony), hodně záleží na tom co budeš fotit. Stejné je to s ostřením, AF-A u Nikonu funguje rozumně a při náhlém pohybu umí zareagovat, automatická volba bodů u D7100 taky funguje dost rozumně a dělá co chceš. A na pohyb nezapomeň použít 3D tracking, Nikon ho má velice schopný a u tvého typu je opravdu vynikající.
Stavový displej ukazuje hodnoty i při vypnutí, nemusíš se tím zaobírat protože žere nula celá nic nic nic. Jen moc nepoužívej jeho podsvícení (páčka zapínání na druhou stranu), to už se dlouhodobě umí na kapacitě projevit.
midiborec (35)|12.8.2014 10:36
Díky za odpovedi. Zkusim si stim jeste pohrát. Vcera jsem to vybalil z krabice a sel ven ze psem tak sem to zkousel ale jelikož sem to mel v automatu tak se me to moc nezdálo. Třeba pes proti me bezel a ja ho vyfotil a zaostřilo mu to nohy a oblicej nemel uplne ostrej. Zkusim si to tam nastavit na ten střed zda to bude lepši a na pohyb to 3D. Do jakych souboru vám fotak fotky uklada ? mate nastaveno jen raw nebo raw i jpg zároven ? Ja jen jestli to dvojte neni zbytečne.
Jinak ne že bych se vody bál ale neni přijemne kdyz vam na fotak prší a plastenku na něj nemam.
Dan7 (411)|12.8.2014 11:05
Sakini to popsal naprosto přesně a fotím taky dost podobně. Akorát spíš na M (manuál) a míň na A (priorita clony). Měření expozice používám většinou Matrix a jsem spokojený. Počty ostřících bodů a ostření podle situace co fotíš. Asi bych začal s plným počtem bodů a AF-A. Na krajinu funguje automat výborně a se zapnutým plným počtem bodů je i mimořádně rychlý. Klidně zvládnu u Nikonu na automatiku AF-A i docela přesné ostření na menší objekt (např. obličej, kytku). Až když si to ostří jinam tak přepínám na bodové.

Stavový display ukazuje počet fotek i při vypnutí a nic nežere. Když srovnám baterii na svém starém Nikonu D5100 a na D7000, tak to opravdu řešit nemusím. Nikdy jsem neměl u žádného foťáku náhradní baterii a s kapacitou jsem vystačil. D7000 fotí a fotí.
midiborec (35)|12.8.2014 11:22
Ja nahradni baterii si koupil spis kvuli tomu kdyz budu natáčet abych mel rezervu. Jinak z natačeni sem dost překvapen. Obraz je krasnej, to ostřeni ručni parada no akorat to neni na natačeni z ruky takze bud stativ nebo slider ale stim sem ja počital.
Milan Šurkala (3381)|12.8.2014 13:54
Já fotím nejčastěji na režim A (volím dle hloubky ostrosti, požadované optické kvality), méně na S (panning a jiné záležitosti, když potřebuji specifický čas). Plný manuál M používám spíše výjimečně, neboť u něj nefunguje automatické ISO, musel bych si tedy hrát se třemi parametry, a to se mi moc nechce (mít to auto ISO, tak to používám častěji). Takže toto používám maximálně tak na noční fotografie. P nepoužívám snad vůbec. Fotím RAW+JPEG. JPEG jako "náhledový" soubor a RAWy pak převádím do DNG, protože v Samsungu byli padlí na hlavu, RAWy ukládali bez komprese a ještě do toho RAWu přibalili JPEG navíc (takže to je RAW + 2x JPEG).
Rellik (1136)|12.8.2014 15:28
Tak gratuluju k novému foťáku. Nakonec jsi tedy vybral to co mám i já... :) Jinak při focení se pohybuju podle situace v rozsahu S,A,M. Používám jeden ostřící bod, který si posunu kam potřebuju. Měření expozice mám nastaveno na (o) - se zdůrazněným středem. Fotím pouze do RAW. Pokud fotím nějakou akci, fotím na dvě karty - na jednu RAW na druhou JPG. Má to dvě výhody - 1/ záloha při poruše některé z karet, 2/ můžu použít pouze JPG, pokud ho uznám za dobrý a nemusím se tak zdržovat RAWem. Jo a režim ostření na "A". Kompenzaci expozice mám u režimů S, A nastaveno +0,3EV - lepší se ztmavuje než zesvětluje ;) Vyvážení bílé barvy, jak jsem už psal, aplikuju ručně pomocí stupňů kelvina - ze začátku je to trošku horší, než si na to zvykneš, ale pokud si vštípíš do paměti hodnoty dle "teploty" barev http://learn.usa.canon.com/app/media/images/articles/kelvin_whitebalance/kelvincolortemperaturescale__hero.jpg , tak se s tím pracuje parádně a sám si přímo při focení můžeš zvolit zda bude fotka více do teplejších, nebo studenějších tónů... ;) No chce to zkoušet, zkoušet a hlavně fotit... Pro začátek bych doporučil zašíst se do tohoto webu http://fotoroman.cz/index.htm ;)