Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

PANASONIC Lumix DMC-FZ1000 ,alebo niečo iné?

54321 (8)|8.8.2014 12:07
Dobry den
Uz zhruba mesiac vyberam fotoaparat ktory sa kvalitou fotiek vyrovna DSLR. DSLR/CSC nechcem hlavne z dovodu ze sa chcem vyhnut financne narocnej discipline akou je nakup roznych skiel.
Profi kompakt by bola relativne tiez moznost,ale nakolko pri potulkach prirodou sa zijde aj zoom tak tato moznost asi tiez odpada.Do oka mi padol FZ1000,zda sa mi ako najlepsia volba pre moje potreby.Fotoaparatom chcem fotit rodinu,oslavy,ale aj prirodne scenerie na rodinnych potulkach,kvalitne video je tiez ziadana vlastnost .Chcem tiez aby fotil dobre aj v interieri,ako aj vonku za horsieho svetla.Ak by ste mi nahodou vedeli poradit nejaku lepsiu variantu do 650€(tolko by ma totiz stala FZ1000 pri nakupe cez CZ e-shop) ,budem Vam nesmierne vdacny.
THX
prandur (44)|8.8.2014 12:26
Jo, to asi hledáš něco podobné jako já :D
DSLR jsem spíše vyloučil, kvůli výměně objektivů a většinu těch kvalitních kompaktů zase omezuje nízký zoom.
Takže se zdá, že v současnosti pomalu jediná volba se slušnou kvalitou výstupu a dostatečným zoomem (pořád ale určitě nemůže člověk čekat kvalitu dobré zrcadlovky s dobrým objektivem že...) je právě FZ1000.
Případně ještě asi možnost počkat na nějaké nové kousky od jiných výrobců do této perspektivní začínající kategorie (ultrazoom s 1" snímačem), kam patří zatím vlastně jen Panasonic FZ1000 a Sony RX10.
Každopadně minimálně od toho FZ1000 určitě nečekej nějaké užasné fotky, co se týče focení v interierech za horšího světla.. ten výkon fotáku prostě není až tak dobrý, aby se rovnal například zrcadlovkám a je tam pořád vidět na vyšší ISO velký šum. Stačí se podívat třeba na DPreview.com, tam máš testovací fotky na různá ISO, docela si z toho člověk udělá představu.
54321 (8)|8.8.2014 14:26
[QUOTE=prandur;32567]co se týče focení v interierech za horšího světla.. [/QUOTE]
Trochu si to vytrhol z kontextu,pisal som ze chcem aby fotil dobre v interieri a aj vonku za horsielo svetla(nie v interieri za horsieho svetla),ale to neva,s toho sa nestriela.
Je mi jasne ze sa FZ1000 neda porovnavat z drahymi DSLR s este drahsimi sklami,ale myslim ze zo zakladnymi DSLR kludne.Neviem ci som fotoignorant alebo nemam vkus,ale vsetky fotky(DPReview,flickr...) co som mal moznost vydiet sa mi fakt pacili
kultus (1295)|8.8.2014 15:35
[QUOTE=prandur;32567] Každopadně minimálně od toho FZ1000 určitě nečekej nějaké užasné fotky, co se týče focení v interierech za horšího světla.. ten výkon fotáku prostě není až tak dobrý, aby se rovnal například zrcadlovkám a je tam pořád vidět na vyšší ISO velký šum. Stačí se podívat třeba na DPreview.com, tam máš testovací fotky na různá ISO, docela si z toho člověk udělá představu.[/QUOTE]

no to uz trochu zavadis. vykon na vyssi ISO je horsi cca o 1EV oproti sony NEX rade s 16Mpx APS-C, ktery ma treba i D5100/D7000. Takze muze mit diky nizsimu pouzitemu ISO na sirokem konci pri F2.8 zhruba stejne sumu jako nejaky canikon s obj.18-135mm/18-105mm (f3,5-5,6) Podle mne bude mit TZ1000 i lepsi stabilizaci, takze se i prizoomovanim a mirnym zhorsenim clony muze udrzet delsi cas a opet ISO podrzet niz a ty vysledky muzou byt vyrovnanejsi. Samozrejme pri pohybujicich se predmetech uz bude zalezet na expoz.casu a tam se vyssimu ISo asi nevyhnes. Neni to ale takova katastrofa. Sam jsem byl prekvapen jak se "pouze" 1" snimac drzi na vyssim ISO. Navic focenim do RAWu se da sum slusne kontrolovat i pri zachovani detailu. Stahl jsem si RAWy a doma si je podle sve zvyklosti upravoval co se z toho da vytahnout...Takze zase tak jednoznacne to neni a vetsi rozdil bude hlavne pri pouziti zrcadlovky/bezzrcatka s lepsimi svetelnymi objektivy. To uz se ale pak podivej kolik svetelne teleobjektivy s f2.8 stoji...samozrejme je treba zvazit nejen mnozstvi svetla, ale taky HO kde mensi snimac proste nestaci. Lepe je na tom RX10 kde muzes fotit v celem rozsahu na f2.8 a tam uz je na delsim konci rozdil mnohem vetsi takze nemusis jit s ISO tak nahoru a pak se da vyhrat i s tou HO, dani za to je polovicni ohn.rozsah, coz nekomu muze/nemusi vadit.

odkud vis kolik bude stat TZ1000 v ceskych eshopech :D
54321 (8)|8.8.2014 15:52
[QUOTE=kultus;32572]odkud vis kolik bude stat TZ1000 v ceskych eshopech [/QUOTE]
PANASONIC Lumix DMC-FZ1000 ,nie TZ1000 ;)
http://digitalni-fotoaparaty.heureka.cz/panasonic-lumix-dmc-fz1000/
kultus (1295)|8.8.2014 16:49
Aha nevim proc ale heureka mi to pod nejdrazsima kompaktama vubec nevyhodila, podle jmena jsem to nehledal...
prandur (44)|8.8.2014 17:18
No myslel jsem to tak, že proti zrcadlovkám (i těm levným jako třeba Canon 100D) s dobrým objektivem to moc srovnávat na fotkách za šera nejde a to si myslim je fakt, alespoň podle toho co si můžes najít na DPreview. Tam ty zrcadlovky jsou testovaný na té porovnávací scéně třeba s nějakým pevným objetivem se světelností 1,4 a tudíž na vyšší ISO s tím i levná zrcadlovka jasně uteče tomu ultrazoomu...
Ale to je ono, protože například zrcadlovka s průměrným teleskopickým objektivem s širokým rozsahem už takový zázrak nebude. A já i autor topicu právě pevný objektiv nechceme.
Nechci dělat nějakého experta, tím nejsem ani náhodou, ale takhle to z toho vidím, jestli to tak není, tak se omlouvám.
kultus (1295)|8.8.2014 17:49
Srovnavej srovnatelne, takze si vem RX10 nebo si kup zrcadlo/bezzrcadlo s o hodne drazsim objektivem s konstantni svetelnosti f2,8. A i FZ1000 bude mit se svym f2.8-4 objektivem oproti bezne konkurenci naskok cca 1EV i vic coz srovna hendikep mensiho snimace. Porad se ale bavime len o expozici a mnozstvi svetla, co se tyce HO bude na tom do urcite ohn.vzdalenosti RX10 i FZ1000 hur nez zrcadla se setakem, k tomu slouzi ekvivalentni clona, mrkni na dpreview. Takhle to zase vidim ja.
54321 (8)|8.8.2014 17:51
Oooops,kruci fix!.Zle som prepocital kurz,nevychadza to 650 ale cez 800€ :((hoodne cez moj rozpocet). Na Slovensku ho ani ziadny seriozny predajca nema v ponuke.
V tom pripade si mozem dovolit len Panasonic Lumix DMC-FZ200, o FZ1000 mozem akurat tak snivat
prandur (44)|8.8.2014 20:11
Tak jestli je aspoň přibližně tak dobrý jako předchozí FZ150, který vlastním, tak se jedna o dobrý přístroj, co fotí velice solidně (za ty peníze). Sice se mi zběžně podle dpreview zdá, že má FZ200 o kousek horší výsledky na stejné ISO, ale zase má podle specifikací výhodu v konstantní světelnosti oproti 150ce.
kultus (1295)|9.8.2014 09:06
no tech 150E bych zvazil, ted jsem si dal velkou porci fotek z recenzi a musim rict, ze tak krasne detailni a ostre fotky uz z jpegu a pri 100% prohlizeni jsem uz dlouho nevidel. Samozrejme nekoukam na recenze FF s premiovyma sklama, ale na 1" UZ kompakt fakt parada...
crashpc (541)|9.8.2014 09:29
Přesně tak. Pokud nemáš moc peněz, tak to nekupuješ na půl roku. Ten stroj Tě bude provázet roky, a ta kvalita se časem svým způsobem vyplatí a zaplatí. Pokud dáváš navíc 150 Eur, asi bych to taky udělal....
54321 (8)|9.8.2014 10:30
Je pravda ze FZ1000 sa mi dostal dost pod kozu,ale moj financny rozpocet sa od vcera dost obmedzil(dcera mi tak dlho hucala do hlavy az ma ukecala na novy mobil). Teraz uz zostava pre moju "hracku" max. 400€,prehodnotil som svoje poziadavky a myslim ze som ochotny vzdat sa zoomu a kupit CSC. V mojom momentalnom cenovom limite ma dost oslovil Olympus E-PL5,paci sa mi jeho obrazova kvalita ktora sa da dosiahnut aj so setovym objektivom.
Tu ho predavaju double kit
http://www.datart.sk/Digitalny-fotoaparat-OLYMPUS-E-PL5-Double-Zoom-Kit-Black-14-42mm-40-150mm.html?utm_source=heureka.sk&utm_medium=priceindexer&utm_campaign=feed
Co poviete,stoji E-PL5 za uvahu?
Milan Šurkala (3381)|9.8.2014 11:24
Otázkou je, zda nebude lepší chvilu počkat a došetřit, než teď kupovat něco, co vlastně ani tak moc nechceš? Pak si jen budeš furt racionalizovat svou volbu a hledat, v čem je E-PL5 lepší, aby ti to nebylo líto...
54321 (8)|9.8.2014 15:35
[QUOTE=Milan Šurkala;32602]Otázkou je, zda nebude lepší chvilu počkat a došetřit...[/QUOTE]
Aj takto by sa to dalo,ale v konecnom dosledku sa mozem dostat do bludneho kruhu ktory nebude mat koniec. Priklad; budem setrit napr. dva-tri mesiace na FZ1000,medzi tym sa moze dostat do predaja nieco este lepsie,ale bude dajme tomu drahsi o 150€,tak a teraz nastava ta patova situacia(bludny kruh) preco este nedosetrit tych 150? a nekupit to najlepsie?,atd. atd... .
Ja by som chcel za tu cenu to najlepsie co sa da kupit teraz,nie travit cas setrenim a sledovanim ci nahodou nevyslo nieco nove,lepsie. Okrem toho som bez aparatu,a dovolenka predomnou,preto by som chcel kupit nieco co je v dosahu. Momentalne sa rozhodujem medzi FZ200 a E-PL5 ,uzivatelske recenzie a okrem toho aj Vase recenzie na tieto fotoaparaty su viac nez pozitivne
metatron123 (166)|11.8.2014 10:23
E-pl5 v dvojsete je iste vynikajuca volba, nehovoriac o moznostiach vymennych skiel, stabilizovanom 4/3 snimaci atd. Za cenu 400e sa tazko hlada konkurencia. Nie je to UZ, ale iste dobra volba za tu cenu. Sup do obchodu a "osahat" si ho ;-)
aragonn (55)|11.8.2014 10:42
Jenom s Olympusem neudela slusne video tam je to bida at kompakt nebo csc .
Komo (840)|11.8.2014 13:08
Na domace video je to vraj uz pouzitelne a dostacujuce, povedali fotografi.....
54321 (8)|11.8.2014 16:35
Bol som si E-PL5 osahat v predajni,predavac mi dokonca povedal ze pl5 sa kvalitou cipu a nasledne vyslednymi fotkami hravo vyrovna aj DSLR strejdnej triedy(aj s touto myslienkou som sa totiz pohraval). Oponoval som mu ze su to len obchodne kecy,len aby ho predal,dusoval sa ze sa foteniu a predaju venuje uz dlho a ze nema vo zvyku ani dovod chvalit nieco o com by nebol presvedceny o kvalite(skoro sa urazil).
No mozno nieco na tom bude,lebo keby mi chcel nieco vnutit a za kazdu cenu predat tak by mi vychvaloval drahsie Nikony D5200/5100/3200+18-105mm(po ktorych som pokukoval),ale on ma odhovoril
kultus (1295)|11.8.2014 16:45
no zalezi co je pro nej stredni trida, nekdo ani Nikon D7100 nepovazuje za vyssi tridu a EPl5 se mu urcite nevyrovna. Ale EPL5 ma novy 16Mpx cip, ktery je opravdu velice dobry, dokonce se skoro vyrovna APS-C cipu v NEXech. Neni to ale jen o cipu, jak je na tom objektiv nevim, bude to nejaky prumer. Chybu s nim urcite neudelas...na ty videa bych se ale podival spis na ty panasonicy nebo neco od sony...ale tak posoudit kvalitu z youtube umis i sam ze...
Milan Šurkala (3381)|11.8.2014 17:01
Pokud jde o kvalitu senzoru, tak ten 4/3" čip v E-PL5 překoná APS-C senzory Canonu (18MPx verze určitě, nevím jak ty 20MPx) a postavil bych ho někde na úroveň 20MPx APS-C senzoru od Samsungu. Ten patří ve své třídě k mírnému podprůměru. S tím "hravě vyrovná" střední třídě bych byl opatrný, ale dle mých zkušeností je to opravdu hodně dobrý senzor a vyrovná se tomu slabšímu v APS-C třídě.
54321 (8)|11.8.2014 17:34
No s tou strednou triedou som to "pohnojil" ja,predajca myslel E-PL5+14-42mm + 40-150mm v porovnani s Nikonmi D5200/5100/3200+18-105mm(a to je skor nizsia trieda DSLR)
crashpc (541)|11.8.2014 17:58
Milan: Řeknu to takto: Docela žasnu, kam to s MFT snímači dotáhli. Kdyby ale byly opravdu ve všech aspektech lepší, tak už jeden takový fotoaparát mám. Měl jsem ty těla v ruce, a.... nemám ho. Zase jsem sáhl po Canoním 18Mpx APS-C, protože v systému spolu se skly je to pořád o kousek dál. Nejnovější MFT jistě může vyhrát v benchmarkovém testu na dynamický rozsah. Na šum běžné fotografie po processingu už ne, na rozlišení už tuplem ne (podle testovacích scén spíš naopak). Pak je tu ta věc se skly. Ekvivalentní sklo u MFT velmi často stojí víc.
Milan Šurkala (3381)|11.8.2014 18:53
[QUOTE=crashpc;32682]Milan: Řeknu to takto: Docela žasnu, kam to s MFT snímači dotáhli. Kdyby ale byly opravdu ve všech aspektech lepší, tak už jeden takový fotoaparát mám. Měl jsem ty těla v ruce, a.... nemám ho. Zase jsem sáhl po Canoním 18Mpx APS-C, protože v systému spolu se skly je to pořád o kousek dál. Nejnovější MFT jistě může vyhrát v benchmarkovém testu na dynamický rozsah. Na šum běžné fotografie po processingu už ne, na rozlišení už tuplem ne (podle testovacích scén spíš naopak). Pak je tu ta věc se skly. Ekvivalentní sklo u MFT velmi často stojí víc.[/QUOTE]

Pozor, bavíme se tu jen a pouze o výkonu senzoru, ne o celém systému a ceně objektivů. Ten snímač překoná 18MPx Canon skoro ve všem, ale ne, že by ho rozdrtil na prach. Nevím, v čem to upravuješ ty, ale mně přijde lepší jak v DR, tak i trochu v šumu. A pozor, nebavím se tu o výkonu v nějakém benchmarku, jen o mém pozorování z testů. Rozlišení má trochu vyšší Canon, to je fakt a zde samozřejmě bude záležet na skle, celkově mi ale ten MFT čip přijde "v průměru" lepší.
crashpc (541)|11.8.2014 19:31
Jenže samotný snímač nikdo snad ještě nikde neotestoval. Vždy se fotí na nějaké sklo, a zákazník také musí koupit nějaké sklo. Jak tedy zjistíme opravdové vlastnosti? On možná Olympus v šumu horší není, ale na daném objektivu je potřeba o dost víc doostřit, a pak je vidět šum a artefakty z ostření. Takže těžko soudit. Já zas nenašel jedinou fotku, kde by MFT v šumu a rozlišení vyhrálo. A pokud se nějaká mašina vymyká tomuto standardu, což je možné, šeredně to odskáče v jiném parametru, aneb nic není zadarmo.
Velmi dobře dopadl test na DPR pro OM-D E-M1, jenže to je stroj za dost nemalé peníze.
kultus (1295)|15.8.2014 07:17
takze NEX je pryc tak uz jen se rozhodnout jestli sony RX10 nebo FZ1000 :) krome dpreview nenasel nekdo zajimave srovnani? Myslim mimo srovnani parametru to si umim udelat aj sam ;)
Komo (840)|15.8.2014 08:21
Senzor horsi asi o 1,5 EV.
kultus (1295)|15.8.2014 12:13
Ne ze bych se na to ptal ;) ale spis bych rekl tak o 1EV co se tyce senzoru (co jsem odkoukal z recenzi i primych srovnani) a co se tyce optiky, tak je FZ1000 oproti setaku 18-55mm (f3.5-5.6) i 55-210mm (F4.5-6.3) o cca 0.5-1EV lepsi - zalezi na jakem ohnisku. HO sice na zacatku nebude na portrety a tak zadne extra baajo, ale na delsich ohn.vzdalenostech to bude i tak slusne. Videl jsem krasne portrety a nejaky hendikep mensiho senzoru jsem nevidel, naopak diky kvalitnimu objektivu mi prijdou snimky lepsi-detailnejsi nez na NEXovi se setakem (teleobjektivem). Diky mensi HO se nebude muset tolik clonit pri architekture a krajinarstve a tam to bude jeste vic nez 1EV. Nemluve o delsim a sirsim ohn.rozsahu...v dotazu jsem myslel ale na srovnani RX10 vs. TZ1000 :)

Jinak jsem si stahl RAWy, ktere si doupravil a byl jsem opravdu prekvapen jak pouzitelne jsou fotky i na ISO3200 a pro bezny tisk do 15x10 i ISO12800!, samozrejme zalezi na mnozstvi svetla, ale i tak je sum hodne jemny a i pri zachovani detailu v 20Mpx fotce nerusi ani pri tisku na A4, vetsi format jsem nezkousel...bez primeho srovnani si tady ale muzeme psat co chceme :) jedine co jsem nasel je na dpreview...
Pavel Matějka (394)|15.8.2014 12:22
Jak může být čip ve FZ1000 o 1,5 EV horší, když je to ten samý? A nebo opravdu není? :D
Komo (840)|15.8.2014 12:30
Myslel som oproti Nexu. A co som pozeral na dpreview tak to tych 1,5 EV je. Najlepsie je to vidiet na Raw pri slabom svetle. Tieto UZ su isto vyborne masinky, ale pri mojom foteni by mi ten slabsi cip vadil. Ale je pravda, ze ked clovek foti len setakom, tak je ten hendikep mensi.
kultus (1295)|15.8.2014 13:09
hmm kazdy mame jine oko a jinou toleranci ja koukal taky na dpreview a prislo mi to tak ze napr. FZ1000 ISO16000 <-> NEX5N (NEX6) ISO3200 je cca to same. Dalsi vec je, ze ty fotky jsou oproti NEXum se setakama z FZ1000 detailnejsi a proto neni nutne tolik doostrovat a tim zvyraznovat sum, artefakty a trepeni hran...samozrejme DR bude trochu mensi takze bude zalezet na scene co se bude muset vytahovat ze stinu nebo prepalu. Trochu horsi to asi bude, ale aspon se naucim nekoukat jen na ten per pixel sum/detail a radeji si uzivat mnohem lepsi ergonomii...skoda, ze uz neudelam srovnani urcite by to bylo zajimave pokoukani...
joeh (3352)|15.8.2014 13:34
Sony RX10 a Panasonic FZ1000 sú skvelé strojky, na druhej strane bola by chyba si ich nejak idealizovať. Jednopalcové čipy spolu s pevne zabudovaným zoomom odvádzajú skvelú prácu, no ich limity prichádzajú veľmi skoro.
Napríklad taký portrét - s nasadením sklom Canon EF 50mm 1.4 USM na Canone 7D s priclonením na f 2.0 vyšla fotka ako lusk. Obe mašinky sú vysoko univerzálne, dá sa fotiť i točiť takmer všetko, je ale potrebné počítať s priemernou kvalitou výstupu. Pre nadšenca vyžadujúceho max. kvalitu ostávajú stále zrkadlovky z najvyššej triedy APS-C, ideálne FF.
kultus (1295)|15.8.2014 14:22
tak kdyz srovnas FF s premiovym portretakem, jak ti asi dopadne i treba vyborne hodnocena D5100/D7100 s oblibenym 18-105? Mizerne ze, a kolik lidi takovou sestavu vesele pouziva. Takze poustet se do debat typu kdyz tam das tohle a tohle je zcela zbytecne! NEX jsem si kupoval kvuli mnohem lepsi kvalite nez maji bezne kompakty s 1/1,7" snimacem tehdy za tu samou cenu protoze nic lepsiho krome RX10 co stala pres 30K nebylo (mozna krome canonu G1X). no a kolik jsem mel nakonec objektivu? Setak + v posledni dobe teleobjektiv + na makro a portrety manualni FF 50/1.7 takze proc myslis, ze prechazim na takovyto univerzal? Nakonec bych stejne nejvice vyuzil treba tamron/SEL18-200mm + obcas ten portretak. Jenomze 18-200mm stoji tak 20K a vazi dobreho pul kila, k NEXovi mi to nejak nesedelo a na tech par "portretnich fotek" netere nebo pritelkyne tohle fakt nevyuziju a vic mi vyhovuje univerzalnost pri zachovani kvality a nejake prijatelne velikosti. A to mi zrovna tyhle masinky ikdyz za vetsi prachy nabizeji. Ta kvalita z tech 1" snimacu je dostatecna i na prezentaci na obri televizi natoz bezny tisk. A co se tyce HO videl jsem fotky z FZ1000, kde by mozna jen trenovane oko naslo znamky, ze to nebylo focelo z vetsiho snimace. Ono to chce si dat dokupy celek ne jen cast, formule taky neni jen o motoru...Jasne nebude to jako APS-C s rychlym sklem, ale NEX se setakem/teleobjektivem mi to nahradi. Co jsem zatim videl fotky z realneho zivota-recenzi tak bych byl s vetsinou z nich spokojen...
joeh (3352)|15.8.2014 14:39
kultus - citujem " Ta kvalita z tech 1" snimacu je dostatecna i na prezentaci na obri televizi natoz bezny tisk. " - ano, zhodujeme sa. Ty si použil termín dostatečná kvalita, ja som použil pojem priemerná kvalita, v podstate to isté.
Komo (840)|15.8.2014 14:46
To je v pohode, vies co chces a stroj ti bude zrejme dobre sluzit. Akurat tu TV, aj ked obriu, by som pri posudzovani kvality fotky vobec nebral do uvahy. Ta prave dokaze nedostatky skor zakryt.
Pavel Matějka (394)|15.8.2014 15:05
Zrušeno
kultus (1295)|15.8.2014 15:09
Stejne zalezi na tom na co je kdo zvykly, takze je mi jasne ze APSC zrcadlo s poradnym objektivem by FZ1000 prevalcoval, ale otazka taky je k cemu by mi to bylo. Takze dostatecna je pro mne vyborna kvalita, kterou chci a hlavne VYUZIJI jinak bych si to nekupoval :) Az budu tisknout 2m platna tak to bude jina, ale to mne proste neceka... Ve fotce je ve vysledku nejdulezitejsi prezentace a jestli prezentuji na displeji notebooku (mam 17" fullHD) nebo na monitoru nebo na fullHD televizi tak nejaky ten jemny sum a mensi neostrosti stejne vysumi stejne jako pri tisku na bezne formaty fotek (15x10, 13x9) a na HO se da popracovat, staci to umet a trochu se s tim vyhrat...
kultus (1295)|23.8.2014 11:19
Vcera jsem zakoupil FZ1000 tak bych se rad podelil o prvni prakticke zkusenosti. Prvni dojem je opravdu plastovy :) ale je pravda, ze vetsinu casu drzite fotak za gripy a kovovy objektiv, takze to neni co by vam kazilo radost z foceni. Co mne zarazilo je pomerne hlucny mechanizmus uvnitr objektivu, ktery vydava porad sustivy/vrcivy zvuk (neco jako voda v odpadu) tezko se to popisuje, budu si na to muset zvyknout. Rusi vicemene jen v opravdu tichem prostredi. V pondeli se pujdu podivat do prodejny jestli to maji i jine kusy, ale dle ohlasu z for je to zrejme normalni stav. Co se tyce kvality displeje a hledacku, displej je padradni, velky, jemny a kontrastni. Hledacek je krasne jemny akorat mi prijde az moc velky, resp. mi neco pred nim brani videt poradne az do rohu abych zkontroloval ostrost v rozich. Mozna vec zvyku, mozna to mam blbe nastaveno (mam prvni hledacek) ikdyz krome korekce dioptrie tam nic nastavit nejde...mozna mam blbe oci :-P Zpracovani je jinak vyborne, akorat roler by mohl byt mene hlucny a tuhy, snad pouzivanim povoli, ale zase ma opravdu poradnou aretaci. Bal jsem se ovladni, ale je to docela intuitivni a pro korekci casu/clony/korekce expozice nemusite sahat jinam. Menu je diky ohromnemu mnozstvi funkci a nastaveni opravdu rozsahle, ale prijde mi logictejsi nez na NEXovi. Diky az peti nastavitelnym funkcnim tlacitkam do nej po prizpusobeni skoro nemusim. Manualni ostreni je trochu pomalejsi diky pomalejsi odezve manualniho krouzku, ale da se na to zvyknout, holt cisty manual to neni. Na druhou stranu focus peaking a lupa jsou na jemnem hledacku/displeji vyborne pouzitelne. AF mi prijde dost rychly a presny, uvidime jak se osvedci pri foceni cerneho psiska. Co jsem jeste stihl vyzkouset, tak ovladani pres smartphone je snove! Kam se hrabe sony, ovladate skoro vsechny zakladni funkce: misto ostreni, zoom, expozici, clonu, blesk, velikost/kvalitu/pomer stran fotek, makro, mereni exp., WB, ISO...vse je rychle vcetne zoomu a parovani. Co se tyce kvality fotek, objektiv je opravdu kvalitni (v ramci moznosti zoomu), prekvapili mne jpegy, ktere jsou co se tyce detailu kvalitnejsi nez z NEXe, jsou prirozeneji doostrene a maji trochu vice sumu kvuli zachovani detailu (hlasi i recenze). Z RAWu se pak oproti jpegu neda o tolik moc detailu vytahnout, osobne preferuji vic jemneho sumu a detailu jak vyzehlene snimky. Sum se v 20Mpx fotce pri prohlizeni lehce zamaskuje...samozrejme si vse muzete uzpusobit, pro kazdy styl foceni jde nastavit jak sila odsumovani, tak doostrovani, kontrast a pod. Kvalita 1" senzoru je pri vyssich ISO oproti APS-C cca o 1EV horsi a ISO1600 (1") vypada zhruba jako ISO3200 (APS-C). Jasovy sum je ale jemnejsi. DR cipu je vyborny, bez primeho srovnani s NEXem, ale nevim jak hodnotit. Snimky mi prijdou lepe exponovane (na NEXovi se casto podexponovavalo) takze bylo nutne v LR vic tahat jako u FZ1000, u ktereho ale neni nutne toho tolik vytahovat diky lepsi expozici. Az bude cas uploadnu nejake RAWy i s jpegama. Malem bych zapomel, stabilizace mi subjektivne prijde o dost lepsi nez na NEXovi se setakem nebo tele...chce to vic casu na testovani. Nejvic mne desi si zvykat na jine clony, u NEXe jsem uz vedel kdy jak clonit...u 1" snimace to bude posunute...
prandur (44)|23.8.2014 15:53
Co se týče toho "hluku", trochu se ho obávám. Sám s koupí FZ1000 počítám, ale tohle mě trochu odrazuje.
Ve vedlejším topiku s RX10 dokonce někdo psal, že to vydává takový hluk, že je to slyšet i v nahrávaném videu, což mi přijde dost alarmující.
Opravdu to tak je? Jestli můžeš, hoď sem schválně nějakou nahrávku videa.
joeh (3352)|23.8.2014 18:08
Panasonic FZ1000 je hybrid, mal by pre rodinné účely okrem fotiek poskytnúť i relatívne kvalitné video, včetne zvuku. Pokial je akustický ruch prístroja tak veľký, že dochádza k znehodnoteniu videozáznamu, je to špatne. Jediným východiskom je externý, úzkosmerový mikrofon. Kultus, má FZ1000 jack na ext. mikrofon ?
kultus (1295)|23.8.2014 18:28
mne spis zarazi jak vsude vychvaluji ty videa a pak tohle...neverim, ze si toho nikdo nevsiml! Nastesti pro mne video neni tak dulezite, v hlucnejsim prostredi to neni slyset, takze more, krajina kdyz bude foukat, hudba, koncerty, vystoupeni, rusnejsi ulice a pod. tam se to ztrati. Co jsem si vsiml, stejne vetsina lidi dava jako podmaz nejakou hudbu. V tichem to proste budu muset snest, za posledni rok jsem ale nenatocil krome dovolene v egypte ani jedno video z realneho zivota. Prinejhorsim se to zkusi odsumet v nejakem videoeditoru. Jestli chces cekat cekej, pro mne je dulezita fotografie a pocit z foceni a tam proste FZ1000 pro mne vyhrava, nekolikrat jsem srovnaval recenze s RX10, ale priznam se ze by mi lecos chybelo (lepsi hledacek, plne polohovatelny displej, lepsi uchop, vic konfigurovatelnych tlacitek a pod.), na druhou stranu magneziove telo odolne vuci neprizni, clonovy krouzek a ten displej by byli taky fajn. Proste je to otazka priorit...tady neco k problemu. Pry mel stejny problem i olympus OMD EM5, a castecne to spravili updatem

http://www.dpreview.com/forums/thread/3708207#forum-post-54140352

http://www.dpreview.com/forums/thread/3706417

A video (1:30):

http://www.youtube.com/watch?v=X--zaoqebNQ

a dalsi (5:50):

http://www.youtube.com/watch?v=7Pf828HwhKk

edit: jasne, mikrofon jde zapojit do 3,5mm jacku
Komo (840)|23.8.2014 19:28
Hlucne to teda je , ale zit sa s tym da. Preco su ale tie videa s kackami a kalnou tecucou vodou take nekvalitne?
kultus (1295)|23.8.2014 20:08
Kdybych si zakladal prave na videu, jeste dnes dopoledne bych ho vracel...
aragonn (55)|24.8.2014 15:07
Sleduji vaše příspěvky na foru o FZ1000,protože bych ji chtěl také vyměnit za můj G6 14-140mm.Byl jsem ve Fotolabu se na FZ podívat a něco nafotit a natočit video a měl jsem video asi 180s dlouhé a žádné rušivé zvuky jsem nepozoroval,v prodejně jsem byl sám,bylo tam dost ticho a vše se zdálo OK.Doma na tv mám Panasonic také bez rušivých zvuků nic jsem nepozoroval i zoom překvapivě tichý .
prandur (44)|24.8.2014 15:32
Z toho co někteří popisují, je to jasně patrné ( i z těch videí, co posílal kultus), takže jestli se to tedy opravdu netýká jen některých kusů.
aragonn (55)|24.8.2014 15:48
To aby jsem měl při nákupu sebou počítač,napřed odzkoušet a zkontrolovat v pc tedy hlavně to video a hlučnost zoom a potom kupovat.
kultus (1295)|24.8.2014 16:21
Ja jsem zase nenasel prispevek, kde by nekdo psal, ze to na sve FZ1000 nezaznamenal...
joeh (3352)|24.8.2014 16:24
- od akej vzdialenosti to vlastne hučí
kultus (1295)|24.8.2014 16:53
tak s hledackem u oka to slyset i v trochu hlucnejsim prostredi, tak 20cm v tichem prostredi...
joeh (3352)|24.8.2014 16:59
- tak to nezachráni ani ext. mikrofon, ak je to kusová vada, reklamáciu predajca musí rešpektovať