Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Fotoškola  |  Seriály
Fotoaparáty  |  Objektivy
Fotomobily  |   Software
Příslušenství  |  Ostatní
Svět hardware  |  TV Freak
Svět mobilně

Nikon D5100 18-105 VR, ostrost-neostrost- jak na to.

kobukson (16)|12.9.2014 17:22
Ahoj,
tak již třetí týden laboruji s D5100. Počasí mi moc nepřeje, ale i tak se snažím fotit a lepšit techniku.
Z výsledků jsem stále rozpačitý. Zde posílám odkaz na pár fotek k posouzení.

http://piitrs.rajce.idnes.cz/D5100/

Za každý názor na kvalitu + radu co změnit,budu vděčný.
Především foto č1 a č2. Foceno samospouští z parapetu. První fotka clona 8 a druhá 22. Ta 22 je na tom daleko hůř-hloubka ostrosti. Proč?
Dále foto č. 6 malá ohnisková vzdálenost, clona 11 a pozadí za kaktusem je neostré. proč?
Foto č11-nákladní auto jsem fotil za výjimečného slunného dne. To si myslím, že je vcelku dobré.
A ta chalupa? myslím, že by to mohlo být také ostřejší:)

Za každou radu předem dík:)
Begy_cz (537)|12.9.2014 18:05
1 )u těch prvních asi i otázkou kam to ostřilo (když porovnáváš - měl jsi vypnutý autofocus??) jinak bych spíš řekl že při f22 je ta fotka rozmydlená celá - kvůli vysoké cloně.
2) čím blíž jsi objektu - tím rychleji se ti rozmázne pozadí (klasický problém při makrofotografii)
kobukson (16)|12.9.2014 20:08
Všechny fotky jsem fotil s autofocusem. Fakt je, že jsem vyčetl, že clonit více jak 16 nemá smysl, že to zkresluje. Ale ty ostatní by měly být ostré a mně přijde, že už nejsem z toho foťáku schopný více vytlačit. Zkoušel jsem různé možnosti, včetně doostřování.
Rellik (1136)|12.9.2014 20:09
Já tedy nevím, ale u těch fotek nenalézám nic zásadního pro neostrost fotek... Nesmíš hodnotit ostrost při 100% zvětšení... To pak můžeš mít fotoaparát jakýkoliv, včetně objektivů a ostrost se ti bude zdát sále malá... ;)
kobukson (16)|12.9.2014 20:51
Fajn, pravdou je, že na papír jsem zatím nedal ještě ani jednu. Ještě mi prosím dejte tip na nastavení doostřování, jasu a kontrastu ve foťáku. Používáte to nebo tu funkci máte vypnutou? Pokud máte zkušenost s nějakým všeobecným nastavením různých "vychytávek" tak se o ně podělte. Dík
Begy_cz (537)|13.9.2014 09:35
foť do RAW a nemusí tě zajímat "abraka dabra" co provede foťák s fotkou - navíc nevratně.
crashpc (541)|13.9.2014 18:49
Také nevidím žádný problém stroje. Prostě náročná scéna plus málo zkušeností. Pokud je člověk zvyklý na přeostřování velkým rádiusem z kompaktů, tak to chvilku trvá, než člověk ocení to, co vidí.
kobukson (16)|13.9.2014 19:31
O.K dnes jsem si nechal zkusmo pár fotek udělat na papír. Formát 10x15cm. Výsledek byl vcelku přijatelný. Akorát jsou fotky světlejší, než je vidím na monitoru. A Také barvu kůže u portrétů mně to udělalo dost do růžova. Bylo to tisklé ve fotosběrně Globus. Nevím, jestli mám nějak speciálně kalibrovat barvy monitoru, aby to potom odpovídalo realitě nebo to naopak špatně vytiskla jejich tiskárna? pravdou je, že co jsem přešel na digi. kompakt, na papíru moc fotek nemám. Chci to změnit:)
Na co si tedy dát pozor?
Rellik (1136)|13.9.2014 21:21
To je normální vlastnost, že fotky vypadají jinak, než je vidíš na monitoru. Nech si příště udělat kalibrační fotku (např http://www.profi-print.cz/download/KALIBRACE.jpg ) a podle ní si nastav monitor, aby barvy a světlost byly co nejvíce podobné. Pak uvidíš na monitoru, to co na výsledné fotce. Je to nejjednodušší způsob kalibrace... ;)
kobukson (16)|25.1.2015 20:23
Ahoj, tak mám po půl roce používání Nikon D5100 opět dotaz. Za tu dobu jsem nafotil spoustu fotek a zkoušel všechna možná na internetu vyčtená nastavení a výsledek stále není uspokojivý. Jsem v pasti.Když svoje fotky porovnám s kolegy, kteří fotí Pentaxem K30 a Canonem eos1200D, tak mám nejhorší ostrost a kresba také nic moc. Barevně jsem spokojen a kontrastem také. Mám pocit, že musím pořád něco zkoušet a jistota žádná. Pořád mám potřebu něco ladit. Doopravdy si začínám myslet, že ten můj objektiv 18-105 VR není bůh-ví co. Zajímavé je, že každý ten Nikon i ten seťák za ty peníze chválí a tvrdí, že v dané cenové relaci není lepší volba. Já už nevím kam dál. A to mám režim krajina a standart nastaven doostření na +8. Napište mi někdo, jaké nastavení v daných režimech máte. A z pravidla nefotím na delší čas než 1/160.
popřípadě jestli se někdo nachází v Brně a okolí a pomohl by mi foťák testnout a nastavit...díky za rady. / zajímavé je, že na různých internetových diskuzích nejsem sám, kdo má podobné problémy a našli se i tací, co přešli na jinou značku a byli rázem spokojeni/..
metatron123 (166)|25.1.2015 20:31
A vedel by si sem nahrat fotky s ktorymi nie si spokojny ?
Testoval si objektiv na BF/FF ?
crashpc (541)|25.1.2015 20:37
Záleží, na jaké ohniskové vzdálenosti fotíš ty, a na jaké kolegové s Canonem. Jestli ostříš na správné místo, jak je snímek zpracován. Bez přímého porovnání to nelze přesně diagnostikovat, a hned objektiv vyřadit, i když o něm jisté pochybnosti mám. Popřípadě si jistě můžeš nějaký objektiv půjčit. Je toho moc, a bylo by potřeba jednotlivé aspekty a jednotlivá nastavení ověřovat, a neplašit...
kobukson (16)|25.1.2015 20:49
Tak ten test BF/FF jsem ještě nedělal. Něco jsem o tom četl, ale jak říkám, jsem v této oblasti nováček, tak se tím prokousávám. Objektiv si právě půjčit nemohu. Nikon z mých známých nemá nikdo. S tím ostřením je to zvláštní. I když fotím nějaké zvíře a mám clonu kolem 10 - měla by být velká hloubka ostrosti, namířím středem-jedním středovým ostřícím bodem na oko a poté překomponuji, tak to oko stejně není ostré:). Faktem je, že ze stativu jsem ještě nefotil. Ale potřebuji mít snímky ostré z ruky:). Kolegové mají objektivy 18-55.
Dan7 (411)|25.1.2015 21:07
Musím ti dát za pravdu. Měl jsem 3 roky zpátky úplně stejnou kombinaci Nikon D5100+18-105mm a ten objektiv byl hodně náladový. Na F8 by měl být ostrý. Ale řada snímků se nepovedla. Měl jsem za to, že nějak zvláštně funguje stabilizace. Ale i s vypnutou/zapnutou stabilizací to byla loterie. Na jiných objektivech jsem problém neměl a tak jsem ho nahradil objektivem Tamron 17-50mm f/2.8. Byl bez problémů a ostrý podobně jako Sigma 10-20mm! Jiné objektivy jsem na Nikonu D5100 už neměl. Pak jsem přešel na Nikon D7000 s 16-85mm a s tím už mám zkušenosti dobré.
Dan7 (411)|25.1.2015 21:26
Tak se opravdu nedalo fotit a naprosto souhlasím s tím, že jistota žádná. Musím asi doporučit zkusit nějaké jiné sklo. V nejlevnější variantě Nikon 18-55mm, Tamron 17-50mm f/2.8, dražší Nikon 16-85mm nebo něco podobného třeba od Sigmy.

Ostré a pěkné fotky se s tím udělat daly, ale ta spolehlivost :-/. Tak jsem přišel o ostrou fotku katedrály v Šibeniku. To zamrzí.
Díval jsem se na své historické fotky s tímto objektivem. Některé jsou pěkné a ostré, ale některé jsou takové divné. Na menším to asi nebude tak vidět, ale zrovna ta v tom režimu krajina je s dobrým časem na clonu 10 celkem od domu vlevo mázlá. Asi bych taky doporučil vůbec nepoužívat režim krajina a fotit hlavně na prioritu clony A a případně nahlížet do režimu manuál.
DSC_5887.jpg DSC_0238.JPG
kobukson (16)|25.1.2015 21:26
Zde je odkaz na nějaké fotky. Když jsem fotil venku a bylo dobré světlo, tak jsem byl spokojen - ty fotky s těmi stromy. Ale jak je šero nebo trochu pod mrakem atd.- tak je to nevyzpytatelné:) tak třeba ta fotka s mým synem na zasněžené cestě. I když je malá clona-ostřil jsem přímo na jeho oči. Alespoň hlava by měla být ostrá, dále opět fotky paneláků. Také nic moc. Ten leguán vylézající s kmene-moc času jsem neměl, ale ostřil jsem přímo na jeho hlavu a také je mázlý...u té opice ani nemluvě - oči hrůza.

http://piitrs.rajce.idnes.cz/Sri_Lanka
Dan7 (411)|25.1.2015 21:48
Fotky nejsou vůbec špatné, ale rozumím ti a co jde. Mám už nějaké zkušenosti (Samsung, Nikon, Canon) a tak se foťák s objektivem nechová. Musí se na to dát spolehnout. Doplnil jsem svůj předchozí komentář taky o dvě ukázkové fotky. Ta opice mohla být v pohybu a tam ten čas nemusí stačit. Focení zvířat je hodně nevyzpytatelné.
kobukson (16)|25.1.2015 22:06
Díky za koment. Ty tvé fotky jsou super...hlavně ta první. U mě je to jak říkáš-někdy ok a někdy ne. A to mě vadí. Chci se posunout dál a ne se plácat stále se zkoušením a obavou, co z toho vyleze. Co mě mrzí, že jsem ten foťák kupoval především pro ten univerzální objektiv:)) . Ta 18-55 by byla asi lepši. Myslíš, že je dobré kupovat bazarové kousky? Asi budu muset můj objektiv prodat a koupit jiný. Ale ty částky jsou opravdu velké:)
Dan7 (411)|25.1.2015 22:54
Z bazaru jsem taky už kupoval a objektiv je v pohodě. Musí se to překontrolovat. Ještě k tomu 18-105mm. Fotil jsem pak podobným stylem :). Clona F/8 za dobrého světla - zapnout stabilizaci - CVAK, pro jistotu vypnout stabilizaci - CVAK. Doma se pak modlit, že jedna z těch dvou bude ok :). Ach jo.

Mám ještě trochu obavu, aby ten nový spolupracoval s tím foťákem. Člověk pak nevěří ani tomu foťáku. Jak jsem přeházel z Nikonu D5100 na D7000, tak jsem měl objektiv Sigma 50-200mm HSM OS a ten se na tom Nikonu D7000 zlepšil v kvalitě fotek. Muselo by se to vyzkoušet. Kdyby si chtěl třeba kupovat ekvivalent toho 18-105mm, tak by si asi musel sáhnout na Nikon 16-85mm. Ten můj na Nikonu D7000 funguje bez problémů. Na Nikonu D5100 by se musel pořádně vyzkoušet :(, protože je to už větší investice kolem 10000 Kč.

Nikon 16-85mm:
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/4/6/6/2/dsc_1161cs_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/4/6/6/2/dsc_0822cs_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/4/6/6/2/dsc_0984s_original.jpg
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/4/6/6/2/dsc_9421cs_original.jpg



Teď fotím full-frame Canonem 6D. Jako seťák mám Canon 24-70mm f/4 L a je klid. Každá fotka ostrá a kresba taky lepší. Ani nemusím moc hlídat čas, protože to stabilizace zachrání. Tady 1/15 z ruky:
https://www.digimanie.cz/galerie/files/3/1/4/6/6/2/img_4697s_original.jpg
kobukson (16)|26.1.2015 10:39
Hmm tak ty tvé fotky, to je pastva pro oči! paráda:).... přemýšlel jsem, že bych se smířil s menším zoomem a klidně bych šel i do něčeho 18-55, ale hlavně aby to bylo ok:), dávat do něčeho 10000kč a mít nejistý výsledek-to je risk. Také jsem si říkal, jestli si neponechat ten můj 18-105 a přikoupit pevné sklo Objektiv Nikon 35mm f/1,8 AF-S NIKKOR G DX
Dan7 (411)|26.1.2015 12:31
Díky moc za pochvalu! :) Nejhorší je, že já bych zjistil kvalitu objektivu až po delším používání. Ale až na ten 18-105mm mám celkem dobré zkušenosti od různých značek (Nikon, Canon, Tamron, Sigma). Ten pevný objektiv Nikon 35mm f/1.8 mám a nikdy s ním nebyl problém. Je docela festovní. Navíc s ním se posuneš dál, ale focení bude trochu obtížnější.
metatron123 (166)|26.1.2015 13:25
Dan7 - pekne fotecky
Kobukson - vsak skus to najprv testnut na BF/FF aspon na 3 roznych ohniskach, nezaberie to tak vela casu a nic to nestoji... hned budes mudrejsi.
Milan Šurkala (3381)|26.1.2015 14:37
Já si nemyslím, že je chyba v objektivu 18-105mm jako takovém, ale když tak v konkrétním kusu toho objektivu. 18-55mm objektiv není lepší než 18-105mm. Ona 18-105mm není dokonalým objektivem, ale vzhledem k té ceně prostě nabízí výborný poměr ceny a výkonu. Co jsem se díval na ty fotky, nijak špatné mi nepřišly (z hlediska toho, co by mohla být chyba objektivu). Každopádně ten BF/FF si vyzkoušej, to je nejčastější problém u DSLR. Nemusíš ani nějak šíleně exaktně, pro začátek stačí třeba taková knihovna, postavit se šikmo bokem a zaostřit na nějakou knížku. Pak se podívej, zda je ostrá skutečně ta knížka, na kterou jsi ostřil.
Dan7 (411)|26.1.2015 15:36
Vadil by i BF/FF v případě, že bych ostřil clony F/8-F/11 krajinu? Co jsem se jenom dočetl nějaký případ, tak byl citlivý na rozhození v případě i nějakého menšího ťuknutí.
No hlavní chyba byla, že neměl vůbec konstatní výkon - ostré, mírně neostré, neostré. Z displaye foťáku se to navíc nedalo poznat a člověk to zjistil až doma u monitoru. Předtím jsem úplně bez problémů fotil seťákem pro Samsung NX 18-55mm. Navíc souběžně jsem měl k Nikonu D5100 18-105mm taky Sigmu 10-20mm a pak i Tamron 17-50mm a u obou to bylo bez problémů.
kobukson (16)|26.1.2015 17:36
Dík za spolupráci. Ten test BF/FF určitě udělám, ale pokládám si stejnou otázku jako Dan. Když fotím krajinu na malé ohnisko a clonu mám kolem 10, čas od 1/160, tak by to mělo být vcelku ostré. U portrétů to beru, ale někdy mě to vypeče i v té "krajině":). Je mi jasné, že jsem začátečník a chyba může být i u mě. Proto bych uvítal i nějaký tip na nastavení, popř. nějakou vychytávku z praxe. Tedy kromě použití stativu. Ne vždy je po ruce:)
Milan Šurkala (3381)|26.1.2015 17:48
No, za takových podmínek by to neostré být nemělo. Hloubka ostrosti je na širších ohniskových vzdálenostech opravdu velká, takže tady by to nemělo dělat problémy, ale samozřejmě je možné, že je to rozštelované opravdu pořádně. Ono fázové ostření je od přírody trochu nespolehlivé a více náladové než to kontrastní, ale nějak dramaticky by to mezi snímky lítat nemělo. Ještě jedna věc, jsi si jistý, že máš zapnutý režim AF-S a ne AF-C nebo AF-F? Ono totiž průběžné ostření po překomponování dále přeostřuje a může výrazně změnit zaostření, pokud např. nemáš zapnuté ostření se sledováním, ale jen jednobodový autofokus. Tzn. většinou je lepší kombinovat bodové ostření s AF-S a sledovací ostření s AF-C.
Dan7 (411)|26.1.2015 18:48
[QUOTE=kobukson;36412]Dík za spolupráci. Ten test BF/FF určitě udělám, ale pokládám si stejnou otázku jako Dan. Když fotím krajinu na malé ohnisko a clonu mám kolem 10, čas od 1/160, tak by to mělo být vcelku ostré. U portrétů to beru, ale někdy mě to vypeče i v té "krajině":). Je mi jasné, že jsem začátečník a chyba může být i u mě. Proto bych uvítal i nějaký tip na nastavení, popř. nějakou vychytávku z praxe. Tedy kromě použití stativu. Ne vždy je po ruce:)[/QUOTE]

Chtěl jsem se podívat, ale už jsem většinu pokažených fotek z Nikonu D5100 promazal. Co jsem zjistil, tak určitě bych nepoužíval mód "krajina". Taky jsem ho zkoušel. Ten je nějaký divný respektive fotky z něho jsou mnohem horší než z priority clony. Automaticky nastaví sice správně clonu F/10 a čas podle potřeby, ale ta kvalita fotky je v mém případě špatná. Mám fotku stejného místa na prioritu clony (F5,6, F8) a na mód krajina (F10) za jasného dne a ta na prioritu clonu je celkem ostrá. Ta krajina je rozmazaná. Na krajinu bych zkusil radši tu prioritu clony (A) a zkoušet clony F/8 a F/11.
Možná je ten Nikon D5100+18-105mm je taková "level entry DSLR" pro nenáročné začátečníky. Pro mě osobně to bylo trochu zklamání a moc mně nesednul ani ovládáním.
IvanGS (128)|26.1.2015 19:01
Já vám nevím. Přítelkyně má D5200, k Vánocům dostala Nikkor 70-300, který zatím nesundala. Fotky z něj se jí zdály ostré, ale o víkendu jsme fotili v parku a pak kamaráda paraglidistu a fotky se jí najednou zdají neostré. Tvrdí, že neví, jestli už neblbne jako já a moc to nezkoumá. Podotýkám, že obvykle fotí stejnou věc 3x a vybere tu nejostřejší, protože holt ruka není stativ. Její fotky jsem si prohlížel na svém počítači, některé ostré jsou (takže objektiv i foták to umí) a přijde mi, že tam, kde mi to přijde lehce neostré, se to dá vysvětlit rukou a nebo mi nepřijdou neostré, ale "měkké" u fotek dělaných sice krátkým časem, ale na nejmenší clonové číslo či max.ohniskovou vzdálenost. Zatím tedy doma hledáme chybu v těchto krajních hodnotách, popř. nejisté ruce, popř. zvýšené náročnosti posuzování ostrosti. Ale třeba máte pravdu a začíná se projevovat nějaká vada, která tam dřív nebyla. Chystám se udělat nějaký ten zmíněný testík vyfocení pravítka pod ůhlem 45˚, s fotákem na stativu. Mimochodem, i já se Sony A77II mám jednu fotku ostrou méně, jinou více a když udělám 4 stejné fotky za sebou (a takových sérií fotek zase jiného objektu víc), v 90% případů mám nejostřejší třetí až čtvrtou fotku ze série, prostě je to v rukách, dýchání apod.
Milan Šurkala (3381)|26.1.2015 19:16
[QUOTE=IvanGS;36415]Mimochodem, i já se Sony A77II mám jednu fotku ostrou méně, jinou více a když udělám 4 stejné fotky za sebou (a takových sérií fotek zase jiného objektu víc), v 90% případů mám nejostřejší třetí až čtvrtou fotku ze série, prostě je to v rukách, dýchání apod. [/QUOTE]

Něco podobného je dobře vidět při testech stabilizace. Dost často je první snímek neostrý, ale druhý už je stabilizovaný dobře, jakoby si stabilizace musela "sednout".
kobukson (16)|26.1.2015 19:56
Tak tedy asi budu muset vše fotit min. dvakrát a více nebo vypnout stabilizaci.I když i tu někdy vypínám. Za dobrých světelných podmínek se snažím mít nastaveno toto: iso 100-800 - automatický režim s min. časem 1/160. - předvolba pic. controls: LS nebo SD-oba režimy mám nastaveny: doostření 8, kontrast +1, jas+,sytost+1 a odstín +2. Zaostřovací režim AF-S, zaostřovací pole-jeden středový bod a měření expozice většinou Matrix. A fotím jako bych střílel z pušky:) nádech a poloviční výdech, zapřu lokty o tělo, uvolním se a fotím:)) nevím co víc.
Dan7 (411)|26.1.2015 20:59
Ti nevím. To by mě asi nebavilo. Od foťáku a objektivu požaduji, aby v tom byla jistota ostrého použitelného snímku na první pokus pokud neudělám nějakou expoziční chybu. Fotím hodně panoramata z ruky o několika fotkách a všechno na jeden pokus. Pokud by to foťák s objektivem neuměl, tak by letěl. Nebo oba :).

Tak ti taky prozradím své nastavení na Nikonu D7000 na krajinu:
režim manuál nebo priorita clony
formát RAW, sRGB, ISO (ručně), Picture Control SD, ISO NR - OFF, NR - OFF, AUTO-AF-S (to možná někoho překvapí, ale pokud neoperuji s hloubkou ostrosti, tak to funguje rychle a spolehlivě - vůbec se na to nedívám)
pokud má objektiv stabilizaci tak ji ponechávám zapnutou, čas z ruky si pak kontroluji jen pod 1/30 - dokonce i stabilizovaný teleobjektiv Tamron 70-300mm USD umí na 300mm s časem pod 1/100 i 1/30 ostré snímky pokud se jedná o statickou scénu
IvanGS (128)|26.1.2015 22:15
Milan - jak je to možné? U mně je to tím, že když mne venku něco zaujme, zvednu foták a vyfotím. Nechám ale foták u oka a fotím znovu, 2-3x a soustředím se přitom na uklidnění, dýchání, stisk spouště (kdysi jse závodně střílel a měl jsem to podobně). A fotky jsou čím dál lepší. Určitě se to časem naučím na první pokus jako to umí zkušení fotografové, zatím to mám holt takhle. Jaký na to může mít vliv sedající si stabilizace? Nevylučuji to, ale nenapadá mne důvod...
Milan Šurkala (3381)|26.1.2015 22:33
[QUOTE=IvanGS;36420]Milan - jak je to možné? U mně je to tím, že když mne venku něco zaujme, zvednu foták a vyfotím. Nechám ale foták u oka a fotím znovu, 2-3x a soustředím se přitom na uklidnění, dýchání, stisk spouště (kdysi jse závodně střílel a měl jsem to podobně). A fotky jsou čím dál lepší. Určitě se to časem naučím na první pokus jako to umí zkušení fotografové, zatím to mám holt takhle. Jaký na to může mít vliv sedající si stabilizace? Nevylučuji to, ale nenapadá mne důvod...[/QUOTE]

Nedokážu si to vysvětlit. Fakt je ale ten, že když testuju stabilizaci, u mnoha fotoaparátů (neříkám, že u všech a vždy) je většinou první snímek v sérii méně ostrý než ostatní. Proto to teď testuju raději tak, že fotím jen série po dvou fotkách a více porovnávám ostrost "prvních" a "druhých" snímků. Je zajímavé, že takto je to vyrovnanější, ale když vyfotím pět naráz, je často ta první neostrá.
IvanGS (128)|27.1.2015 10:20
No, jak jsem psal, u mě to zatím svádím na ruce a stejně to má myslím přítelkyně s D5200. U střelby jsem po nějaké době přesně věděl, která rána byla dobrá a která ne, aniž bych koukal kde je v terči díra. Prostě se to všechno sešlo (ruka, dýchání, spoušť...) a cítíte to. Takových ran bylo nejdřív málo, postupně víc a šampióni jich mají třeba 95-100 ze 100. U focení to začínám cítit podobně - často se první nepovede, ale začínám vnímat, jestli bude ostrá druhá nebo třetí a opravdu to tak je, takže časem přestanu dělat další fotky, budu-li cítit, že to tam "padlo". A budou to už první fotky. Chápu Dana, že chce mít ostrou fotku napoprvé, ale on to už umí, kdežto já se k tomu musím propracovat, je to stejné jako v té střelbě - musí se to umět a je naivní se domnívat, že když mám kvalitní foťák a krátký čas, musí být fotka ostrá. Ono to k tomu svádí, fotí přece celý svět a tak na tom nic není, zvlášť s drahým foťákem. Navíc na internet se dávají povedené fotky, tak to vypadá, že všichni dělají ostré fotky, jen já jich mám spoustu neostrých. Doporučuji blbý testík - vyfotit něco z ruky (ne na nejmenší možnou clonu ani krajní ohniskovou vzdálenost) a pak dát foťák na stativ nebo položit na stolek a fotit to samé - je zajímavé, že na stolku mám vždycky ostrou už první fotku:-). A i když se mi ta z ruky zdá ostrá, ta ze stolku je skoro vždycky ještě ostřejší...
Může být jistě mnoho důvodů, proč jsou fotky neostré díky foťáku či objektivu, nejdřív bych ale vyloučil lidský faktor...
Rellik (1136)|27.1.2015 11:46
No tak pokud fotíš minimálně na 1/160, tak bych řekl, že 99% procentech stabilizaci vůbec nepotřebuješ (pokud se tedy držíš do ohniska cca 160mm)... U těch krátkých ohnisek myslím není ani potřeba mít stabilizovaný objektiv. To se hodí spíš na telezoomu od 100mm nahoru... Jinak je fakt, že někdy ta stabilizace může fungovat naprosto obráceně a snímek spíš mázne... Osobně stabilizaci na objektivech do 80mm nepoužívám vůbec, nebo jen v nutných případech 'těch je tak 1%)... ;)
IvanGS (128)|27.1.2015 18:05
Ještě si dovolím příklad související s ostrostí. Na jiném foru někdo vložil fotku, u níž se prý projevuje tzv. zdvojení obrazu, diskutované u některých levných Nikonů. Byl na ní chodec, poměrně ostrý, ale zed těsně za ním i zábradlí těsně před ním byly lehce rozmazané, bylo to vidět až při zvětšení. Fotka byla exponována časem 1/320 s, údajně spolehlivě krátkým pro "zmrazení" tak pomalého pohybu. Protože jsem to předtím řešil při focení psa, spočítal jsem, že za 1/320 s se člověk, jdoucí rychlostí 4 km/h, pohne o cca 3,4 mm. Fotograf se pokoušel o panning, chodec byl tedy celkem ostrý, ale když jsem zvětšil zábradlí a odhadl průměr trubky, vyšla mi neostrost cca 3 mm velká, čili korespondující s pohybem fotáku "za" chodcem. Dejme tomu, že by byla scéna statická a nešlo o panning - jak myslíte, že bude "velký" pohyb fotáku během expozice, aby to na objektu, cca 10 metrů vzdáleném, udělalo 3 mm neostrost? Já myslím, že hodně malý, až neznatelný a to se prostě u nás začátečníků může stát. A co teprve při 1/160 sekundy, tam je neostrost 2x větší a při 1/80 4x větší. Jen se pokouším naznačit, že někdy diskutujeme o přístroji, ale pohybujeme se v problematice, kde lidský faktor hraje významnou roli. Nejsem bohužel odborník abych věděl, co může a co nemusí zachytit stabilizace.
Dan7 (411)|27.1.2015 18:47
To je na mě moc učené. Nikdy jsem techniku focení moc nesledoval a ani nesleduji. Jak zrovna dýchám nebo to zrovna držím. Když je potřeba tak držím foťák i jednou rukou.
No když jsem měl ten Nikon 18-105mm na Nikonu D5100, tak to právě fungovalo úplně nepředvídatelně. Udělal jsem třeba fotku se stabilizací a bez. A v ostrosti fotek byl rozdíl jenže, někdy byla lepší se stabilizací a někdy bez. To mě úplně mátlo. Naštěstí jsem měl třeba Sigmu 10-20mm a tak jsem měl při cloně F11 jistotu ostrého snímku.
Jinak dnes jsem nafotil asi 150 fotek na starý dobrý Samsung NX11+20mm/f2.0 v časech 1/30 až 1/500, clony F2 až F11. A všechny jsou použitelné a ostré. Tak nějak si představuji, že ten foťák má fungovat :).
IvanGS (128)|27.1.2015 19:35
Nic učeného na tom není, jen si uvědomit tyhle souvislosti, taky jsem myslel že 1/320 je dost krátký čas a ono to nemusí být pravda, tak jsem chtěl vědět proč. Za chvíli to budu dělat automaticky jako jsem se kdysi dávno kouknul na to co chci fotit, nastavil clonu a čas odhadem a v 90% to sedlo. Dnes mám taky 99 % statických snímků použitelně ostrých, navíc už nejsem posedlý zkoumáním každého pixelu. U pohybujících se věcí mi to vychází střídavě, ale to je vyšší level a časem se to poddá.
Dan7 (411)|27.1.2015 20:31
U pohybujících se věcí to chce časy klidně 1/800, 1/1000 a rychlejší... Pak to půjde. Prostě zvednout ISO a otevřít clonu.

Tady čas 1/2000:
DSC_2917.jpg
kobukson (16)|15.3.2015 21:14
Problém vyřešen. Foťák šel do světa a přešel jsem na jiný systém. Bezzrcadlo - Samsung NX30. Fotky ostré a to opravdu každá i při delším čase. Zkrátka nekope to tak jak zrcátko v D5100. Foťák se velmi příjemně drží a ovládání je úplně někde jinde. Vše po ruce a ten dotykový systém je také paráda. A na finále člověk vše velmi rychle nastaví, aniž by sundal oko z hledáčku. Mínus je akorát výdrž baterie. Ale s tím jsem počítal. Co je ještě paráda, tak manuální ostření. To bylo u D5100 skoro nepoužitelné.